Danske Årsarter 2004

Danske Årsarter 2004

Heidi Smedengaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Heidi Smedengaards kryds

Dette er Heidi Smedengaards Danske Årsarter 2004

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2004-06-02 Gjøl
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2004-06-03 Sørig, Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2004-01-17 Stenbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2004-02-28 Sneum
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2004-05-07 Rømø dæmningen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2004-03-22 Selsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2004-04-18 Tissø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2004-02-28 Sneum
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-03-22 Selsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2004-01-01 Helsingør havn
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2004-02-28 Sneum
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2004-02-28 Sneum
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-05-07 Sneum engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-01-17 Lønnerup fjord
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2004-06-05 Vejlerne
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-05-02 Holløse bredding
29 X Knarand (Mareca strepera) 2004-05-20 Hejresøen, Amager
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-02-28 Sneum
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2004-01-05 Hareskov
33 X Spidsand (Anas acuta) 2004-05-02 Holløse bredding
34 X Krikand (Anas crecca) 2004-05-02 Holløse bredding
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-20 Solbjerg engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2004-04-08 Tissø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2004-02-28 Sneum
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2004-05-16 Præstesø, Værløse
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2004-01-17 Lønnerup fjord
41 X Bjergand (Aythya marila) 2004-03-14 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-01-22 Stubben
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2004-06-05 Nordstrand, Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2004-02-28 Blåvand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2004-02-28 Blåvandshug
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2004-02-28 Sneum
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-01-22 Stubben
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2004-03-12 Knudshoved færgehavn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2004-03-14 Bøjden Nor
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2004-06-03 Ålbæk plantage, Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2004-05-16 Præstesø, Værløse
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2004-05-07 Magisterkog
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2004-01-21 Uttreslev mose
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2004-01-01 Herlev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2004-03-14 Odense c.
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2004-05-20 Hejresøen, Amager
84 X Engsnarre (Crex crex) 2004-07-05 Holmegårds mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2004-07-05 Holmegårds mose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2004-01-21 Utterslev mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2004-03-02 Albertslund
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2004-06-02 Vejlerne
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2004-01-17 Lønnerup fjord Hou
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2004-03-23 Holme sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2004-01-17 Lønnerup fjord Hou
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2004-04-04 Telegrafvej, Rørvig
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2004-06-05 Vejlerne
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2004-03-12 Knudshoved færgehavn (Sliphavnen)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2004-04-08 Borreby mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-02-28 Sneum
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-05-07 Rømø dæmningen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-13 Grønningen, Fanø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2004-09-05 Ølsemagle revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2004-04-08 Borreby mose
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2004-07-10 Lakolk, Rømø
113 X * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Rømø
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2004-06-03 Kandestederne, Skagen
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2004-04-08 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2004-02-28 Blåvand
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2004-04-08 Borreby mose
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2004-02-28 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2004-02-28 Blåvands hug
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2004-02-28 Blåvands hug
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2004-05-30 Tisvilde Hegn-Asserbo Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-04-10 Nivåbugten
145 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-21 Vaserne, v. rensningsanlæg
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2004-06-03 Kandestederne, Skagen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2004-04-18 Tissø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2004-02-28 Sneum
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-07-10 Lakolk Klitsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2004-11-13 Fynshoved
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2004-01-01 Helsingør havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2004-06-05 Vejlerne
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2004-03-23 Holme sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2004-02-28 Blåvands hug
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2004-01-01 Helsingør havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2004-01-01 Helsingør havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2004-05-07 Sønderborg
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-06-13 Halen, Fanø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-03-23 Holme sø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2004-06-05 Vejlerne
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2004-05-30 Ishøj strand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2004-05-29 kramnitse, Lolland
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2004-06-02 Vejlerne
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2004-11-13 Fynshoved
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2004-03-14 Lillebælt
208 X Alk (Alca torda) 2004-03-14 Lillebælt
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2004-06-03 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2004-06-05 Nordstrand, Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2004-04-17 Korshage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2004-06-05 Nordstrand, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2004-04-22 Herringløse
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2004-01-17 Storebælt
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2004-06-05 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-06-02 Vejlerne
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-17 Lønnerup fjord Hou
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2004-01-05 Hareskoven
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2004-06-05 Vejlerne
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-04-08 Strids mølle
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2004-06-03 Grenen, Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2004-06-05 Flagbakken, Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2004-06-03 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-02-22 Nyrup
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-04-08 Borreby mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-01-17 Lønnerup fjord
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-05-07 Rømø dæmningen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2004-04-17 Korshage
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2004-06-03 Flagbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2004-06-03 Flagbakken, Skagen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2004-01-17 Brande
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2004-01-01 Nivå
274 X Slørugle (Tyto alba) 2004-06-05 Gøttrup skole
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2004-01-22 Raadvad
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2004-02-28 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2004-06-02 Vejlerne
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2004-04-17 Korshage
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-05-07 Motorvej mellem Esbjeg og Blåvand
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2004-01-22 Raadvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2004-08-26 Hesselvigvej 11, Amager
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2004-03-28 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2004-01-05 Hareskoven
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2004-01-01 Humlebæk
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2004-06-03 Flagbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-02-28 Sneum
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2004-05-09 Busene have, Møn
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-06-04 Fyret, Skagen
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2004-06-03 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2004-01-05 Hareskov
318 X Husskade (Pica pica) 2004-01-01 Helsingør
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2004-06-19 Slagelse Lystskov
320 X Allike (Coloeus monedula) 2004-01-05 Hareskov
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2004-01-01 Helsingør
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2004-05-07 Magisterkog
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2004-01-01 Herlev
325 X Ravn (Corvus corax) 2004-01-17 Vejle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2004-02-18 Værløse
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2004-04-08 Krogholmen, Holte
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2004-06-04 Kandestederne, Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2004-01-22 Raadvad
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2004-01-05 Hareskov
332 X Musvit (Parus major) 2004-01-03 Albertslund
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-05-02 Melby overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-03-14 Bøjden Nor
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2004-04-18 Tissø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-04-18 Tissø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2004-05-07 Magisterkog
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2004-03-13 Odense C.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-05-22 Fortunens Indelukke, Dyrehaven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2004-05-05 Dyreskuehaven, Roskilde
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2004-05-02 Melby overdrev
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2004-05-07 Sønderborg sygehus
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2004-06-05 Rødstensklit, Skagen Klitplantage
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2004-05-30 Søndersø, Værløse
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2004-05-07 Magisterkog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2004-05-20 Hejresøen, Amager
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2004-05-30 Ishøj strand, Pilestien
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-06-04 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-05-21 Kringelstien, vestskoven
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-06-07 Køge Ås, vest for Gl.Køgegård
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2004-05-07 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2004-06-04 Skagen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2004-06-02 Trane sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2004-05-08 Nyrup, Nykøbing Sj.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2004-05-07 Magisterkog
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2004-04-08 Krogholmen, Holte
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2004-03-14 Lillebælt
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2004-01-05 Hareskov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2004-01-22 Raadvad
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2004-03-13 Odense C.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2004-02-28 Sneum
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2004-01-01 Helsingør havn
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2004-01-17 Lønnerup fjord
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2004-06-05 Nordstrand, Skagen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-05-25 Tisvilde hegn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2004-02-22 Korshage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2004-05-09 Møn
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2004-02-19 Albertslund
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2004-05-07 Kær, Sønderborg
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2004-05-07 Kær, Sønderborg
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2004-05-09 Møn
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2004-05-07 Magisterkog
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2004-04-20 Stubben
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 kramnitse, Lolland
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2004-03-13 Odense C.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2004-02-28 Føvling
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2004-01-03 Albertslund
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2004-05-09 Busene have, Møn
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-04-18 Tissø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2004-03-28 Sydvestpynten, Amager
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-03 Søvang, Amager
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2004-06-03 Sandmilen, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2004-01-22 Stubben
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2004-06-04 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2004-11-13 Fynshoved
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2004-02-21 Nyrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2004-03-13 Sønder Nærå
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-03-13 Odense C.
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose v. Grønnemose Alle
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2004-04-08 Krogholmen, Holte
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2004-06-05 Nordstrand, Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2004-02-22 Rørvigvej
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2004-12-05 Køge sydhavn
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-02-22 Rørvigvej
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2004-06-05 Flagbakken. Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-11-13 Fynshoved
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-02-28 Gørding
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2004-03-23 Holme sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer