Danske Årsarter 2004

Danske Årsarter 2004

Henrik Korsbæk


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Korsbæks kryds

Dette er Henrik Korsbæks Danske Årsarter 2004

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2004-04-24
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2004-06-03 Sørig, Skagen
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2004-01-17 Stenbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2004-02-29 sneum
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2004-05-07 Rømødæmningen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2004-01-01 Græse Strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2004-04-18 Tissø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2004-02-01 Kolås
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2004-10-13 Filsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2004-10-09 Gedser Odde
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2004-03-22 Selsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2004-04-21 Rømødæmningen
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2004-01-01 Helsingør Havn
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2004-02-29 sneum
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-04-25 Bispeengene, Odense
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2004-05-16 Maderne
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2004-04-09 Arresø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2004-04-11 Hov vig, Rørvig
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2004-02-21 Hov Vig, Rørvig
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2004-01-01 Helsingør Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2004-05-02 Holløse bredning
34 X Krikand (Anas crecca) 2004-04-08 Borreby Mose
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-20 Solbjerg Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2004-04-08 Tissø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2004-02-01 Hundested Havn
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2004-05-16 Præstesø, Værløse
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
41 X Bjergand (Aythya marila) 2004-03-14 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2004-01-21 Stubben
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2004-02-01 Melby
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2004-02-01 Skansehage
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2004-02-01 Skansehage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2004-01-21 Stubben
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2004-02-29 sneum
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2004-03-12 Knudhoved havn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2004-03-14 Bøjden Nor
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2004-06-03 Ålbæk Plantage, Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2004-05-16 Jordbassinerne, Møn
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2004-05-07 Slivsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2004-01-21 Utterslev Mose
77 X Huldue (Columba oenas) 2004-04-21 Draved skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2004-01-01 Motorvejen Herlev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2004-02-01 Melby
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2004-04-09 Arresø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2004-06-26 Søborg sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2004-07-05 Holmegårds mose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2004-01-21 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra) 2004-02-01 Kolås
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2004-06-02 Vejlerne
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2004-03-23 Holme sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2004-03-14 Damhussøen
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2004-04-04 Telegrafvej, Rørvig
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2004-04-22 Årslev Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2004-02-29 blåvandshuk
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2004-04-24 Viskum, Viborg
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2004-04-08 Borreby mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2004-02-29 sneum
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2004-04-24 Viskum, Viborg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-13 Grønningen, Fanø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2004-07-29 Raghammmer odde
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2004-04-08 Borreby mose
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2004-04-22 Årslev Engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2004-07-10 Lakolk, Rømø
113 X * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-10 Rømø
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2004-04-21 Lakolk
120 X Storspove (Numenius arquata) 2004-02-01 Sandlopperne
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2004-04-21 Vidåslusen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2004-04-08 Borreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2004-02-29 blåvandshuk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2004-07-21 Ølsemagle Revle fra Havstokken
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2004-04-08 Borreby mose
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2004-07-17 Majbølle nor
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2004-02-29 blåvandshuk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2004-02-01 Sandlopperne
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2004-02-29 blåvandshuk
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2004-07-17 Majbølle nor
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2004-05-30 Tisvilde Hegn-Asserbo Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-04-10 Nivåbugten
145 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-21 Vaserne, v. rensningsanlæg
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2004-04-10 Nivåbugten
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2004-04-18 Tissø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2004-04-22 Årslev Engsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2004-02-01 Sandlopperne
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2004-04-24 Viskum, Viborg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2004-04-21 Vidåslusen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-04-21 Vidåslusen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2004-11-13 Fynshoved
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2004-01-01 Helsingør Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2004-04-23 Nordstrand, Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2004-03-23 Holme sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2004-01-17 Nors
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2004-01-01 Helsingør Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2004-01-01 Helsingør Havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2004-04-21 Rudbøl Kog
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-06-13 Halen, Fanø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2004-07-21 Ølsemagle Revle - fra Havstokken
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2004-03-23 Holme sø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2004-04-21 Lakolk
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2004-04-18 Rørvig
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2004-04-23 Nordstrand, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2004-06-02 Vejlerne
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2004-04-22 Nordstrand, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2004-10-13 Nørre Lyngvig
205 X Søkonge (Alle alle) 2004-11-13 Fynshoved
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2004-03-14 Lillebælt
208 X Alk (Alca torda) 2004-03-14 Lillebælt
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2004-06-05 Nordstrand, Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2004-02-29 blåvandshuk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2004-04-18 Sydklitten, Rørvig
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2004-06-05 Nordstrand, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2004-04-21 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2004-04-22 Nordstrand, Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2004-01-01 Helsingør Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2004-06-05 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-04-22 Nordstrand, Skagen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2004-10-14 Gl. Frederikskog
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2004-06-27 Klydesøen, Vestamager
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2004-05-16 Ølsemagle revle
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2004-04-08 Strids mølle
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2004-05-16 Abborebjerget, Møn
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2004-06-05 Flagbakken, Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2004-06-03 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2004-01-17 Kolding
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2004-04-23 Grenen, Skagen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2004-04-08 Borreby mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2004-09-22 Vestamager
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-05-07 Sneum Sluse
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2004-04-18 Sydklitten, Rørvig
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2004-06-03 Flagbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2004-05-16 Maderne
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2004-01-17 Brande
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2004-01-01 Motorvejen Humlebæk/Nivå
274 X Slørugle (Tyto alba) 2004-06-05 Gøttrup skole
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2004-01-21 Rådvad
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2004-02-29 føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2004-12-30 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2004-04-18 Sydklitten, Rørvig
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-05-07 Motorvejen mellem Esbjerg og Blåvand
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2004-01-21 Magrethebroen, Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2004-04-25 Blåvandshuk
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2004-03-28 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2004-01-21 Rådvad
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2004-04-09 Tisvilde
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2004-04-21 Draved skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2004-01-01 Motorvejen Humlebæk/Nivå
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2004-04-18 Sydklitten, Rørvig
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2004-05-16 Abborebjerget, Møn
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2004-02-29 sneum
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2004-05-09 busende have, Møn
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2004-06-04 Fyret, Skagen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2004-02-01 Melby
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2004-06-03 Grenen, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2004-01-17 Herning
318 X Husskade (Pica pica) 2004-01-01 Helsingør Havn
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2004-06-19 Slagelse Lystskov
320 X Allike (Coloeus monedula) 2004-01-17 Hanstholm Havn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2004-01-01 Helsingør Havn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2004-02-29 blåvandshuk
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2004-01-01 Motorvejen Herlev
325 X Ravn (Corvus corax) 2004-01-17 Vejle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2004-01-05 Albertslund
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2004-02-01 Kolås
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2004-04-25 Blåvandshuk
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2004-01-21 Rådvad
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2004-10-16 Sølvsted mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2004-01-21 Nivå
332 X Musvit (Parus major) 2004-01-03 Albertslund
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2004-08-08 m. Kludesøen og hejresøen, Vestamager
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2004-06-05 Vejlerne
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2004-05-02 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2004-03-14 Sønder Nærå
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2004-04-23 Hirtshals havn
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2004-04-18 Tissø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2004-04-18 Tissø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2004-04-25 Blåvandshuk
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2004-02-01 Græse Strand
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-05-22 Fortunens indelukke, Dyrehaven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2004-10-14 Mandø
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2004-04-21 Draved skog
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2004-04-01 Nyrup
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2004-05-07 Sygehuset, Sønderborg
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2004-06-05 Rødstensklit, Skagen Klitplantage
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2004-05-30 Søndersø, Værløse
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Korshage, Rørvig.
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2004-05-07 Magisterkog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2004-05-16 Jordbassinerne, Møn
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2004-05-30 Ishøj strand, Pilestien
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2004-05-16 Jordbassinerne, Møn
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2004-05-21 Kringelstien, Vestskoven
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-06-07 Køge Ås, vest for Gl.Køgegård
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2004-05-07 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2004-04-21 Draved skog
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2004-05-16 Abborebjerget, Møn
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2004-05-08 Nyrup, Nykøbing Sj.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2004-04-25 Blåvandshuk
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2004-04-08 Krogholmen, Holte
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2004-02-01 Hov vig
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2004-03-06 Vaserne
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2004-01-21 Rådvad
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2004-02-01 Kolås
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2004-03-13 Odense C.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2004-02-29 sneum
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2004-04-24 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2004-01-01 Helsingør Havn
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2004-01-17 Lønnerup Fjord, Hou
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2004-04-18 Rørvig
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-04-09 Tisvilde
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2004-02-22 Korshage, Rørvig
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2004-05-09 Møn
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2004-02-01 Hov vig
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2004-04-21 Magister Kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2004-05-07 Kær, Sønderborg
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2004-05-07 Kær, Sønderborg
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2004-04-25 Blåvandshuk
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2004-10-10 Gedser Fuglestation
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2004-03-23 Holme sø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2004-04-25 Blåvandshuk
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2004-05-07 Magisterkog
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2004-10-16 Blåvandshuk
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2004-04-20 Stubben, Københavns nordhavn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 kramnitse, Lolland
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2004-03-13 Odense C.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2004-01-07 Albertslund
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2004-01-03 Albertslund
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2004-04-21 Draved skov
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2004-04-18 Tissø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2004-10-15 Blåvandshuk
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2004-03-28 Sydvestpynten, Amager
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-03 Søvang, Amager
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2004-06-03 Sandmilen, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2004-01-21 Stubben
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2004-04-21 Draved skov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2004-02-01 Hundested Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2004-02-21 Rørvig
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2004-03-13 Sønder Nærå
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-02-21 Hov Vig, Rørvig
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose v. Grønnemose Alle
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2004-02-01 Kolås
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2004-05-16 Abborebjerget, Møn
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2004-01-21 Nivå
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2004-02-01 Hundested Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2004-04-09 Melby Overdrev
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2004-10-09 Gedser Fuglestation
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2004-04-18 Melby overdrev
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2004-12-05 Køge sydhavn
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2004-02-22 Rørvigvejen, Nykøbing Sj.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2004-06-05 Flagbakken, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2004-02-01 Follenslev/Eskebjerg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2004-02-01 Hov vig
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-11-13 Fynshoved
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2004-02-01 Follenslev/Eskebjerg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-02-01 Follenslev/Eskebjerg
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-11 Mandø by
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2004-03-23 Holme sø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer