Danske Årsarter 2003

Danske Årsarter 2003

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2003

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2003-03-29 Ved Christiansfeld
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2003-05-19 Slivsø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2003-01-07 Kolding
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2003-04-10 Kammerslusen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2003-01-22 Øst for Ribe
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2003-02-10 Ballum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2003-01-05 Hejlsminde
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2003-02-10 Ballum
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2003-02-10 Ballum
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2003-01-05 Hejlsminde
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2003-03-07 Gånsager
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2003-01-05 Hejlsminde
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2003-04-19 Ejsbøl sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2003-01-09 Aabenraa havn
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2003-03-31 Hindemade
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2003-03-07 Margrethekog
29 X Knarand (Mareca strepera) 2003-01-22 Kammerslusen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2003-01-05 Hejlsminde
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2003-01-01 Haderslev Dam
33 X Spidsand (Anas acuta) 2003-01-22 Kammerslusen
34 X Krikand (Anas crecca) 2003-01-05 Hejlsminde
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2003-01-05 Hejlsminde
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2003-01-01 Haderslev Dam
41 X Bjergand (Aythya marila) 2003-12-31 Hejlsminde Bugt
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2003-01-24 Lillebælt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2003-09-13 Halk Hoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2003-02-10 Lakolk strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2003-02-16 Lillebælt ud for Bankel sø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2003-01-05 Hejlsminde
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2003-01-01 Haderslev Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2003-01-01 Haderslev Dam
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2003-01-24 Lillebælt
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-07-28 Margrethe Kog
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2003-06-15 Syd for Værnengene
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2003-05-11 Haderslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2003-05-05 Hindemade
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2003-01-04 Haderslev
77 X Huldue (Columba oenas) 2003-03-26 Hindemade
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2003-01-01 Haderslev
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2003-09-03 Vejen Mose
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2003-01-01 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2003-05-07 Lakolk
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-05-19 Slivsø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-05-07 Lakolk
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2003-01-05 Hejlsminde
90 X Blishøne (Fulica atra) 2003-01-01 Haderslev havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2003-01-01 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2003-03-25 Sø nordøst for Haderslev
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2003-01-05 Hejlsminde
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2003-04-19 Ejsbøl Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2003-01-10 Lakolk strand
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-28 Sneum Klæggrav
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2003-04-11 Halk Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2003-01-22 Kammerslusen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2003-03-07 Margrethekog
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2003-05-06 Margrethekog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2003-03-02 Bankel sø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2003-04-16 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2003-05-06 Lakolk sydsø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2003-05-06 Øst for Tønder
120 X Storspove (Numenius arquata) 2003-04-02 Bankel sø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2003-04-12 Årø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2003-04-10 Kammerslusen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2003-05-06 Margrethekog
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2003-04-18 Højer Sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2003-04-10 Kammerslusen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2003-07-08 Hejlsminde
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2003-05-07 Lakolk sydsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2003-03-30 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2003-01-05 Hejlsminde
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2003-11-23 Blåvand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2003-09-05 Sneum Enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-04-16 Hindemade
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2003-01-09 Hoptrup
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-25 Ribe Kammersluse
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2003-09-03 Sneum Klæggrav
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2003-04-25 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2003-03-31 Hindemade
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2003-01-05 Hejlsminde
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2003-05-07 Lakolk
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2003-04-28 Hejlsminde
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2003-04-18 Højer sluse
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2003-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2003-04-25 Hindemade
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2003-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2003-01-05 Hejlsminde
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2003-01-01 Haderslev
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2003-04-04 Christiansfeld
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2003-04-06 Halk Nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2003-07-25 Margrethekog
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2003-04-12 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2003-04-12 Årø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2003-07-25 Margrethekog
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2003-06-09 Hindemade
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2003-11-23 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) 2003-03-28 Middelfart
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2003-03-30 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2003-12-26 Haderslev Havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2003-04-10 Ribe
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2003-01-15 Hejlsminde
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2003-05-12 Kammerslusen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2003-04-18 Magisterkogen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-07 Værnengene
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2003-01-01 Haderslev Havn
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2003-05-07 Lakolk sydsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2003-08-22 Hindemade
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2003-05-10 Haderslev
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2003-01-05 Ejsbøl sø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2003-10-14 Rømø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2003-04-12 Magisterkogen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2003-01-22 Kammerslusen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2003-05-06 Margrethekog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2003-04-16 Hindemade
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2003-05-11 Haderslev
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2003-02-16 Bankel sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2003-02-10 Rømø dæmningen
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-11 Vilslev Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2003-01-02 Kolding
274 Slørugle (Tyto alba)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Fiil Sø
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2003-01-23 Tørning Mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2003-01-01 Haderslev
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-03-17 Tørning Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2003-01-01 Pamhule skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2003-03-07 Draved skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2003-01-05 Hejlsminde
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2003-05-05 Hindemade
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2003-04-10 Øst for Gram (Sønderjylland)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2003-04-10 Kammerslusen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2003-05-18 Lindet Skov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2003-01-19 Stensbæk Plantage
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2003-01-11 Haderslev
318 X Husskade (Pica pica) 2003-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2003-01-01 Haderslev Havn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2003-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2003-01-05 Ejsbøl sø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2003-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2003-01-09 Løjt Kirkeby
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-02-11 Haderslev
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2003-03-28 Frederikshåb Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2003-03-15 Haderslev
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2003-01-03 Haderslev
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2003-06-26 Gudenå
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2003-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2003-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2003-05-07 Lakolk
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2003-03-28 Frederikshåb plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2003-01-18 Haderslev Østerskov
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2003-10-26 Halk Nor
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2003-04-16 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2003-04-16 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2003-04-16 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2003-01-12 Haderslev
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2003-05-16 Haderslev Vesterskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2003-04-18 Magisterkogen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2003-03-24 Christiansfeld
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2003-05-06 Margrethekog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2003-04-26 Haderslev Dam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-11 Genner
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2003-05-11 Sdr. Vilstrup ved Haderslev
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2003-05-19 Slivsø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2003-06-16 Tørring/Ølholm
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2003-04-21 Haderslev Vesterskov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2003-05-04 Kalvø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2003-04-26 Haderslev
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2003-05-04 Genner
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2003-06-05 Frøslev Plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2003-01-01 Haderslev
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2003-01-01 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2003-01-12 Tørning Mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2003-01-12 Tørning Mølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2003-02-02 Haderslev Vesterskov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2003-01-22 Kammerslusen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2003-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2003-01-01 Haderslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2003-01-08 Sønderborg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2003-03-07 Løgumkloster
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2003-03-07 Draved skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2003-05-16 Kokær ved Haderslev
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2003-01-01 Haderslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2003-04-18 Magisterkogen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2003-05-09 Haderslev Dam
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2003-06-05 Kær Vig ved Sønderborg
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2003-05-06 Draved Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2003-05-11 Hovslund ved Haderslev
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2003-04-16 Hindemade
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2003-05-18 Lindet Skov
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2003-10-03 Husby strand, Fyn (sibirisk race)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-03 Husby Strand
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2003-05-04 Skovby ved Haderslev
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2003-01-12 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2003-01-01 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2003-01-01 Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2003-03-15 Haderslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2003-05-01 Ejsbøl sø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2003-04-01 Hindemade
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2003-03-08 Haderslev
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2003-01-05 Ejsbøl sø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2003-05-04 Haderslev
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2003-01-04 Hejlsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2003-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2003-01-12 Tørning Mølle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2003-01-18 Haderslev Østerskov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2003-01-04 Haderslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2003-01-01 Haderslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2003-02-10 Rømø Dæmningen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2003-03-17 Haderslev Sygehus
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2003-09-27 Halk Nor
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2003-02-01 Haderslev
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2003-01-19 Stensbæk Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2003-02-06 Vejen
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2003-04-27 Haderslev
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2003-01-01 Haderslev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-02-06 Kammerslusen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2003-01-22 Rødding
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2003-01-01 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2003-02-06 Kammerslusen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer