Danske Årsarter 2003

Danske Årsarter 2003

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2003

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2003-09-14 Køge Sydstrand (Køge)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2003-06-01 Dragør Lystbådehavn. Fortet (Dragør)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-09-06 Præstø Fjord, del af EF-lokalitet 89, 365100 (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2003-01-01
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2003-05-22 Hillerød
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2003-01-01 Utterslev Mose
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2003-05-03 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2003-01-01
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2003-01-01
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2003-08-02 Solbjerg Engsø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2003-06-14 Ho Bugt Nord (Vandfladen) (Varde)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2003-05-13 Selsø Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2003-01-01 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2003-07-05 Selsø Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2003-01-01
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-15 Maderne ved Præstø Fjord (Vordingborg)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2003-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2003-08-30 Sevedø Fed
34 X Krikand (Anas crecca)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2003-01-01
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2003-06-23 Holløse Bredning (Gribskov)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2003-01-01
41 X Bjergand (Aythya marila) 2003-01-05 Gilleleje Havn
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-19 Tvorup Hul (Thisted)
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-24 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2003-01-01
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2003-08-14 Gilbjerg
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2003-08-14 Gilbjerg
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2003-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2003-01-01 Kyndby Vig
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2003-01-01 Utterslev Mose
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2003-01-01
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2003-06-17 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2003-07-05 Kyndby Vig
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2003-01-01
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2003-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2003-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2003-01-01 Kyndby Vig
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-06-16 Esrum Møllegård (Gribskov)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2003-01-01
90 X Blishøne (Fulica atra) 2003-01-01
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2003-05-27 Hellebæk området (Helsingør)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2003-01-01
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2003-07-12 Favrholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2003-01-01
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejodde (Slagelse)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2003-07-05 Kyndby Vig
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2003-08-10 Tissø - samlet (Kalundborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2003-05-21 Hellebæk
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2003-08-19 Skansebakken
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2003-08-14 Gilbjerg
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2003-08-14 Gilbjerg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2003-04-27 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2003-05-17 Gårdbo Sø (Frederikshavn)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2003-07-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2003-01-01 Kyndby Vig
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2003-08-14 Gilbjerg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2003-08-30 Borreby Mose (Slagelse)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2003-08-05 Ølsemagle Revle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2003-06-20 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2003-08-19 Favrholm
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2003-08-05 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2003-05-13 Ellemosen - Holløse Bredning (Gribskov)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2003-08-14 Gilbjerg
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2003-01-01 Kyndby Vig
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2003-08-30 Borreby Mose (Slagelse)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-10-02 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2003-08-02 Favrholm
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2003-07-01 Dronning Mølle
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2003-01-01 Kyndby Vig
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2003-07-05 Kyndby Vig
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2003-08-05 Ølsemagle Revle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2003-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2003-04-23 Esrum Sø (Hillerød)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2003-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2003-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2003-01-01
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2003-08-14 Gilbjerg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2003-08-14 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2003-06-01 Dragør Lystbådehavn. Fortet (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2003-07-01 Dronning Mølle
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2003-09-21 Borreby Mose (Slagelse)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2003-09-25 Hellebæk området (Helsingør)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2003-09-25 Hellebæk
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2003-08-14 Gilbjerg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2003-05-18 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-09-15 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2003-08-14 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2003-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2003-05-16 Aggersund, Limfjorden (Vesthimmerlands)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2003-01-04 Utterslev Mose
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-16 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2003-01-01 Utterslev Mose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2003-06-05 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2003-05-13 Ellemosen, Tisvilde
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2003-05-18 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2003-05-18 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-01 Møllesø ved Gjorslev (Stevns)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2003-04-19 Skagen-området (Frederikshavn)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2003-05-17 Skagen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2003-08-19 Skansebakken
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2003-05-17 Skagen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2003-05-17 Skagen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2003-05-17 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2003-08-28 Hellebæk området (Helsingør)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2003-04-23 Hellebæk området (Helsingør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2003-09-29 Fredensborg
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2003-01-01
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2003-01-01
274 X Slørugle (Tyto alba) 2003-06-14 Janderup (Varde)
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Filsø, godset (Varde)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2003-05-21 Hellebæk
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-27 Gundsømagle Sø (Roskilde)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2003-08-02 Solbjerg Engsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2003-05-18 Skagen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2003-01-01
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2003-01-04 Fredensborg- Humlebæk Kommune (Fredensborg)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2003-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2003-05-18 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2003-05-17 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2003-05-17 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-11-02 Nyord Enge (Vordingborg)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2003-05-17 Skagen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2003-07-05 Kyndby Vig
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2003-11-19 Store Dyrehave (Hillerød)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
318 X Husskade (Pica pica) 2003-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2003-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2003-01-01
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2003-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2003-08-19 Skansebakken
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2003-02-16 Gentofte Sø (Gentofte)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2003-07-01 Dronning Mølle
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2003-07-05 Kyndby Vig
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2003-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2003-01-01
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2003-05-16 Høll (Fredericia)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2003-10-06 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2003-06-28 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2003-01-01 Kyndby Vig
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2003-06-04 Nordhavnstippen/Stubben (København)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2003-07-05 Kyndby Vig
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2003-06-17 Gilbjerg
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Skagen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2003-01-01 Kyndby Vig
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2003-07-01 Dronning Mølle
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2003-06-23 Birkerød (Rudersdal)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2003-05-23 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-23 Tryggevælde Ådal (Stevns)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2003-05-28 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2003-07-05 Kyndby Vig
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2003-07-05 Selsø Sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2003-05-30 Gl. Havdrup Mose (Solrød)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2003-07-06 Gurre Sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2003-07-05 Kyndby Vig
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2003-07-01 Dronning Mølle
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2003-10-01 Fredensborg- Humlebæk Kommune (Fredensborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2003-01-01
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2003-07-06 Gurre Sø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2003-07-14 Gentofte Sø (Gentofte)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2003-08-19 Favrholm
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2003-04-17 Tane Sø og Nørrekær (Varde)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2003-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2003-01-01
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2003-01-01 Kyndby Vig
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2003-07-06 Gurre Sø
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2003-05-29 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2003-01-01
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2003-05-29 Rusland (Gribskov)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2003-08-10 Alleshave Bugt (Kalundborg)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2003-08-28 Hellebæk området (Helsingør)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2003-11-15 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2003-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2003-08-19 Skansebakken
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2003-09-25 Kronborg (Helsingør)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2003-07-05 Kyndby Vig
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2003-08-10 Alleshave Bugt (Kalundborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2003-05-29 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2003-01-01 Kyndby Vig
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2003-07-01 Rusland (Tegners Museum)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2003-10-01 Fredensborg- Humlebæk Kommune (Fredensborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2003-05-21 Hellebæk
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2003-01-01
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2003-05-25 Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2003-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2003-01-01 Kyndby Vig
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2003-08-05 Ølsemagle Revle
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2003-03-01 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2003-07-05 Kyndby Vig
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2003-09-25 Kronborg (Helsingør)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-11-11 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2003-05-15 Kollerød Lergrav (Allerød)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2003-01-01
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2003-05-11 Rusland (Gribskov)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2003-01-01 Kyndby Vig
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer