Danske Årsarter 2002

Danske Årsarter 2002

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2002

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2002-09-28 Køge Havn (Køge)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2002-11-02 Kronborg (Helsingør)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2002-05-11 Harboøre Tange (Lemvig)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2002-10-13 Sorthat (Bornholm)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2002-05-11 Harboøre Tange (Lemvig)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 Skeand (Spatula clypeata)
29 Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2002-07-30 Flasken incl. enge (Kalundborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
34 X Krikand (Anas crecca) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2002-10-04 Kronborg (Helsingør)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2002-10-12 Gudhjem (Bornholm)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2002-02-12 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2002-10-04 Kronborg (Helsingør)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2002-09-30 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2002-09-30 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2002-10-19 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2002-05-25 Gurre Sø (Helsingør)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2002-03-12 Dragør Lystbådehavn. Fortet (Dragør)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2002-05-11 Harboøre Tange (Lemvig)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2002-10-14 Raghammer Odde-Boderne (Bornholm)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
110 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2002-07-06 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2002-07-30 Flasken incl. enge (Kalundborg)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2002-07-15 Ølsemagle Revle (Køge)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2002-07-15 Ølsemagle Revle (Køge)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2002-07-30 Tissø - samlet (Kalundborg)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2002-05-10 Langerhuse (Lemvig)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2002-08-16 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2002-10-14 Hasle Havn (Bornholm)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2002-10-14 Hasle Havn (Bornholm)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-08-04 Ølsemagle Revle (Køge)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2002-09-30 Kronborg (Helsingør)
208 X Alk (Alca torda) 2002-09-30 Kronborg (Helsingør)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2002-09-30 Kronborg (Helsingør)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2002-10-04 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2002-09-30 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-02 Kalvebod Fælled (Tårnby)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2002-10-13 Sorthat (Bornholm)
263 Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2002-10-05 Arresø (Halsnæs)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2002-11-20 Skovrejsning v. St. Heddinge (Stevns)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2002-05-14 Fredensborg By (Fredensborg)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2002-02-01 Langstrup Mose (Fredensborg)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2002-09-28 Køge Nordstrand (Køge)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2002-05-05 Tisvilde Hegn (Gribskov)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2002-10-19 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2002-05-25 Gurre Sø (Helsingør)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2002-10-13 Hammerhavn (Bornholm)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2002-02-12 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
317 Skovskade (Garrulus glandarius)
318 Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
325 X Ravn (Corvus corax) 2002-05-25 Gurre Sø (Helsingør)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2002-03-13 Svanemøllebugten (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2002-10-18 Harboøre Tange (Lemvig)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2002-10-30 Gilleleje By (Gribskov)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2002-10-13 Jons Kapel (Bornholm)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2002-07-07 Røgbølle Sø (Lolland)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2002-05-25 Gurre Sø (Helsingør)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2002-10-13 Jons Kapel (Bornholm)
380 Havesanger (Sylvia borin)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
394 Spætmejse (Sitta europaea)
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-08-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2002-10-13 Jons Kapel (Bornholm)
404 X Solsort (Turdus merula) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2002-09-27 Nordskoven (Frederikssund)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
427 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2002-05-12 Langerhuse (Lemvig)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2002-08-09 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2002-03-12 Dragør Lystbådehavn. Fortet (Dragør)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2002-09-28 Køge Havn (Køge)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2002-04-21 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
471 Tornirisk (Linaria cannabina)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-08-25 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2002-10-05 Alsønderup Engsø (Hillerød)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2002-10-15 Dueodde - træk-iagttagelser (Bornholm)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2002-04-02 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2002-10-18 Harboøre Tange (Lemvig)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2002-10-12 Sose Odde (Bornholm)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2002-05-22 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer