Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Henrik Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Brandts kryds

Dette er Henrik Brandts Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-08 Hjerpsted
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-16 sneum Forland
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-16 Sneum Forland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2020-01-08 Ballum Sluse
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-29 Astrup Enge
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-08 Kongens Mose
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-07 Guldager Mølledam
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-02-19 Lydersholm
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-08 Kongens Mose
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-03-02 Sneum Digesø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-16 Sneum Forland
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-05 Ballum Sluse
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-16 Klæggrav nord for Kammerslusen
28 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-07 Guldager Mølledam
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-07 Guldager Mølledam
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-07 Guldager Mølledam
32 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-20 Sneum Digesø
33 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-07 Guldager Mølledam
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-14 Kruså Møllesø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-14 Kruså Møllesø
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-07 Guldager Mølledam
40 Bjergand (Aythya marila)
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-10 Hjerting Strand
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-02-02 Blåvand Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-02-01 Blåvand Strand
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-02-01 Blåvand Strand
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-05 Blåvand Strand
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-14 Kollund
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-14 Kruså Møllesø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-29 Astrup Engsø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-14 Kollund
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-17 Esbjerg Havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-08 Draved Skov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-07 Hjerting
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-07 Hjerting
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-02-05 Filsø
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-07 Guldager Mølledam
89 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-07 Guldager Mølledam
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2020-01-08 Kongens Mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-07 Guldager Mølledam
94 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-07 Sædding Strand
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-07 Sneum Digesø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-02 Sneum Forland
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-17 Myrthue
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-02-05 Værnengene
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-09 Esbjerg Havn
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-08 Kjelst Enge
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-08 Ballum Sluse
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-01-16 Sneum Forland
119 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-03-02 Skallingen
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-03-21 Vilslev Enge
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2020-02-01 Blåvand Strand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-29 Højer Vade
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-02-02 Hvidbjerg Strand
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-01-22 No
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-08 Hjerpsted Hede
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 Svaleklire (Tringa ochropus)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-13 Fovrfeltbækkens udløb
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 Tinksmed (Tringa glareola)
155 Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-05 Astrup Engsø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-08 Kongens Mose
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-07 Hjerting Strand
168 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-02-13 Fovrfeltbækkens udløb
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-07 Hjerting Strand
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-08 Hjerpsted
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-03-25 Børsmose Strand
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-07 Hjerting
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-02-13 Fovrfeltbækkens udløb
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 Fjordterne (Sterna hirundo)
194 Havterne (Sterna paradisaea)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-17 Esbjerg Havn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-16 Esbjerg Havn
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-02-05 Blvand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-13 Esbjerg Havn
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-26 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-13 Kruså Møllesø
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-03-19 Langli
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-21 Ribe Østerå
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-22 Trehuse
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-07 Guldager Mølledam
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-08 Ballum Sluse
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-03-26 Gl.Hviding Klæggrav
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-07 Hjerting
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-14 Kollund Skov
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-21 Ribe Østerå
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-03-20 Kjelst Enge
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 Rød Glente (Milvus milvus)
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-07 Langli
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-29 Ballum Enge
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-08 Kongens Mose
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-03-16 Blåbjerg Plantage
274 Natugle (Strix aluco)
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-01-14 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-03-16 Blåbjerg Plantage
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-10 Esbjerg
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-01-08 Hjerpsted Hede
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-02-04 Sig
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-01-08 Draved Skov
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-08 Draved Skov
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-14 Kollund Skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-02-08 Draved Skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-08 Kongens Mose
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-02-05 Værnengene
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-29 Ballum Sluse
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-08 Kongens Mose
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-08 Draved Skov
314 X Husskade (Pica pica) 2020-01-07 Hjerting
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-07 Hjerting
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-07 Hjerting
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-08 Ballum Sluse
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-07 Hjerting
321 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-08 Draved Skov
322 Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-22 Vrads
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-03-02 Blåvands Huk
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-08 Draved Skov
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-22 Filsø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-08 Draved Skov
328 X Musvit (Parus major) 2020-01-07 Hjerting
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-05 Lakolk Sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-22 Holm Sø
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-05 Værnengene
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-03-26 Ballum Forland
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 Digesvale (Riparia riparia)
338 Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 Bysvale (Delichon urbicum)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-03-27 Blochsgaard Naturbase
343 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-08 Sønderbøl Grusgrav
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-19 Sanatorieskoven, Esbjerg
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-02-26 Hjerting
376 Havesanger (Sylvia borin)
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-22 Vrads
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-07 Hjerting
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-08 Draved Skov
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-08 Draved Skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-08 Draved Skov
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-08 Hjerpsted Hede
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-05 Rømø
400 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-07 Hjerting
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-08 Draved Skov
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-08 Draved Skov
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-18 Guldager Mølledam
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-02-13 Henne Kirkeby
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-07 Hjerting
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-03-21 Kammerslusen
414 Nattergal (Luscinia luscinia)
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-18 Fovrfeltbækkens udløb
423 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-08 Hjerpsted Hede
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-03-18 Fovrfeltbækkens udløb
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-25 Esbjerg
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-22 Hvide Sande
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-07 Hjerting
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-07 Hjerting
444 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-01-16 Jedsted
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-18 Fovrfeltbækkens udløb
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-02-05 Værnengene
452 Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-22 Hvide Sande
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-07 Hjerting
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-08 Draved Skov
459 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-08 Draved Skov
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-07 Hjerting
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-13 Esbjerg Havn
466 Tornirisk (Linaria cannabina)
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-03-22 Bloksgård
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-22 Vrads
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-16 Jedsted
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-08 Draved Skov
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-02-02 Fovrfeltbækkens udløb
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-29 Hjerpsted
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-08 Hjerpsted
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-02 Blåvand
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer