Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Philip Elbek


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Philip Elbeks kryds

Dette er Philip Elbeks Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-01-29 Vindekilde (Odsherred)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-05 Vigersted By (Ringsted)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-29 Holmstrup v. Jyderup (Holbæk)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-31 Rømødæmningen (Tønder)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-17 Avnø (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-29 Lammefjorden øst, syd (Holbæk)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-29 Tissø - samlet (Kalundborg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-02-23 Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-02-23 Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-02-23 Eskilstrup syd for Ringsted (Ringsted)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-29 Flasken incl. enge (Kalundborg)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-03-28 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-04-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-02-01 Lydersholm (Tønder)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-18 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-02-01 Uge (Aabenraa)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-22 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-12-19 Dalby Møllebæk (Kolding)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-28 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-18 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-18 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-18 Kongelundsengene, del 2 af Kongelundsstranden (Dragør)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-02 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-02-18 Sortedamssøen. S-del (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-07-05 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-18 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-07-23 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-10-15 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-02 Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-28 Christiansø (Christiansø)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-09 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Salgårdshøj (Gribskov)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Salgårdshøj
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-04-30 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-02-01 Uge (Aabenraa)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-10-14 Skallingen (Varde)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-05-28 Christiansø (Christiansø)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-29 Ruds-Vedby by (Sorø)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-19 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-21 Amager Fælled (København)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-18 Skt. Jørgens Sø. N-del (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-02-01 Kongens Mose (Tønder)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-02 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-09 Gedser Odde (Guldborgsund)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-10-13 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-14 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-29 Reersø Havn (Kalundborg)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-01-02 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-02-02 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-31 Saltvandssøen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-02 Tempelkrogsøen (Holbæk)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-03-27 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-14 Melby Overdrev (Halsnæs)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-02-01 Ballum Forland (Tønder)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-31 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-01-31 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-01-31 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-03-07 Femern Bælt ud for Rødbyhavn (Lolland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-31 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-03-07 Femern Bælt ud for Rødbyhavn (Lolland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-02 Tryggevælde Ådal (Stevns)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-10-13 Grønningen (Varde)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-13 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-22 Kalløgrå (Guldborgsund)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-15 Blåvands Huk (Varde)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-03-31 Tempelkrogsøen (Holbæk)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-29 Vejlen, Reersø (Kalundborg)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen, Sønderho (Fanø)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-04-30 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-08 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-04-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-02-25 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-14 Nordhavnstippen/Stubben (København)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-05 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-18 Hjelm Bugt ud for Klintholm Havn (Vordingborg)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-07-26 Staunings Ø (Solrød)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-15 Blåvands Huk (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-02-15 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-04-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Marup Mose (Holbæk)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-02-26 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-29 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-30 Christiansø (Christiansø)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-04-05 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-04 Gilleleje By (Gribskov)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-07 Maribo Søndersø vest (Lolland)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-06 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-06-28 Ballum Sluse (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-29 Store Åmose NV (Kalundborg)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-02-01 Ballum Enge (Tønder)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-02 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-18 Kongelunden del 4 (SV-del af skoven) (Dragør)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-03-07 Hesede Skov (Faxe)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-02-02 Føvling (Vejen) (Vejen)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-02 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-02-26 Flyvestation Værløse (Furesø)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-02 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-08-20 Gedser Odde (Guldborgsund)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-19 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-11 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-02-02 Lindet Skov, Gram (Haderslev)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-02 Flyvestation Værløse (Furesø)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-21 Gedser Odde (Guldborgsund)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-02-09 Gedser Odde (Guldborgsund)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-28 Christiansø (Christiansø)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-04-05 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-05-10 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-12-16 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-02-01 Vester Gammelby (Tønder)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-02 Værløse
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-29 Flasken incl. enge (Kalundborg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-14 DTU (Danmarks Tekniske Universitet) (Lyngby-Taarbæk)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-11 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-02-02 Lindet Skov, Gram (Haderslev)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-10-18 Nordhavn (København) (København)
332 X Musvit (Parus major) 2020-10-18 Nordhavn (København) (København)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-21 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-01-31 Rømødæmningen (Tønder)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-04-04 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-19 Køge Sydstrand (Køge)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-18 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-05 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-06 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-25 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-19 Stevns Fyr (Stevns)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-12 Grønningen (Varde)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-14 Asserholm ved Ågerup (Holbæk)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-14 Nordhavnstippen/Stubben (København)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-05-29 Christiansø (Christiansø)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-10 Gundsømagle Sø (Roskilde)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-27 Holløse Bredning (Gribskov)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-01 Christiansø (Christiansø)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-25 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-19 Asserholm ved Ågerup (Holbæk)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2020-06-01 Christiansø (Christiansø)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-19 Asserholm ved Ågerup (Holbæk)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-02 Tryggevælde Ådal (Stevns)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-10 Kongelunden del 6 (marker og nyskov NØ for skoven) (Dragør)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-04 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-09 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-23 Nørrebro, ydre (København)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-02 Tryggevælde Ådal (Stevns)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-01-18 Kongelunden del 1 (NV-del af skoven) (Dragør)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-10-14 Skallingen (Varde)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-10-14 Skallingen (Varde)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-02 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-02-16 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-10-11 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-11 Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-03-14 Nordhavnstippen/Stubben (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-19 Køge Sydstrand (Køge)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-11 Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-03-02 Marup Mose (Holbæk)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-10 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-03-14 Nordhavnstippen/Stubben (København)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-05-29 Christiansø (Christiansø)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-02 Tryggevælde Ådal (Stevns)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk (Varde)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-24 Ørstedparken (København)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-05-28 Christiansø (Christiansø)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-24 Nordhavnstippen/Stubben (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-18 Jydelejet (Vordingborg)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-14 Surender by/agerland (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-26 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-21 Melby Overdrev (Halsnæs)
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2020-05-28 Christiansø (Christiansø)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-02 Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Stærevej, 2400 Kbh NV
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-14 Nordhavnstippen/Stubben (København)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-18 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-04-05 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-02 Tempelkrogsøen (Holbæk)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-10-04 Nordhavnstippen/Stubben (København)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-29 Flasken incl. enge (Kalundborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-08 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-03-07 Femern Bælt ud for Rødbyhavn (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-11 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-28 Christiansø (Christiansø)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-02-02 Saltvandssøen (Tønder)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-02-08 Gedser Odde (Guldborgsund)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-01-02 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-06-30 Sølsted Mose (Tønder)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-11 Gribskov Midt, sydlige del (Hillerød)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-02 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-10-14 Skallingen (Varde)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-31 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-02-01 Rejsby-Ballum og Nørrehus-Ballum (Tønder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-02 Flyvestation Værløse (Furesø)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-02-02 Sølsted Mose (Tønder)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer