Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-01-12 Ballum enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-24 Kastrup enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Diernæs Made
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-02-08 Astrup forland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-04 Margrethekog
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-01 Hindemade
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Diernæs Made
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-09-26 Sdr Farup enge
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Haderslev
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-03-20 Kruså Møllesø
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-03-18 Haderslev inderdam
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-11-14 Nordvest for Padborg
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-11 Slivsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-09-26 Mandø
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-10-31 Halk Nor (Haderslev)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Hindemade
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-02-08 Gabøl hede
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-02 Arnborg
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-02-14 Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-08 Egå engsø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-04-25 Slivsø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-09-17 Marhrethesø ved Gråsten
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-09 Hindemade
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-11 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-01 Hindemade
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Hindemade
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Hindemade
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-18 Bankel nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Hindemade
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-05-01 Sneum engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-05 Kruså møllesø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Hindemade
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-01-05 Kruså møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-26 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Hindemade
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-02-02 Gråsten
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2020-11-29 Lillebælt ud for Halk nor
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-06 Lillebælt ud for Strib
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-09-14 Læsø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-18 Halk nor
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-10-15 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-18 Halk nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Slivsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Hindemade
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-12 Hejlsminde bugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-15 Bjerndrup Vestermark
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-02 Slivsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-02 Slivsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-04 Haderslev havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-19 Kruså
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Haderslev
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-04-11 Hostrup ved Tønder
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-11 Hammelev
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-05 Kruså møllesø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-29 Kolding å
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-04-13 Diernæs strand
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-04 Møllestrømmen Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Hindemade
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-02 Nord for Brande
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-01 Hindemade
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-06 Errested
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-08 Egå engsø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-18 Halk nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-14 Skjern enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-12 Hejlsminde Nor
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-14 Skjern enge
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-02-15 Saltvandssøen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-01 Hindemade
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-02-15 Saltvandssøen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-02-15 Højer sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-15 Saltvandssøen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-03-25 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-04-08 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-04-24 Nr. Farup enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-09 Magisterkog
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-12 Hejlsminde Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-04-27 Ballum sluse
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-04 Margrethekog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-02-01 Roshage
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-02-15 Højer sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-04 Margrethekog
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-16 Højer
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-10 Højer Vade
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-14 Skjern enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-02-08 Lakolk strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-08 Egå engsø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-02-01 Roshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-10 Højer Vade
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-05 Borre halvøen i Horsens fjord
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-19 Frøslev plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-04-10 Hindemade
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-01 Hindemade
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-30 Højer
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-06-09 Fønsvang
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-11-24 Broager land
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-17 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-03-25 Hindemade
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-07 Hejlsminde bugt
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-02 Mølby
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-24 Klæggraven
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-16 Diernæs
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-12 Skjern enge
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-02-01 Hanstholm
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Hindemade
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-02-15 Margrethekog
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-21 Haderslev dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Hindemade
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Haderslev
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-02-06 Ringe sø
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-17 Christiansfeld
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-08-15 Margrethekog
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-12 Havet ud for Lakolk strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-16 Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-20 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-25 Halk nor
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-05-23 Skjern enge
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-09 Nørresø, Tønder
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-09 Hasberg Sø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-07-10 Skagerak
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-06 Strib
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-02-01 Hanstholm
208 X Alk (Alca torda) 2020-02-01 Hanstholm
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-01-18 Halk nor
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-02-01 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-12-10 Søby sø
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-07-06 Skagerak
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-03-23 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-02-01 Roshage
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Hindemade
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-07 Halk nor
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-01-19 Kruså møllesø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-02-06 Sortemosen Fyn
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Hindemade
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Hindemade
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-04-27 Astrup sø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-06 Hindemade
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-21 Haderslev
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-06 Skagen (Poul Eg Camping)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-01-25 Fangel mose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-21 Åstrupgård plantage nord for Viborg
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Sdr. Vilstrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-03-25 Fredsted
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-06 Hindemade
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-19 Vejbæk
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-17 Abild
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-04-27 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-25 Ulse sø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-17 Hindemade
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-11 Slivsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-02-08 Ballum enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Hammelev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-01-22 Oksenvad hede
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-02-04 Haderslev vesterskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-03-27 Blåbjerg plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-26 Værløse flyveplads
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-06-09 Halk nor
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-02-13 Holstebro
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-05 Kruså møllesø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-21 Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-08 Frøslev plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-02-15 Kruså Møllesø
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-27 Draved skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-19 Kruså møllesø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-02-04 Teglholdt skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-04-04 Stursbøl plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Hammelev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-01-19 Årtoft plantage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-06-01 Vonsild
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-02-01 Hanstholm
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-19 Årtoft plantage
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-23 Borris hede
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-01 Diernæs Made
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-01 Pamhule skov
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Haderslev
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-04-21 Hjøllund plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-01 Diernæs Made
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Hindemade
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-10 Skærup
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-02-18 Vejle
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-26 Vridsløsemagle
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-04-12 Hønning plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Pamhule skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-21 Hønning plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Pamhule skov
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-12 Lakolk sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-04-20 Frøslev plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-02 Fra Sønderborgmotorvejen
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-07-06 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-10-12 Skjern enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-13 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-09 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-17 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-04 Tørning mølle
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-08 Frøslev plantage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-01 Golfsbane ved Ho
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-12 Skallingen
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-16 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-12 Lakolk sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-20 Kruså
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet Skagen
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-06 Ellekrattet
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-22 Egå engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-27 Lakolk sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-02 Slivsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-15 Tinglev mose
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-22 Vilstrup skov
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-07 Vesterris
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-02 Tørring kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-09 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-09 Hindemade
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-04-20 Frøslev plantage (set!!)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-18 stursbøl plantage
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Slivsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-25 Frøslev plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-11 Hindemade
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Pamhule skov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Pamhule skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-11 Pamhule skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-01 Pamhule skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-02 Mellem Christiansfeld og Kolding
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-08 Juvre på Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Hammelev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Pamhule skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-01-15 Gammelå
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-02-08 Sandkule skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Pamhule skov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-09 Hejlsminde nor
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-15 Tinglev mose
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-05-21 Stubbe sø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-05 Hammelev
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-19 Brogård plantage
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-08 Frøslev plantage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-02-01 Hanstholm
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen (DNA)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-11 Halk nor
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-04 Tørning mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-04 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Hoptrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-01-05 Kruså møllesø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-17 Sølsted mose
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-03 Tørning mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-03 Vest for Christiansfeld
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-10-16 Grønningen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-18 Bankel nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-12 Hønning plantage
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-08 Herning
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-03-09 Værnengene
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Hindemade
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Pamhule skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-11 Christiansdal
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Pamhule skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Haderslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-02-15 Margrethekog
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-21 Hønning plantage
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-04 Stursbøl plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-02-08 Hønning plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-08 Egå engsø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-04-18 Haderslev
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-19 Kruså
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-10-12 Skjern enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-02-07 Hejlsminde bugt
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-02-01 Havredal
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-11 Slivsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-01-11 Hindemade
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer