Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-01-12 Sædingegård, Lolland
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-06 Jægerspris
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-04 Fanø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-12 Kettinge, Lolland
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-20 Holløse Bredning
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-03 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Søndersø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-02-24 Magleby
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-03 Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-01-12 Kettinge, Lolland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Favrholm Voldgrav
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-02-15 Eng vest for Køge Strandskov
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-03 Søndersø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-05 Råhede
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Søndersø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-05-01 Grenen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-04 Fanø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Præstesøen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-29 Bøtø Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-01 Favrholm Voldgrav
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-01 Favrholm Voldgrav
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Favrholm Voldgrav
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Søndersø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-04 Fanø
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Favrholm Voldgrav
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-12 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Søndersø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-27 Røgbølle Sø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-01 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Søndersø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-03 Skjern Enge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-03 Halskov
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-02-16 Lumsås Nordstrand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-11 Dronningmølle
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Sandflugtsplantagen
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-04 Fanø
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-02-14 Liseleje
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-10 Rågeleje
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-03 Skjern Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Søndersø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Strødam Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-10 Kongelundsstranden
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-01-12 Maribo Søndersø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-08 Store Hjøllund Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-09 Møns Fyr
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-28 Helsingør
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-02 Hvideklit
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-12 Kettinge, Lolland
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Søndersø
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-05-24 Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-08 Gerlev
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-04 Fanø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-31 Langstrup Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-02-01 Gentøfte Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Søndersø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-08 Rørvig
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-05 Hønen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-09 Klint
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-01 Søndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-01-20 Asserbo Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-08 Juelstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-03 Sprogø
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-05 Zybergland
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-20 Klydesøen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-04 Fanø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-10 Klydesøen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-04 Fanø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-29 Fanø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-08 Juelstrup Sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-15 Klydesøen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-04-30 Skjern
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-24 Grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-04 Fanø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-01-04 Fanø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-12 Lejsø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-02-29 Fanø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-01-04 Fanø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-08 Juelstrup Sø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-15 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-06-29 Nivå Bugt
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-16 Favrholm Voldgravm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-02-29 Fanø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-03 Esbjerg-Fanø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-03 Halskov
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-15 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-30 Borre
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-02-09 Sandflugtsplantagen
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-01-27 Nivå Bugt
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-04 Fanø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-30 Lille Lyngby Mose
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-19 Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-25 Grenen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-04 Hellebæk
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-04 Fanø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-17 Vejebrød marker
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-06-12 Skarvsøen, Skagen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-24 Grenen
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-08 Skjern Enge
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-02-10 Rågeleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Søndersø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-04-27 Grenen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-25 Utterslev Mose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Søndersø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Strødam Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-04-09 Grenen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2020-04-09 Grenen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Søndersø
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-02-29 Fanø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Gedser Odde
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-12 Rågeleje
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-17 Ishøj Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-03-29 Gedser Odde
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-15 Klydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-09 Grenen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-21 Bøtø Nor
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) Gedser Odde
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-04-10 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-05-02 Grenen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-09 Grenen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2020-09-07 Børstruphage
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-18 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-02-10 Rågeleje
208 X Alk (Alca torda) 2020-02-09 Klint
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-03-12 Rågeleje
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-04 Fanø
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-09 Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-02-09 Klint
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2020-04-22 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-11-23 Børstruphage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-04-12 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-11 Dronningmølle
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Søndersø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-28 Marup Engsø
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-22 Grenen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-02-13 Søndersø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-03 Herning
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Søndersø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-03 Skjern Enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-04 Helsingør Lystbådehavn
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke Mose
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-09 Sørup
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-04-22 Hulsig
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-21 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-06 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Nyord Enge
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-04-09 Skagen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-04 Fanø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-02-06 Fredensborg
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-14 Hellebæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-04 Fanø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-18 Hellebæk
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-04-19 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-02-10 Vaby Overdrev
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-03 Skjern Enge
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-04 Fanø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Favrholm Voldgrav
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-01 Strødam Engsø
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-01 Gribskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-01 Værløse
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-02-28 Kammerslusen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-02-09 Hovvig
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-21 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-13 Melby Overdrev
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-17 Hellebæk
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Søndersø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-01 Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Favrholm Voldgrav
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-05-21 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-18 Hellebæk
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-04 Fanø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-14 Hellebæk
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Dragsminde Sluse
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-03-23 Gilbjerg Hoved
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-05-22 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-01 Søndersø
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Søndersø
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Søndersø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Hillerød
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-04 Fanø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Søndersø
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-04 Fanø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-06 Valby
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-02-21 Gribskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-04-09 Flagbakken
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Strødam Engsø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-10-12 Kallesmærsk Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Søndersø
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Søndersø
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-04-21 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-04 Fanø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-10 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-06 Fredensborg
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-04-08 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-24 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-09 Grenen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-05 Gilbjerg Hoved
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-25 Stenholt Indelukke
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-01 Grenen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-10-11 Ho Plantage
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-11 Skallingen
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Tipmosen, Ho
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-17 Jættebrink
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-20 Pinseskoven
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-06 Ellekrattet, Skagen
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-06-07 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-29 Holløse Bredning
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-04 Gilbjerg Hoved
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-29 Holløse Bredning
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-25 Uldum Kær
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-17 Gedser Odde
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-20 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-10-17 Grønningen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-10 Kongelunden del 6 (marker og nyskov NØ for skoven) (Dragør)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-08 Gilbjerg Hoved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-07 Gribskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-28 Rusland Villingerød
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-01 Grenen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-01-17 Vestre Kirkegård
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-17 Vestre Kirkegård
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-11 Hornbæk Havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Søndersø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-11 Nejede Vesterskov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-29 Vaserne
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-05 Gedser Odde
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-10 Klydesøen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-07 Jættebrink
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Søndersø
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-24 Køge Sydstrand
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Søndersø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-10 Hejresøen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-01 Sønderho
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-30 Rusland Villingerød
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-21 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Strødam Engsø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-29 Holløse Bredning
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-07 Strødam Engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-28 Nakkehoved
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-05-26 Gurre Vang
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-07 Jættebrink
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-16 Høvblege
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Havn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-24 Grenen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-21 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-16 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-06 Gilbjerg Hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-02-19 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-04 Fanø
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Strødam Engsø
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-15 Gilbjerg Hoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-17 Jættebrink
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2020-04-24 Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-03-15 Gilbjerg Hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-14 Hellebæk
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-10-17 Grønningen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2020-05-23 Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-04 Fanø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-08 Gilbjerg Hoved
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-12 Mandø
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-24 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-03 Halskov
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Søndersø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-05 Sønderho
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-27 Møllekrogen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Gribskov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-22 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Søndersø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-04 Fanø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-14 Hellebæk
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-03-22 Gilbjerg Hoved
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-10 Grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-04-19 Grenen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-02-21 Gribskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-08 Gørløse
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-04-08 Gilbjerg Hoved
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-04 Fanø
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-01-04 Fanø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-04 Fanø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-03 Kibæk
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-03 Herning
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-11 Tipmosen, Ho
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-01-04 Fanø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer