Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-05-02 Sneum Engsø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-01 Møn
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-08 Hjerpsted
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-02 Sønderho
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-06-10 Sneum
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-12 Sneum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-12 Sneum
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-29 Hjerpsted
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-08 Draved Skov
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-22
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-08 Draved Skov
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-02-17 Sneum
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-02 Sønderho
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-05-06 Kammerslusen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-02 Sønderho
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-29 Astrup
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-02 Sønderho
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-02 Sønderho
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-08 Hjerpsted
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-02 Sønderho
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-05-02 Sneum Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-14 Kruså
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-14 Kruså
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-25 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-14 Kruså
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-06-01 Stege
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Sønderho
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-02-05 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-02-06 Blåvand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-02 Sønderho
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-13 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-02 Sønderho
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-14 Kruså
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-29 Astrup
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-14 Kollund
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-26 Fanø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-04-28 Blåvand
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-04-24 Sølsted Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-19 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-01-08 Draved Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Esbjerg Skovene
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-10 Darum
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-02-05 Fiilsø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-01-08 Draved Skov
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-02 Esbjerg Skovene
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-04-10 Silkebjerg, Fanø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-25 Søndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-09-07 Vejers Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-05-04 Sneum Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-02 Sønderho
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-19 Skern Enge
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-09 Sneum
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-10 Sneum
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-13 Grønningen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-02 Sønderho
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-26 Hvidbjerg Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-06-02 Sneum Engsø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-03-28 Sønderho
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-06 Vilslev Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-24 Ballum
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-02 Sønderho
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-01-06 Esbjerg Havn
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-28 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-02 Sønderho
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-01-02 Sønderho
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-28 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-19 Skern Enge
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-09-01 Sneum
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-19 Skern Enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-02 Sønderho
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-02 Sønderho
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-02-22 Grønningen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-08-21 Værnengene
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-01-22 No grusgrav
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-01-02 Sønderho
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-02 Sønderho
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-15 Værnengene
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-02 Sneum Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-05-16 Bastrup
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-01-02 Sønderho
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-04 Sneum Engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-24 Ballum
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-20 Sønderho
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-08 Kongens Mose
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-02 Sønderho
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-02-24 Esbjerg Havn
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-09 Sneum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-02 Sønderho
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-02 Sønderho
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-02 Sønderho
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-02-10 Esbjerg Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-09 Krogsgård grusgrav
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2020-08-16 Sønderho
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-09-02 Højer Sluse
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-12 Fanø Veststrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-04-19 Blåvand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-19 Blåvand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-20 Sønderho
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-02 Sneum Engsø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-08-24 Søndervig
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-01-23 Esbjerg Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-02-13 Esbjerg Havn
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-06-13 Anholt
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-02-05 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-14 Esbjerg Havn
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2020-08-21 Værnengene
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-03-07 Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-21 Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-04-17 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-07 Sneum
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-07 Sønderho
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-03-21 Albuebugten, Fanø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-22 Trehuse
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-02 Sønderho
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-02 Sønderho
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-05-28 Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-05-23 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-17 Bastrup
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-05-21 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-02-23 Motorvejen ved Dalum
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Kærbøl N. for Ribe
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-01 Esbjerg Skovene
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-07 Sneum
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-08 Sønderho
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-10 Darum Sønderenge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-06 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-02-23 Motorvejen ved Kolding
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-19 Sønderho
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-02 Sønderho
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-02 Sønderho
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-02 Sønderho
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-07-02 Allerup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2020-03-16 Blåbjerg pl
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-01-14 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2020-03-16 Blåbjerg pl
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-25 Sandet ved Søndersø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-01-08 Hjerpsted
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-07-10 Sneum
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-05-19 Blåvand
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-04-20 Sønderho
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-01-08 Draved Skov
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-08 Draved Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-14 Kollund
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-01-08 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-07 Sneum
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-05-21 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-02-05 Værnengene
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-16 Bastrup
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-01-19 Allerup Enge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-29 Ballum
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-21 Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-08 Kongens Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Esbjerg Skovene
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Esbjerg Skovene
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Esbjerg Skovene
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-08 Draved Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-02-24 Birkerød
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-04-10 Silkebjerg, Fanø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-22 Hjøllund
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-08 Draved Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-06-03 filsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-07 Sønderho
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-14 Sønderho
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-08 Silkebjerg Fanø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-01-08 Hjerpsted
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-24 Kongens Mose
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-18 Marbæk
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-24 Kongens Mose
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-03-11 Esbjerg Skovene
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-16 Bastrup
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-10 Silkebjerg, Fanø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-19 Vognsbøl Parken
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-14 Anholt
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-06 Sølsted Mose
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-28 Værnengene
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-24 Sneum Engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-19 Skern Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-19 Skern Enge
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-06 Magisterkoog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-09 Sønderho
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-05 Esbjerg Skovene
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-20 Sønderho
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-06 Sølsted Mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-04-21 Sønderho
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-22 Hjøllund
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-02 Sønderho
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-08 Draved Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-08 Draved Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-09 Sønderho
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Esbjerg Skovene
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-08 Draved Skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-11 Esbjerg Skovene
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-02-13 Blåbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-06-03 filsø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-08 Sønderho
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-05 Esbjerg Skovene
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-24 Draved Skov
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-02-14 Esbjerg Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-20 Sønderho
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-13 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-24 Sølsted Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-13 Grønningen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-07 Sønderho
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-02-04 Vognsbøl Parken
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-02 Sønderho
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Esbjerg Skovene
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-19 Vognsbøl Parken
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-24 Ballum
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-01-10 Darum Sønderenge
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-14 Sønderho
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-07 Sneum
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-18 Marbæk
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-03-16 Sneum
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-02 Sønderho
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-04-09 Sønderho
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-02 Sønderho
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-04-06 Sønderho
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-02-08 Albue Fuglekøjen, Fanø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-07 Sønderho
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-05-16 Bastrup
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-22 Hjøllund
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-07 Sneum
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-04-17 Blåvand
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-06 Esbjerg Skovene
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-02 Sønderho
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-22 Sneum
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-08 Draved Skov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-01-10 Darum Sønderenge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer