Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Gerner Majlandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Gerner Majlandts kryds

Dette er Gerner Majlandts Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-03-04 Kvosted Bæk
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-02 Rettrup Kær
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Sønderlem vig
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-05 Agger Tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-07 Næstild
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Rettrup Kær
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Rettrup Kær
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-03-22 Sjørring sø
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-01-01 Sønderlem vig
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-03-22 Sjørring sø
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Sønderlem vig
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-03-15 Hvidmose v/Hogager
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Sønderlem vig
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-01-01 Sønderlem vig
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Sønderlem vig
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-01-05 Ræhr
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-05 Agger Tange
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2020-01-25 Tange Sø
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-06 Rettrup Kær
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-13 Rettrup Kær
28 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-19 Spøttrup sø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Rettrup Kær
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Rettrup Kær
32 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-24 Erslev kær
33 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Rettrup Kær
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Spøttrup sø
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Rettrup Kær
40 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-01 Sønderlem vig
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-05 Agger Tange
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-05-10 Skagen
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-05 Roshage
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-03-04 Jordbro engsø
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Rettrup Kær
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Rettrup Kær
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Rettrup Kær
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-01 Sønderlem vig
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-27 Grev Molkes Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-10 Skagen
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-04-30 Sønderlem vig
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-05 Hanstholm Havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-10 Krabbersholm Skov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Rettrup Kær
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Ramsing
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-01-17 Sønderlem vig
83 X Engsnarre (Crex crex) 2020-06-24 Rønbjerg
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-06-18 Sønderlem vig
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-21 Vildbjerg
89 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Sønderlem vig
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2020-02-05 Sønderlem vig
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-03 Grynderup sø
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-22 Biskæret
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-01 Sønderlem vig
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-03-22 Agger Tange
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-08 Biskæret
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-05 Agger Tange
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-21 Harboøre Tange
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-01 Rettrup Kær
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-03-21 Harboøre Tange
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-01-05 Agger Tange
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-23 Lysen Bredning
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-16 Rettrup Kær
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-08-12 Agger Tange
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-11 Troldkær
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-30 Sønderlem vig
117 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-01 Sønderlem vig
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-03-22 Agger Tange
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-03-22 Agger Tange
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-01-05 Hanstholm Havn
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-03-22 Mågerodde
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-03-21 Bøvling fjord
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-07-15 Sønderlem vig
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-17 Rettrup Kær
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2020-05-09 Skagen
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-05 Agger Tange
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-01-05 Roshage
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-07-15 Sønderlem vig
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-09-30 Agger Tange
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-01-30 Hodsager Plantage
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-01-01 Sønderlem vig
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-08-12 Bygholm Vejle
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-11-04 Roshage
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-18 Kyttrup Enge
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-04-12 Grynderup sø
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2020-03-14 Sønderlem vig
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-22 Sønderlem vig
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-27 Rettrup Kær
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-08 Rettrup Kær
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-10 Skjern Enge
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-05 Hanstholm Havn
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Rødding hede
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-01-05 Hanstholm Havn
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-08-01 Hanstholm Havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Sønderlem vig
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Rettrup Kær
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-01-05 Hanstholm Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2020-01-22 Hanstholm Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Sønderlem vig
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-02-23 Lysen Bredning
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-05-30 Rettrup Kær
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-06 Sønderlem vig
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-26 Sønderlem vig
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-30 Flyndersø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-04 Sønderlem vig
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-06-13 Skjern Enge
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-16 Kærup Holme
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-10-18 Roshage
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-11-04 Roshage
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-09 Skagen
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2020-11-01 Ørhage
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-05 Hanstholm Havn
205 X Alk (Alca torda) 2020-01-05 Hanstholm Havn
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-05-10 Skagen
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-05 Roshage
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-04-17 Agger Tange
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2020-05-09 Skagen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-05-11 Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-06 Mogenstrup
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2020-03-22 Agger Tange
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2020-09-27 Hanstholm
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Sønderlem vig
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-03-27 Sønderlem vig
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-02-08 Flyndersø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2020-01-12 Trehuse
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Rettrup Kær
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Rettrup Kær
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-08-01 vejlerne
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-03-31 Sønderlem vig
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-11 Skagen
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2020-06-27 Hygum nor
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-05-13 Skagen
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-03 Grynderup sø
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-02-08 kås Sø
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-01-03 Sønderlem vig
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-01 Sønderlem vig
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-10 Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-31 Agger Tange
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-04-09 Lille Vildmose
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-05-10 Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-12 Sønderlem vig
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-01 Dalkær
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Rettrup Kær
270 X Slørugle (Tyto alba) 2020-02-02 Ramsing
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-19 Skive
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-07 Sevelsted
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-01-24 Sønderlem vig
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-02-12 Holstebro
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-25 Non Mølle
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-13 Skagen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Rettrup Kær
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-12 Hald Sø
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2020-03-04 Jordbro engsø
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Sønderlem vig
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-02-02 Hjøllund
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-10 Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-01-05 Hanstholm
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-12 Sønderlem vig
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-31 Vangså
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-27 Sønderlem vig
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-08 Lødderup
314 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Rettrup Kær
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Vadum
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Vadum
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-11 Rettrup Kær
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Rettrup Kær
321 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-03 Grynderup sø
322 Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-12 Sønderlem vig
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-01-26 Grynderup sø
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Ramsing
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Ramsing
328 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Ramsing
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-03 Grynderup sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-04-27 Rønbjerg
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-08 kås Sø
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-05-08 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-10-09 Fanø
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-18 Harboøre Tange
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-10 Flyndersø
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-22 Sønderlem vig
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-17 Rettrup Kær
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-08 Tingbakke
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-30 Agger
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-15 Stubbergård Sø
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-21 Gørding
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-18 Kyttrup havn
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-04-29 Sønderlem vig
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-28 Skive
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-29 Skive Ådal
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-04-26 Sønderlem vig
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-22 Spøttrup sø
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-11 Skagen
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-22 Spøttrup sø
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-04-29 kås Sø
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-01 Ny Spøttrup enge
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Rettrup Kær
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-12 Hald Sø
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-06-01 Krabbersholm Skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-04-14 Hald Sø
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-28 Agger Tange
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-01 Sønderlem vig
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-12 Sønder Vorupør
400 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Ramsing
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Sønderlem vig
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-03 Grynderup sø
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-13 Stubbergård Sø
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-01-12 Hvidbjerg Kær
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-10 Skagen
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Rettrup Kær
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-04 Sønderlem vig
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-20 Skive Ådal
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-30 Sønderlem vig
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-10 Skive Havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-25 Ramsing
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-30 Sønderlem vig
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-01-01 Sønderlem vig
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-12 Sønder Vorupør
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-25 Non Mølle
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-04 Holstebro
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Sønderlem vig
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-22 Mågerodde
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-01 Rettrup Kær
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-01-12 Hald Sø
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-04 Sønderlem vig
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-03 Grynderup sø
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-27 Nyholm Plantage
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-02-15 Nr. Ørum
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-25 Skive Fjord
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Rettrup Kær
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Ramsing
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-01-01 Ramsing
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Ramsing
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-06-01 Harboøre Tange
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Ramsing
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-05 Agger Tange
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-21 Harboøre Tange
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2020-01-12 Hvidbjerg Kær
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-28 Nyholm Plantage
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-05-14 Skagen
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-04-17 Skånsø
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-03 Grynderup sø
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-19 Lihme
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-05 Agger Tange
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-01-08 Harre
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 Sønderlem vig
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-04 Sønderlem vig
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer