Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Aage Kabbelgaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Aage Kabbelgaards kryds

Dette er Aage Kabbelgaards Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-04-09 Nødebohuse
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-03 Græse
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-02 Nødebohuse
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-02 Nødebohuse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Nødebohuse
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Nødebohuse
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-05
18 Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Nødebohuse
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Hillerød
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) Hovvig, Rørvig
28 X Knarand (Mareca strepera) Hovvig, Rørvig
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-04-27 Arresø
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-19 Arresø
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Nødebohuse
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-01 Nødebohuse
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Korshage
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-01 Nødebohuse
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Nødebohuse
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-19 Arresø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-25 Melby Overdrev
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-08 Nødebohuse
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-10 Nødebohuse
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Nødebohuse
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-05-26 Holløse Bredning
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2020-03-08 Kikhavn, Hundested
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-05-01 Vindåsmosen, Hundested
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-16 Hovvig, Rørvig
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-22 Melby Overdrev
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-05-10 Nødebohuse
110 Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-13 Melby Overdrev
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-07-21 Hundested
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-07-09
123 X Brushane (Calidris pugnax) Hovvig, Rørvig
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2020-07-21 Hundested
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-05-25 Melby Overdrev
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-22 Kikhavn, Hundested
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-27 Arresø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 Svaleklire (Tringa ochropus)
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) Hundested havn
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 Tinksmed (Tringa glareola)
155 Sortklire (Tringa erythropus)
156 Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Nødebohuse
168 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Nødebohuse
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Nødebohuse
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Nødebohuse
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-05-22 Kikhavn, Hundested
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-06-10 Klydesøen, Kalvebod Fælled
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-07 Hundested havn
194 X Havterne (Sterna paradisaea) Hundested
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-23 Holløse Bredning
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-28 Korshage
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-05 Nødebohuse
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-12 Nødebohuse
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Nødebohuse
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 Skestork (Platalea leucorodia)
234 Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Klydesøen, Kalvebod Fælled
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-05 Kikhavn, Hundested
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-12 Nødebohuse
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-09 Nødebohuse
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-01-22 Asserbo Plantage
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-22 Kikhavn, Hundested
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-03-23 Nødebohuse
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-28 Nødebohuse
263 Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-02-08 Nødebohuse
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-05 Kikhavn, Hundested
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-08 Nødebohuse
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Nødebohuse
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-02 Nødebohuse
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2020-02-10 Nødebohuse
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-01 Nødebohuse
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 Skovhornugle (Asio otus)
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-04-27 Arresø
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-13 Ullerup, Hundested
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-06
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-03-27 Melby Overdrev
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-07 Nødebohuse
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-03-16 Nødebohuse
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-19 Nødebohuse
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-22 Kikhavn, Hundested
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-19 Holløse Bredning
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-05-31 Ullerup, Hundested
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-02 Nødebohuse
314 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Nødebohuse
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-02 Nødebohuse
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-02 Nødebohuse
319 Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Nødebohuse
321 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-11 Nødebohuse
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-02 Nødebohuse
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-02 Nødebohuse
324 Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Nødebohuse
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Nødebohuse
328 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Nødebohuse
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-27 Melby Overdrev
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-19 Nødebohuse
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-19 Nødebohuse
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-28 Ullerup, Hundested
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-15 Nødebohuse
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-18 Nødebohuse
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-10 Kongelunden
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-19 Holløse Bredning
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-13 Hundested
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-06 Arresø
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-21 Kikhavn, Hundested
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-22 Nødebohuse
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-10 Hundested
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-09 Nødebohuse
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-10 Nødebohuse
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-22 Nødebohuse
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-03-28 Ullerup, Hundested
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Nødebohuse
390 X Spætmejse (Sitta europaea) Nødebohuse
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-03-28 Ullerup, Hundested
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-19 Kikhavn, Hundested
400 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Nødebohuse
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-05 Hundested havn
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Nødebohuse
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-03-06 Nødebohuse
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-18 Ullerup, Hundested
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Nødebohuse
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-06 Arresø
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-28 Ullerup, Hundested
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Hundested havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Nødebohuse
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-09 Kikhavn, Hundested
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-27 Melby Overdrev
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-23 Kikhavn, Hundested
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-04 Nødebohuse
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-02-20 Nødebohuse
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-09 Kikhavn, Hundested
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-14 Nødebohuse
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-05 Hundested havn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-03-18 Nødebohuse
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Nødebohuse
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-01 Nødebohuse
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-22 Melby Overdrev
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-03-27 Melby Overdrev
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-01-02 Nødebohuse
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2020-01-11 Nødebohuse
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Nødebohuse
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-05 Hundested havn
478 Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-02 Nødebohuse
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer