Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Per Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Poulsens kryds

Dette er Per Poulsens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-26 Køge Sydstrand (Køge)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-26 Ølsemagle Revle (Køge)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-06-06 Gedser Odde (Guldborgsund)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-03-27 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-03-18 Kløvermarken (Pyrolysegrunden) (København)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-03-17 Holmesø (Brøndby)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-04 Damhussøen (København)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-06-06 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-04 Damhussøen (København)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-02-26 Søholm, Stevns (Stevns)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-26 Ølsemagle Revle (Køge)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-06-06 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-03-25 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-02-26 Søholm Engsø (Stevns)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-04 Damhussøen (København)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-04 Damhussøen (København)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-04 Damhussøen (København)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-02-27 Peblingesøen (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-02-27 Peblingesøen (København)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-07-01 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-25 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-04 Damhussøen (København)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-25 Ellekilde v. Ålsgårde (Helsingør)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-25 Ellekilde v. Ålsgårde (Helsingør)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-25 Ellekilde v. Ålsgårde (Helsingør)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-04 Damhussøen (København)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-03-07 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-04 Damhussøen (København)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-02-26 Køge Sydstrand (Køge)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-09-05 Køge Nordstrand (Køge)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-05 Damhussøen (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-04 Damhussøen (København)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-08 Vanløse (København)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-03-16 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-01-25 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-04 Damhussøen (København)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-04-15 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-20 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-03-17 Holmesø (Brøndby)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-04-08 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-03-07 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-04-08 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-04-08 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-03-27 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-15 Melby Overdrev (Halsnæs)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-09-17 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-10-16 Bordrup - Oksby Plantage, nord (Varde)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-04-26 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-27 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-05-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-27 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-03-27 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho (Fanø)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-13 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-04 Damhussøen (København)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-17 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-04 Damhussøen (København)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-03-17 Holmesø (Brøndby)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-04 Damhussøen (København)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-08 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-07 Holløse Bredning (Gribskov)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-25 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-25 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-06-06 Gedser Odde (Guldborgsund)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-05-10 Gundsølille (Roskilde)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-25 Ellekilde v. Ålsgårde (Helsingør)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-04 Damhussøen (København)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-04-05 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-11 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-04 Damhussøen (København)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-11-18 Hønen, Sønderho (Fanø)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-12 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke Mose (Vordingborg)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-23 Brorfelde (Holbæk)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-03-30 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-25 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-04-12 Farum (Furesø)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-26 Hesede Skov (Faxe)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-04-21 Vinderød Skov (Halsnæs)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-26 Hesede Skov (Faxe)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-25 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-25 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-25 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-26 Ølsemagle Revle (Køge)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-24 Storedal, Stevns (Stevns)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-04 Damhussøen (København)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-02-02 Solbjerg Kirkegård (Frederiksberg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-24 Frederiksberg (Frederiksberg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-26 Hesede Skov (Faxe)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-24 Frederiksberg (Frederiksberg)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-03-25 Vaserne (Rudersdal)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-23 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-04-05 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-05-21 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-12 Kikhavn (Halsnæs)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-05-01 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-25 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-14 Kongelunden del 3 (SØ-del af skoven) (Dragør)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-19 Stevns Fyr (Stevns)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-21 Vinderød Skov (Halsnæs)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-25 Vaserne (Rudersdal)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-05-10 Gundsømagle Sø (Roskilde)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-05-10 Gundsømagle Sø (Roskilde)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-18 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-28 Tryggevælde Ådal (Stevns)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-05-28 Tryggevælde Ådal (Stevns)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-10 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-07 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-20 Vanløse (København)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-07 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-02-02 Solbjerg Kirkegård (Frederiksberg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-02-02 Solbjerg Kirkegård (Frederiksberg)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-26 Vedskølle Å (Køge)
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-04 Damhussøen (København)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-03-17 Holmesø (Brøndby)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-15 Hundevængsgård (Vordingborg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-26 Køge Sydstrand (Køge)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde (Bornholm)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-24 Frederiksberg (Frederiksberg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-25 Vaserne (Rudersdal)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-10-14 Ho By og sommerhusområde (Varde)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-03-25 Vaserne (Rudersdal)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-10 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk (Varde)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-15 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-15 Hundevængsgård (Vordingborg)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-05-15 Søborg Sø (Gribskov)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-26 Vedskølle Å (Køge)
441 Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-26 Ølsemagle Revle (Køge)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-05-15 Søborg Sø (Gribskov)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-10-22 Damhussøen (København)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-27 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-04-17 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-25 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
463 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-02-26 Søholm Engsø (Stevns)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-02 Grøndalsparken (København)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-11-13 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-04-12 Kikhavn (Halsnæs)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-04-15 Hundevængsgård (Vordingborg)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-06 Gedser Odde (Guldborgsund)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-11-27 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-11-13 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-04-15 Hundevængsgård (Vordingborg)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer