Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

David Manstrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David Manstrups kryds

Dette er David Manstrups Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-03-21 Ballum Enge (Tønder)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-02-23 Ubjerg Kog Vest (Tønder)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-02-14 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-04-04 Ny Frederikskog (Tønder)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-05-22 Blåvands Huk (Varde)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-08 Grønningen (Varde)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-03-25 Blåvands Huk (Varde)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-05-31 Blåvands Huk (Varde)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-08 Grønningen (Varde)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-10-20 Bejsnap/Agersnap (Varde)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-03-08 Hillerup Enge (Esbjerg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-03-08 Hillerup Enge (Esbjerg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-03-08 Nr. Farup Vestersø (Esbjerg)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-02-06 Kjelst Enge (Varde)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-04 Magisterkogen (Tønder)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-02-23 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-02-19 Guldager Mølledam (Esbjerg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-02-13 Sneum Digesø (Esbjerg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-03-02 Blåvands Huk (Varde)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-02-13 Sneum Digesø (Esbjerg)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2020-05-03 Sneum Digesø (Esbjerg)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-02-23 Bremsbøl Sø (Tønder)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-02-23 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-09-24 Blåvands Huk (Varde)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-03-05 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-12-17 Esperance Bugt, maritim (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-02-23 Saltvandssøen (Tønder)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-02-14 Esbjerg Havn (Esbjerg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-02-12 Esbjerg Havn (Esbjerg)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-05-28 Vrøgum Klitplantage (Varde)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-03 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-14 Sneum Digesø (Esbjerg)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-04-21 Blåvands Huk (Varde)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-03-02 Blåvands Huk (Varde)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-02-23 Ubjerg Kog Vest (Tønder)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-04-09 Blåvands Huk (Varde)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-03-22 Filsø, Søndersø (Varde)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-02-19 Guldager Mølledam (Esbjerg)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-03-22 Oksby Klitplantage (Varde)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-13 Grønningen (Varde)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-03-22 Blåvands Huk (Varde)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-03-08 Grusgrav v/Krogsgård (Esbjerg)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-10-04 Blåvands Huk (Varde)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-21 Højer Vade (Tønder)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-08 Grønningen (Varde)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-08 Grønningen (Varde)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-03-08 Kongeå - Slusen (Esbjerg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-02-22 Blåvands Huk (Varde)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-16 Grusgrav v/Krogsgård (Esbjerg)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-05-20 Hønen, Sønderho (Fanø)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-03 Ballum Enge (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-18 Blåvands Huk (Varde)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-02-13 Sneum Sluse (Esbjerg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-03-02 Blåvands Huk (Varde)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-04 Højer Vade (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-02-23 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-02-08 Blåvands Huk (Varde)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-03-08 Vilslev Enge (Esbjerg)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-03 Højer Vade (Tønder)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-05-16 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-13 Grønningen (Varde)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-10-18 Blåvands Huk (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-09-22 Nyeng (Varde)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-01-13 Esbjerg By & Forstæder (Esbjerg)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-10-11 Blåvands Huk (Varde)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-08 Kongeå - Slusen (Esbjerg)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-15 Blåvands Huk (Varde)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-05-02 Blåvands Huk (Varde)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-03-21 Vidåen, Højer - Nørremølle (Tønder)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-14 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-05-02 Blåvands Huk (Varde)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-04-04 Højer Vade (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-08 Sneum Digesø (Esbjerg)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-19 Hønen, Sønderho (Fanø)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-08 Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-02-22 Fovrfeltbækkens udløb (Esbjerg)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-21 Sneum Digesø (Esbjerg)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-02-23 Sydfelt (Tønder)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-08-06 Blåvands Huk (Varde)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-04-05 Blåvands Huk (Varde)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-04-18 Blåvands Huk (Varde)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-19 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-05-03 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-05-03 Hasberg Sø, danske del (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-04-18 Blåvands Huk (Varde)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2020-05-27 Blåvands Huk (Varde)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-04-05 Blåvands Huk (Varde)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-10 Blåvands Huk (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-02-12 Esbjerg Havn (Esbjerg)
208 X Alk (Alca torda) 2020-07-10 Blåvands Huk (Varde)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-02-12 Esbjerg Havn (Esbjerg)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-04-29 Blåvands Huk (Varde)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2020-09-04 Blåvands Huk (Varde)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-02-29 Blåvands Huk (Varde)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-02-07 Blåvands Huk (Varde)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-04 Sneum Digesø (Esbjerg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-04-04 Magisterkogen (Tønder)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-02-06 Grønningen (Varde)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-02-23 Brøns (Tønder)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-05-03 Helm Odde Marsk, Rømø (Tønder)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-19 Magisterkogen (Tønder)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-04-18 Blåvands Huk (Varde)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund By m. omk. marker (Esbjerg)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-01-08 Esbjerg By & Forstæder (Esbjerg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-04-15 Kokspang Gårde (Esbjerg)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-03-21 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-13 Grønningen (Varde)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-04-19 Abild Mark (Tønder)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-05-03 Tingdal Plantage, Hjerpsted (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-04-22 Hjortlund By m. omk. marker (Esbjerg)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-02-04 Hjerting (Esbjerg) (Esbjerg)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-03-08 Vilslev Enge (Esbjerg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-13 Blåvands Huk (Varde)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-02-23 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-03-21 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-29 Blåvands Huk (Varde)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2020-12-12 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-04-19 Draved Skov (Tønder)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-04-17 Skodborg Skov (Vejen)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-04-19 Draved Skov (Tønder)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-02-13 Vilslev Enge (Esbjerg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-04 Højer Vade (Tønder)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-22 Blåvands Huk (Varde)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-03-04 Blåvands Huk (Varde)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-17 Blåvands Huk (Varde)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-10-17 Blåvands Huk (Varde)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-02-19 Guldager Mølledam (Esbjerg)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-08 Grønningen (Varde)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-11-27 Blåvands Huk (Varde)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-03-26 Sneum Digesø (Esbjerg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-03-20 Blåvands Huk (Varde)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-11-14 Blåvands Huk (Varde)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-02-28 Blåvands Huk (Varde)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-03-04 Blåvands Huk (Varde)
329 Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-03-22 Filsø, Søndersø (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-04-19 Magisterkogen (Tønder)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-03-20 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-06 Grønningen (Varde)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-03-21 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-09 Blåvands Huk (Varde)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-15 Kokspang Gårde (Esbjerg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-10 Blåvands Huk (Varde)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-05-17 Ho Plantage (Varde)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-21 Blåvands Huk (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2020-10-08 Blåvands Huk (Varde)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-17 Skodborg Skov (Vejen)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-20 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-19 Bremsbøl Sø (Tønder)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-30 Blåvands Huk (Varde)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-03 Hasberg Sø, danske del (Tønder)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-19 Jedsted Enge (Esbjerg)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-17 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-03 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-08 Kokspang Gårde (Esbjerg)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-03 Tønder Kog (vest for Vidåen) (Tønder)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-20 Blåvands Huk (Varde)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-02 Blåvands Huk (Varde)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-10-17 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-03-06 Hvidbjerg Camping og Kapellet (Varde)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-03-20 Kokspang Gårde (Esbjerg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-02-22 Guldager Mølledam (Esbjerg)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-10-11 Grønningen (Varde)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-13 Grønningen (Varde)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-18 Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-08 Grønningen (Varde)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-03-25 Blåvands Huk (Varde)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-09-18 Blåvands Huk (Varde)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-04 Blåvands Huk (Varde)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-03-02 Blåvands Huk (Varde)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-17 Ho Plantage (Varde)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-13 Esbjerg By & Forstæder (Esbjerg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-04 Magisterkogen (Tønder)
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-21 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-03-20 Blåvands Huk (Varde)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-19 Nørresø, Tønder (vest for jernbanen) (Tønder)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-19 Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-14 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-03-20 Blåvands Huk (Varde)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-02-06 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-02-08 Blåvands Huk (Varde)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-03-04 Blåvands Huk (Varde)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-19 Ny Frederikskog (Tønder)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-02-23 Esbjerg Havn, nord (Esbjerg)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-04 Blåvands Huk (Varde)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-01-02 Blåvands Huk (Varde)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-16 Kokspang Gårde (Esbjerg)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-03-21 Rudbøl Kog & Sønderkog (Tønder)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-02-22 Grønningen (Varde)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-05-28 Vrøgum Klitplantage (Varde)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-02-08 Hjerting (Esbjerg) (Esbjerg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-27 Blåvands Huk (Varde)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-02-07 Blåvands Huk (Varde)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-02-14 Esbjerg Havn (Esbjerg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-02-22 Grønningen (Varde)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-03-20 Blåvands Huk (Varde)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-03-05 Blåvands Huk (Varde)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-03-02 Blåvands Huk (Varde)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-03-20 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-30 Vognsbølparken (Esbjerg)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-09-21 Blåvands Huk (Varde)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-08 Blåvands Huk (Varde)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-02-23 Nørre Abild (Tønder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-03-04 Blåvands Huk (Varde)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-02-22 Ho Enge (Ho Bugt vest) (Varde)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer