Danske Årsarter 2020

Danske Årsarter 2020

Ib Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ib Jensens kryds

Dette er Ib Jensens Danske Årsarter 2020

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2020-02-21 Køge Sydstrand (Køge)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-20 Nørre Herlev (Hillerød)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-01-01 Stigsnæs Færgehavn (Slagelse)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2020-01-18 Dalbygård (Guldborgsund)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-01-25 Saltholm (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2020-07-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-01-01 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2020-11-15 Rødovre bydel (Rødovre)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2020-02-15 Eng vest for Køge Strandskov (Køge)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-02-23 Søholm, Stevns (Stevns)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2020-04-22 Uge (Aabenraa)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-01-25 Saltholm (Tårnby)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-03-28 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-01-05 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-01-05 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2020-01-25 Saltholm (Tårnby)
34 X Krikand (Anas crecca) 2020-01-01 Borreby Mose (Slagelse)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-01-18 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-01-01 Skælskør Nor (Slagelse)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-26 Røgbølle Sø syd (Lolland)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2020-01-04 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2020-01-18 Maribo Søndersø vest (Lolland)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-01-01 Stigsnæs Færgehavn (Slagelse)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2020-02-16 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2020-02-28 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2020-01-01 Stigsnæs Færgehavn (Slagelse)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2020-02-08 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2020-02-23 Køge Bugt, centrale del (Solrød)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-01-01 Skælskør Nor (Slagelse)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-01-01 Skælskør Nor (Slagelse)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2020-06-26 Røgbølle Sø syd (Lolland)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2020-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2020-05-08 Ålebæk Strand (Vordingborg)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Vejby Strand, Rågeleje
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand, Rågeleje
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2020-05-04 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2020-01-01 Spragelse (Næstved)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-06 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2020-06-07 Gedser Odde (Guldborgsund)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2020-03-04 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2020-05-20 Amager Fælled (København)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2020-08-24 Gyrstinge Sø (Ringsted)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-01-05 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2020-02-02 Hørhaven (Næstved)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-01-01 Skælskør Nor (Slagelse)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2020-02-08 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-01-01 Skælskør Nor (Slagelse)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2020-02-08 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2020-04-09 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-02-16 Lumsås Nordstrand (Odsherred)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2020-05-16 Gyrstinge Sø (Ringsted)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-03-14 Ølsemagle Revle (Køge)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-01-25 Saltholm (Tårnby)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2020-08-07 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2020-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-03-07 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elverdamsåen (Holbæk)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2020-04-11 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2020-04-07 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-05-13 Melby Overdrev (Halsnæs)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2020-04-28 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2020-01-01 Hulleeng, Stigsnæs (Slagelse)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2020-07-05 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2020-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-04-05 Nordhavnstippen/Stubben (København)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2020-05-17 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2020-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2020-04-25 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2020-02-28 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-01-01 Hulleeng, Stigsnæs (Slagelse)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2020-08-03 Frydenstrand, Frederikshavn (Frederikshavn)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2020-05-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2020-04-28 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2020-01-05 Nordhavnstippen/Stubben (København)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2020-05-08 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-03-25 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2020-05-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2020-06-03 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2020-10-15 Blåvands Huk (Varde)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-04-25 Nordhavnstippen/Stubben (København)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-01-01 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2020-02-23 Køge Sydstrand (Køge)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-04-19 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2020-10-10 Hedeby marker (Ringkøbing-Skjern)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2020-04-30 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2020-03-14 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2020-04-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2020-04-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2020-07-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2020-07-30 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2020-04-06 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-04-11 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2020-03-14 Holmesø (Brøndby)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2020-04-25 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-04-18 Kronborg (Helsingør)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-06-21 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2020-05-10 Maribo Søndersø vest (Lolland)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2020-08-22 Gyrstinge Sø (Ringsted)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2020-05-30 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2020-10-15 Blåvands Huk (Varde)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2020-02-16 Klintebjerg ved Klint (Odsherred)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2020-11-20 Rågeleje Strand inkl. østlige P-plads (Gribskov)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2020-07-30 Børstrup Hage (Gribskov)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-04-18 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2020-01-04 Børstrup Hage (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2020-04-09 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-01-17 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2020-07-07 Køge Nordstrand (Køge)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-04-07 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Busemarke Mose (Vordingborg)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-05-08 Jættebrink, Møns Klint (Vordingborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2020-05-31 Hulsig Hede (Frederikshavn)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2020-06-01 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Hjertebjerg (Vordingborg)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-06-01 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund By m. omk. marker (Esbjerg)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-02-02 Næsbyholm Storskov (Næstved)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2020-02-02 Næsbyholm Storskov (Næstved)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-04-03 Skenkelsø Sø (Frederikssund)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-01-01 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2020-05-08 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-04-22 Ballum Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-01-01 Olstrup (Faxe)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2020-04-18 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2020-01-01 Stoksbjerg (Faxe)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-12-24 Moseparken, Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2020-04-09 Støvring (Rebild)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-01-04 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2020-03-01 Flyvestation Værløse (Furesø)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2020-06-01 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-01-05 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2020-06-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2020-05-13 Melby Overdrev (Halsnæs)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2020-03-08 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-01-01 Stoksbjerg (Faxe)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-05-30 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-04-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-05-30 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-01-25 Saltholm (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-05-10 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2020-01-01 Stoksbjerg (Faxe)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2020-06-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-01-05 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
318 X Husskade (Pica pica) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2020-07-10 Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2020-04-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
325 X Ravn (Corvus corax) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2020-01-26 Emdrup (København)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2020-04-07 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2020-09-25 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
332 X Musvit (Parus major) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2020-06-03 Vallensbæk Mose (Vallensbæk)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2020-01-01 Borreby Mose (Slagelse)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2020-05-13 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2020-02-02 Hørhaven (Næstved)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2020-04-09 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-02-23 Køge Sydstrand (Køge)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-04-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-04-09 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2020-04-22 Hedegård Plantage (Esbjerg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-02-08 Hald (Halsnæs)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2020-04-25 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2020-09-26 Blåvands Huk (Varde)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2020-10-11 Skallingen (Varde)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-04-07 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-03-20 Karlebo (Fredensborg)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2020-06-05 Kongelunden del 4 (SV-del af skoven) (Dragør)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2020-04-28 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2020-04-22 Rejsby Enge (Tønder)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2020-06-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-01 Vigersted By (Ringsted)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-05-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2020-05-21 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-17 Gedser Odde (Guldborgsund)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2020-05-10 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2020-05-08 Fasanskoven, Kalvebod Fælled (København)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2020-06-03 Tryggevælde Ådal (Stevns)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2020-05-04 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-04-25 Nordhavnstippen/Stubben (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2020-05-08 Ålebæk Strand (Vordingborg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2020-04-22 Hjortlund By m. omk. marker (Esbjerg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2020-05-04 Sjælsø vest (Allerød)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2020-01-26 Vestre Kirkegård (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-01-01 Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2020-01-05 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2020-06-01 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2020-04-09 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-02-21 Køge Sydstrand (Køge)
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2020-01-01 Gødstrup Engsø (Næstved)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-03-04 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2020-02-23 Søholm Engsø (Stevns)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-01-01 Kobæk Sø (Slagelse)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-10 Holløse Bredning (Gribskov)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2020-05-04 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk (Varde)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2020-04-25 Bispebjerg Kirkegård (København)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2020-05-30 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2020-04-11 Køge Havn (Køge)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2020-04-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ved Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2020-04-25 Nordhavnstippen/Stubben (København)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2020-03-29 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-04-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2020-01-12 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-01-01 Bråby Stationsby (Faxe)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2020-02-23 Søholm Engsø (Stevns)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-04-11 Ølsemagle Revle (Køge)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-05-13 Esrum Møllegård (Gribskov)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-03-06 Nordhavnstippen/Stubben (København)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2020-10-04 Nordhavnstippen/Stubben (København)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-02-23 Bøgeskov Havn (Stevns)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-04-12 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-15 Skallingen (Varde)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2020-01-12 Hornbæk Havn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-01-05 Nordhavnstippen/Stubben (København)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2020-03-08 Vaserne (Rudersdal)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2020-05-30 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-01-05 Nordhavnstippen/Stubben (København)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-01-01 Stigsnæs Vejle (Slagelse)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-04-05 Nordhavnstippen/Stubben (København)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2020-04-10 Holløse Bredning (Gribskov)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-01-18 Vangede (Gentofte)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2020-06-17 Gedser Odde (Guldborgsund)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2020-09-26 Kallesmærsk Hede (Varde)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-01-05 Nordhavnstippen/Stubben (København)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2020-04-16 Ullemarke (Vordingborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-01-01 Hesede Skov (Faxe)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2020-05-01 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2020-10-11 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2020-03-07 Mose, enge og marker nordøst for Marup (Holbæk)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer