Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Henrik Brandt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Brandts kryds

Dette er Henrik Brandts Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-02-13 Astrup Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-07-15 Ottersbøl
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-02-09 Måde
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-01-28 Sneum Enge
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-02-17 Velling Mærsk
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-05-31 Vidåslusen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-04 Sneum Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2019-01-02 Hestholm
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-10-31 Lille Vildmose
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-09 Ballum Sluse
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-02-13 Tyvse
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-09 Gl.Hvidding
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-04-14 Kobæk Sø
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Hestholm
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-08 Fæsted Mose
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Hestholm
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-04-04 Uge
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-03 Langli
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-04-12 Bremsbøl Sø
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2019-01-16 Tved, Kolding
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-01 Gl.Hviding Engsø
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-16 Hindemaj
28 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-02 Hestholm
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-02 Hestholm
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-27 Firtalsstrand & Mellemstykket
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-02 Hestholm
32 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-02 Hestholm
33 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-02 Hestholm
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2019-06-26 Ballum Sluse
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-04-13 Gentofte Sø
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-02 Hestholm
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-01-21 Kruså Møllesø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-02 Hestholm
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-02 Hestholm
40 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-02 Hestholm
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-03 Hjerting Strand
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-04-04 Fanø
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-19 Blåvand strand
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-03 Sædding Strand
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-02-28 Blåvand Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-07 Blåvands Huk
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-02 Hestholm
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-02 Hestholm
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-02 Hestholm
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-03 Sædding Strand
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-11-01 Stubbe Sø
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-02 Marbæk Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-17 Blåvands Huk
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-04-23 Råsø ved Vejers
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-03 Esbjerg Havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2019-02-13 Draved Skov
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Hjerting
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2019-05-22 Store Tønde og Jejsing Mark
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-06 Vilslev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-12 Filsø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2019-06-13 Andst
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-17 Lille Vildmose
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-04-14 Ribe Østerå
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-03 Guldager Mølledam
89 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-02 Hestholm
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2019-01-22 Filsø
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-03 Guldager Mølledam
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-03-20 Bundsø
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-09 Gråsten
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-03-20 Østersøen syd for Als
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-03-20 Bundsø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-03 Sædding Strand
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-02-16 Ballum Sluse
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-09 Margrthekog
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-07 Grønningen, Blåvand
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-04-26 Sneum Sluse
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-24 Lakolk Strand
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-02 Husum Enge
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-04-04 Fanø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-04-24 Farup Enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-22 Roborghus
117 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-07 Ho Bugt
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-01-15 Fanø Vesterstrand
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-03-25 Kjelst Enge
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-01-05 Esbjerg Havn
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-01-07 Ho Bugt
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-03-19 Værnengene
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-05-15 Vidåslusen
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-05-14 Sneum Sluse
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-04 Vidåslusen
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2019-01-07 Blåvands Huk
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-02 Lovns Bredning
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-01-07 Hvidbjerg Strand
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-05-13 Roborghus
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2019-05-24 Saltvandsøen Margrethe Kog
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2019-07-29 Fuglepold, Tipperne
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-03-24 Brøndbyøster
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-04-19 Skagen
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-10 Gørklint Vandmølle
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2019-05-31 Vidåslusen
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-07-28 Sneum Digesø
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-24 Grønningen
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-01-10 Østerbygård Fiskeri
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-30 Ulvedybet, Perlen
152 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-02 Lovns Bredning
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-23 Værnengene
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-23 Værnengene
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-15 Roborghus
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2019-06-13 Margrethekog
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-25 Ballum Sluse
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-01-15 Fanø Vesterstrand
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2019-09-25 Bøvling Fjord
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-02 Lovns Bredning
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-25 Blåvands Huk
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-18 Sneum
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Nedre Fidde
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-02 Lovns Bredning
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-01-07 Blåvands Huk
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2019-01-14 Fovrfeltbækkens udløb
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Nedre Fidde
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-08-06 Blåvands Huk
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-05 Storebætsbroen
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-04-14 Ishøj Strandenge
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-03 Blåvands Huk
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-04-23 Blåvands Huk
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-27 Blåvands Huk
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-23 Blåvands Huk
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2019-05-14 Nørresø
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-04-25 Sneum Digesø
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-08-22 Blåvands Huk
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2019-10-23 Blåvands Huk
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-04-19 Skagen
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2019-10-10 Blåvands Huk
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2019-01-14 Esbjerg Havn
205 X Alk (Alca torda) Hanstholm
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-04-19 Skagen
207 X Lunde (Fratercula arctica) 2019-11-06 Blåvands Huk
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-14 Esbjerg Havn
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-01-20 Blåvand Strand
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2019-01-20 Blåvand Strand
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2019-07-03 Hanstholm
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2019-08-20 Rohde Ådal
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-04-04 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2019-04-16 Børsmose Strand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2019-04-20 Skagen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-02 Hestholm
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-03-02 Langli
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-02-26 Sydværnet
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-01-02 Nedre Fidde
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-02 Hestholm
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-02 Hestholm
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-01-09 Gl. Hviding Engsø
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-18 Skagen
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-04-21 Skagen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-06-03 Starup
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-02 Trehøje, Mols Bjerge
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2019-04-19 Skagen
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-02-13 Kongens Mose
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-06 Darum Enge
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-01-11 Sneum Enge
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-20 Ribe Østerå
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-04 Sneum Enge
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-07-29 Ballum Enge
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-04-28 Ballum Enge
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-22 Oksbøl
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-19 Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-03 Langli
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-08 Kammerlusen
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 Nedre Fidde
270 X Slørugle (Tyto alba) 2019-02-13 Randerup
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2019-03-01 Brogård Plantage
274 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-09 Tønder
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-12-07 Hesede Skov
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-01-08 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2019-04-01 SvJylland
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-05 Esbjerg
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-02-13 Hjerpsted
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2019-01-23 Søballe
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-10 Hulkær Fiskeri
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-22 Sydjylland
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2019-04-23 Blåvands Huk
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-09 Gråsten
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-02-13 Draved Skov
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-09 Gråsten
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-02-16 Hønning Plantage
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-02-16 Lindet Skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-04 Sneum Enge
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-09-03 Albæk Fælled
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-01-30 Ballum Sluse
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-04-20 Skagen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-05 Esbjerg Havn
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-20 Tabe Sø
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-12 Grovsø og Langvand
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-27 Rømø
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2019-06-06 Gulstav Østskov
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-03 Guldager Mølledam
314 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Hjerting
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-01-23 Store Hjøllund Plantage
316 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-03 Sædding
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-03 Sædding
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-03 Esbjerg Havn
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-07 Blåvands Huk
321 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-08 Endrup
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-11-09 Skagen
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-17 Marbæk
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-01-08 Klelund Plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-06 Hjerting
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-01-29 Kærgård Plantage
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-03 Hjerting
328 X Musvit (Parus major) 2019-01-03 Hjerting
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-05-07 Skænken Sø
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-02-20 Veststadil Fjord
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-03-23 Sølager
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-01-18 Filsø
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-04-18 Hirtshals
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-01-30 Ballum Sluse
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-12 Bremsbøl Sø
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-09 Emmerlev Klev
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-21 Skagen
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-16 Pamhule Skov
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-30 Hald (Viborg)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-09-22 Tipmosen, Ho
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2019-10-28 Blåvand
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-19 Skagen
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-20 Kruså
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2019-05-21 Blåvands Huk
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-05-23 Årslev Engsø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-28 Nørresø
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Mosen, Blåvand
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-04 Sølsted Mose
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-20 Blåvands Huk
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-19 Blåvands Huk
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-04-28 Nørresø
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-03 Uldum Kær
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-02-06 Esbjerg
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-04-27 Blåvands Huk
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-10-31 Viborg
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-23 Blåvands Huk
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-27 Filsø
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2019-10-17 Mandø
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-03-23 Blåvand
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-09 Gråsten
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-03 Guldager Mølledam
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-09 Gråsten
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-16 Pamhule Skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-09 Gråsten
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-07 Kjelst
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-03 Gammelgab
400 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Hjerting
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-09 Gråsten
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-09 Gråsten
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-02-24 Rømø
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-01-29 Oksbøl
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-17 Blåvands Huk
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-01 Hjerting
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-03-29 Billum Enge
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-22 Munkesø
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-16 Tarm
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-09-22 Blåvand
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-08 Blåvands Huk
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-09-21 Blåvand
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-05 Esbjerg Havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-23 Kærgård Klitplantage
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-04 Kongens Mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-02-27 Juvre
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-17 Mandø
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-02 Lakplade Nordveststrand
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2019-01-02 Sundstrup
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-16 Christiansdal Elværk
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-19 Ho
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-03 Hjerting
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2019-04-20 Skagen
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-09 Gråsten
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-23 Værnengeneæ
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-03 Esbjerg Havn
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-10 Blåvands Huk
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2019-10-13 Grønningen, Blåvand
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-08 Kammerlusen
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-05-04 Sølsted Mose
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-03-07 Sneum Forland
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-03-09 Sneum Forland
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-03 Hjerting
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-10 Østerbygård Fiskeri
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-05-04 Grøngård
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-08 Frederikshavn
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-08 Østerbygård Fiskeri
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-06-03 Blåvands Huk
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-03 Hjerting
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-05 Esbjerg Havn
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-02-24 Juvre, Rømø
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-20 Hvidbjerg Strand
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-04-07 Filsø
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-01-29 Kærgård Plantage
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2019-11-06 Skallingen
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-08 Hovborg
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-04-19 Skagen
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-09 Gråsten
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-03 Esbjerg Havn
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-01-06 Vilslev Enge
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-06 Vilslev Enge
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Plantage
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-02-26 Dyreby
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer