Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Philip Elbek


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Philip Elbeks kryds

Dette er Philip Elbeks Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-05-03 Sallerup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-07 Kalvebod fælled
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-02-10 Ølsemagle revle
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-01-07 Køge Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-10 Sløsserup
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2019-07-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-10 Sløsserup
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-01-10 Sløsserup
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-05 Flyvestation Værløse
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-04-23 Utterslev Mose del 1
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-07 Hejresøen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-07 Klydesøreservatet
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2019-06-07 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elerdamsåen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-03-30 Nørresø
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2019-06-07 Marker syd for Tempelkrog og vest for Elerdamsåen
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-07 Hejresøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-29 Firtalsstrand og mellemstykket
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-07 Klydesøreservatet
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-01-10 Maribo Søndersø Øst
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-07-25 Damhussøen
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Søndersø, Furesø Kommune
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-02-23 Gundsømagle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-05 Asserbo Strand
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-07-20 Uggerby Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-05 Asserbo Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-05 Asserbo Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-01-05 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-07 Køge Bugt
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-10 Femern Bælt ud for Rødbyhavn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-05 Gedser Odde
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-07 Utterslev mose del 2
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-03-30 Sølsted mose
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-07 Tårnby Bydel
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-02-23 Gundsømagle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-09 Vaserne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-23 Høm mølle
90 X Blishøne (Fulica atra) Utterslev mose del 2
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-16 Kofoedsenge
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-07 Kalvebod fælled
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-03-02 Kongelundsstranden del 1-3
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-03-29 Firtalsstrand og mellemstykket
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-23 Dalby Strand
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2019-05-14 Mose, enge og marker nordøst for Marup
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-03-02 Kongelundsstranden del 1-3
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-10 Sløsserup
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-03-30 Klæggravene
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-03-30 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-03-02 Kongelundsstranden del 1-3
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-07 Vallensbæk og Ishøj strandenge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-05-28 Gedser Odde
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-23 Flasken
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-01-23 Dalby Strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-03-30 Ny frederikskog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-01-23 Reersø Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-03-10 Sanddobberne
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-03-30 Nørresø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-08-03 Hovvig
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-07-16 Klydesøreservatet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-07-16 Klydesøreservatet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-23 Dalby Strand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-07-16 Klydesøreservatet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-04-19 Grenen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-23 Tissø, enge i syd
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-24 Ishøj og Vallensbæk Strandenge
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-05-04 Gedser Odde
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-07 Staunings Ø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-23 Dalby Strand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-05-11 Bøtø Nor
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-05-14 Mose, enge og marker nordøst for Marup
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-05-14 Mose, enge og marker nordøst for Marup
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-05-04 Gedser Odde
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-31 Sneum digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Gilleleje Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Utterslev Mose del 1
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-30 Nørresø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-04-07 Staunings Ø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-07 Staunings Ø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-05-04 Gedser Odde
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-18 Grenen, Skagen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-05-04 Gedser Odde
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-05-19 Utterslev mose del 2
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-09-13 Fejlbergsvej
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2019-09-13 Fejlbergsvej
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2019-01-05 Asserbo Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-04-15 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-05 Asserbo Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Lumsås Nordstrand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Fejlbergsvej
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-02-23 Gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-02-23 Øresund ud for Helsingør
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2019-04-17 Grenen, Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-03-30 Gl. Hviding Forland
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-10 Maribo Søndersø Vest
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-03-30 Gl. Hviding Forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-14 København NV
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2019-04-17 Grenen, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-04-17 Grenen, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-03 Nørrebro, Ydre
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-03-10 Skullerupholm
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-30 Møllehuset
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-07 Klydesøreservatet
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-05-28 Gedser Odde
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-23 Lille fuglede
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-07 Klydesøreservatet
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-05 Vassingerød
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
274 X Slørugle (Tyto alba) 2019-03-30 Randerup, Sydvestjylland
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-05 Asserbo Plantage
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-10 Hald
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-05 Flyvestation Værløse
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-02-10 Ølsemagle revle
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2019-04-20 Gyngemosen
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-05 Ramløse å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-04-13 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-01-06 Gribskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-03-30 Sølsted mose
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-07 Kalvebod fælled
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-01-10 Maribo Søndersø Øst
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-04-16 Nordstrand, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-07 Kalvebod fælled
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Gilbjerg hoved
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-06 Gribskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) Gilbjerg hoved
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-01-25 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-07 Tårnby Bydel
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-10 Søholt Gods
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-06 Gribskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-01-07 Amager Fælled
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-04-16 Nedermosen, Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-03-30 Sølsted mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2019-04-18 Grenen, Skagen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-02-23 Gundsømagle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-04-17 Grenen, Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-10 Køge sydstrand
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-07-20 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-10 Køge sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-18 Grenen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-15 Edslev By/Agerland
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-28 Utterslev Mose del 1
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-06 Gribskov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-29 Emdrup
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2019-11-25 Vestre Kirkegård
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-19 Grenen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-30 Sølsted mose
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-05-14 Tempelkrog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Utterslev Mose del 2
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-20 Møllekrog
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-25 Kroghage, Gedser
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-05-04 Birkemose, Gedser
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-07 Uldum Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-08-03 Korevlerne
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-13 Vaserne
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-11 Gedser Fuglestation
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-26 Danmarks Tekniske Universitet
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-10 Gedser Odde
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-05 Asserbo Slotsruin
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-04-13 Vaserne
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-04 Nørrebro, Ydre
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-17 Grenen, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-02 Utterslev mose del 2
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-05 Asserbo Plantage
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-03-29 Firtalsstrand og mellemstykket
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-01-23 Hallebygård
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-18 Gilbjerg Hoved
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-03-30 Sølsted mose
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-18 Gilbjerg Hoved
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-04 Kroghage, Gedser
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-17 Smidstrup Strand
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2019-05-20 Frederiksberg
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-10 Rødbyhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-05-04 Kanalerne, Gedser
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-18 Gilbjerg Hoved
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-03-31 Stensbæk plantage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-03-30 Sølsted mose
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-09 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-03 Nørrebro, Ydre
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-09 Rådvad
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-09 Søndersø, Furesø Kommune
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-05-04 Gedser Odde
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-03-31 Vognsbølparken
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-22 Danmarks Tekniske Universitet
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-07 Klydesøreservatet
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-18 Grenen, Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-10 Rødbyhavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-01-07 Køge Bugt
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-03-31 Vester Vedsted
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-01-05 Asserbo Plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-02 Utterslev mose del 1
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2019-05-18 Gilbjerg Hoved
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-23 Tissø, enge i syd
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-03-10 Sanddobberne
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-03-31 Brogård plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-04-17 Grenen, Skagen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-01-05 Asserbo Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-10 Maribo Søndersø Midt
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-04-19 Grenen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-03 Utterslev mose del 2
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-07 Klydesøreservatet
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-03-30 Sølsted mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-05 Melby Overdrev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-20 Tornby Klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-07 Klydesøreservatet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer