Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-01-20 Rødekro
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-07-05 Toftlund
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-18 Nord for Haderslev
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-02-16 Forlandet syd for Højer
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2019-03-16 Møgeltønder
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-05-31 Forland ved Højer
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-01 Filsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-01 Filsø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-03-01 Lille Vildmose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-02-10 Hejlsminde
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-02-14 Nørre Abild
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-01 Filsø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-09-16 Hostrup sø
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-01 Varde
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-26 Hønning
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-01 Varde
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-01-19 Kruså møllesø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-19 Halk nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2019-01-18 Dalby mølledam
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Digesø
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-14 Kongens kær
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-03-06 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-06 Gråsten
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-01 Filsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-01 Filsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-02-03 Højer vade
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-05 Ladegård sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2019-11-19 Kruså Møllesø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-05 Bankel nor
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2019-01-19 Kruså møllesø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-12-07 Søndersø - Furesø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-05 Bankel nor
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-06 Gråsten
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-13 Hejlsminde bugt
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2019-08-23 Kjul strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-01-19 Halk nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-19 Halk nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-19 Halk nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-05 Bankel nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-05 Bankel nor
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-05 Møllestrøm
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-01-13 Hejlsminde bugt
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2019-11-17 Stubbe sø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2019-06-18 Hønning plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-12 Slivsø
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2019-10-19 Ho
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-05-09 Tinglev mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-11 Haderslev
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-02-10 Tønder Nørresø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Kolding
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2019-05-20 Øst for Tønder
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-01 Filsø
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-01-19 Kruså møllesø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2019-06-14 Gamst
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-16 Vaserne
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-04-17 Ribe østers
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-09 Odense
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-05 Bankel nor
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-01-03 Filsø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-05 Bankel nor
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-01-19 Halk nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-05 Bankel nor
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-01-19 Halk nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-04-24 Sneum engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-13 Hejlsminde
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-04-15 Hindemade
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-12 Hindemade
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-11 Padborg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-05-04 Sneum sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-24 Halk nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-12 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-05-05 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-04-22 Mellemvej, Ribe
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-19 Slivsøen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-18 Hejlsminde nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-04-25 Sneum forland
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-04-22 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-02-23 Havneby Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-02-03 Højer Vade
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-22 Mellemvej Ribe
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-05-20 Højer Sluse
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-07-07 Halk nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-10 Hindemade
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-03-02 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-18 Hejlsminde
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-03-02 Blåvand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-05-23 Saltvandssøen
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2019-05-23 Saltvandssøen
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2019-08-02 Nørresø ved Tønder
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-01-05 Oksenvad hede
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-01-18 Hejlsminde nor
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2019-05-31 Forland ved Højer
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-07-28 Sneum engsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-04-29 Kysning næs
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-19 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-12 Hindemade
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-04 Ulvedybet
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-18 Hejlsminde
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-04-30 Kongens kær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-25 Sneum forland
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-20 Halk nor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-25 Ballum forland
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-03-19 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-09-06 Lakolk strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-22 Kongens Kær Vejle
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-01 Kolding
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-06 Gråsten
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-02-18 Bagenkop
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-01 Brørup
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-02-18 Bagenkop
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-02 Blåvand
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-07-22 Årslev engsø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-20 Halk nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-05-05 Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-21 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-20 Halk nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-04-25 Sneum engsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-08-23 Skagerak
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-04-28 Gjerrild Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-11-17 Tangkroen Aarhus
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-03-07 Galsklint
208 X Alk (Alca torda) 2019-03-07 Galsklint
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-05-20 sangstrup klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-03-02 Blåvand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2019-08-20 Skagerak ud for Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2019-09-06 Lakolk strand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-04-17 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-03-19 Hirtshals
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-01 Bramming
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-05-04 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-03-01 Lille Vildmose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-01-12 Filsø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-01 Filsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-05 Bankel nor
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-02-14 Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-19 Hindemade
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-05-21 Flagbakken
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-04 Mols Bjerge
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-03-01 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-01 Henne St. by
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-02-14 Hviding Engsø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-04-13 Rømø strand
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-12 Filsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-09-02 Davinde på Fyn
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-05-05 Ballum enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-01-22 Stjær
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-04-28 Sostrup slot
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-25 Slivsøen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-04-18 Haderslev
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-01 Motorvejen ved Gamst
274 X Slørugle (Tyto alba) 2019-05-17 Magisterkog
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2019-01-18 Oksenvad hede
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-06 Tørning mølle
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-12-07 Gribskov
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-01-12 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2019-04-17 Blåbjerg plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-18 Ødis kirkegård
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-02-24 Halk nor
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2019-01-22 Søballe
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-18 Hejlsminde nor
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-22 7 eksemplarer
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-19 Gråsten
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-05 Bankel nor
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-02-07 Tørning mølle
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-03-06 Nørskovgård
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-01 Christiansfeld
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-05 Hønning
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-03-10 Margrethekog
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-05-21 Flagbakken
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-02-23 Ballum enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-20 nordøst for Øster Højst
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-26 Hønning
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-27 Rømø
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-03 Nørre nebel
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Matriklen
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-02-25 Hjøllund plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Matriklen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-01 Matriklen
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-03 Filsø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Kolding
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-06 Søgård
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-01-08 Hinnerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-01-19 Frøslev plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-05-05 Hønning plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-06 Gråsten
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-09-07 Bevtoft plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-03 Filsø
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-03 Vejlevej Kolding
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-05-05 Lakolk sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-03-13 Søby brunkulslejr
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-01-03 Aulum
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2019-03-19 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-16 Margrethekog
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-20 Halk nor
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-12 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-22 Mandø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-12 Hindemade
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-04-28 Gjerrild Nordstrand
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-09-28 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-18 Rømø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-28 Hindemade
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmose ved Ho
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2019-06-03 Hannebjerg mose Langeland
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-04-30 Magisterkog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-04-30 Magisterkog
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-22 Haderslev
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-31 Haderslev Vesterskov
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-05-09 Tinglev mose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-04 Uldum Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-06-20 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-04-20 Haderslev
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-09 Tinglev mose
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-02 Viborg
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-19 Hindemade
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-04-30 Ladegård
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-20 Mandø
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-04-17 Frøslev plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-06 Tørning mølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-03 Haven
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-06 Gråsten
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-02-09 Frederikshåb plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-01-06 Gråsten
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-03 Filsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-18 Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Kolding
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-01 Filsø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-18 Hejlsminde nor
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-01-18 Hejlsminde nor
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-02-10 Hjerpsted skydebane
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-11 Haderslev vesterskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-05 Haveobs
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-04-13 Hindemade
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-20 Kolding golfbane
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2019-05-16 Sønderborg
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-09-28 Mandø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-21 Spodsbjerg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-04-22 Gram Slotspark
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-04-28 Gjerrild Nordstrand
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-03-10 Frøslev mose
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-20 Mandø
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-14 Halk nor
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-06 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-13 Sillerup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-05 Haveobs
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-01-06 Gråsten
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-22 Mandø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-06 Christiansdal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-02-18 Bagenkop
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-18 Hejlsminde nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-18 Hønning plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-02-16 Nørresø ved Tønder
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-02-06 Hov
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-03 Nørre nebel
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-01-20 Haderslev
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-02-27 Horsens
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-02 Aalborg
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-06 Gråsten
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-18 Haveobs
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-21 Spodsbjerg
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-04-13 Neder Lert
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-04-18 Hørning plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2019-02-13 Ovstrup hede
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-02-13 Ovstrup hede
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-25 Slivsøen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-06 Gråsten
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2019-03-10 Frederikskog
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-02-23 Lakolk strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-01-03 Vildbjerg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-03 Aulum
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby klitplantage
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-01-05 Bankel nor
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer