Danske Årsarter 2019

Danske Årsarter 2019

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2019

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2019-02-13 Astrup
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2019-06-12 Gamst
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2019-01-11 Esbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2019-01-20 Roborg
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2019-06-03 Sneum
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2019-01-02 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2019-01-02 Skjern Enge
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-03-04 Værnsande
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2019-01-09 Margrethe koog
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2019-02-13 Tyvse
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2019-01-09 Hviding Engsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2019-10-29 Sneum
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2019-01-02 Skjern Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2019-01-02 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2019-01-02 Skjern Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2019-05-08 Fiilsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2019-01-02 Skjern Enge
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2019-01-16 Kolding
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2019-04-10 Hviding Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2019-01-16 Hindemade
29 X Knarand (Mareca strepera) 2019-01-02 Skjern Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2019-01-02 Skjern Enge
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-03-27 Firtalstrand
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2019-01-02 Skjern Enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2019-01-02 Skjern Enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2019-01-02 Skjern Enge
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2019-06-26 Ballum
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2019-01-02 Skjern Enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2019-01-02 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2019-01-02 Skjern Enge
41 X Bjergand (Aythya marila) 2019-01-02 Skjern Enge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2019-01-18 Blåvand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2019-02-20 Blåvand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2019-01-18 Blåvand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-10-14 Grønningen
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2019-01-18 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2019-01-02 Skjern Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2019-01-02 Skjern Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2019-01-02 Skjern Enge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2019-02-27 Rømø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2019-05-20 Sneum
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2019-04-15 Sønderho
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2019-01-03 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2019-02-13 Draved Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2019-01-01 Esbjerg
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2019-05-22 Sønderjylland
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2019-01-01 Esbjerg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2019-02-26 Vognsbøl Parken
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2019-01-03 Vognsbøl Parken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2019-01-02 Skjern Enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2019-02-13 Kongens Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2019-01-02 Skjern Enge
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2019-02-15 Lammesø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2019-01-09 Gråsten Slotspark
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2019-03-20 Skovmose
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2019-03-20 Bundsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2019-01-02 Esbjerg Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2019-02-27 Ballum
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2019-01-09 Saltvandssøen
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2019-01-18 Hvidbjerg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2019-01-19 Kongeåens udløb
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2019-02-27 Rømø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2019-04-08 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2019-04-15 Sønderho
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-04-24 Vilslev
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2019-04-22 Darum
120 X Storspove (Numenius arquata) 2019-01-09 Saltvandssøen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2019-02-27 Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2019-04-02 Værnsande
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2019-03-20 Esbjerg Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2019-02-13 Ballum
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2019-04-03 Værnsande
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2019-05-15 Højer Sluse
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2019-05-15 Højer Sluse
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-05-01 Nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2019-01-18 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2019-01-02 Virksund
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2019-09-25 Thorsminde Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-05-15 Højer Sluse
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2019-10-20 Sønderho
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2019-04-15 Sønderho
145 X Tredækker (Gallinago media) 2019-11-20 Værnengene
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2019-04-02 Værnsande
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2019-08-28 Saltsøen
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-10-14 Grønningen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2019-04-22 Sneum
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2019-04-19 Sønderho
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-07-30 Søndersø
155 X Rødben (Tringa totanus) 2019-01-02 Virksund
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2019-05-01 Nørresø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2019-04-22 Darum
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2019-04-22 Darum
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-28 Ballum
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2019-01-18 Blåvand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2019-09-25 Bøvling Fjord
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2019-01-02
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2019-04-29 Sneum
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2019-06-06 Sneum
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2019-03-20 Sneum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2019-01-02
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2019-01-02 Virksund
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2019-01-14 Esbjerg Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2019-01-02
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2019-03-18 Krogsgård
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2019-03-07 Krogsgård
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2019-03-05 Esbjerg Havn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-06-19 Højer Sluse
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2019-04-02 Blåvand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2019-05-08 Blåvand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2019-04-22 Esbjerg Havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2019-04-22 Esbjerg Havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2019-05-01 Nørresø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2019-08-24 Bovbjerg
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2019-10-14 Vejrs
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2019-08-04 Blåvand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2019-02-09 Hirtshals
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2019-01-14 Esbjerg Havn
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2019-06-30 Sprogø
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2019-11-06 Blåvand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2019-01-14 Esbjerg Havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2019-01-18 Blåvand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2019-02-09 Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2019-04-22 Sneum
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2019-04-06 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2019-01-02 Skjern Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2019-03-20 Langli
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2019-04-02 Værnsande
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2019-01-02 Fiilsø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2019-01-02 Skjern Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2019-01-02 Skjern Enge
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2019-01-09 Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2019-04-24 Roborg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2019-06-03 Starup
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2019-02-13 Kongens Mose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2019-01-16 Kolding
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2019-05-09 Værnengene
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2019-03-20 Ribe Østerå
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2019-01-02 Skjern Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-07-30 Ballum
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2019-05-01 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2019-04-08 Hindemade
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2019-01-09 Saltvandssøen
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2019-01-02 Skjern Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2019-01-02 Skjern Enge
274 X Slørugle (Tyto alba) 2019-02-13 Randrup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2019-01-09 Tønder
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2019-01-21
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2019-01-11 Esbjerg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2019-02-13 Hjerpsted
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2019-01-23 Søballe
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2019-01-16 Hindemade
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2019-05-22 Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2019-04-17 Sønderho
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-09 Gråsten Slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2019-02-13 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2019-01-09 Gråsten Slotspark
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2019-02-25 Hønning Pl.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2019-01-11 Nørreskoven, Esbjerg
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2019-01-02 Skjern Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-09-18 Værnengene
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2019-01-09 Syd for Egebæk
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2019-04-24 Blåvand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2019-01-19 Vilslev
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2019-05-22 Sønderjylland
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2019-01-20 Klelund
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2019-01-03 Vognsbøl Parken
318 X Husskade (Pica pica) 2019-01-01 Esbjerg
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2019-01-23 Vrads
320 X Allike (Coloeus monedula) 2019-01-01 Esbjerg
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2019-01-01 Esbjerg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2019-01-01 Esbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2019-01-01 Esbjerg
325 X Ravn (Corvus corax) 2019-01-01 Esbjerg
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2019-02-15 Hellerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2019-04-20 Sønderho
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2019-08-29 Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2019-01-09 Tønder
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2019-02-20 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2019-01-09 Gråsten Slotspark
332 X Musvit (Parus major) 2019-01-03 Vognsbøl Parken
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2019-04-20 Sønderho
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2019-05-13 Klelund Hede
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2019-02-11 Esbjerg Havn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2019-02-13 Ballum
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2019-04-29 Sneum
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2019-04-17 Sønderho
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2019-04-29 Sneum
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2019-01-16 Pamhule
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2019-05-06 Esbjerg Skovene
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2019-09-25 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2019-04-20 Sønderho
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2019-03-20 Esbjerg Skovene
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmosen, Ho
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2019-05-09 Værnengene
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2019-05-01 Ballum
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2019-05-29 Mandø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2019-05-29 Mandø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2019-06-18 Gamst
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2019-06-03 Uldum Kær
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2019-06-12 Gamst
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2019-05-01 Hvidbjerg Strand
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2019-05-06 Esbjerg Skovene
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2019-04-25 Esbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2019-05-06 Esbjerg Skovene
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2019-10-17 Mandø
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-06-19 Sølsted Mose
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2019-01-09 Gråsten Slotspark
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2019-01-11 Vognsbøl Parken
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2019-01-04 Nørreskoven, Esbjerg
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2019-01-09 Gråsten Slotspark
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2019-11-01 Esbjerg Skovene
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2019-01-02 Filsø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2019-04-10 Nymindegab
404 X Solsort (Turdus merula) 2019-01-01 Esbjerg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2019-01-09 Syd for Egebæk
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2019-01-03 Vognsbøl Parken
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2019-02-27 Rømø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2019-02-25 Draved Skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2019-05-29 Mandø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2019-01-03 Vognsbøl Parken
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2019-04-20 Sønderho
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2019-05-22 Munkesø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-09-25 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2019-05-09 Tane Hedesø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-01-03 Esbjerg Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2019-05-09 Blåvand
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2019-05-15 Magisterkogen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2019-01-18 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-17 Mandø
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2019-04-01 Hvidbjerg Strand
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2019-01-02 Virksund
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2019-01-16 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2019-01-21 Esbjerg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2019-01-01 Esbjerg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2019-02-27 Rømø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2019-04-19 Sønderho
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2019-04-22 Sneum
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2019-01-03 Esbjerg Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2019-03-18 Esbjerg Havn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2019-09-20 Sneum
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2019-01-18 Tarphage Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2019-04-17 Sønderho
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2019-01-18 Tarphage Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2019-03-08 Sneum
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2019-01-03 Vognsbøl Parken
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2019-10-14 Blåvand
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2019-06-12 Gamst
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-14 Blåvand
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2019-01-11 Vognsbøl Parken
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2019-01-21 Esbjerg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2019-01-09 Ballum
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2019-02-27 Rømø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2019-03-18 Esbjerg Skovene
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2019-04-20 Sønderho
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2019-10-14 Blåvand
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2019-11-06 Skallingen
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2019-01-19 Vilslev
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2019-04-24 Blåvand
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2019-01-09 Gråsten Slotspark
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2019-03-08 Hillerup Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2019-01-18 Blåvand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2019-01-02 Filsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2019-01-18 Blåvand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2019-02-27 Ballum
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer