Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Philip Elbek


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Philip Elbeks kryds

Dette er Philip Elbeks Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-01-22 Køge sydstrand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-01-06 Bulbjerg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-05-20 Gilbjerg hoved
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2018-02-18 Kalløgrå
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-01-14 Frederiksberg Have
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-06 Bygholmengen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-06 Østerild
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-01-06 Bulbjerg
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-01-06 Bygholmengen
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-06 Bygholmengen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-06 Østerild
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-06 Bygholmengen
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-06 Bygholmengen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-05-05 Villahøj Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-03-02 Peblinge sø (NØ hjørnet)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-27 Brøndby Strand
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-06 Bygholmengen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-06 Bygholmengen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-06 Bygholmengen
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-06 Bygholmengen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-02-18 Hejrede sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-27 Brøndby Strand
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2018-09-17 Søndersø Midt
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-11-25 Søndersø, Furesø Kommune
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-06 Bygholmengen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-06 Bygholmengen
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-06 Hanstholm havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-03-30 Lumsås Nordstrand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-01-26 Stændehus (Asserbo strand)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2018-02-09 Eskebjerg Vesterlyng
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-06 Hanstholm havn
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Hvidbjerg Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-01-26 Lynæs havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-06 Bygholmengen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-06 Bygholmengen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-06 Bygholmengen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-26 Lynæs havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-05-05 Villahøj Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-06 Hanstholm havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-03-18 Gilbjerg hoved
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-06 Østerild
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-06 Hanstholm
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-01-27 Brøndby Strand
84 X Engsnarre (Crex crex) 2018-05-29 Strødam Engsø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-07 Frederiksberg Have
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-25 Utterslev mose del 2
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-03-11 Toftegårds plads
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-02-25 Klydesøen (Sydtårnet)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-02-25 Klydesøen (Sydtårnet)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-22 Køge lystbådhavn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-03-30 Lumsås Nordstrand
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-02-09 Alleshave
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-06-28 Klydesøen, Vestamager
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-02-18 Kalløgrå
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-07-20 Klydesøen, Vestamager
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-01-06 Bygholmengen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-03-30 Korshage
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-05-20 Gilbjerg hoved
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-06 Bygholmengen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-08-28 Astrup Engsø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-06-28 Klydesøen, Vestamager
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-01-06 Hanstholm havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-07-29 Vest Stadil fjord
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-05-05 Villahøj Sø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-07-20 Klydesøen, Vestamager
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-07-20 Klydesøen, Vestamager
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-07-20 Klydesøen, Vestamager
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-07-20 Klydesøen, Vestamager
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-06 Bygholmengen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-10-15 Hvidbjerg Strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-07-20 Klydesøen, Vestamager
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2018-07-29 Vest Stadil fjord
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-04-02 Herlev
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2018-10-15 Grønningen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-05-05 Villahøj Sø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-08-29 Sneum Digesø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-05-04 Utterslev Mose del 3
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-03-30 Korshage
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-01-26 Lynæs havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2018-07-20 Klydesøen, Vestamager
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-05-05 Villahøj Sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-06-28 Klydesøen, Vestamager
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-05-05 Villahøj Sø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-09-24 Rågeleje P-plads
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-09-24 Rågeleje P-plads
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-29 Thorsminde havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-06 Hanstholm havn
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-06 Hanstholm havn
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-04-19 Utterslev Mose del 1
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-06 Hanstholm havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-06 Hanstholm havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-06 Hanstholm havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-06 Hanstholm havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2018-04-21 Utterslev Mose del 1
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-04-21 Utterslev Mose del 1
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2018-05-20 Gilbjerg hoved
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-05-20 Gilbjerg hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-06-28 Klydesøen, Vestamager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-21 Utterslev Mose del 2
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-09-24 Rågeleje P-plads
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-09-30 Nivå Bugt og Strandenge
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-09-24 Rågeleje P-plads
208 X Alk (Alca torda) 2018-09-24 Rågeleje P-plads
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-06 Hanstholm havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-03-30 Lumsås Nordstrand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2018-03-30 Lumsås Nordstrand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2018-09-24 Rågeleje P-plads
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2018-09-24 Rågeleje P-plads
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2018-10-22 Fejlbergsvej
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-01-06 Hanstholm
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-06 Hanstholm
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-07-29 Vest Stadil fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-01-22 Olstrup
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-28 Neder Fidde
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-06 Bygholmengen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-02-18 Kalløgrå
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-05-05 Villahøj Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-06 Østerild
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-03-18 Gilbjerg hoved
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-01-06 Bygholmengen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-06 Bygholmengen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-08-28 Rømø dæmningen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-01-22 Olstrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-09-29 Mandehoved
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-02-09 Alleshave
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-02-18 Porsmose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-06 Østerild
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-01-26 Sølager
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-01-22 Køge lystbådhavn
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2018-10-22 Melby Overdrev
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-26 Esrum sø (møllekrog)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-06 Østerild
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-06 Bulbjerg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-09-13 Sydvestpynten
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-05 Villahøj Sø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-02-18 Porsmose
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-10-16 Kallesmærsk Hede
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2018-05-21 Gilbjerg hoved
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-06 Østerild
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-06 Bulbjerg
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-06 Hanstholm havn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-22 Dalby
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-05-21 Gilbjerg hoved
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-06 Hanstholm havn
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-26 Esrum møllegård
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-06 Hanstholm
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-06 Østerild
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-01-06 Østerild
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-03-15 Hjortespring
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2018-08-28 Astrup Sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-06 Bygholmengen
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-07 Frederiksberg Have
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-06-28 Klydesøen, Vestamager
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-03-18 Gilbjerg hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-02-09 Alleshave
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-10-14 Blåvandshuk
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-21 Utterslev Mose del 2
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-21 Bellahøj
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-05-19 Gilleleje
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-12 Gladsaxe Trafikplads
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-04-29 Østre Anlæg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2018-09-29 Mandehoved
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2018-10-14 Tipmosen
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-29 Østre Anlæg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-08 Frederiksberg kirkegård
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-05-08 Tryggevælde Ådal
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-04 Utterslev Mose del 2
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-06-11 Tryggevælde Ådal
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-21 Smidstrup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2018-05-08 Tryggevælde Ådal
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2018-05-08 Tryggevælde Ådal
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-04-21 Utterslev Mose del 1
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-12 Vaserne
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-18 Kongens Lyngby
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-05-05 Villahøj Sø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2018-04-29 Østre Anlæg
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-06 Østerild
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-06 Hanstholm havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-07 Frederiksberg Have
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-06 Østerild
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-01-07 Frederiksberg Have
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-02-25 Naturcenter Amager
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-10-15 Blåvand
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-06 Østerild
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-06 Hanstholm
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-02-02 Frederiksberg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-04-26 Hjortespring
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-02-18 Kalløgrå
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-04-29 Østre Anlæg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-07 Frederiksberg Have
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2018-05-08 Tryggevælde Ådal
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-04-29 Østre Anlæg
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-05-14 Vestvolden (Frederikssundsvej)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-05-04 Nordhavn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-19 Smidstrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-05 Villahøj Sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-03-30 Lumsås Nordstrand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-05-04 Nordhavn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundstrup
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2018-10-17 Skallingen
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-26 Esrum møllegård
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-06 Bulbjerg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-06 Bulbjerg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-01-06 Hanstholm
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-05-05 Villahøj Sø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-05-21 Gilbjerg hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-02-26 Øresund Park
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-22 Køge sydstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-05-05 Villahøj Sø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-09-17 Søndersø Midt
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-01-22 Køge sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-06 Hanstholm havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-06 Bulbjerg
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-02-18 Kallø skovby
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-13 Hjortespring
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-06 Bygholmengen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-06 Bulbjerg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-10-22 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-03-30 Korshage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-06 Hanstholm havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-05-08 Gilbjerg hoved
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-02-25 Naturcenter Amager
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-01-06 Østerild
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-06 Østerild
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-22 Dalby
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2018-10-17 Blåvandshuk
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-06 Frederiksberg Have
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-01-26 Hundested havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-07-04 Stevns fyr
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-06 Bulbjerg
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-01-22 Køge sydstrand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer