Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-02-17 Reersø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-01-13 Vestamager
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-01-01 Fanø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2018-02-24 Vester Broby
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-01-08 Nivå Bugt
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-02 Ribe
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-02 Fanø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2018-11-11 Brkemose
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-01-28 Sjørring Sø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-01-28 Sjørring Sø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-28 Sjørring Sø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2018-04-21 Kobæk Sø
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-04 Præstesø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-02-15 Store Emmerske
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-06 Gribskov
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-04-20 563345
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-01 Fanø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-04-20 563345
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-01-01 Fanø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-01-04 Præstesø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-01 Fanø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-01 Sønderho
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-01 Fanø
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-01 Fanø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2018-03-02 Utterslev Mose
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-01-04 Søndersø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-01-04 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-04 Søndersø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-01-08 Nivå Bugt
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2018-01-07 Hirtshals Havn
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-01 Fanø
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-02-13 Fanø
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-01-07 Hirtshals Havn
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2018-02-17 Vesterlyng
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-17 Eskebjerg Vesterlyng (Kalundborg)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-07 Roshage
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-02-18 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-01-13 Kongelundsstranden
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-01 Fanø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-04 Søndersø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-06 Solbjerg Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-01-01 Fanø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-10 Grenen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-04-19 Halen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-03 Indre By
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-02-15 Nørresø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-02 Sønderho
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2018-05-21 Grenen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-07 Hanstholm
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-01-01 Hønen
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2018-04-21 Stege
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-05 Botanisk Have
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-04 Søndersø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-01-28 Sjørring Sø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-08 Nivå Bugt
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-01-04 Søndersø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-01-04 Søndersø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-05-01 Juelstrup Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-05-01 Juelstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-01-01 Fanø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-03-27 Fanø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-01 Fanø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-02-14 Fanø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-13 Bøjden
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-01-01 Fanø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-02-13 Fanø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-04-21 Næstved
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-04-18 Hønen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2018-05-04 Skjern
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-01 Fanø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-02-14 Fanø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-04-21 Ladegårds Parceller
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-01-07 Hanstholm Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-01-01 Fanø
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-05-28 Birkesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2018-05-28 Birkesøen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-01-02 Fanø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-01 Fanø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-01-07 Roshage
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-03-04 Reersø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2018-01-08 Nivå Bugt
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-01-01 Fanø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-05-28 Birkesøen
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-22 Enge ved Sidinge Fjord
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-04-05 Stenholt Indelukke
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-01-01 Fanø
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2018-07-21 Klydesøen
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-04-22 Mose, enge og marker nordøst for Marup
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-04-22 Mose, enge og marker nordøst for Marup
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-02 Fanø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-01-28 Ørhage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-01 Fanø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-04-20 Fanø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-07 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-01 Fanø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-01 Fanø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-07 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2018-01-07 Hirtshals Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-01 Fanø
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2018-01-01 Fanø
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-04-07 Korshage
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-04-14 Gilbjerg Hoved
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-14 Gilbjerg Hoved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-14 Gilbjerg Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2018-05-13 Skagen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-05-10 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2018-05-13 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-05-11 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2018-05-10 Grenen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-07 Roshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-05-13 Skagen
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen
214 X Islom (Gavia immer) 2018-05-10 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2018-05-13 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-07-31 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-01-08 Nivå Bugt
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-04 Søndersø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-04-02 Sneum Digesø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-02-22 Ølsemagle Revle
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-04-21 Ladegårds Parceller
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-01 Fanø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-01 Fanø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-04-02 Brøns Forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-04-07 Rørvig
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-10 Grenen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-11 Hulsig Hede
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2018-08-25 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-02-24 Sølager
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2018-01-02 Mindelunden, Sønderho
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-03-07 Rådvad
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-03-24 Sneum Digesø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-13 Klydesøen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-04-07 Korshage
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-10 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-02-12 Svinninge
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-05-10 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-01 Fanø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-14 Vestsjælland
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2018-01-02 Fanø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2018-01-11 Hornbæk Plantage
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-01-04 Kajerød
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-01-01 Fanø
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-26 Sårup nær Hanstholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-08 Møllekrogen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2018-04-10 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-04 Søndersø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2018-03-14 Eremitage Sletten
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2018-01-06 Solbjerg Engsø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-10 Grenen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-04-07 Korshage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-01 Gilbjerg Hoved
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-14 Ballum Forland
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-01-01 Fanø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-05 Fanø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-01-21 Stenholt Indelukke
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-06 Gribskov
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-01 Sønderho
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2018-12-10 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-01 Fanø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-04 Præstesø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-01-01 Fanø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-01 Fanø
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-01 Fanø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-01 Sønderho
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-01-06 Gribskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2018-05-10 Grenen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-08 Møllekrogen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-01 Sønderho
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Sønderho
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2018-01-01 Hønen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2018-03-18 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-27 Øster Skårup
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2018-01-07 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-02-17 Vesterlyng
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2018-09-23 Hønen
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-04-09 Hellebæk
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-08 Gilbjerg Hoved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-11 Hornbæk Plantage
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2018-05-10 Grenen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-11 Søndersø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-05 Stenholt Indelukke
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-12 Tversted Plantage
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2018-05-26 Egå Engsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-19 Sønderho Strand
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-04 Filsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø (Esbjerg)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2018-05-05 Fanø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-05 Fanø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-14 Hellebæk
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-05-01 Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-21 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-04 Søndersø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-06 Gribskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-04 Søndersø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-07 Nordjylland
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-07 Korshage
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Sønderho
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-01 Fanø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-01 Fanø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-02-17 Reersø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-12 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-02 Sønderho
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-03-24 Sneum Digesø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-05-12 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2018-05-12 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-05 Fanø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-05 Fanø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-01-27 Roshage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-29 Virksund
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-06 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-01 Sønderho
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-11 Hornbæk Havn
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-03-13 Utterslev Mose
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-04-22 Mose, enge og marker nordøst for Marup:
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-01-20 Nivå Bugt
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-12 Hellebæk
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2018-01-14 Nørrevang
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-02 Fanø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-04-14 Hellebæk
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-05-12 Skagen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-01-14 Skansehage
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-01 Fanø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-01 Sønderho
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-06 Gribskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2018-01-11 Hornbæk Plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-04 Søndersø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-05-12 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-01 Sønderho
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-01-01 Hønen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-01-02 Sønderho
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-02 Sønderho
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-01-06 Solbjerg Engsø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2018-01-18 Melby Overdrev
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-03-10 Gilbjerg Hoved
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-06 Gribskov
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2018-01-06 Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-01-01 Sønderho
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2018-04-14 Hellebæk
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-01-02 Mindelunden, Sønderho
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-01-01 Hønen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-01-07 Nordjylland
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-27 Øster Skårup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-01-01 Hønen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer