Danske Årsarter 2018

Danske Årsarter 2018

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2018

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2018-02-19 Hvidbjerg
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2018-02-18 Vognsbølparken
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2018-01-06 Esbjerg Havn
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2018-02-21 Højer
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2018-01-04 Ballum Forland
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2018-01-02 Nissum Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2018-01-02 Nissum Fjord
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2018-01-04 Ballum Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2018-02-20 Højer
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2018-01-04 Ballum Forland
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2018-01-02 Agger Tange
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2018-01-04
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2018-01-04
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2018-01-14 Krogsgård Grusgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2018-01-02 Agger Tange
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2018-05-01 Birk Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2018-01-09 Husby
29 X Knarand (Mareca strepera) 2018-02-20
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2018-01-02 Agger Tange
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2018-01-02 Agger Tange
33 X Spidsand (Anas acuta) 2018-01-04 Ballum Sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2018-01-04 Ballum Sluse
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2018-01-14 Sneum forland
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2018-02-21 Nørresø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2018-11-13 Kruså
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2018-03-18 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2018-01-09 Husby
41 X Bjergand (Aythya marila) 2018-05-08 Vadehavet ud for Tjæreborg
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2018-01-02 Hanstholm
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2018-01-09 Bækbygård Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2018-01-09 Bækbygård Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2018-01-08 Blåvand Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-01-08 Blåvand Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2018-01-02 Hanstholm
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2018-01-04 Ballum Sluse
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2018-01-09 Husby
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2018-01-09 Husby
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2018-03-21 Stenderuphage
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Ho pl
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2018-05-08 Esbjerg By
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2018-04-28 Sønderho Strandsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2018-01-09 Tarphagebroen
77 X Huldue (Columba oenas) 2018-01-04 Draved Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2018-01-02 Esbjerg By
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2018-01-02 Hanstholm
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2018-01-06 Vognsbølparken
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2018-01-06 Vognsbølparken
90 X Blishøne (Fulica atra) 2018-01-10 Esbjerg By
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2018-02-21 Brøns
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2018-01-04 v/ Ribe
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2018-04-04 Sønderstrand Kegnæs
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2018-02-21 Nørresø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2018-04-04 Sønderstrand Kegnæs
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2018-04-04 Sønderstrand Kegnæs
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2018-01-02 Agger Tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2018-03-25 Sneum Sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2018-01-04 Ballum Forland
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2018-01-04 Ballum Forland
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2018-01-04 Ballum Forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2018-02-27 Sædding Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2018-05-23 Nørresø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2018-04-28 Sønderho Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2018-05-02 Ballum Sluse
120 X Storspove (Numenius arquata) 2018-01-04 Ballum Forland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2018-01-04 Ballum Forland
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2018-01-09 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2018-01-02 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2018-01-04 Ballum Forland
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2018-01-09 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2018-05-23 Højer
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-05-23 Højer
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2018-01-02 Thorsminde Havn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2018-01-04 Ballum Forland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2018-01-02 Hanstholm
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2018-05-23 Højer
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2018-03-03 Esbjerg By
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2018-04-01 Flade Sø
145 X Tredækker (Gallinago media) 2018-09-16 Ilsted Å
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2018-02-20 Gram Å
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-23 Højer
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2018-05-23 Esbjerg Sø, Røme
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2018-04-27 Esbjerg Havn
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2018-01-17 Østerbygård fiskeri
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2018-01-04 Ballum Forland
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2018-04-24 Værnengene
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2018-05-02 Ballum Sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2018-04-28 Sønderho Strand
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-04-01 Fjaltring Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2018-01-02 Hanstholm
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2018-05-23 Hviding Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2018-05-05 Sneum sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2018-01-02 Hanstholm
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2018-01-02 Hanstholm
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2018-01-02 Hanstholm
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2018-01-02 Hanstholm
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Fanø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Fanø
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2018-03-14 Nørresø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2018-04-01 Agger Tange
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2018-04-28 Sønderho Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2018-04-24 Blåvand Strand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2018-04-24 Blåvand Strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2018-02-19 Hvidbjerg Strand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-09-13 Blåvand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2018-01-02 Hanstholm
208 X Alk (Alca torda) 2018-03-21 Stenderuphage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2018-05-21 Samsø
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2018-09-18 Blåvand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2018-01-02 Hanstholm
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2018-01-09 Bækbygård Strand
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 2018-04-01 Lyngby ved Lodbjerg
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2018-01-09 Bækbygård Strand
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2018-05-02 Ribe By
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2018-03-31 Fjaltring Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2018-01-02 Hanstholm
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2018-05-26 Sønderho
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2018-04-01 Bøvling Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-02 Filsø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2018-01-02 Agger Tange
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2018-01-04 Ballum Forland
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2018-02-21 Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2018-04-28 Sønderho Strand
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2018-05-11 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-11 Skagen
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2018-05-01 Kongens Mose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2018-03-27 Sønderho
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2018-01-02 Agger Tange
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2018-04-28 Keldsand, Sønderho
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2018-05-02 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2018-03-04 Bordrup plantage
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2018-05-11 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2018-01-04 Ballum Forland
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2018-01-04 Ballum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-04-02 No
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2018-01-17 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2018-01-06 Esbjerg By
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2018-02-21 Hjerpsted Skydeterræn
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2018-01-10 Gram Å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) Vrøgum pl
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Svartingedalen
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2018-01-04 Draved Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2018-01-04 Draved Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2018-05-11 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2018-03-17 Sorø motorvejen ved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2018-05-11 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2018-01-02 Nissum Fjord
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2018-05-11 Reservatet Skagen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-01-04 Kongens Mose
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2018-05-23 Rømø
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2018-01-04 Draved Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2018-01-01 Esbjerg By
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2018-01-04 Draved Skov
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2018-01-01 Esbjerg By
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2018-01-04 Draved Skov
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2018-01-02 Hanstholm
325 X Ravn (Corvus corax) 2018-01-04 Ballum Forland
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2018-01-04 Esbjerg By
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2018-03-21 Klelund Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2018-01-04 Draved Skov
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2018-01-02 Hanstholm
332 X Musvit (Parus major) 2018-01-01 Esbjerg By
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Sønderho
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Sønderho
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Dueodde
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2018-01-09 Husby
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2018-01-04 Ballum Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2018-05-02 Birk Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2018-04-04 Kruså Møllesø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2018-05-01 Birk Sø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2018-01-17 Klelund Plantage
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Tipmose
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2018-04-27 Esbjerg Skovene
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2018-04-24 Esbjerg Skovene
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Tvedsted
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2018-04-28 Sønderho Strandsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2018-05-08 Darum Enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2018-05-21 Samsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Vang stenbrud
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2018-05-01 Skagen By
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2018-05-08 Novrup Grusgrav
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2018-10-13 Sønderho
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2018-04-26 Esbjerg By
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2018-05-01 Skagen By
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2018-01-06 Sanatorieskoven Esbjerg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2018-01-01 Esbjerg By
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2018-01-04 Draved Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2018-01-04 Draved Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2018-01-04 Draved Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2018-01-04 Esbjerg By
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2018-04-24 Blåbjerg Plantage
404 X Solsort (Turdus merula) 2018-01-01 Esbjerg By
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2018-01-04 Ballum Enge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2018-01-08 Skallingen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2018-03-18 Esbjerg By
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2018-01-14 Allerup Enge
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2018-05-01 Skagen By
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2018-01-01 Esbjerg By
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2018-05-07 Fanø Strand
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2018-04-28 Sønderho
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2018-04-28 Sønderho
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2018-05-02 Draved Skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2018-05-02 Kongens Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2018-02-19 Hvidbjerg
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2018-04-27 Sønderho
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2018-01-17 Hovborg
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2018-01-02 Hanstholm
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2018-01-04 Esbjerg By
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2018-01-06 Nørreskoven, Esbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2018-05-01 Birk Sø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2018-01-10 Gram Å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2018-03-14 Nørresø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2018-01-08 Skallingen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2018-05-02 Kongens Mose
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-13 Sønderho
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-03-02 Esbjerg Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2018-01-02 Hanstholm
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2018-01-04 Esbjerg By
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2018-01-04 Draved Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Gram Slotspark
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2018-01-10 Gram Slotspark
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2018-01-06 Nørreskoven, Esbjerg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2018-01-04 Ballum Forland
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2018-04-27 Sønderho
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2018-01-10 Gram Slotspark
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2018-04-24 Esbjerg Skovene
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Sønderho
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2018-01-17 Klelund Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2018-02-25 Strandskoven Esbjerg
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2018-02-18 Vognsbølparken
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2018-01-14 Allerup Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2018-01-04 Ballum Forland
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2018-01-04 Kongens Mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2018-01-04 Kongens Mose
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen By
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2018-01-10 Nær Ribe
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer