Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Philip Elbek


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Philip Elbeks kryds

Dette er Philip Elbeks Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-26 Køge Sydstrand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-02-11 Stridsmølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-03-04 Tissø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-04-10 Fahlbækvej
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-02-11 Flasken
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-03-04 Hovvig
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-10-29 Gedser Odde
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-04-09 Sneum Digesø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-26 Køge Sydstrand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-04-01 Gåsesø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-03-04 Hovvig
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-02-11 Flasken
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-02-18 Reersø Kirke
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-17 Store Dynd
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-03-31 Utterslev mose øst
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-02-25 Utterslev mose øst
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-03-04 Hovvig
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-24 Gilleleje Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-22 Lumsås
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-03-04 Sanddobberne
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-02-18 Reersø Havn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-04-01 Møn Fyr
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-02-19 Utterslev mose øst
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-24 Hellebæk
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-05-26 Stenbjerg Klitplantage, Thy
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-07 Sydvestpynten
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-06 Grønjordssøen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-03-04 Tranevejle
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-03-26 Vestamager
84 Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-12 Frederiksberg Have
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-23 Dragør lystfiskerhavn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-19 Sydvestpynten
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-24 Hornbæk Plantage
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-03-22 Lumsås
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-13 Kongens Kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-02-11 Reersø Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-04-09 Sneum Digesø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-03-04 Hovvig
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-04-01 Nyord
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-02-11 Reersø Havn
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-03-04 Sanddobberne
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-28 Nordhavnstippen/Stubben
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-09 Gludsted Plantage
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-02-11 Reersø Havn
121 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-10 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-02-11 Reersø Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-02-18 Reersø Kirke
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-04-10 Skjern enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-14 Klydesøen
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-04-11 Ballum Sluse
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-02-18 Reersø Havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-02-11 Reersø Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-08-05 Klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-04-09 Gludsted Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-05-22 Grenen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2017-11-02 Hovvig
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-07 Sydvestpynten
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-09 Gamst sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-07 Sydvestpynten
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-05-07 Sydvestpynten
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-09 Sneum Digesø Forland
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-21 Grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-05-07 Sydvestpynten
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-03-15 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-24 Gilleleje Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-02-18 Reersø Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-04-09 Ølgod
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-05-06 Grønjordssøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-03-19 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-05-07 Sydvestpynten
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-06 Grønjordssøen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-05-07 Sydvestpynten
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-21 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-10-06 Korshage
208 X Alk (Alca torda) 2017-10-08 Korshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-04-09 Sprogø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-05-07 Sydvestpynten
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-03-22 Lumsås
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-21 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-06 Ebbeløkke
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-05-21 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-09 Damhus
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-24 Hellebæk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2017-05-21 Grenen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-04 Utterslev mose
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-04-10 Skænken Sø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-10 Bjerregård, Ringkøbing fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-04-09 Gl. Hviding Engsø Forland
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-04-09 Gl. Hviding Engsø Forland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-22 Hjortespring
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-20 Batterivej
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2017-05-22 Damsted klit
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-04-01 Magleby, Møn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-09 Fjenneslev
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-02-18 Ornum
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-02-11 Tissø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-21 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-03-04 Tissø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-10-29 GFU
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-05-27 Dølby, Salling
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-04-09 Brogård Plantage
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-23 Kongelunden
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-04-09 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-05-22 Grenen
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-18 Reersø Havn
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-11-02 Hovvig
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-21 Grenen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-04-28 Nordhavnstippen/Stubben
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-12-29 Tisvilde Hegn
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-04-11 Nørholm Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-29 Bøtø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-04-11 Ballum Enge
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-04-01 Nyord
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-22 Grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-04 Sanddobberne
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-21 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-02-18 Kalundborg Klosterskov
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-11 Reersø
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-02-18 Gørlev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-03-04 Hovvig
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-05-20 Poul Eeg Camping
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-04-12 Tingdal Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-05-06 Grønjordssøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-02-11 Reersø Havn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-18 Flasken
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-01-26 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-10 Skænken Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-10 Skænken Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-29 Bøtø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-04-28 Nordhavnstippen/Stubben
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-11 Nørholm Hede
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-26 Vestamager
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-31 Sorø Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-25 Søndervig, Mors
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-06 Grønjordssøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-18 Tryggevælde Ådal
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-21 Poul Eeg Camping
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-09 Føvling
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-11 Bagsværd Sø
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-30 Stubben
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-29 Kroghage
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-07 Sydvestpynten
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-10-28 GFU
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-02-18 Kalundborg Klosterskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-25 Utterslev mose øst
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-03-11 Frederiksberg Have
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-03-04 Hallenslev Mose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-01 Mandemarke/Busene
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-22 Lumsås
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-02-18 Reersø NV Strand
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-19 Bagsværd Sø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-11 Ribe Holme
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-07 Sydvestpynten
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-29 Gedser Fuglestation
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-01 Magleby, Møn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-29 Bøtø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-06 Grønjordssøen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-29 Birkemose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-28 Nordhavnstippen/Stubben
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-02 Skansehage
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-04 Hovvig
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-28 Nordhavnstippen/Stubben
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-24 Hornbæk Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-15 Holmesø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-26 Køge Sydstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-05-06 Grønjordssøen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-05-22 Grenen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-11 Reersø Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-24 Hornbæk Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-10-08 Frederiksberg Kirkegård
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-22 Lammefjorden
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-03-11 Frederiksberg Have
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-11 Nørholm Hede
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-29 GFU
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-03-22 Lumsås
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-02-18 Reersø NV Strand
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-10-29 Gedser Odde
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-04-09 Harreby
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-02-18 Reersø NV Strand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-02-18 Reersø NV Strand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer