Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-04-08 Møgeltønder
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-10 Vesterhede ttt
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-07 Halk nor
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-02-11 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-09-02 Nørresø ved Tønder
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-08 Ballum enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Haderslev
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-02-11 Ballum enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-08 Skodborg
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-01 Haderslev dam
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-08 Tiset
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-05 Spodsbjerg
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-02-26 Slivsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-07 Halk nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-12 Oksenvad/Mølby
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-04-13 Slivsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-21 Tørning mølle
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-07 Halk nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-04 Haderslev havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-08 Rømødæmningen
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-27 Hindemade
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-07 Halk nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-10-06 Hirtshals
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2017-12-30 Hirtshals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-07 Halk nor
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-07 Halk nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-07 Halk nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-08 Lakolk strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-07 Halk nor
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-02-14 Hejlsminde
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-07 Halk nor
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-07 Halk nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-06 Mørkholt skov
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-10 Horsens
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-01-08 Skodborg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Haderslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-01 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-02-14 Ladelund eng
84 X Engsnarre (Crex crex) 2017-07-07 Kollund
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-22 Møllestrømmen Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-21 Stevning Dam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-02-17 Vejen mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-21 Tørning mølle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-02-28 Errested ved Haderslev
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-07 Halk nor
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-01-14 Kegnæs
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-04-23 Kongens kær
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-08 Havneby
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-04-05 Hindemade
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-02-15 Vestsjælland
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-04-01 Skudstrup (TTT)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-09-02 Forland ud for Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-25 Halk nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-05 Hindemade
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-07-10 Fornæs
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-08 Rømødæmningen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-08-06 Over haven!!! ny matr. art
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-08 Margrethekog
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-07-22 Halk nor
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-06-10 Ballum
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-02 Nørresø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-20 Gyldensten
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-22 Halk nor
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-08 Lakolk strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-05-20 Gyldensten
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-10-14 Halk nor
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-20 Gyldensten
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-18 Værnengene
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum sluse
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-03-05 Hellevad
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-07 Halk nor
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2017-10-26 Hvide Sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-23 Kongens kær
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-03-11 Mølby
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-07 Halk nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-02 Nørresø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-06-14 Keldsnor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-17 Årø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-04 Blåvand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-11-04 Årø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-04-23 Kongens kær
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-05 Spodsbjerg
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-12-30 Hanstholm
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-12-03 Hirtshals
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-19 Årøsund
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-08-20 Værnengene
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-17 Årø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-05-02 Nørresø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-17 Årø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-05-20 Gyldensten
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-10-06 Hirtshals
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-08 Lakolk strand
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-25 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-05-04 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Haderslev dam
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-08-21 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-08 Rudbøl
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-07 Halk nor
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-08 Rømødæmningen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-31 Frederikshåb plantage (træk)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-19 Nord for Silkeborg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-07 Hejsager
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-04-10 Øster Gestenskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-08 Frederikskog
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-28 Københoved
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-12 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-06-02 Randbøl hede
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-02-13 Hvirring
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-07 Halk nor
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-04-08 Magisterkog
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-04-01 Brogård plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-14 Tørning mølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-05-04 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-03-31 Jylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-02-24 Brøndlund
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-04-08 Frederikskog
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-07-19 Gredstedbro (Esbjerg)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-21 Tørning mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-06-04 Sønderjylland
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-06-30 Arrild hede
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-08 Skodborg
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-11-05 Hindemade
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-04-15 Haderslev Vesterskov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-05-12 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-09-29 Rømø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-08 Skodborg
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-06-02 Randbøl hede
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-03-31 Randbøl hede
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads Sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-06-14 Gulstav
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-07 Halk nor
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-08 Skodborg
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-09 Skanderborg
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-03-06 Andst
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-03-11 Stursbøl plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-14 Bevtoft
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-07-21 Terkelsbøl
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-08 Skodborg
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-08 Lakolk sø
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-05 Gabøl
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-05-17 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-02-11 Ballum enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-05-06 Slivsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-12 Jels Oversø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-02 Jels
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-21 Christiansdal
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-07 Haderslev Vesterskov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-19 Blåvand
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2017-10-19 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-08 Aventoft
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-20 Løjt Land
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-02 Nørresø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-16 Vamdrup
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-15 Skydeterræn ved Haderslev Vesterskov.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-16 Vamdrup
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-07 Skydeterræn ved Haderlslev Vesterskov
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-13 Vedbøl
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-07 Nebel
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-19 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-05 Haveobs (morgen)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-06 Ladegård Haderslev
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-03-20 Løjt Land
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-21 Christiansdal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-14 Christiansdal
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-28 Åstrup bæk
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-28 Haderslev Dam
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-08 Rømødæmningen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-05 Hammelev
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-07 Halk nor
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-03-12 Oksenvad
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-02 Oksenvad
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-02 Mølby
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-13 Vandling skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-01 Haderslev
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-08 Aventoft
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-12 Stilling ved Skanderborg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-05 Bispebjerg kirkegård
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-01-28 TTT CG08
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-27 Mølby
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-07 Skydeterræn ved Haderslev vesterskov
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-25 Smedager
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-14 Ho
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-10-31 Gedser
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-25 Smedager
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-27 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-01 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-08 Skodborg
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-21 Haven
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-28 Ølsemagle
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-04-15 Haderslev Vesterskov
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-15 Bække
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-11-04 Årø
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-07 Halk nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-27 Mølby
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-02-24 Hejlsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-08 Tiset
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-01 Haderslev skydeterræn
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-01 Haderslev
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Haderslev
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-07 Halk nor
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-11 Oksenvad
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-28 Haderslev Dam
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-16 Bække
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-06-05 Syd for Hjørring
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-28 Haderslev Dam
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-28 Åstrup Bæk
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-02-11 Ballum enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-08 Skodborg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-07 Halk nor
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-28 TTT CG08
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer