Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stinne Aastrups kryds

Dette er Stinne Aastrups Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-17 Køge sydstrand
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-01-21 AggerTange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-21 Krik vig
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-01 Vester Egede
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01 Vester Egede
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-01-21 Bygholmengen
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-01-22 Lille Vildmose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-01 Vester Egede
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-01 Ejlemade sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-03-12 Ø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-01 Skuderløse
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-15 Køge sydstrand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-26 Jordbro Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-01 Tranemosen v Haslev
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-02-19 Viskum
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-01 Ejlemade sø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Tranemosen v haslev
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-02-12 Krik Vig
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-01 Tranemosen v haslev
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-29 Viskum
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-03-29 Utterslev Mose
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-01 Ejlemade sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-02-17 Furesøen
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Ejlemade Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-21 Viborg Nørresø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-13 Kattegat ( færge)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-28 Lumsås
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-13 Kattegat(færge)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-13 Kattegat ( færge)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-02-06 Tange Sø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-02 Damhussøen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-02 Damhussøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-08 Nørresø Viborg
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-21 Krik Vig
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-06-04 Kompedal plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Gilbjerg Hoved
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-11 Kølsen- Skals Engsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-02-24 Stendal Plantage
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-06 Viborg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-03-26 Kølsen- Skals Engsø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-06-26 Jordbro Engsø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-06 Loldrup sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-01 Ejlemade sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-12 Ø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-26 Viskum
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-26 Jordbro Engsø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Ejlemade sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-05-26 Juelstrup Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-03-26 Jordbro Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-21 Krik Vig
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-04-20 Ulvedybet
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-01 Tranemosen v Haslev
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-04-01 Ø Bakker
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-05-14 Kølsen- Skals Engsø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-04-19 Jerup Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-04 Vejrum Vestsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-05-13 Vest Stadil Fjord
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-07-24 Færgens Vænge, Møn
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-21 Krik Vig
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-05-20 Gerå
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-07-27 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-08-05 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-05-20 Gerå
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-05-11 Kølsen- Skals Engsø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-19 Gerå
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-07-25 Majbølle Nor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-14 Kølsen- Skals Engsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-05-20 Gerå
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-22 Øster Hurup havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-10-06 Roshage
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum forland
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-20 Gerå
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-01-27 Store Hjøllund plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-06 Loldrup sø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-08-19 Værnengen
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-29 Kølsen-Skals Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-03-31 Vejrum vest
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-15 Køge sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-11 Kølsen-skals engsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-29 Viskum
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-20 Ulvedybet
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-04-19 Hirtshals havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Damhussøen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-05-14 Kølsen- Skals Engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-08-05 Hanstholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Tranemosen v Haslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-01 Tranemosen v Haslev
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-21 Agger
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-01-21 Agger
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Tranemosen v Haslev
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-01-02 Damhussøen
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-31 Sjælland
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-07-25 Fladet v Tårs, Lolland
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-18 Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-05-08 Sprogø (bus-obs)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-18 Nordstrand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-05-20 Hirtshals havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-06-26 Kølsen-Skals engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-06-18 Kærup Holme, vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-05-27 Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-04-18 Nordstrand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-10-06 Roshage
208 X Alk (Alca torda) 2017-10-06 Roshage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-28 Grenen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-21 Agger
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-03-28 Lumsås
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-27 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-05-28 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2017-10-06 Roshage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-03-16 Viskum
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-02-12 Agger
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Ejlemadesø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-04-19 Jerup Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-03-13 Nørresø, Viborg
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01 Tranemosen,Haslev
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-03-04 Viskum
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-05-23 Viskum
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-04-17 Råbjerg Hede
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-27 Grenen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2017-01-22 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-16 ca. Lyngby - fløj over motorvej ;-)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-04-01 Ø Bakker
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-04-01 Nørreådalen, Viborg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-26 Viskum
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-04-18 Nordstrand
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-27 Saftevandsbakken
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-04 Aunsbjerg marker
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-27 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-26 Viskum
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-02-12 Tygstrup, Sydthy
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Haslev Orned
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-06-05 Mors
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-01-23
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-03-10 Sjørslev
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-01 Haslev Orned
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-09-24 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2017-03-18 Midtjylland
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-01-14 Vestre Kirkegård, Kbh
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-03-04 Ø
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-06 Loldrup sø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-28 Grenen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-01 Haslev Orned
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-03-18 Lindum skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-02-19 Bruunshåb
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Holmegård mose
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-18 Nordstrand
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-26 Lille Vildmose
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-12 Middelhede/vandet mose
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-26 Lille Vildmose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-22 Lille Vildmose
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads Sande
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-05-28 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-07 Bagterp
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Tranemosen v Haslev
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-01-31 St Hjøllund Pl
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Gisselfeldt
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-05 Viborg
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-04-17 Troldkær/Råbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Gisselfeldt
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-01 Haslev Orned
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-26 Vejrum
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-27 St Hjøllund Pl
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-27 St Hjøllund Pl
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-06 Loldrup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-02 Damhussøen
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01 Haslev Orned
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-02-10 kølsen.skals engsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-03-18 Lindum skov
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-19 Ødalen, viborg
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-01-07 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-14 Rødding Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-14 Rødding Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-29 Kølsen-skals engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-06 Loldrup
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-17 Hald sø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-09-22 Mandø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-16 Ejby mose, Fyn
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-26 Lynderupgård
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2017-06-18 Nystrup plantage
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-14 Kølsen- Skals Engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-14 Kølsen- Skals Engsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-22 Kølsen-Skals Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-26 Lille Vildmose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-04-29 Kølsen Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-09 Viborg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-13 sjørslev
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-11 Viborg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-11 Kølsen- Skals Engsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-05-13 Lyngvig Fyr
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-04-18 Tversted Søerne
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-06 Loldrup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-06 Loldrup sø
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-06 Viborg
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-01 Stendal Plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-04-08 Hald sø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-23 Lille Vildmose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-19 Råbjerg Mile Camping
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-07 Hirtshals haven
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-04-01 Ø Bakker
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-11 Aunsbjerg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-03-04 Ø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-18 Kjellerup
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-06 Loldrup sø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-04-29 Kølsen-skals engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-21 Viborg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-13 Lyngvig Fyr
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-06-10 Gedser
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-06-18 Vibrog
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-08 Knudstrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-14 Kølsen- Skals Engsø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-04-19 Råbjerg Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-19 Buttervej Industriområde
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-20 Rindsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-03
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-03
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-07 Hirtshals havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-12 Ø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-05-11 Kølsen- Skals Engsø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-17 Køge sydstrand
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-19 Vibrog
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-15 Køge sydstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-05-13 sjørslev
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-10 Skals rensningsanlæg
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-22 Øster Hurup havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-03-21 Viborg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-04-01 Ø Bakker
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-06 Viborg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-27 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-06 Viborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-17 Køge sydstrand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-03-12 Ø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-07 Bagterp
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-05-11 Kølsen- Skals Engsø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-01-07 Bagterp
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-12-15 Skagen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-03-18 Lindum skov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-23 Tjele Langsø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-04-19 Nordstrand
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-07 Bagterp
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-23 Tjele Langsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-06 Loldrup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-15 Køge sydstrand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer