Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-01-26 Køge Sydstrand
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-03 Lille Vildmose
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-02 Grenen
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-03-26 Sejerøbugten
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-05 Tanghjøret
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-02
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2017-06-11 Grenen
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-01
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2017-01-16 Bjerge Enge (Kalundborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-01-16 Bjerge Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-01-16 Bjerge Enge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-12 Keldsø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-03-25 Roden Fed
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-01 Juelstrup Sø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-01 Juelstrup Sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-16 Sanddobberne
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-04-23 Gundsømagle Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-22 Sevedø Fed
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-08 Strødam Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-01 Juelstrup Sø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Juelstrup Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-16 Sanddobberne
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-01 Juelstrup Sø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-14 Store Dynd
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-01-05 Kongelundsstranden
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-05 Hejresøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-01-15 Furesøen
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-01 Juelstrup Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-05 Hejresøen
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-02 Grenen
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-03-27 Lumsås
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-07 Kysten ud for Sandflugtsplantagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-02 Grenen
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-01-04 Børstruphage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-01 Juelstrup Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-05 Kongelundsstranden
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-01 Juelstrup Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-02 Jerup Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-06-19 Melby Overdrev
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-02 Korshage
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-05 Møllekrogen, Esrum Sø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-04 Indre By
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-01-22 Borreby Mose
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Juelstrup Sø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-12 Esbønderup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-01-09 Brobæk Mose
84 Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2017-06-03 Lille Vildmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-01 Hjedsbæk Sø
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-05 Hejresøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-03-12 Fredensborg
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-05 Hejresøen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-01-04 Børstruphage
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-07 Munkeholm
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-01-07 Klint
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-06-12 Juelstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-02 Jerup Strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-18 Klydesøen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-05 Kofoeds Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-01-02 Grenen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-01-02 Jerup Strand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-18 Lejodde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-14 Ishøj Strand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-16 Nyord
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-05 Kofoeds Enge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-03-25 Kallø Grå
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-06-15 Klydesøen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-16 Sanddobberne
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-01-02 Jerup Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-04-14 Ishøj Strand
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) Jerup Strand
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-02 Jerup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-07 Skansehage
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-16 Halskov
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-24 Ballum Forland
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-06-15 klydesøen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-08 Klydesøen
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-04-26 Stenholt Indelukke
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-03-21 Nivå Bugt
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-05 Kofoeds Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-06-15 Klydesøen
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-04-29 Strødam Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-04-01 Hellebæk
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø Nor
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-05 Kofoeds Enge
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-02 Korshage
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-16 Hegnede Bugt
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-01-04 Børstruphage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-02 Grenen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-05-04 Gurre Sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-04 Børstruphage
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-02 Hirtshals Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-12 Gilleleje Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-01-28 Gilleleje Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Alstrup Hede
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-01-28 Sanddobberne
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2017-02-16 Rødvig Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-05-05 Utterslev Mose
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-04-20 Ishøj Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-04-16 Jættebrink
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-05-02 Korshage
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-23 Klintholm Havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-06-18 Nyord, Møn
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2017-10-05 Børstrup Hage (Gribskov)
205 X Søkonge (Alle alle) 2017-10-29 Børstruphage
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-01-04 Børstruphage
208 X Alk (Alca torda) 2017-01-04 Børstruphage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-03-26 Sejerøbugten
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2017-10-28 Børstruphage
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-02 Grenen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-02-16 Ålebæk Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-01-04 Børstruphage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2017-06-26 Gilleleje Havn
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2017-06-12 Grenen
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-01-02 Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Juelstrup Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-01-27 Utterslev Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2017-06-04 Odder
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-22 Tamosen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-05-22 Ølsemagle Revle
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-03-30 Møllekrogen, Esrum Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2017-07-08 Bøtø Nor
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2017-05-20 Møn
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-02 Tvedsted Plantage
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-03-19 Nejede
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-28 Præstesø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-05 Klydesøen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-04-30 Nørrevang, Rørvig
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-02 Nivå Bugt
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-01 Korshage
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-04 Børstruphage
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-01-08 Strødam Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-01 Juelstrup Sø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-05 Kongelunden
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-05 Kongelunden
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) Køge Lystbådshavn
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-01-22 Glænø
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-18 Reersø Havn
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-08 Strødam Engsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-07 Gilbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-05 Kongelunden
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-02-15 Eremitagesletten
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Juelstrup Sø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-30 Korshage
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-04-30 Korshage
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-18 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-01 Juelstrup Sø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-06-03 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2017-05-21 Herrestrup Mose
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-22 Tamosen
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2017-06-13 Vrads Sande (Silkeborg)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2017-06-10 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-05 Kongelunden
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Juelstrup Sø
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-02-18 Kalundborg Klosterskov
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Juelstrup Sø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-01 Juelstrup Sø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-02-16 Ålebæk Strand
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Alstrup Hede
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-01 Juelstrup Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-07 Dybesø
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-01-12 Nejede Vesterskov
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-05 Rådvad
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Juelstrup Sø
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-01-09 Stubben
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-03-19 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-01-22 Sevedø Fed
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-01-02 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-01-26 Køge Sydstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-23 Gødstrup Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-23 Gødstrup Engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-23 Gødstrup Engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-01-02 Ellekrattet, Skagen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2017-08-31 Gedser Odde
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-09-22 Hesselø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-20 Porsemosen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-19 Bækkebro
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-27 Gurre Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-01 Hovvig
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-05-07 Gilbjerg
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-16 Ålebæk Strand
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-22 Stubben
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-04-27 Hellebæk
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-07 Gilbjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-05-21 Jydelejet
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-01 Juelstrup Sø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-07 Munkeholm
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-05 Kongelunden
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-01-07 Hov Vig
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-03-30 Møllekrogen, Esrum Sø
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2017-06-03 Grenen
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-02-16 Nyord
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-16 Bødkermosen
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Sørup, Nordjylland
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-01 Alstrup Hede
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-12 Nejede Vesterskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-19 Tibirke Sand
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-01-16 Skansehage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-07 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-02 Hasle Havn
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-05 Bispebjerg Kirkegård
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-04-16 Klintholm Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-16 Jydelejet
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-04-30 Korshage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-03-19 Melby Overdrev
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-14 Nyeng
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-30 Korshage
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-04 Skansehage
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-01-05 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-05 Sydvestpynten
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-07 Klint Havn
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-02 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-01-07 Hov Vig
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-27 Hellebæk
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-26 Rådmandshaven, Næstved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-11 Gedser Odde
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-01-02 Grenen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-02 Grenen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-16 Ålebæk Strand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-01-07 Skansehage
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-05 Kofoeds Enge
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Juelstrup Sø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-07 Skansehage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-19 Fredensborg
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-02 Hirtshals Havn
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-20 Gedser Odde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Juelstrup Sø
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-02 Grenen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-01-22 Sevedø Fed
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-28 Gniben
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-03-27 Vestamager
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-10-01 Lynæs Fort
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-01-02 Tvedsted Plantage
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-07-08 Bøtø Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-02 Hirtshals Havn
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-05-07 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-05 Kongelunden
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-02-18 Reersø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-01-02 Grenen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-01 Alstrup Hede
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-01 Juelstrup Sø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2017-09-22 Hesselø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2017-06-03 Grenen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-02 Grenen
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer