Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-02-13 Kjelst Enge
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-24 Astrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-01-15 Darum Vade
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-01-17 Bygholm Vejle
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-15 Allerup Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-09 Vest Stadil Fjord
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-01-09 Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-02-13 Kjelst Enge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-07 Sønderho
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-09 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-09 Skjern Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-01-15 Krogsgård Grusgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-05 Sædding Strand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-01-24 Tønder
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-03-13 Sneum sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-24 Ballum Sluse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-17 Bygholm Vejle
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-05 Sædding Strand
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-01 Esbjerg Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-05 Sædding Strand
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-04 Harboøre Tange
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-09 Skjern Enge
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-13 Guldager Mølledam
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-01-01 Esbjerg Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-04-14 Fanø Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-07 Sønderho
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-01 Esbjerg Havn
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2017-01-30 Lakolk, Rømø
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-02-13 Blåvand Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-09 Søndervig
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-09 Vest Stadil Fjord
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-09 Vest Stadil Fjord
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-01-13 Hjerting Strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2017-07-29 Fanø Klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-08 Sneum sø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-02 Kongens Mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-01 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-02-21 Lindet Skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-04-25 Hostrup
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-01 Esbjerg Havn
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2017-03-24 Vognsbøl, Esbjerg
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-02-28 Værnengene
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-28 Als
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-09 Skjern Enge
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-03-28 Als
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-03-28 Als
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-03-13 Sneum Sluse
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-09 Skjern Enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-01-30 Hviding Engsø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-01-15 Darum Vade
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-28 Værnengene
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-18 Værnengene
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2017-04-10 Sønderho
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-04-25 Mellemvej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-05-30 Hviding Engsø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-05 Sædding Strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-02-08 Esbjerg Havn
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-04 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-05 Sædding Strand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-01-15 Darum Vade
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-03-14 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-16 Vidåens udløb
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-05-16 Emmelev Klev
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-02 Nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-02-13 Blåvand Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-05 Sædding Strand
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-17 Thorsminde Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-22 Ballum Forland
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-16 Nørresø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-16 Værnengene
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2017-01-07 Sønderho
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
145 X Tredækker (Gallinago media) 2017-04-13 Skifterne Fanø
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-01-04 Sønderho
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) Rindby Strand
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-02 Nørresø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-06-20 Nørresø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-02 Nørresø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-25 Margrethekoog
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-24 Margrethekoog
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-08-22 Blåvandshuk
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-04-25 Nørresø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-03-20 Sneum sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-07 Sønderho
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-01-17 Agger Tange
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-02-13 Blåvand Strand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2017-04-14 Fanø Strand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-14 Blåvand
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2017-05-23 Filsø, Mellemsø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-06-15 Langeland
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-05-26 Grenen, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-10 Sønderho
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-25 Nørresø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-17 Esbjerg Havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-04-25 Nørresø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-08-29 Blåvandshuk
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2017-09-01 Vejers Strand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) blåvandshuk
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-01-09 Søndervig
208 X Alk (Alca torda) 2017-06-13 Nr. Lyngvig
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-06-05 Kolby Kås Havn
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2017-09-20 Blåvandshuk
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-05 Sædding Strand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-02-07 Søndervig
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-28 Grenen, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-03-04 Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-11 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-02-07 Bækbygård Strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-01 Esbjerg Havn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2017-05-14 Nordby, Fanø
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-02-28 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-13 Sønderho Strand
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-07 Sønderho
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-07 Sønderho
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-01-30 Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-02 Ribe Holme
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-28 Reservatet Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-03-28 Als
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-28 Als
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-15 Darum Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2017-05-13 Sønderho
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-02 Rejsby enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-28 Als
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-27 Reservatet Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-05 Sædding Strand
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-01-05 Sædding Strand
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-07 Sønderho
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-06-09
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-03-21 v/ Ribe
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-24 Tønder
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-03-21 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-03-17 Vilslev Enge
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-04-25 Farmen, Sønderho
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-21 Jedsted Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-28 Grenen, Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-05-09 Mandø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-01-24 Draved Skov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-13 Guldager Mølledam
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2017-08-28 Klelund Hede
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-01-30 Brogård Grusgrav
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-03-14 Værnengene
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-13 Sønderho
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-07 Sønderho
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-06-02 Issehoved, Samsø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-24 Kongens Mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-03 Esbjerg Skovene
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-01 Esbjerg Havn
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-02-14 St. Hjøllund pl
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-01 Esbjerg Havn
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-01 Esbjerg Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-01 Esbjerg Havn
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-09 Fanø Plantage
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-24 Ribe By
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-02-07 Blåbjerg Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-24 Tønder
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-24 Draved Skov
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-04-18 Fiilsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-01 Esbjerg Havn
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-13 Guldager Mølledam
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-04-04 Harboøre Tange
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2017-02-03 Mandø Låningsvej
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-03 Mandø Låningsvej
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-01-17 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-03-21 Ballum Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-18 Fiilsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-18 Fiilsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-04-25 Nørresø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2017-06-05 Brattingborg Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-01 Novrup Grusgrav
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-01 Ho
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvand
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-25 Novrup Grusgrav
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-24 Vognsbøl, Esbjerg
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-05-23 Filsø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-04-25 Nørresø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-15 Sneum
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-09 Mandø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-27 Reservatet Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-18 Blåvand
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-02 Draved Skov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-01 Novrup Grusgrav
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-02 Kongens Mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-04-29 Sanatorieskoven Esbjerg
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-01-15 Esbjerg By
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-01 Esbjerg Havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-24 Draved Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-15 Esbjerg Skovene
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-24 Draved Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-09 Vest Stadil Fjord
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-11 Juvre, Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-01 Esbjerg Havn
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-09 No
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-01-09 No
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-01-15 Sneum Sluse
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-01-24 Hjerpsted Skydeterræn
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-27 Reservatet Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-13 Guldager Mølledam
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-03-31 Sneum
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-30 Nørresø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-09-18 Sneum Sluse
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-09-27 Gedser
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-03-28 Sønderstrand Kegnæs
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-04-27 Nørholm Skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-09 Mandø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-01-24 Hjerpsted Skydeterræn
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-15 Nyeng
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-04 Thyborøn Havn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-02-28 Nørholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-02-07 Hvide Sande
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-09 No
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-17 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-20 Sneum
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-18 Værnengene
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-01 Esbjerg Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-12 Fanø Strand ved Rindby
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-01 Tipmosen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-09 No
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-18 Fiilsø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-09-22 Fovrfeld Enge
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-03 Mandø Låningsvej
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-17 Agger Tange
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-01 Esbjerg Havn
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-02-07 Tønder
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-01-13 Guldager Mølledam
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-13 Guldager Mølledam
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-01 Esbjerg Havn
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-01-07 Sønderho
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-01-09 Lyager pl.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-07 Sønderho
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-30 Sønderho gl. Fuglekøje
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-02-07 Lønborg Hede
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-02-04 Bordrup pl
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-08-28 Klelund Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-02-07 Emmerlev
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2017-04-13 Sønderho
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-13 Guldager Mølledam
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2017-01-15 Allerup Enge
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-09 Lyager pl.
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-09 Lyager pl.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-24 Kongens Mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer