Danske Årsarter 2017

Danske Årsarter 2017

Per Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Poulsens kryds

Dette er Per Poulsens Danske Årsarter 2017

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2017-02-21 Hjerpsted
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-07-12 Sejstrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2017-01-24 Astrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2017-01-27 Sneum enge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2017-02-14 Skjern enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2017-01-10 Nørre Lyngvig
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2017-01-03 Vanløse
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2017-01-10 Skjern enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2017-02-14 Albæk Fælled
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2017-01-10 Skjern enge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2017-01-04 Damhussøen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2017-01-10 Skjern enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2017-01-10 Skjern enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2017-03-15 grusgrav ved Krogsgaard
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2017-01-10 Søndervig
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2017-01-24 Vidåen Tønder by
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2017-04-04 Harboøre tange
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2017-01-24 Ballum sluse
29 X Knarand (Mareca strepera) 2017-01-17 Bygholm vejle
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2017-01-10 Vest Stadild Fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2017-01-04 Damhussøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2017-01-10 Vest Stadild Fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2017-01-10 Vest Stadild Fjord
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2017-04-04 Harboøre tange
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2017-03-11 Utterslev Mose
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2017-01-04 Damhussøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2017-01-04 Damhussøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2017-01-08 Køge havn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2017-02-07 Bækbygård strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2017-01-10 Søndervig
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2017-01-10 Søndervig
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2017-01-31 Lakolk Rømø
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2017-03-14 Blåvandshuk
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2017-01-04 Damhussøen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2017-01-04 Damhussøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2017-01-08 Køge havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2017-03-28 Sønderstand, Bredsten.
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj strandenge
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2017-05-02 Kongens mose
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2017-01-06 Damhussøen
77 X Huldue (Columba oenas) 2017-02-21 Lindet skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2017-01-02 Vanløse
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2017-04-25 Hostrup, Sønderjylland
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2017-01-03 Vanløse
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Fiil sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2017-01-12 Guldager Mølledam
90 X Blishøne (Fulica atra) 2017-01-04 Damhussøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2017-02-28 Værnengene
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2017-01-12 Guldager Mølledam
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2017-03-28 Østersøen syd for Als
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2017-01-10 Skjern enge
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2017-03-28 Østersøen syd for Als
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2017-03-28 Bundsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2017-01-11 Fovrfeldtbækkens udløb
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2017-04-04 Harboøre tange
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2017-01-10 Skjern enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2017-01-31 Brøns enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2017-01-20 Sneum forland
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2017-02-28 Værnengene
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2017-04-18 Værnengene
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2017-08-01 Værnengene
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2017-04-25 Farup enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2017-04-30 Skallingen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2017-01-20 Sneum forland
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2017-01-11 Fovrfeldtbækkens udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2017-04-04 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2017-01-11 Fovrfeldtbækkens udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2017-04-25 Margrethe Kogen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2017-03-14 Værnengene
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-16 Højer Vade
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2017-05-16 Emmerlev kyst
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2017-05-07 Vallensbæk og Ishøj strandenge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2017-01-12 Børsmose strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2017-01-20 Sneum forland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2017-01-17 Thorsminde havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj strandenge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-15 Værnengene
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum sluse
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2017-04-11 Margrethe Kogen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2017-09-16 Vallensbæk-Ishøj strandenge
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2017-05-02 Novrup Grusgrav
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2017-07-18 Klæggraven nord for Kammerslusen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2017-01-11 Fovrfeldtbækkens udløb
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2017-05-02 Nørresø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2017-04-25 Margrethe Kogen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2017-04-25 Margrethe Kogen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2017-05-25 Grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2017-01-04 Damhussøen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2017-01-12 Børsmose strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2017-03-15 Sneum Digesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2017-01-04 Damhussøen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2017-01-10 Hvide Sande havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2017-01-17 Agger havsiden
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2017-01-17 Agger havsiden
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2017-01-04 Damhussøen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2017-01-06 Damhussøen
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2017-03-14 Blåvandshuk
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2017-06-01 Filsø hede
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj strandenge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2017-05-21 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2017-04-30 Skallingen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2017-04-25 Nørresø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2017-04-24 Esbjerg Havn
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2017-05-27 Sneum digesø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2017-04-25 Nørresø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-05-23 Skagen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2017-05-23 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2017-05-23 Skagen
205 X Søkonge (Alle alle) 2017-11-07 Blåvandshuk
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2017-02-07 Søndervig
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2017-05-22 Østerby havn, Læsø.
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2017-09-20 Blåvandshuk
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2017-01-10 Søndervig
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2017-02-07 Søndervig
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2017-05-24 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2017-05-26 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2017-04-11 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2017-02-07 Bækbygård strand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2017-01-03 Damhussøen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2017-02-28 Værnengene
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2017-04-25 Nørresø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2017-01-10 Vest Stadild Fjord
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-01-24 Rømødæmningen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2017-01-31 Gl. Hviding engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2017-05-02 Ribe Holme
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2017-05-21 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2017-01-16 Matriklen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2017-03-28 Vibæk
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2017-03-28 Vibæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2017-01-10 Skjern enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2017-05-02 Rejsby enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2017-03-28 Vibæk
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2017-05-21 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2017-01-10 Vest Stadild Fjord
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2017-01-10 Skjern enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2017-01-10 Nørre Lyngvig
274 X Slørugle (Tyto alba) 2017-06-08 Jernvedlund
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2017-03-21 Sydjylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2017-01-24 Tønder by
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2017-01-02 Kongelunden
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2017-03-21 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2017-01-11 Esbjerg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2017-03-23 Vilslev enge
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-04-24 Sønderho, Fanø
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2017-01-20 Vilslev enge i digegraven
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-05-21 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2017-04-30 Blåvandshuk
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2017-05-07 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2017-01-02 Kongelunden
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2017-01-23 Esbjerg skovene
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2017-01-10 No
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2017-04-08 Hillerup enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2017-05-24 Grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2017-01-10 Tim Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2017-05-24 Grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2017-01-24 Kongens mose
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2017-01-13 Vognsbølparken
318 X Husskade (Pica pica) 2017-01-02 Vanløse
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2017-02-14 Store Hjøllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2017-01-02 Vanløse
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2017-01-11 Esbjerg havn
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2017-01-11 Fovrfeldtbækkens udløb
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2017-01-03 Vanløse
325 X Ravn (Corvus corax) 2017-01-23 Esbjerg skovene
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-01-04 Damhussøen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2017-02-07 Blåbjerg plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2017-01-24 Tønder by
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2017-01-13 Vognsbølparken
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2017-04-18 Fiil sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2017-01-02 Vanløse
332 X Musvit (Parus major) 2017-01-02 Vanløse
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2017-04-04 Harboøre tange
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2017-02-07 Faldbækvejs marker
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2017-01-17 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2017-03-21 Ballum enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2017-04-18 Fiil sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2017-04-18 Fiil sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2017-05-02 Gl. Hviding engsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2017-05-02 Novrup Grusgrav
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2017-10-17 Ho Plantage
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-18 Blåvand fuglestation
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2017-10-18 Fil Sø
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2017-04-25 Novrup Grusgrav
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2017-03-23 Klæggravene nord for Kammerslusen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2017-06-01 Fiil sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj strandenge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2017-05-07 Vallensbæk og Ishøj strandenge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2017-05-27 Mågehøjområdet
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2017-05-23 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2017-04-18 Blåvandshuk
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2017-05-02 Kongens mose
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-18 Skallingen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2017-05-02 Kongens mose
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2017-05-02 Kongens mose
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2017-05-09 Fælledparken
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2017-02-14 Fiil sø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2017-01-08 Køge havn
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2017-01-20 Jedsted mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2017-02-28 Nørholm skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2017-01-24 Draved skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2017-01-10 Skjern enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2017-04-11 Juvre, Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2017-01-03 Vanløse
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2017-01-06 Vanløse
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2017-03-31 Tipmose & Heden ved Lysbjerge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2017-03-21 Gram Slotspark
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2017-01-24 Buntje Ballum
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2017-05-23 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2017-01-02 Vanløse
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2017-03-23 Hillerup enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2017-05-26 Grenen
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2017-05-30 Nørresø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2017-04-30 Blåvandshuk
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2017-05-05 Bispebjerg kirkegård
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2017-05-23 Skagen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2017-03-28 Sønderstand, Bredsten.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2017-05-02 Draved skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2017-05-10 Vallensbæk og Ishøj strandenge
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2017-01-24 Hjerpsted skydeterræn
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2017-04-04 Thyborøn Havn
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2017-02-28 Nørholm skov
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2017-01-03 Vanløse
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2017-01-09 Matriklen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2017-01-17 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2017-03-31 Tipmose & Heden ved Lysbjerge
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2017-04-18 Værnengene
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2017-01-08 Køge havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2017-03-14 Blåvandshuk
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-17 Tipmosen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2017-01-10 No
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2017-04-18 Fiil sø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2017-09-26 Kroghage,Gedser
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2017-02-28 Værnengene
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2017-01-11 Esbjerg havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2017-01-09 Matriklen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2017-01-12 Oksbøl by
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2017-05-26 Grenen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2017-01-18 Esbjerg by og forstæder
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2017-05-23 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2017-01-04 Damhussøen
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2017-11-23 Skallingen (Varde)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2017-01-10 Lyager
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2017-01-06 Damhussøen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2017-04-18 Fiil sø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2017-02-07 Lønborg hede
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-11-06 Vejers Havvej
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2017-03-26 Holm sø
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2017-01-01 Nymindegab Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2017-01-06 Damhussøen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2017-01-06 Damhussøen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2017-11-07 Blåvandshuk
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2017-01-10 Lyager
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2017-01-10 Lyager
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2017-01-11 Fovrfeldtbækkens udløb
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer