VP Artsliste - Kronologisk

Peter Zeller

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2022
662 2022-10-29 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Schweiz Bolle di Magadino
661 2022-06-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Frankrig Les Bouchoux
660 2022-04-19 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
659 2022-04-19 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Raso
658 2022-04-19 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Kap Verde Raso
657 2022-04-18 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Sao Nicolau
656 2022-04-17 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Praia
655 2022-04-16 * Rødfodet Sule (Sula sula) Kap Verde Baia do inferno
2021
654 2021-12-29 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Belgien Nieuwpoort
653 2021-09-18 * Alaskaryle (Calidris mauri) Schweiz Maggiadelta Ticino
2020
652 2020-03-01 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Schweiz Sulgen TG
2019
651 2019-12-30 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Holland Rottemeren
650 2019-12-29 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Schagen
649 2019-05-19 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Hvide Rusland Turov
648 2019-01-30 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Fuerteventura
647 2019-01-29 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hougwood
646 2019-01-28 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura
2018
645 2018-11-18 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Schweiz Corcolettes
644 2018-05-05 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ifrane
2017
643 2017-05-27 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Atlantic near Svalbard
642 2017-04-26 * Jomfrutrane (Grus virgo) Georgien Rustavi
641 2017-01-07 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals
2016
640 2016-01-30 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp
639 2016-01-29 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Den Oever
2015
638 2015-12-21 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Schweiz Silvaplanersee
637 2015-05-02 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Armenien Meghri
636 2015-04-27 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
635 2015-04-27 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
634 2015-04-26 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
2014
633 2014-06-05 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Rumænien Cheia
632 2014-06-05 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Rumænien Cheia
631 2014-06-05 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Rumænien Vadu
630 2014-06-03 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Rumænien Sfantu Gheorghe
629 2014-05-30 Nattergal (Luscinia luscinia) Rumænien Tulcea
628 2014-04-30 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Armenien Vedi Hills
627 2014-01-28 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Holland Vatrop
626 2014-01-27 * Sneugle (Bubo scandiacus) Holland Vlieland
625 2014-01-24 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Holland Netterden
2013
624 2013-07-09 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Schweiz Nuolener Ried
623 2013-01-06 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Vuste Holms
2012
622 2012-05-17 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Isliki
621 2012-05-17 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isliki
620 2012-05-17 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Isliki
619 2012-05-17 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Ysilce
618 2012-05-16 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Kizilkuyo
617 2012-05-16 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Region Sehit
616 2012-05-16 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Kizilkuyo
615 2012-05-15 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
614 2012-05-15 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
613 2012-05-15 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
612 2012-05-15 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
611 2012-05-15 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
610 2012-05-15 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
609 2012-05-14 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Aladaglar
608 2012-05-14 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Kaynarca
607 2012-05-13 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Akseki
606 2012-05-12 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Oymapinar
605 2012-05-12 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
604 2012-02-29 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde
603 2012-02-28 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Barragem de Poilão
602 2012-02-28 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Barragem de Poilão
601 2012-02-26 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lisboa
600 2012-01-06 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Frankrig Bas Courtils
599 2012-01-06 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Frankrig Bas Courtils
598 2012-01-02 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Colijnsplaat
2011
597 2011-11-11 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Cabo de Praia
596 2011-11-11 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Cabo de Praia
595 2011-11-11 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Terceira
594 2011-11-11 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Terceira
593 2011-11-11 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Azorerne Terceira
592 2011-11-11 * Blåvinget And (Spatula discors) Azorerne Terceira
591 2011-11-08 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Corvo
590 2011-11-08 * Sommertangar (Piranga rubra) Azorerne Corvo
589 2011-11-08 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Corvo
588 2011-11-08 * Storskråpe (Ardenna gravis) Azorerne Corvo
587 2011-11-07 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Sao Miguel
586 2011-06-23 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira
585 2011-06-22 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico do Areeiro
584 2011-06-21 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Deserta Island
583 2011-06-21 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Madeira
582 2011-06-21 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Madeira
581 2011-06-20 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
580 2011-06-19 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Portugal Funchal
579 2011-05-28 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Spanien
578 2011-05-28 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien
577 2011-05-17 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Frankrig Polder de Sébastopol
576 2011-05-16 * Rosenterne (Sterna dougallii) Frankrig St. Jacut de la Mer
575 2011-02-25 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel
574 2011-02-24 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel
573 2011-02-24 Namaquadue (Oena capensis) Israel
572 2011-02-24 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel
571 2011-02-24 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel
570 2011-02-23 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel
569 2011-02-23 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel
568 2011-02-21 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel
567 2011-02-21 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel
566 2011-02-21 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel
565 2011-02-20 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel
564 2011-02-20 Hedepiber (Anthus rubescens) Israel
563 2011-02-20 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel
562 2011-02-19 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel
561 2011-02-19 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel
560 2011-02-19 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Israel
559 2011-02-19 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Israel
558 2011-02-19 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel
557 2011-02-18 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel
556 2011-02-18 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel
555 2011-02-18 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel
554 2011-02-18 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Israel
553 2011-02-18 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel
552 2011-02-18 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakkikar
551 2011-02-18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel
550 2011-01-05 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Egypten
2010
549 2010-07-28 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Finland
548 2010-07-28 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Finland
547 2010-07-19 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland
546 2010-05-23 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien
545 2010-04-22 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Schweiz
544 2010-04-04 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Cypern
543 2010-04-04 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Cypern
542 2010-04-01 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Cypern
541 2010-04-01 * Armensk Måge (Larus armenicus) Cypern
540 2010-03-30 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Cypern
539 2010-03-30 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Cypern
538 2010-03-30 Masketornskade (Lanius nubicus) Cypern
537 2010-03-30 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Cypern
536 2010-03-29 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Cypern
535 2010-03-28 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Cypern
534 2010-03-28 Rustværling (Emberiza caesia) Cypern
533 2010-03-28 Chukarhøne (Alectoris chukar) Cypern
532 2010-03-28 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern
531 2010-03-28 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Cypern
530 2010-02-28 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Santiago
529 2010-01-10 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten
528 2010-01-10 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten
527 2010-01-10 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten
526 2010-01-09 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Egypten
525 2010-01-08 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Egypten
524 2010-01-08 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Egypten
523 2010-01-08 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten
522 2010-01-08 Sporevibe (Vanellus spinosus) Egypten
521 2010-01-06 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Hamata Mangroves
520 2010-01-05 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten
519 2010-01-05 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten
518 2010-01-05 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten
517 2010-01-05 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Egypten
516 2010-01-04 Revhejre (Egretta gularis) Egypten
515 2010-01-03 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten
514 2010-01-03 Huskrage (Corvus splendens) Egypten
513 2010-01-03 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten
512 2010-01-03 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten
511 2010-01-03 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten
510 2010-01-03 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Egypten
2009
509 2009-08-01 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien
508 2009-08-01 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien
507 2009-06-21 Savisanger (Locustella luscinioides) Schweiz
506 2009-04-01 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko
505 2009-03-31 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko
504 2009-03-31 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko
503 2009-03-30 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko
502 2009-03-27 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko
501 2009-03-25 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Marokko
500 2009-03-24 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Marokko
499 2009-03-24 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko
498 2009-03-23 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko
497 2009-03-23 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Marokko
496 2009-03-22 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Marokko
495 2009-03-22 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Rissani
494 2009-03-21 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko
493 2009-03-21 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Marokko
492 2009-03-21 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko
491 2009-03-21 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko
490 2009-03-20 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Marokko
489 2009-03-20 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko
488 2009-03-20 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko
487 2009-03-19 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko
486 2009-03-19 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko
485 2009-03-19 * Grøn Biæder (Merops persicus) Marokko
484 2009-03-19 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Marokko
483 2009-03-18 Husværling (Emberiza sahari) Marokko
482 2009-03-18 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Marokko
481 2009-03-18 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko
480 2009-03-17 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien
479 2009-03-17 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko
478 2009-03-17 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Marokko
477 2009-03-17 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko
476 2009-03-17 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko
475 2009-03-16 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko
474 2009-03-16 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko
473 2009-03-16 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Marokko
472 2009-03-15 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko
471 2009-03-15 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko
470 2009-03-14 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko
469 2009-03-14 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko
2008
468 2008-05-28 Tredækker (Gallinago media) Schweiz
467 2008-05-05 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Asco
466 2008-05-05 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Haut Asco
465 2008-05-05 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Calvi
2007
464 2007-06-29 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Island Gardur
463 2007-06-20 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Myvatn
462 2007-06-20 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Island Myvatn
461 2007-06-17 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island
460 2007-06-16 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Island Gardur
459 2007-04-30 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig
458 2007-04-29 * Krabbehejre (Butorides virescens) Frankrig Etang
457 2007-04-29 * Skadegøg (Clamator glandarius) Frankrig
2006
456 2006-08-10 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien
455 2006-08-08 Berberhøne (Alectoris barbara) Storbritannien Gibraltar
454 2006-08-06 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien
453 2006-08-06 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien
452 2006-08-05 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien
451 2006-08-04 Provencesanger (Curruca undata) Spanien
450 2006-08-04 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien
449 2006-08-02 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien
448 2006-08-02 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien
447 2006-08-01 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien
446 2006-08-01 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien
445 2006-08-01 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien
444 2006-08-01 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien
443 2006-07-30 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien
442 2006-07-30 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien
441 2006-07-29 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Spanien
440 2006-07-29 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Spanien
439 2006-07-28 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Spanien
438 2006-07-17 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Teneriffa
437 2006-06-22 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Teneriffa
436 2006-06-21 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Teneriffa
435 2006-06-21 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Teneriffa
434 2006-06-18 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Teneriffa
433 2006-06-18 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Teneriffa
432 2006-06-17 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Teneriffa
431 2006-06-17 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Teneriffa
430 2006-06-17 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Spanien Teneriffa
429 2006-06-17 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Teneriffa
428 2006-04-22 * Steppehøg (Circus macrourus) Schweiz
2002
427 2002-08-05 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Schweiz
1999
426 1999-09-19 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Østrig
11
425 0011-02-19 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel
Annoncer