VP Artsliste - Kronologisk

Tomasz Gustyn

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
413 2024-02-11 Brillesanger (Curruca conspicillata) Portugal Madeira
412 2024-02-11 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Madeira
411 2024-02-09 Rødhøne (Alectoris rufa) Portugal Madeira
410 2024-02-09 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira
409 2024-02-07 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira
408 2024-02-06 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Madeira
407 2024-02-06 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Madeira
406 2024-02-06 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira
405 2024-02-06 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Madeira
2023
404 2023-10-09 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Polen Warsaw
403 2023-09-23 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Egypten
402 2023-09-23 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten
401 2023-09-23 Revhejre (Egretta gularis) Egypten
400 2023-09-22 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten
399 2023-09-22 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten
398 2023-09-22 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten
397 2023-09-21 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten
396 2023-09-21 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten
395 2023-09-21 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten
394 2023-09-21 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten
393 2023-09-21 Gråfisker (Ceryle rudis) Egypten
392 2023-09-21 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Egypten
391 2023-09-21 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten
390 2023-09-21 * Tophejre (Ardeola ralloides) Egypten
389 2023-09-21 Sporevibe (Vanellus spinosus) Egypten
388 2023-09-21 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Egypten
387 2023-09-20 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
386 2023-09-20 Huskrage (Corvus splendens) Egypten Hurghada
385 2023-08-04 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Polen Biała Olecka, warmińsko-mazurskie
384 2023-06-20 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Georgien Kaurma
383 2023-06-20 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Georgien Abuli
382 2023-06-19 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Georgien Kumisi Reservoir
381 2023-06-19 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Georgien Rustavi
380 2023-06-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Georgien Mzianeti
379 2023-06-19 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Georgien Mzianeti
378 2023-06-19 * Kejserørn (Aquila heliaca) Georgien Udabno
377 2023-06-19 Chukarhøne (Alectoris chukar) Georgien Kacheti Area
376 2023-06-19 * Armensk Måge (Larus armenicus) Georgien Kacheti Area
375 2023-06-18 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Georgien Kacheti Area
374 2023-06-18 Orientgulbug (Hippolais languida) Georgien Kacheti Area
373 2023-06-18 * Klippeværling (Emberiza cia) Georgien David Gareji Monasteri
372 2023-06-18 Stenspurv (Petronia petronia) Georgien David Gareji Monasteri
371 2023-06-18 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Georgien David Gareji Monasteri
370 2023-06-18 Blådrossel (Monticola solitarius) Georgien David Gareji Monasteri
369 2023-06-18 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Georgien David Gareji Monasteri
368 2023-06-18 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Georgien David Gareji Monasteri
367 2023-06-18 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Georgien David Gareji Monasteri
366 2023-06-18 Rustand (Tadorna ferruginea) Georgien David Gareji Monasteri
365 2023-06-18 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Georgien Kwemo Kartli
364 2023-06-18 Rosasanger (Curruca mystacea) Georgien Kwemo Kartli
363 2023-06-18 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Georgien Kwemo Kartli
362 2023-06-18 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Georgien Rustavi
361 2023-06-18 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Georgien Rustavi
360 2023-06-18 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Georgien Rustavi
359 2023-06-17 * Rosenstær (Pastor roseus) Georgien Ponichala Reserve
358 2023-06-17 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Georgien Ponichala Reserve
357 2023-06-17 * Kohejre (Bubulcus ibis) Georgien Ponichala Reserve
356 2023-06-17 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Georgien Didgori
355 2023-06-17 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Georgien Stepantsminda
354 2023-06-17 Cettisanger (Cettia cetti) Georgien Stepantsminda
353 2023-06-16 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Stepantsminda
352 2023-06-16 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Stepantsminda
351 2023-06-16 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Georgien Stepantsminda
350 2023-06-16 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Georgien Stepantsminda
349 2023-06-16 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Georgien Stepantsminda
348 2023-06-16 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Stepantsminda
347 2023-06-16 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Stepantsminda
346 2023-06-16 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Georgien Stepantsminda
345 2023-06-16 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Georgien Stepantsminda
344 2023-06-15 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Likani
343 2023-06-15 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Georgien Likani
342 2023-06-15 Klippedue (Columba livia) Georgien Bordżomi
341 2023-05-08 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Polen Plesno Reservoir
340 2023-05-03 * Perleugle (Aegolius funereus) Polen Czerlonka
339 2023-04-15 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Polen Siemień
338 2023-01-07 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Polen Władysławowo
2022
337 2022-09-29 Mestersanger (Curruca hortensis) Italien Roma
336 2022-09-27 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Roma
335 2022-09-27 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Italien Roma
334 2022-09-27 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Italien Roma
333 2022-09-23 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Polen Hel
332 2022-09-18 Sabinemåge (Xema sabini) Polen Goczałkowice Reservoir
331 2022-09-07 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Polen Domaniowski Reservoir
330 2022-05-31 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Polen Jastarnia
329 2022-05-31 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Polen Jastarnia
328 2022-05-21 * Terekklire (Xenus cinereus) Polen Kobylany
2021
327 2021-11-27 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Polen Lake Miedwie--Wierzchlad
326 2021-11-12 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Polen Żnińskie Duże
325 2021-10-09 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Polen Buda Stalowska
324 2021-10-09 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Polen Buda Stalowska
323 2021-09-25 * Pileværling (Emberiza rustica) Polen Krynica Morska
322 2021-09-24 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Polen Kąty Rybackie
321 2021-08-03 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Polen Mikoszewo
320 2021-06-08 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Polen Tatra National Park
319 2021-06-08 * Dværghornugle (Otus scops) Polen Gliwice
318 2021-06-06 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Polen Hel
317 2021-06-05 Murløber (Tichodroma muraria) Polen Tatra National Park
316 2021-06-03 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Polen Hel
315 2021-06-02 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Polen Hel
314 2021-05-23 Munkegrib (Aegypius monachus) Polen Stary Lubliniec
313 2021-04-07 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Polen Pietkowo Fishponds
312 2021-03-26 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Polen Miączyn
311 2021-03-21 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Polen Popowo Kościelne
310 2021-02-13 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Polen Augustynka
309 2021-01-19 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Polen Pniewo
308 2021-01-02 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Polen Michałowice
307 2021-01-02 Skovhornugle (Asio otus) Polen Michałowice
2020
306 2020-12-19 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Polen Czarnków
305 2020-12-05 Grønsisken (Spinus spinus) Polen Sieradz
304 2020-12-05 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Polen Sieradz
303 2020-12-05 Grønspætte (Picus viridis) Polen Sieradz
302 2020-11-22 Islom (Gavia immer) Polen Tarnobrzeskie Lake
301 2020-11-11 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Polen Wulpińskie Lake
300 2020-10-18 Skærpiber (Anthus petrosus) Polen Hel
299 2020-10-17 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Polen Władysławowo
298 2020-10-17 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Polen Władysławowo
297 2020-10-17 Sortand (Melanitta nigra) Polen Władysławowo
296 2020-10-17 Sortkrage (Corvus corone) Polen Hel
295 2020-10-17 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Polen Hel
294 2020-10-17 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Polen Hel
293 2020-10-17 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Polen Hel
292 2020-10-17 Alk (Alca torda) Polen Hel
291 2020-10-17 Lomvie (Uria aalge) Polen Hel
290 2020-10-17 Ederfugl (Somateria mollissima) Polen Hel
289 2020-10-16 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Polen Marzęcino
288 2020-08-10 * Damklire (Tringa stagnatilis) Polen Stoczek
287 2020-08-05 Kærløber (Calidris falcinellus) Polen Mikoszewo
286 2020-06-09 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Polen Hel
285 2020-06-08 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Polen Husinka
284 2020-05-26 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Polen Matygi
283 2020-05-26 Havterne (Sterna paradisaea) Polen Puławy
282 2020-05-18 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Polen Lublin
281 2020-05-18 Gulbug (Hippolais icterina) Polen Lublin
280 2020-05-09 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Polen Krowie Bagno
279 2020-05-04 Græshoppesanger (Locustella naevia) Polen Styrzyniec
278 2020-04-28 Savisanger (Locustella luscinioides) Polen Żeliźnieckie Lake
277 2020-04-28 Pungmejse (Remiz pendulinus) Polen Żeliźnieckie Lake
276 2020-04-19 Hortulan (Emberiza hortulana) Polen Styrzyniec
275 2020-04-19 Skovpiber (Anthus trivialis) Polen Styrzyniec
274 2020-04-19 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Polen Styrzyniec
273 2020-04-18 Gulirisk (Serinus serinus) Polen Styrzyniec
272 2020-04-17 Gransanger (Phylloscopus collybita) Polen Styrzyniec
271 2020-04-16 Hedelærke (Lullula arborea) Polen Styrzyniec
270 2020-04-14 Sangdrossel (Turdus philomelos) Polen Styrzyniec
269 2020-04-14 Gærdesanger (Curruca curruca) Polen Styrzyniec
268 2020-04-14 Munk (Sylvia atricapilla) Polen Styrzyniec
267 2020-04-14 Landsvale (Hirundo rustica) Polen Styrzyniec
266 2020-03-14 Dværggås (Anser erythropus) Polen Biebrza National Park
2019
265 2019-12-08 Isfugl (Alcedo atthis) Polen Siemień
264 2019-12-08 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Polen Stoczek
263 2019-08-17 Kirkeugle (Athene noctua) Polen Krychów
262 2019-08-17 Småspove (Numenius phaeopus) Polen Michałów
261 2019-08-08 Skestork (Platalea leucorodia) Polen Nielisz Lake
260 2019-08-08 Rørdrum (Botaurus stellaris) Polen Nielisz Lake
259 2019-06-22 Ringdue (Columba palumbus) Polen Gdańsk
258 2019-06-15 Bogfinke (Fringilla coelebs) Polen Roskosz
257 2019-05-29 Markpiber (Anthus campestris) Polen Sycyna
256 2019-05-25 Hærfugl (Upupa epops) Polen Styrzyniec
255 2019-05-11 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Polen Sosnowica
254 2019-05-11 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Polen Sosnowica
253 2019-05-11 Strandskade (Haematopus ostralegus) Polen Wilków
252 2019-05-11 Gøg (Cuculus canorus) Polen Wilków
251 2019-05-11 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Polen Brzozowa
250 2019-05-11 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Polen Brzozowa
249 2019-05-11 Duehøg (Accipiter gentilis) Polen Brzozowa
248 2019-05-11 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Polen Puławy
247 2019-05-11 Lærkefalk (Falco subbuteo) Polen Puławy
246 2019-05-11 Sildemåge (Larus fuscus) Polen Puławy
245 2019-05-11 Havesanger (Sylvia borin) Polen Janowiec
244 2019-05-11 Mursejler (Apus apus) Polen Janowiec
243 2019-05-11 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Polen Puławy
242 2019-05-11 Husskade (Pica pica) Polen Puławy
241 2019-05-10 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Polen Biała Podlaska
240 2019-05-10 Engsnarre (Crex crex) Polen Styrzyniec
239 2019-05-01 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Polen Sobibór
238 2019-03-16 Trane (Grus grus) Polen Biebrza National Park
237 2019-03-16 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Polen Biebrza National Park
236 2019-02-09 * Høgeugle (Surnia ulula) Polen Leonowicze
235 2019-01-19 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Polen Rudniki
2018
234 2018-08-25 Vagtel (Coturnix coturnix) Polen Nielisz Lake
233 2018-08-25 Odinshane (Phalaropus lobatus) Polen Wincentów
232 2018-08-24 Huldue (Columba oenas) Polen Żurawce-Osada
231 2018-08-23 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Polen Hrebenne
230 2018-08-23 Svaleklire (Tringa ochropus) Polen Wincentów
229 2018-06-01 Tornirisk (Linaria cannabina) Polen Biebrza National Park
228 2018-06-01 Sortterne (Chlidonias niger) Polen Biebrza National Park
227 2018-05-12 Bysvale (Delichon urbicum) Polen Ryki
226 2018-05-12 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Polen Ryki
225 2018-05-12 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Polen Krasnogliny
224 2018-05-11 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Polen Piskory
223 2018-05-11 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Polen Piskory
222 2018-03-11 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Polen Osetnik
221 2018-03-11 Sumpmejse (Poecile palustris) Polen Osetnik
220 2018-03-10 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Polen Gdańsk
219 2018-03-10 Fløjlsand (Melanitta fusca) Polen Gdańsk
218 2018-03-10 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Polen Sopot
217 2018-03-10 Havlit (Clangula hyemalis) Polen Sopot
216 2018-03-10 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Polen Sopot
215 2018-01-27 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Polen Puławy
214 2018-01-27 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Polen Puławy
213 2018-01-27 Bjergand (Aythya marila) Polen Puławy
212 2018-01-22 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Polen Międzyrzec
211 2018-01-06 Træløber (Certhia familiaris) Polen Radzyń Podlaski
2017
210 2017-12-25 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Polen Mierzwice
209 2017-11-26 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Polen Ryki
208 2017-11-26 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Polen Ryki
207 2017-11-26 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Polen Ryki
206 2017-11-05 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Polen Husinka
205 2017-11-04 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Polen Radzyń Podlaski
204 2017-11-04 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Polen Radzyń Podlaski
203 2017-11-04 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Polen Ryki
202 2017-11-04 Rødhals (Erithacus rubecula) Polen Ryki
201 2017-11-04 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Polen Ryki
200 2017-11-04 Ride (Rissa tridactyla) Polen Ryki
199 2017-11-04 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Polen Ryki
198 2017-10-28 Storkjove (Stercorarius skua) Polen Ruda
197 2017-08-25 Stær (Sturnus vulgaris) Polen Dyniska Nowe
196 2017-08-25 Dværgfalk (Falco columbarius) Polen Dyniska Nowe
195 2017-08-25 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Polen Kornie
194 2017-08-24 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Polen Dyniska Nowe
193 2017-08-24 Sort Glente (Milvus migrans) Polen Oserdów
192 2017-08-24 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Polen Machnówek
191 2017-06-14 Gråkrage (Corvus cornix) Tyskland Berlin
190 2017-06-02 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Polen Szopinek
189 2017-05-28 Stillits (Carduelis carduelis) Polen Biebrza National Park
188 2017-05-28 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Polen Biebrza National Park
187 2017-05-27 Nattergal (Luscinia luscinia) Polen Biebrza National Park
186 2017-05-27 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Polen Biebrza National Park
185 2017-05-27 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Polen Biebrza National Park
184 2017-05-27 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Biebrza National Park
183 2017-05-27 Tredækker (Gallinago media) Polen Biebrza National Park
182 2017-05-27 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Polen Biebrza National Park
181 2017-05-27 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Polen Biebrza National Park
180 2017-05-27 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Polen Biebrza National Park
179 2017-04-09 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Polen Biebrza National Park
178 2017-04-08 Stor Hornugle (Bubo bubo) Polen Biebrza National Park
177 2017-04-08 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Polen Biebrza National Park
176 2017-03-19 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Białowieża National Park
175 2017-03-19 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Polen Biebrza National Park
174 2017-03-12 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Polen Biebrza National Park
173 2017-03-12 Spidsand (Anas acuta) Polen Biebrza National Park
172 2017-03-12 Pibeand (Mareca penelope) Polen Biebrza National Park
171 2017-03-12 Knarand (Mareca strepera) Polen Biebrza National Park
170 2017-03-11 Tajgasædgås (Anser fabalis) Polen Maliszewo
169 2017-02-05 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Polen Bydgoszcz
168 2017-02-04 Mosehornugle (Asio flammeus) Polen Łukowisko
167 2017-02-04 Havørn (Haliaeetus albicilla) Polen Łukowisko
166 2017-01-29 Toplærke (Galerida cristata) Polen Hrud
165 2017-01-29 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Polen Hrud
164 2017-01-28 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Polen Hrud
163 2017-01-28 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Polen Hrud
162 2017-01-27 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Polen Radzyń Podlaski
161 2017-01-26 Råge (Corvus frugilegus) Polen Radzyń Podlaski
160 2017-01-26 Allike (Coloeus monedula) Polen Radzyń Podlaski
159 2017-01-26 * Mandarinand (Aix galericulata) Polen Warszawa
158 2017-01-21 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Polen Hrud
157 2017-01-21 Silkehale (Bombycilla garrulus) Polen Hrud
156 2017-01-21 Agerhøne (Perdix perdix) Polen Hrud
155 2017-01-04 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Polen Ryki
2016
154 2016-11-20 Lapugle (Strix nebulosa) Polen Sobibór
153 2016-11-11 Solsort (Turdus merula) Polen Kock
152 2016-11-11 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Polen Kock
151 2016-09-04 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Polen Stoczek
150 2016-09-04 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Polen Stoczek
149 2016-09-04 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Polen Stoczek
148 2016-09-04 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Polen Stoczek
147 2016-09-04 Tinksmed (Tringa glareola) Polen Stoczek
146 2016-09-04 Hvidklire (Tringa nebularia) Polen Stoczek
145 2016-09-04 Sortklire (Tringa erythropus) Polen Stoczek
144 2016-09-04 Brushane (Calidris pugnax) Polen Stoczek
143 2016-09-04 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Polen Stoczek
142 2016-09-04 Hjejle (Pluvialis apricaria) Polen Stoczek
141 2016-09-04 Blishøne (Fulica atra) Polen Stoczek
140 2016-09-04 Vandrikse (Rallus aquaticus) Polen Stoczek
139 2016-09-04 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Polen Stoczek
138 2016-09-04 Skeand (Spatula clypeata) Polen Stoczek
137 2016-09-04 Atlingand (Spatula querquedula) Polen Stoczek
136 2016-08-22 Silkehejre (Egretta garzetta) Polen Stoczek
135 2016-08-22 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Polen Stoczek
134 2016-06-29 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Polen Kurpie
133 2016-05-29 Sanglærke (Alauda arvensis) Polen Tykocin
132 2016-05-29 Pirol (Oriolus oriolus) Polen Tykocin
131 2016-05-29 Biæder (Merops apiaster) Polen Tykocin
130 2016-05-29 Engpiber (Anthus pratensis) Polen Kurpie
129 2016-05-29 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Polen Kurpie
128 2016-05-29 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Polen Kurpie
127 2016-05-29 * Ellekrage (Coracias garrulus) Polen Kurpie
126 2016-05-29 Storspove (Numenius arquata) Polen Kurpie
125 2016-05-23 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Polen Styrzyniec
124 2016-04-17 Natravn (Caprimulgus europaeus) Polen Mokrany Stare
123 2016-04-17 Gravand (Tadorna tadorna) Polen Mokrany Stare
122 2016-03-28 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Polen Biebrza National Park
121 2016-03-19 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Polen Kijowiec
120 2016-02-28 Topmejse (Lophophanes cristatus) Polen Solska Forest
119 2016-02-28 Sortmejse (Periparus ater) Polen Solska Forest
118 2016-02-28 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Polen Solska Forest
117 2016-01-17 Fyrremejse (Poecile montanus) Polen Styrzyniec
116 2016-01-17 Skovskade (Garrulus glandarius) Polen Styrzyniec
2015
115 2015-12-29 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Polen Suchedniów
114 2015-12-29 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Polen Suchedniów
113 2015-12-29 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Polen Suchedniów
112 2015-10-17 Pibesvane (Cygnus columbianus) Polen Żeliźnieckie Lake
111 2015-08-31 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Polen Rusiły
110 2015-08-26 Aftenfalk (Falco vespertinus) Polen Hołodnica
109 2015-08-26 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Polen Hołodnica
108 2015-08-18 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Polen Sobieszewo
107 2015-08-17 Stenvender (Arenaria interpres) Polen Sobieszewo
106 2015-06-18 Slørugle (Tyto alba) Polen Hrud
105 2015-03-08 Bramgås (Branta leucopsis) Polen Mosty Fishponds
104 2015-02-20 Canadagås (Branta canadensis) Polen Nowosiółki
103 2015-01-16 Spætmejse (Sitta europaea) Polen Styrzyniec
102 2015-01-16 Natugle (Strix aluco) Polen Styrzyniec
101 2015-01-10 Lapværling (Calcarius lapponicus) Polen Hrud
100 2015-01-10 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Polen Hrud
99 2015-01-10 Ravn (Corvus corax) Polen Hrud
98 2015-01-06 Gråmåge (Larus hyperboreus) Polen Zemborzyckie Lake
97 2015-01-06 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Polen Zemborzyckie Lake
96 2015-01-06 Taffeland (Aythya ferina) Polen Zemborzyckie Lake
95 2015-01-06 Knopsvane (Cygnus olor) Polen Zemborzyckie Lake
2014
94 2014-12-29 Gulspurv (Emberiza citrinella) Polen Pólko
93 2014-12-29 Bomlærke (Emberiza calandra) Polen Pólko
92 2014-12-29 Grønirisk (Chloris chloris) Polen Pólko
91 2014-12-29 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Polen Pólko
90 2014-11-30 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Polen Żeliźnieckie Lake
89 2014-11-15 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Polen Nielisz Lake
88 2014-11-15 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Polen Nielisz Lake
87 2014-11-15 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Polen Nielisz Lake
86 2014-11-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Polen Nielisz Lake
85 2014-11-15 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Polen Nielisz Lake
84 2014-11-15 Troldand (Aythya fuligula) Polen Nielisz Lake
83 2014-11-15 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Polen Nielisz Lake
82 2014-11-15 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Polen Nielisz Lake
81 2014-10-29 Sjagger (Turdus pilaris) Polen Styrzyniec
80 2014-10-29 Vindrossel (Turdus iliacus) Polen Styrzyniec
79 2014-10-05 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Polen Siemianówka Reservoir
78 2014-10-05 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Polen Siemianówka Reservoir
77 2014-10-05 Vandrefalk (Falco peregrinus) Polen Siemianówka Reservoir
76 2014-10-05 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Polen Siemianówka Reservoir
75 2014-10-05 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Polen Siemianówka Reservoir
74 2014-10-05 Temmincksryle (Calidris temminckii) Polen Siemianówka Reservoir
73 2014-10-05 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Polen Siemianówka Reservoir
72 2014-10-05 Sangsvane (Cygnus cygnus) Polen Siemianówka Reservoir
71 2014-10-05 Knortegås (Branta bernicla) Polen Siemianówka Reservoir
70 2014-10-05 Blisgås (Anser albifrons) Polen Siemianówka Reservoir
69 2014-10-05 Grågås (Anser anser) Polen Siemianówka Reservoir
68 2014-10-04 Skovspurv (Passer montanus) Polen Janów Podlaski
67 2014-10-04 Gråspurv (Passer domesticus) Polen Janów Podlaski
66 2014-10-04 Jernspurv (Prunella modularis) Polen Janów Podlaski
65 2014-10-04 Musvit (Parus major) Polen Janów Podlaski
64 2014-08-23 * Slagfalk (Falco cherrug) Polen Wasylów
63 2014-08-10 Skægmejse (Panurus biarmicus) Polen Sobieszewo
62 2014-08-10 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Polen Sobieszewo
61 2014-08-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Polen Sobieszewo
60 2014-08-06 Digesvale (Riparia riparia) Polen Seagull Shoal Reserve
59 2014-08-06 Skarv (Phalacrocorax carbo) Polen Seagull Shoal Reserve
58 2014-08-06 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Polen Seagull Shoal Reserve
57 2014-08-06 Rovterne (Hydroprogne caspia) Polen Seagull Shoal Reserve
56 2014-08-06 Fjordterne (Sterna hirundo) Polen Seagull Shoal Reserve
55 2014-08-06 Dværgterne (Sternula albifrons) Polen Seagull Shoal Reserve
54 2014-08-06 Svartbag (Larus marinus) Polen Seagull Shoal Reserve
53 2014-08-06 Sølvmåge (Larus argentatus) Polen Seagull Shoal Reserve
52 2014-08-06 Stormmåge (Larus canus) Polen Seagull Shoal Reserve
51 2014-08-06 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Polen Seagull Shoal Reserve
50 2014-08-06 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Polen Seagull Shoal Reserve
49 2014-08-06 Rødben (Tringa totanus) Polen Seagull Shoal Reserve
48 2014-08-06 Dværgryle (Calidris minuta) Polen Seagull Shoal Reserve
47 2014-08-06 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Polen Seagull Shoal Reserve
46 2014-08-06 Sandløber (Calidris alba) Polen Seagull Shoal Reserve
45 2014-08-06 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Polen Seagull Shoal Reserve
44 2014-08-06 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Polen Seagull Shoal Reserve
43 2014-08-06 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Polen Seagull Shoal Reserve
42 2014-08-06 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Polen Seagull Shoal Reserve
41 2014-08-03 Rød Glente (Milvus milvus) Polen Kąkolewnica
40 2014-07-15 Turteldue (Streptopelia turtur) Polen Gnojno
39 2014-06-10 Musvåge (Buteo buteo) Polen Sobieszewo
38 2014-05-25 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Polen Styrzyniec
37 2014-05-25 * Høgesanger (Curruca nisoria) Polen Styrzyniec
36 2014-05-11 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Polen Białowieża National Park
35 2014-05-11 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Polen Białowieża National Park
34 2014-04-26 * Steppehøg (Circus macrourus) Polen Styrzyniec
33 2014-04-26 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Polen Styrzyniec
32 2014-04-26 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Polen Biebrza National Park
31 2014-04-21 Halemejse (Aegithalos caudatus) Polen Styrzyniec
30 2014-04-04 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Polen Biebrza National Park
29 2014-03-02 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Polen Nowosiółki
28 2014-03-02 Hvinand (Bucephala clangula) Polen Nowosiółki
27 2014-02-09 Sortspætte (Dryocopus martius) Polen Klepaczew
26 2014-02-09 Spurvehøg (Accipiter nisus) Polen Klepaczew
25 2014-01-23 Fuglekonge (Regulus regulus) Polen Styrzyniec
24 2014-01-23 Fasan (Phasianus colchicus) Polen Styrzyniec
2013
23 2013-12-26 * Rødhovedet And (Netta rufina) Polen Mosty Fishponds
22 2013-11-21 Gråspætte (Picus canus) Polen Styrzyniec
21 2013-11-21 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Styrzyniec
20 2013-09-15 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Polen Klepaczew
19 2013-09-09 Blåhals (Luscinia svecica) Polen Biebrza National Park
18 2013-08-23 Tornsanger (Curruca communis) Polen Styrzyniec
17 2013-08-23 Hedehøg (Circus pygargus) Polen Styrzyniec
16 2013-08-09 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Polen Biebrza National Park
15 2013-08-09 Rørhøg (Circus aeruginosus) Polen Biebrza National Park
14 2013-08-09 Sølvhejre (Ardea alba) Polen Biebrza National Park
13 2013-08-09 Fiskehejre (Ardea cinerea) Polen Biebrza National Park
12 2013-08-09 * Sort Stork (Ciconia nigra) Polen Biebrza National Park
11 2013-06-15 Vendehals (Jynx torquilla) Polen Styrzyniec
10 2013-06-06 Vibe (Vanellus vanellus) Polen Styrzyniec
9 2013-06-06 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Polen Styrzyniec
8 2013-06-06 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Polen Styrzyniec
2012
7 2012-12-30 Gråand (Anas platyrhynchos) Polen Międzyrzec Podlaski
6 2012-08-12 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Polen Tatra National Park
5 2012-08-12 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Polen Tatra National Park
4 2012-08-12 Ringdrossel (Turdus torquatus) Polen Tatra National Park
3 2012-08-12 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Polen Tatra National Park
2 2012-08-12 Vandstær (Cinclus cinclus) Polen Tatra National Park
2009
1 2009-05-01 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Polen Styrzyniec
Annoncer