Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.
Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
# | Dato | * | Navn | Land | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|---|
2024 | ||||||
483 | 2024-03-26 | * | Steppevibe (Vanellus gregarius) | Holland | Veenendaal, Utrecht | |
482 | 2024-02-21 | * | Dværgsnegås (Anser rossii) | Holland | Amsterdam, Noord-Holland | |
2023 | ||||||
481 | 2023-10-31 | * | Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) | Holland | Texel, Noord-Holland | |
480 | 2023-01-23 | Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) | Spanien | Los Molinos, Fuerteventura | ||
479 | 2023-01-22 | Kravetrappe (Chlamydotis undulata) | Spanien | Tindaya, Fuerteventura | ||
478 | 2023-01-19 | Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) | Spanien | Costa Calma, Fuerteventura | ||
2022 | ||||||
477 | 2022-12-14 | * | Himalayasanger (Phylloscopus humei) | Holland | Purmerend, Noord-Holland | |
476 | 2022-07-27 | * | Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) | Holland | Den Oever, Noord Holland | |
475 | 2022-03-10 | * | Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) | Holland | Castricum, Noord-Holland | |
474 | 2022-03-05 | * | Sangspurv (Melospiza melodia) | Belgien | Antwerpen | |
473 | 2022-02-19 | * | Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) | Holland | Zwolle, Overamstel | |
472 | 2022-01-23 | Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) | Holland | Stellendam, Zuid-Holland | ||
2021 | ||||||
471 | 2021-09-03 | Kærløber (Calidris falcinellus) | Holland | Bergen, Noord-Holland | ||
470 | 2021-01-25 | * | Polarlomvie (Uria lomvia) | Holland | Veerse Meer, Zeeland | |
2020 | ||||||
469 | 2020-08-01 | * | Rosenstær (Pastor roseus) | Holland | Almere Buiten, Flevoland | |
468 | 2020-07-22 | * | Rosenterne (Sterna dougallii) | Holland | Camperduin, Noord-Holland | |
467 | 2020-02-08 | * | Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) | Spanien | Pajonales, Gran Canaria | |
2019 | ||||||
466 | 2019-12-25 | * | Dværgspove (Numenius minutus) | Holland | Schagen, Noord-Holland | |
465 | 2019-11-26 | * | Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) | Holland | Rotterdam, Zuid-Holland | |
464 | 2019-09-23 | * | Stortrappe (Otis tarda) | Portugal | Castro Verde | |
463 | 2019-09-23 | Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) | Portugal | Castro Verde | ||
462 | 2019-09-23 | Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) | Portugal | Guadiana Valley, Castro Verde | ||
461 | 2019-09-10 | * | Prærieløber (Calidris subruficollis) | Holland | Julianadorp, Noord-Holland | |
460 | 2019-06-28 | * | Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) | Holland | Workum, Friesland | |
459 | 2019-02-14 | * | Dværgtrappe (Tetrax tetrax) | Holland | Hillegom, Zuid-Holland | |
458 | 2019-02-08 | Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) | Tyrkiet | Antalya | ||
457 | 2019-01-31 | * | Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) | Holland | Limmen, Alkmaar, Noord-Holland | |
456 | 2019-01-09 | * | Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) | Holland | Amsterdam, Noord-Holland | |
2018 | ||||||
455 | 2018-10-28 | * | Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) | Holland | Cocksdorp, Texel, Noord-Holland | |
454 | 2018-07-25 | Sporevibe (Vanellus spinosus) | Holland | Wieringen, Noord-Holland | ||
453 | 2018-05-20 | * | Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) | Holland | Amsterdam, Noordholland | |
2016 | ||||||
452 | 2016-06-06 | Madeiradue (Columba trocaz) | Portugal | Fajã da Nogueira, Madeira | ||
451 | 2016-06-05 | Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) | Portugal | Pico do Arieiro, Madeira | ||
450 | 2016-06-05 | * | Madeirapetrel (Pterodroma madeira) | Portugal | Pico do Arieiro, Madeira | |
449 | 2016-06-03 | Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) | Portugal | Machido, Madeira | ||
448 | 2016-06-03 | Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) | Portugal | Santo da Serra, Madeira | ||
447 | 2016-06-03 | Helenaastrild (Estrilda astrild) | Portugal | Machido, Madeira | ||
446 | 2016-01-29 | * | Rubinnattergal (Calliope calliope) | Holland | Hoogwoud, Noord-Holland | |
2015 | ||||||
445 | 2015-12-14 | * | Lille Bjergand (Aythya affinis) | Holland | Den Oever, Noord-Holland | |
444 | 2015-09-07 | * | Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) | Holland | Camperduin, Noord-Holland | |
443 | 2015-08-08 | * | Vandsanger (Acrocephalus paludicola) | Holland | Medemblik, Noord-Holland | |
442 | 2015-05-16 | * | Kejserørn (Aquila heliaca) | Ungarn | Tevel | |
441 | 2015-05-16 | Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) | Ungarn | Tevel | ||
440 | 2015-04-18 | * | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | Holland | Medemblik, Noord-Holland | |
439 | 2015-02-06 | * | Plettet Mudderklire (Actitis macularius) | Holland | Medemblik, Noord-Holland | |
2014 | ||||||
438 | 2014-10-17 | Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) | Holland | Medemblik, Noord-Holland | ||
437 | 2014-09-03 | * | Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) | Holland | Twisk, Medemblik, Noord-Holland | |
436 | 2014-06-03 | Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) | Holland | Nieuwkoop, Zuid-Holland | ||
2013 | ||||||
435 | 2013-12-18 | * | Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) | Holland | Vossemeer, Flevoland | |
434 | 2013-12-14 | * | Lille Gulben (Tringa flavipes) | Holland | Den Oever, Noord-Holland | |
433 | 2013-11-10 | Thorshane (Phalaropus fulicarius) | Holland | Ijmuiden, Noord-Holland | ||
432 | 2013-10-24 | Isabellatornskade (Lanius isabellinus) | Holland | Waverhoek, Utrecht | ||
431 | 2013-06-06 | * | Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) | Holland | Camperduin, Noord-Holland | |
430 | 2013-05-29 | * | Terekklire (Xenus cinereus) | Holland | Haarlem, Noord-Holland | |
429 | 2013-05-23 | * | Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) | Holland | Sloterdijk, Amsterdam, Noord-Holland | |
2012 | ||||||
428 | 2012-11-09 | * | Brun Tornskade (Lanius cristatus) | Danmark | Årslev Engsø | |
427 | 2012-05-29 | Flodsanger (Locustella fluviatilis) | Holland | Flevopark, Amsterdam, Noord-Holland | ||
426 | 2012-04-20 | * | Stor Gulben (Tringa melanoleuca) | Holland | Zeeland | |
425 | 2012-04-13 | * | Sort Ibis (Plegadis falcinellus) | Holland | Oostvaardersplassen, Flevoland | |
424 | 2012-04-11 | Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) | Holland | Hilversum, Utrecht | ||
423 | 2012-04-01 | Rødhalset Gås (Branta ruficollis) | Holland | Hilversum, UT | ||
422 | 2012-04-01 | Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) | Holland | Hilversum, UT | ||
421 | 2012-01-26 | * | Gråvinget Måge (Larus glaucescens) | Danmark | Universitetsparken, Århus | |
2011 | ||||||
420 | 2011-11-12 | * | Bøffeland (Bucephala albeola) | Holland | Barendrecht, Zuid-Holland | |
419 | 2011-11-12 | Huskrage (Corvus splendens) | Holland | Hoek van Holland | ||
418 | 2011-09-12 | * | Stribet Ryle (Calidris melanotos) | Holland | Botshol, Utrecht | |
2010 | ||||||
417 | 2010-11-26 | Kaspisk Måge (Larus cachinnans) | Danmark | Uni-parken, Århus | ||
416 | 2010-10-31 | * | Snegås (Anser caerulescens) | Holland | Oostvaardersplassen, Flevoland | |
415 | 2010-06-28 | Stor Hornugle (Bubo bubo) | Frankrig | Col de la Machine (Veymont) | ||
414 | 2010-03-17 | * | Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) | Holland | Frankendael, Amsterdam | |
2009 | ||||||
413 | 2009-10-12 | * | Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) | Holland | Oostvaardersplassen, Flevoland | |
412 | 2009-03-16 | Sortsvane (Cygnus atratus) | Holland | Almere, Flevoland | ||
2008 | ||||||
411 | 2008-07-17 | * | Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) | Danmark | Lebøl, Als | |
2007 | ||||||
410 | 2007-04-08 | * | Indisk Gås (Anser indicus) | Holland | Voeroever, Wervershoof | |
2006 | ||||||
409 | 2006-04-08 | * | Mandarinand (Aix galericulata) | Holland | Gelderland | |
408 | 2006-01-01 | * | Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) | Holland | Lelystad, Flevoland | |
2005 | ||||||
407 | 2005-12-30 | Tundrasædgås (Anser serrirostris) | Holland | Waterland, Noord-Holland | ||
2004 | ||||||
406 | 2004-12-23 | Munkeparakit (Myiopsitta monachus) | Spanien | Puerto de la Cruz, Tenerife | ||
405 | 2004-12-21 | * | Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) | Spanien | Los Christianos, Tenerife | |
404 | 2004-08-04 | Alexanderparakit (Psittacula krameri) | Holland | Vondelpark, Amsterdam, Noord-Holland | ||
2003 | ||||||
403 | 2003-06-30 | * | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | Danmark | Årslev Engsø | |
402 | 2003-05-27 | Nilgås (Alopochen aegyptiaca) | Danmark | Årslev Engsø | ||
1998 | ||||||
401 | 1998-10-19 | Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) | Danmark | Blåvand | ||
400 | 1998-09-28 | * | Nordsanger (Phylloscopus borealis) | Danmark | Blåvand | |
399 | 1998-09-10 | Odinshane (Phalaropus lobatus) | Danmark | Sneum | ||
398 | 1998-08-31 | Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) | Danmark | Blåvand | ||
397 | 1998-08-27 | Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) | Danmark | Blåvand | ||
396 | 1998-08-27 | Storkjove (Stercorarius skua) | Danmark | Blåvand | ||
1994 | ||||||
395 | 1994-12-04 | * | Amerikansk Pibeand (Mareca americana) | Danmark | Tipperne | |
394 | 1994-10-03 | * | Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) | Danmark | Brabrand Sø | |
1986 | ||||||
393 | 1986-05-30 | * | Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) | Danmark | Brabrand Sø | |
1985 | ||||||
392 | 1985-11-10 | Lunde (Fratercula arctica) | Danmark | Fornæs | ||
391 | 1985-09-29 | Lapværling (Calcarius lapponicus) | Danmark | Århus Østhavn | ||
390 | 1985-09-01 | Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) | Danmark | Skagen | ||
389 | 1985-06-22 | * | Lattermåge (Leucophaeus atricilla) | Danmark | Bygholm Vejle | |
1984 | ||||||
388 | 1984-11-08 | Søkonge (Alle alle) | Danmark | Risskov | ||
387 | 1984-02-04 | Dværggås (Anser erythropus) | Danmark | Fiil Sø | ||
386 | 1984-02-04 | Islom (Gavia immer) | Danmark | Thorsminde | ||
385 | 1984-02-02 | * | Rosenmåge (Rhodostethia rosea) | Danmark | Thorsminde | |
1983 | ||||||
384 | 1983-10-21 | Rovterne (Hydroprogne caspia) | Danmark | Kysing Næs | ||
1982 | ||||||
383 | 1982-05-19 | Pungmejse (Remiz pendulinus) | Danmark | Utterslev Mose | ||
1981 | ||||||
382 | 1981-03-02 | * | Hvidøjet And (Aythya nyroca) | Danmark | Moesgaard | |
1979 | ||||||
381 | 1979-01-14 | * | Stellersand (Polysticta stelleri) | Danmark | Tangkrogen, Århus | |
1978 | ||||||
380 | 1978-09-17 | Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) | Danmark | Holmsland Klit | ||
379 | 1978-01-14 | Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) | Spanien | Puerto de la Cruz, Tenerife | ||
378 | 1978-01-09 | Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) | Spanien | Icod, Tenerife | ||
377 | 1978-01-09 | Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) | Spanien | Icod, Tenerife | ||
376 | 1978-01-09 | Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) | Spanien | Icod, Tenerife | ||
375 | 1978-01-06 | Kanariefugl (Serinus canaria) | Spanien | Puerto de la Cruz, Tenerife | ||
374 | 1978-01-06 | Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) | Spanien | Puerto de la Cruz, Tenerife | ||
373 | 1978-01-06 | Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) | Spanien | Puerto de la Cruz, Tenerife | ||
372 | 1978-01-01 | * | Eleonorafalk (Falco eleonorae) | Spanien | Mallorca | |
1977 | ||||||
371 | 1977-11-13 | Sabinemåge (Xema sabini) | Danmark | Hanstholm | ||
370 | 1977-11-13 | Sortgrå Ryle (Calidris maritima) | Danmark | Hanstholm | ||
369 | 1977-05-21 | * | Pileværling (Emberiza rustica) | Danmark | Anholt | |
368 | 1977-04-01 | Husværling (Emberiza sahari) | Marokko | |||
367 | 1977-01-01 | * | Damklire (Tringa stagnatilis) | Danmark | Kalsemade Revle | |
1976 | ||||||
366 | 1976-12-23 | Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) | Danmark | Odense | ||
365 | 1976-11-14 | Bjerglærke (Eremophila alpestris) | Danmark | Kysing Fjord | ||
364 | 1976-11-14 | Bramgås (Branta leucopsis) | Danmark | Kysing Fjord | ||
363 | 1976-05-30 | Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) | Danmark | Kærup Holme | ||
362 | 1976-05-24 | Karmindompap (Carpodacus erythrinus) | Danmark | Ellekrattet, Skagen | ||
361 | 1976-05-23 | Blåhals (Luscinia svecica) | Danmark | Skagen | ||
360 | 1976-05-22 | * | Sort Stork (Ciconia nigra) | Danmark | Skagen | |
359 | 1976-05-14 | Sule (Morus bassanus) | Danmark | Skagen | ||
358 | 1976-05-14 | Mallemuk (Fulmarus glacialis) | Danmark | Skagen | ||
357 | 1976-04-11 | * | Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) | Spanien | sydøst-Spanien | |
356 | 1976-03-18 | Kirkeugle (Athene noctua) | Danmark | Kirstineminde, Århus | ||
355 | 1976-03-09 | Havørn (Haliaeetus albicilla) | Danmark | Bognæs, Roskilde Fjord | ||
354 | 1976-03-08 | Kongeørn (Aquila chrysaetos) | Danmark | Tystrup Bavelse Sø | ||
353 | 1976-03-07 | * | Perleugle (Aegolius funereus) | Danmark | Kongelunden | |
352 | 1976-01-27 | Knortegås (Branta bernicla) | Danmark | Risskov | ||
351 | 1976-01-01 | * | Blå Glente (Elanus caeruleus) | Spanien | ||
350 | 1976-01-01 | * | Gåsegrib (Gyps fulvus) | Spanien | ||
349 | 1976-01-01 | Lammegrib (Gypaetus barbatus) | Marokko | |||
348 | 1976-01-01 | Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) | Spanien | |||
347 | 1976-01-01 | Kamblishøne (Fulica cristata) | Marokko | |||
1975 | ||||||
346 | 1975-12-22 | Hvidsisken (Acanthis hornemanni) | Danmark | Brabrand Sø | ||
345 | 1975-11-28 | Lomvie (Uria aalge) | Danmark | Sjællands Odde | ||
344 | 1975-11-09 | Alk (Alca torda) | Danmark | Fornæs | ||
343 | 1975-10-14 | Pibesvane (Cygnus columbianus) | Danmark | Tipperne | ||
342 | 1975-08-22 | Pomeransfugl (Charadrius morinellus) | Danmark | Alrø Polder | ||
341 | 1975-06-02 | Gulirisk (Serinus serinus) | Danmark | Århus | ||
340 | 1975-05-31 | Lille Fluesnapper (Ficedula parva) | Danmark | Augustenborg Slotspark | ||
339 | 1975-05-31 | Knarand (Mareca strepera) | Danmark | Lakolk | ||
338 | 1975-05-23 | Temmincksryle (Calidris temminckii) | Danmark | Kalsemade Rev | ||
337 | 1975-05-18 | * | Storpiber (Anthus richardi) | Danmark | Skagen | |
336 | 1975-05-17 | Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) | Danmark | Skagen | ||
335 | 1975-05-01 | Pirol (Oriolus oriolus) | Danmark | Søby Fredskov | ||
334 | 1975-04-30 | Rød Glente (Milvus milvus) | Danmark | Gyllingnæs | ||
333 | 1975-04-28 | Mosehornugle (Asio flammeus) | Danmark | Gyllingnæs | ||
332 | 1975-04-21 | Tajgasædgås (Anser fabalis) | Danmark | Gyllingnæs | ||
331 | 1975-03-29 | Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) | Danmark | Skagen | ||
330 | 1975-03-27 | Lille Flagspætte (Dryobates minor) | Danmark | Skagen | ||
329 | 1975-03-17 | Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) | Danmark | Skagen | ||
328 | 1975-03-15 | Hedelærke (Lullula arborea) | Danmark | Skagen | ||
327 | 1975-02-28 | Slørugle (Tyto alba) | Danmark | Langeland | ||
326 | 1975-02-28 | Blisgås (Anser albifrons) | Danmark | Gyldensten | ||
325 | 1975-01-07 | Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) | Danmark | Højbjerg | ||
1974 | ||||||
324 | 1974-09-10 | Vendehals (Jynx torquilla) | Danmark | Brabrand Sø | ||
323 | 1974-08-24 | Tredækker (Gallinago media) | Danmark | Brabrand Sø | ||
322 | 1974-07-09 | Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) | Danmark | Engbjærg | ||
321 | 1974-07-04 | Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) | Danmark | Gammelgab | ||
320 | 1974-06-30 | Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) | Danmark | Husby Sø | ||
319 | 1974-06-24 | Sandterne (Gelochelidon nilotica) | Danmark | Fjand | ||
318 | 1974-06-22 | Savisanger (Locustella luscinioides) | Danmark | Vidåen | ||
317 | 1974-06-22 | Græshoppesanger (Locustella naevia) | Danmark | Sønderåen, SJ | ||
316 | 1974-06-20 | Hvepsevåge (Pernis apivorus) | Danmark | Tange Sø | ||
315 | 1974-06-12 | Lille Præstekrave (Charadrius dubius) | Danmark | Nim Grusgrav | ||
314 | 1974-06-11 | Nattergal (Luscinia luscinia) | Danmark | Moesgaard | ||
313 | 1974-05-19 | Hortulan (Emberiza hortulana) | Danmark | Moesgaard | ||
312 | 1974-04-20 | Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) | Danmark | Anholt | ||
311 | 1974-04-13 | Stor Gråsisken (Acanthis flammea) | Danmark | Anholt | ||
310 | 1974-04-13 | Ringdrossel (Turdus torquatus) | Danmark | Anholt | ||
309 | 1974-03-28 | Vandrikse (Rallus aquaticus) | Danmark | Brabrand Sø | ||
308 | 1974-03-28 | Vandrefalk (Falco peregrinus) | Danmark | Pinds Mølle, Århus | ||
307 | 1974-03-19 | Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) | Danmark | Århus | ||
306 | 1974-03-11 | Grønspætte (Picus viridis) | Danmark | St. Restrup,Nibe | ||
1973 | ||||||
305 | 1973-10-14 | Lærkefalk (Falco subbuteo) | Danmark | Kallesmærsk Hede | ||
304 | 1973-10-14 | Sandløber (Calidris alba) | Danmark | Blåvand | ||
303 | 1973-10-14 | Rødstrubet Lom (Gavia stellata) | Danmark | Blåvand | ||
302 | 1973-09-03 | Aftenfalk (Falco vespertinus) | Danmark | Brabrand Sø | ||
301 | 1973-08-29 | Islandsk Ryle (Calidris canutus) | Danmark | Nissum Fjord | ||
300 | 1973-08-25 | Småspove (Numenius phaeopus) | Danmark | Fjand | ||
299 | 1973-08-15 | Ride (Rissa tridactyla) | Danmark | Hirsholmene | ||
298 | 1973-07-23 | Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) | Danmark | Keldsnor | ||
297 | 1973-06-29 | Tinksmed (Tringa glareola) | Danmark | Fjand | ||
296 | 1973-06-23 | Skægmejse (Panurus biarmicus) | Danmark | Lakolk | ||
295 | 1973-05-27 | Hedehøg (Circus pygargus) | Danmark | Vidåen | ||
294 | 1973-05-27 | Rørdrum (Botaurus stellaris) | Danmark | Vidåen | ||
293 | 1973-05-27 | Sortterne (Chlidonias niger) | Danmark | Vidåen | ||
292 | 1973-05-27 | Turteldue (Streptopelia turtur) | Danmark | Sølsted Mose | ||
291 | 1973-05-27 | Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) | Danmark | Vidåen | ||
290 | 1973-04-23 | Fløjlsand (Melanitta fusca) | Danmark | Anholt | ||
289 | 1973-04-23 | Sortstrubet Lom (Gavia arctica) | Danmark | Anholt | ||
288 | 1973-04-22 | Svaleklire (Tringa ochropus) | Danmark | Anholt | ||
287 | 1973-04-21 | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | Danmark | Anholt | ||
286 | 1973-04-21 | Fjeldvåge (Buteo lagopus) | Danmark | Anholt | ||
285 | 1973-04-21 | Skovsneppe (Scolopax rusticola) | Danmark | Anholt | ||
284 | 1973-04-19 | Markpiber (Anthus campestris) | Danmark | Anholt | ||
283 | 1973-04-18 | Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) | Danmark | Anholt | ||
282 | 1973-04-18 | Fiskeørn (Pandion haliaetus) | Danmark | Anholt | ||
281 | 1973-03-15 | * | Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) | Danmark | Skagen | |
280 | 1973-03-11 | Bjergirisk (Linaria flavirostris) | Danmark | Kysing Fjord | ||
279 | 1973-03-11 | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | Danmark | Kysing Fjord | ||
278 | 1973-02-09 | Skarv (Phalacrocorax carbo) | Danmark | Mols | ||
277 | 1973-02-07 | Stor Tornskade (Lanius excubitor) | Danmark | Mols | ||
276 | 1973-02-04 | Klippedue (Columba livia) | Danmark | Århus | ||
275 | 1973-02-04 | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | Danmark | Vestbirk Sø | ||
274 | 1973-02-04 | Sangsvane (Cygnus cygnus) | Danmark | Vestbirk Sø | ||
273 | 1973-02-04 | Vindrossel (Turdus iliacus) | Danmark | Vestbirk Sø | ||
1972 | ||||||
272 | 1972-12-14 | Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) | Danmark | Gammelgab | ||
271 | 1972-10-28 | Gråmåge (Larus hyperboreus) | Danmark | Bygholm Vejle | ||
270 | 1972-10-28 | Havlit (Clangula hyemalis) | Danmark | Bygholm Vejle | ||
269 | 1972-10-28 | Strandhjejle (Pluvialis squatarola) | Danmark | Bygholm Vejle | ||
268 | 1972-09-19 | Dværgryle (Calidris minuta) | Danmark | Kysing Fjord | ||
267 | 1972-08-01 | Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) | Danmark | Brabrand Sø | ||
266 | 1972-08-01 | * | Høgesanger (Curruca nisoria) | Danmark | Enebærodde | |
265 | 1972-08-01 | Gulbug (Hippolais icterina) | Danmark | Brabrand Sø | ||
264 | 1972-08-01 | Kærsanger (Acrocephalus palustris) | Danmark | Brabrand Sø | ||
263 | 1972-08-01 | Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) | Danmark | Brabrand Sø | ||
262 | 1972-07-03 | Skovhornugle (Asio otus) | Danmark | Gellerup Plantage | ||
261 | 1972-07-03 | Natravn (Caprimulgus europaeus) | Danmark | Bellerup Plt., Varde | ||
260 | 1972-06-20 | Gul Vipstjert (Motacilla flava) | Danmark | Brabrand Sø | ||
259 | 1972-06-09 | Stenvender (Arenaria interpres) | Danmark | Fjandø | ||
258 | 1972-06-08 | Bynkefugl (Saxicola rubetra) | Danmark | Fjand | ||
257 | 1972-06-08 | Dværgterne (Sternula albifrons) | Danmark | Fjandø | ||
256 | 1972-06-08 | Splitterne (Thalasseus sandvicensis) | Danmark | Fjandø | ||
255 | 1972-06-08 | Tornsanger (Curruca communis) | Danmark | Fjand | ||
254 | 1972-06-07 | Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) | Danmark | Husby Klitplantage | ||
253 | 1972-06-07 | Huldue (Columba oenas) | Danmark | Fjand | ||
252 | 1972-06-07 | Skovpiber (Anthus trivialis) | Danmark | Husby Klitplantage | ||
251 | 1972-05-11 | Skovskade (Garrulus glandarius) | Danmark | Marselisborg | ||
250 | 1972-05-08 | Mudderklire (Actitis hypoleucos) | Danmark | Brabrand Sø | ||
249 | 1972-05-06 | Digesvale (Riparia riparia) | Danmark | Borris Hede | ||
248 | 1972-05-06 | Blå Kærhøg (Circus cyaneus) | Danmark | Værnengene | ||
247 | 1972-05-06 | Rørhøg (Circus aeruginosus) | Danmark | Tipperne | ||
246 | 1972-05-06 | Skeand (Spatula clypeata) | Danmark | Tipperne | ||
245 | 1972-05-06 | Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) | Danmark | Fiilsø | ||
244 | 1972-05-06 | * | Urfugl (Lyrurus tetrix) | Danmark | ||
243 | 1972-05-06 | Gærdesanger (Curruca curruca) | Danmark | Tipperne | ||
242 | 1972-05-06 | Hvidklire (Tringa nebularia) | Danmark | Tipperne | ||
241 | 1972-05-06 | Sortklire (Tringa erythropus) | Danmark | Tipperne | ||
240 | 1972-05-06 | Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) | Danmark | Tipperne | ||
239 | 1972-05-06 | Brushane (Calidris pugnax) | Danmark | Værnengene | ||
238 | 1972-05-06 | Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) | Danmark | Tipperne | ||
237 | 1972-05-06 | Hjejle (Pluvialis apricaria) | Danmark | Værnengene | ||
236 | 1972-03-19 | Pibeand (Mareca penelope) | Danmark | Hjarbæk Fjord | ||
235 | 1972-03-19 | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | Danmark | Hjarbæk Fjord | ||
234 | 1972-01-27 | Skærpiber (Anthus petrosus) | Danmark | Risskov | ||
1971 | ||||||
233 | 1971-11-01 | Sildemåge (Larus fuscus) | Danmark | Risskov | ||
232 | 1971-10-16 | Sortkrage (Corvus corone) | Danmark | Vestfyn | ||
231 | 1971-08-19 | Isfugl (Alcedo atthis) | Danmark | Hald Sø | ||
230 | 1971-08-16 | Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) | Danmark | Hald Sø | ||
229 | 1971-07-21 | Fjordterne (Sterna hirundo) | Danmark | Fruens Bøge | ||
228 | 1971-07-21 | Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) | Danmark | Fruens Bøge | ||
227 | 1971-07-01 | Bysvale (Delichon urbicum) | Danmark | Kærby, Fyn | ||
226 | 1971-07-01 | Gøg (Cuculus canorus) | Danmark | Sanderumgaard | ||
225 | 1971-06-01 | Mursejler (Apus apus) | Danmark | Odense | ||
224 | 1971-05-09 | Sortmejse (Periparus ater) | Danmark | Sanderumgaard | ||
223 | 1971-05-08 | Canadagås (Branta canadensis) | Danmark | Sanderumgaard | ||
222 | 1971-05-07 | Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) | Danmark | Sanderumgaard | ||
221 | 1971-05-07 | Havesanger (Sylvia borin) | Danmark | Sanderumgaard | ||
220 | 1971-05-07 | Munk (Sylvia atricapilla) | Danmark | Sanderumgaard | ||
219 | 1971-05-06 | Gransanger (Phylloscopus collybita) | Danmark | Tipperne | ||
218 | 1971-05-06 | Løvsanger (Phylloscopus trochilus) | Danmark | Borris Hede | ||
217 | 1971-05-06 | Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) | Danmark | Fruens Bøge? | ||
216 | 1971-05-06 | Rødhals (Erithacus rubecula) | Danmark | Odense | ||
215 | 1971-05-05 | Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) | Danmark | Seden | ||
214 | 1971-05-01 | Stenpikker (Oenanthe oenanthe) | Danmark | Helnæs | ||
213 | 1971-05-01 | Tornirisk (Linaria cannabina) | Danmark | Assens | ||
212 | 1971-05-01 | Havterne (Sterna paradisaea) | Danmark | Helnæs | ||
211 | 1971-05-01 | Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) | Danmark | Helnæs | ||
210 | 1971-04-25 | Landsvale (Hirundo rustica) | Danmark | Hoven, Sdr. Omme | ||
209 | 1971-04-25 | Hvid Stork (Ciconia ciconia) | Danmark | Tarm | ||
208 | 1971-04-18 | Sangdrossel (Turdus philomelos) | Danmark | Odense | ||
207 | 1971-04-05 | Natugle (Strix aluco) | Danmark | Dalby, Fyens Hoved | ||
206 | 1971-04-04 | Jernspurv (Prunella modularis) | Danmark | Fyens Hoved | ||
205 | 1971-04-04 | Dværgfalk (Falco columbarius) | Danmark | Fyens Hoved | ||
204 | 1971-04-04 | Tejst (Cepphus grylle) | Danmark | Fyens Hoved | ||
203 | 1971-04-04 | Misteldrossel (Turdus viscivorus) | Danmark | Fyens Hoved | ||
202 | 1971-04-04 | Storspove (Numenius arquata) | Danmark | Fyens Hoved | ||
201 | 1971-03-27 | Hvid Vipstjert (Motacilla alba) | Danmark | Tåsinge | ||
200 | 1971-03-27 | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | Danmark | Tåsinge | ||
199 | 1971-03-27 | Toplærke (Galerida cristata) | Danmark | Odense | ||
198 | 1971-03-27 | Hvinand (Bucephala clangula) | Danmark | Tåsinge | ||
197 | 1971-03-27 | Ederfugl (Somateria mollissima) | Danmark | Tåsinge | ||
196 | 1971-03-27 | Bjergand (Aythya marila) | Danmark | Tåsinge | ||
195 | 1971-03-27 | Krikand (Anas crecca) | Danmark | Tåsinge | ||
194 | 1971-03-27 | Spidsand (Anas acuta) | Danmark | Tåsinge | ||
193 | 1971-03-27 | Atlingand (Spatula querquedula) | Danmark | Tåsinge | ||
192 | 1971-03-27 | Rødben (Tringa totanus) | Danmark | Tåsinge | ||
191 | 1971-03-27 | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | Danmark | Tåsinge | ||
190 | 1971-03-27 | Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) | Danmark | Tåsinge | ||
189 | 1971-03-27 | Klyde (Recurvirostra avosetta) | Danmark | Tåsinge | ||
188 | 1971-03-27 | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | Danmark | Tåsinge | ||
187 | 1971-03-13 | Vandstær (Cinclus cinclus) | Danmark | Brahetrolleborg | ||
186 | 1971-03-13 | Grønsisken (Spinus spinus) | Danmark | Brahetrolleborg | ||
185 | 1971-03-13 | Bomlærke (Emberiza calandra) | Danmark | Nørre Lyndelse | ||
184 | 1971-03-13 | Duehøg (Accipiter gentilis) | Danmark | Brahetrolleborg | ||
183 | 1971-03-13 | Fiskehejre (Ardea cinerea) | Danmark | Brahetrolleborg | ||
182 | 1971-03-13 | Grågås (Anser anser) | Danmark | Sanderumgaard | ||
181 | 1971-03-10 | Råge (Corvus frugilegus) | Danmark | Nørre Søby | ||
180 | 1971-03-01 | Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) | Danmark | Odense | ||
179 | 1971-02-20 | Engpiber (Anthus pratensis) | Danmark | Odense | ||
178 | 1971-02-20 | Stillits (Carduelis carduelis) | Danmark | Odense | ||
177 | 1971-02-20 | Snespurv (Plectrophenax nivalis) | Danmark | Stigø,Odense | ||
176 | 1971-02-20 | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | Danmark | Stigø, Odense | ||
175 | 1971-02-20 | Toppet Skallesluger (Mergus serrator) | Danmark | Stigø, Odense | ||
174 | 1971-02-20 | Gravand (Tadorna tadorna) | Danmark | Stigø, Odense | ||
173 | 1971-02-20 | Vibe (Vanellus vanellus) | Danmark | Stigø, Odense | ||
172 | 1971-02-20 | Strandskade (Haematopus ostralegus) | Danmark | Stigø, Odens | ||
171 | 1971-02-20 | Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) | Danmark | Stigø, Odense | ||
170 | 1971-02-01 | Allike (Coloeus monedula) | Danmark | Odense | ||
1970 | ||||||
169 | 1970-11-29 | Sortand (Melanitta nigra) | Danmark | Nyborg | ||
168 | 1970-11-28 | Dompap (Pyrrhula pyrrhula) | Danmark | Nyborg | ||
167 | 1970-11-28 | Husskade (Pica pica) | Danmark | Nyborg | ||
166 | 1970-11-28 | Spurvehøg (Accipiter nisus) | Danmark | Nyborg | ||
165 | 1970-11-28 | Ringdue (Columba palumbus) | Danmark | Nyborg | ||
164 | 1970-11-28 | Svartbag (Larus marinus) | Danmark | Nyborg | ||
163 | 1970-11-28 | Taffeland (Aythya ferina) | Danmark | Nyborg | ||
162 | 1970-11-28 | Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) | Danmark | Nyborg | ||
161 | 1970-11-28 | Blishøne (Fulica atra) | Danmark | Nyborg | ||
160 | 1970-11-14 | Bogfinke (Fringilla coelebs) | Danmark | Langesø | ||
159 | 1970-11-14 | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | Danmark | Langesø | ||
158 | 1970-11-14 | Gulspurv (Emberiza citrinella) | Danmark | Langesø | ||
157 | 1970-11-14 | Halemejse (Aegithalos caudatus) | Danmark | Langesø | ||
156 | 1970-11-14 | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | Danmark | Langesø | ||
155 | 1970-11-14 | Sumpmejse (Poecile palustris) | Danmark | Langesø | ||
154 | 1970-11-14 | Topmejse (Lophophanes cristatus) | Danmark | Langesø | ||
153 | 1970-11-14 | Silkehale (Bombycilla garrulus) | Danmark | Odense | ||
152 | 1970-11-14 | Stor Flagspætte (Dendrocopos major) | Danmark | Langesø | ||
151 | 1970-11-14 | Musvåge (Buteo buteo) | Danmark | Langesø | ||
150 | 1970-11-14 | Fasan (Phasianus colchicus) | Danmark | Langesø | ||
149 | 1970-11-14 | Træløber (Certhia familiaris) | Danmark | Langesø | ||
148 | 1970-11-14 | Spætmejse (Sitta europaea) | Danmark | Langesø | ||
147 | 1970-11-14 | Fuglekonge (Regulus regulus) | Danmark | Langesø | ||
146 | 1970-11-13 | Troldand (Aythya fuligula) | Danmark | Odense | ||
145 | 1970-11-08 | Agerhøne (Perdix perdix) | Danmark | Odense | ||
144 | 1970-11-01 | Sanglærke (Alauda arvensis) | Danmark | Odense | ||
143 | 1970-11-01 | Sjagger (Turdus pilaris) | Danmark | Odense | ||
142 | 1970-11-01 | Stær (Sturnus vulgaris) | Danmark | Odense | ||
141 | 1970-10-30 | Knopsvane (Cygnus olor) | Danmark | Odense | ||
140 | 1970-10-27 | Musvit (Parus major) | Danmark | Odense | ||
139 | 1970-10-27 | Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) | Danmark | Odense | ||
138 | 1970-10-27 | Gråand (Anas platyrhynchos) | Danmark | Odense | ||
137 | 1970-10-27 | Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) | Danmark | Odense | ||
136 | 1970-10-25 | Gråspurv (Passer domesticus) | Danmark | Odense | ||
135 | 1970-10-25 | Skovspurv (Passer montanus) | Danmark | Odense | ||
134 | 1970-10-25 | Grønirisk (Chloris chloris) | Danmark | Odense | ||
133 | 1970-10-25 | Gråkrage (Corvus cornix) | Danmark | Odense | ||
132 | 1970-10-25 | Sølvmåge (Larus argentatus) | Danmark | Odense | ||
131 | 1970-10-25 | Stormmåge (Larus canus) | Danmark | Odense | ||
130 | 1970-10-25 | Solsort (Turdus merula) | Danmark | Odense |