VP Artsliste - Kronologisk

Lee Gregory

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
838 2023-10-18 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) England Flamborough Head
837 2023-10-13 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Irland Achill Island
836 2023-05-05 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) England Long Nanny
835 2023-04-09 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Rio Guadalhorce
2022
834 2022-11-05 * Maskesule (Sula dactylatra) Kap Verde Raso
833 2022-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) England Bryher, Isles of Scilly
832 2022-08-07 * Tangmåge (Larus dominicanus) England Grafham Water
831 2022-02-16 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Irland Doon Lough
2021
830 2021-10-17 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Storbritannien Spurn, Yorkshire
829 2021-05-08 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Newbiggin-by-the-Sea
2020
828 2020-03-14 * Stellersand (Polysticta stelleri) Estland Undva Pank
827 2020-02-29 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Spanien Las Palmas de Gran Canaria
2019
826 2019-11-28 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) England Kitty Down, St Mary's, Isles of Scilly
825 2019-11-15 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Corporation Marshes, Suffolk
2018
824 2018-10-26 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Lighthouse Valley, Corvo
823 2018-10-26 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Middle Fields, Corvo
822 2018-10-24 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) England Salthouse, Norfolk
821 2018-10-16 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) England Lands End, Cornwall
820 2018-06-20 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) England Pagham Harbour
819 2018-04-01 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Musselburgh
2017
818 2017-12-05 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura
817 2017-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Belgien Knokke-Heist [WV]
816 2017-09-13 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Skotland Eoligarry, Barra, Outer Hebrides
2016
815 2016-11-20 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Raso
814 2016-11-19 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Raso - Juvenile west!, female on Curral Velho 9/12
813 2016-11-12 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
812 2016-11-12 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Raso
811 2016-10-10 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Skotland Scousborough, Shetland
810 2016-03-15 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Vondelpark, Amsterdam. min 24 birds
2015
809 2015-11-26 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canaria
808 2015-10-19 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Skotland Wirvie Burn, Fair Isle. At Last!
807 2015-01-15 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Italien Carrara Pantano, Bisceglie BT
2014
806 2014-10-08 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Skotland Brevig, Barra
805 2014-08-25 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Irland The Bridges of Ross, Co. Clare
804 2014-02-13 * Vinhejre (Ardeola bacchus) England Hythe and Saltwood, Kent
2013
803 2013-11-11 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica) Portugal Parque Florestal de Monsanto, Lisbon
802 2013-10-28 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Pico, Corvo
801 2013-10-28 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Pico, Corvo
800 2013-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Storbritannien Trimley Marshes SWT Reserve, Suffolk
799 2013-04-03 * Segland (Mareca falcata) Holland Spijkenisse
798 2013-03-30 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Île de Porquerolles, 3 males at dawn
797 2013-03-30 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig St Jeannet, Alpes-Maritimes
2012
796 2012-12-08 * Rævespurv (Passerella iliaca) Estland Haapsalu Sewage Works
795 2012-08-18 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica) Spanien Banco de la Concepcion, 70km north of Lanzarote
794 2012-05-06 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Praia Lighthouse
793 2012-05-06 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Rui Vas
792 2012-05-05 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Tarrafal, Santiago
791 2012-05-05 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Sao Domingos, Santiago
790 2012-05-04 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Praia Cliffs, Santiago
789 2012-05-04 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
788 2012-05-04 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
787 2012-05-04 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Praia Cliffs, Santiago
786 2012-05-04 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Barragem de Poilao, Santiago
785 2012-05-04 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Barragem de Poilao
784 2012-05-04 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Praia Town, Santiago
2011
783 2011-12-27 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahami Mangroves, adult bird.
782 2011-12-26 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatain Camel Market, 12+ birds.
781 2011-12-25 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Kite Surf Hamata
780 2011-12-25 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hamata Mangroves,20+ birds
779 2011-12-23 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) Egypten Abu Simbel, 2 males still present
778 2011-12-23 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Airport Bay, Abu Simbel, Pair
777 2011-12-22 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Use Guide Haitham Ibrahim haythamibra@yahoo.com
776 2011-12-22 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten River Nile, Aswan, 252 birds - Cat A!.
775 2011-12-21 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island
774 2011-12-21 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Crocodile Island, Luxor
773 2011-12-20 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Ain Sukhna
772 2011-12-19 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Abassa Fish Ponds, 6+ birds seen in the area
771 2011-12-19 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Al Abassa
770 2011-12-19 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Wadi El Natrun, 3 birds.
769 2011-12-19 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Al Bassa
768 2011-12-10 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) Spanien Catalina Garcia, Fuerteventura, Canary Islands
767 2011-08-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri Salt Lake; 1 on 27/8 + 132 on 28/8
766 2011-07-09 * Rødfodet Sule (Sula sula) Frankrig Lac de Sainte-Croix
765 2011-07-02 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Sivrikaya
764 2011-07-02 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Sivrikaya
763 2011-07-02 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
762 2011-06-27 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Serpmetas Lava Fields
761 2011-06-26 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Gorentas - south of Van
760 2011-06-24 * Slagfalk (Falco cherrug) Tyrkiet Birecik, Northern Gravel Workings
759 2011-06-24 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
758 2011-06-24 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi, Kahta
757 2011-06-23 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
756 2011-06-22 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik, Northern Gravel Workings
755 2011-06-22 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Durnalik
754 2011-06-22 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
753 2011-06-21 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Demirkazic Mountain
752 2011-06-21 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazic Mountain
751 2011-06-21 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazic Mountain
750 2011-06-21 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Sultan Marshes
749 2011-06-20 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Goksu Delta
748 2011-06-20 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazic Gorge
747 2011-06-20 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik Gorge
746 2011-06-19 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akseki
745 2011-06-19 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Akseki
744 2011-06-18 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Taurus Mountains, Antalya
743 2011-05-30 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Portugal Terceira - Graciosa Ferry, Azores
742 2011-03-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbeigh, Co. Kerry
741 2011-02-20 * Skifermåge (Larus schistisagus) England London, Rainham Landfill Site. Near Adult.
2010
740 2010-11-06 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Irland Tacumshin, Co.Wexford
739 2010-10-30 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Trewey Common, Cornwall
738 2010-09-28 * Parulasanger (Setophaga americana) Skotland Carnan Mor, Balephuil, Tiree, Argyll
737 2010-09-25 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) England Blakeney Point, Norfolk.
736 2010-08-07 * Brun Sule (Sula leucogaster) Portugal Madeira, Desertas - Madeira Wind Birds Pelagic
735 2010-08-05 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Portugal Madeira, North Coast - Madeira Wind Birds Pelagic
734 2010-08-05 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Madeira, North Coast - Madeira Wind Birds Pelagic
733 2010-08-04 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Parque Ecological do Funchal
732 2010-08-04 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira, Pico do Areeiro + 3 on pelagic 5/6th Aug
731 2010-08-01 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira, Faja da Nogueira
730 2010-08-01 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira, Parque Ecologico do Funchal
729 2010-05-05 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Marokko Oualidia Saltpans - El Jadidia 68km marker post
728 2010-05-01 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Oued Jenna, Aousserd, Western Sahara
727 2010-04-30 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Chtoukan, Western Sahara - Dakhla 169km post
726 2010-04-30 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla Bay, Western Sahara - 19 km north of Dakhla
725 2010-04-29 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Oued Boukila, 9km south of Guelmim - migrant bird
724 2010-01-23 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Spanien El Albujon, Murcia
2009
723 2009-10-27 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) Holland Vreugderijkerwaard, Zwolle
722 2009-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England Trow Quarry, South Shields, County Durham
721 2009-10-06 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Skotland North Ronaldsay Bird Observatory, Orkney
720 2009-10-04 Tundrapiber (Anthus gustavi) Skotland Skaw, Whalsay, Shetland
719 2009-10-04 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) Skotland Symbister, Whalsay, Shetland
718 2009-09-23 * Prærietrane (Antigone canadensis) Skotland Quoys, South Ronaldsay, Orkney
717 2009-09-03 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) England Pendeen Watch, Cornwall. 1 Madeira Pelagic 5/8/10
716 2009-06-16 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Portas do Rodao
715 2009-06-15 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Barroca d'Alva Rice Fields
714 2009-06-15 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Barroca d'Alva Rice Fields
713 2009-06-15 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Carcavelos Beach Carpark
712 2009-05-14 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col de Sorba, Corsica
711 2009-05-14 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col de Sorba, Corsica
710 2009-05-13 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Bonifacio, Corsica
709 2009-03-28 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Israel Mount Hermon - near Neveh Etiv
708 2009-03-24 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Hai Bar Reserve- KM48 Route 40
707 2009-03-23 Nandayparakit (Aratinga nenday) Israel Pardes Hanna - Karkur N32'28.715 E034'58.303
706 2009-01-14 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Sverige Säbysjön, Uppland
705 2009-01-14 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige near Ockelbo
704 2009-01-05 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Erezee
2008
703 2008-11-19 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Terra Nostra Gardens, Furnas, Sao Miguel
702 2008-11-19 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra de Tronquiera, Sao Miguel
701 2008-10-17 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv. N32'06.055 E034'48.029
700 2008-10-14 Sodfalk (Falco concolor) Israel Arava Junction
699 2008-09-13 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Mount Gilboa
698 2008-09-12 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Geva
697 2008-09-03 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Kfar Ruppin Fish Ponds
696 2008-08-28 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Irland Cape Clear Island, Co.Cork
695 2008-04-26 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Veluwemeer - Flevoland
694 2008-04-26 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland De Heulse Waard, Houten - Utrecht
693 2008-04-10 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Zour Port
692 2008-04-10 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel) Kuwait Zour Port
691 2008-04-08 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Kuwait Zour Port
690 2008-04-07 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Kuwait Jahra East Outfall
689 2008-04-06 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Kuwait Zour Port
688 2008-04-06 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island, Kuwait City
687 2008-04-06 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Kuwait Tulha Oasis, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve (SAANR)
686 2008-04-05 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Abdali Farms
685 2008-04-05 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kuwait Kabd (Sulaibiya Agricultural Research Station)
684 2008-04-05 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Kuwait Kabd (Sulaibiya Agricultural Research Station)
683 2008-04-04 Hvidhals (Irania gutturalis) Kuwait Tulha Oasis, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve (SAANR)
682 2008-04-04 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Tulha Oasis, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve (SAANR)
681 2008-04-04 Orientgulbug (Hippolais languida) Kuwait Tulha Oasis, Sabah Al-Ahmed Nature Reserve (SAANR)
680 2008-04-04 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Sulaibikhat Nature Reserve
679 2008-04-03 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Doha Spit
678 2008-04-03 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Sulaibikat Nature Reserve
677 2008-04-03 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
676 2008-04-03 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Sulaibikhat Town
675 2008-04-03 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Jahra Farms
674 2008-04-03 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Kuwait Doha South
673 2008-03-23 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Northern Circular Field, Yotvata
672 2008-03-20 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Israel Lake Yeruham
671 2008-03-19 Rosasanger (Curruca mystacea) Israel Route 12, Eilat
670 2008-03-18 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Northern Date Palms, Eilat
669 2008-02-17 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Spanien Playa de las Americas, Tenerife
668 2008-02-09 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Boschi de Ticino, Piedmonte
667 2008-02-09 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Brabbia Marsh, nr. Varase, Lombardy
666 2008-02-09 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Brabbia Marsh, nr. Varase, Lombardy
665 2008-02-08 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Casalbeltrame,Piedmonte
2007
664 2007-12-25 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Boquer Valley, Mallorca
663 2007-11-02 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skotland Carnach, North Uist, Outer Hebrides
662 2007-10-04 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) England Old Fall Plantation, Flamborough Head, Yorkshire
661 2007-04-08 Stenhøne (Alectoris graeca) Bulgarien Dobrostan
660 2007-03-30 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Marokko Oued Massa
659 2007-03-30 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Marrakesh
658 2007-03-30 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
657 2007-03-30 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Massa Village
656 2007-03-30 Husskade (Pica pica) Marokko Oued Massa
655 2007-03-30 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Marokko Oued Massa
654 2007-03-28 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Er Rachidia 43km post
653 2007-03-28 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Auberge Casbah Said
652 2007-03-27 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko near Merzouga
651 2007-03-27 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko near Merzouga
650 2007-03-27 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko near Merzouga
649 2007-03-26 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Itzer
648 2007-03-26 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko Zeida Plains
647 2007-03-26 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Col Talghomt
646 2007-03-25 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Dayet Aaoua
645 2007-03-25 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya
644 2007-03-25 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Dayet Aaoua
643 2007-03-25 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Sidi Yahya
642 2007-03-24 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merdja Zerga
641 2007-03-23 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Oukaimeden
640 2007-03-23 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden Ski Resort
639 2007-03-23 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Marrakesh Airport
638 2007-03-23 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Marrakesh Airport
637 2007-03-03 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Wales Burry Port, Carmarthenshire
636 2007-02-03 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham Gravel Pits, Yorkshire
2006
635 2006-11-11 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Dawlish, Devon
634 2006-10-09 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Irland Loop Head, Co. Clare
633 2006-06-02 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Bulgarien Lake Srebana
632 2006-05-31 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Bulgarien Lake Shabla
631 2006-05-30 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Bulgarien Cape Emine
630 2006-05-30 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Bulgarien Goritsa
629 2006-05-29 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Bulgarien Lake Bourgas
628 2006-05-29 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Bulgarien Lake Bourgas
627 2006-05-29 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Bulgarien Lake Bourgas
626 2006-05-29 Sørgemejse (Poecile lugubris) Bulgarien Cape Emine
625 2006-04-29 Slagugle (Strix uralensis) Finland Pollantie Track, Liminka
624 2006-04-29 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Valtavaara Carpark, Kuusamo
623 2006-04-28 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland Vartukka Road, Liminka
622 2006-04-28 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Slikajoki, Liminka
2005
621 2005-12-03 * Polarlomvie (Uria lomvia) Skotland Bressay. Shetland
620 2005-10-12 * Krabbehejre (Butorides virescens) Irland Schull, Co. Cork
619 2005-07-10 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Wales Skerries, Anglesey
618 2005-06-15 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Rio Gargaligas, Caceres
617 2005-06-15 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Laguna de la Mejorada, Sevilla
616 2005-06-14 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Brazo del Este, Sevilla
615 2005-06-14 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien Brazo del Este, Sevilla
614 2005-06-13 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Sierra de la Plata, Cadiz
613 2005-06-13 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Laguna Salada de Zorrilla, Cadiz
612 2005-06-13 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien Laguna Salada de Zorrilla, Cadiz
611 2005-05-14 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Skotland Ythan Estuary
610 2005-01-09 * Høgeugle (Surnia ulula) Sverige Aspbladsmodssens Nature Reserve
609 2005-01-09 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Uppsala, Uppland
2004
608 2004-10-26 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) England St Marys, Isles of Scilly
607 2004-10-20 * Brunøret Værling (Emberiza fucata) Skotland Fair Isle
606 2004-10-05 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Skotland Barra, Outer Hebrides
605 2004-05-14 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Polen Bialowieza Forest
604 2004-05-13 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Bialowieza Forest
603 2004-05-13 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Polen Bialowieza Forest
602 2004-05-13 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Polen Lake Siemianowka
601 2004-05-13 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Polen Kosy Most
600 2004-05-10 Gråspætte (Picus canus) Polen Bialowieza Forest
599 2004-05-09 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Polen Bialoweiza Forest
598 2004-05-09 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Bialowieza Forest
597 2004-05-09 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Polen Bialowieza Forest
2003
596 2003-12-17 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) England Headington, Oxfordshire
595 2003-12-16 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Godrevy Point, Cornwall
594 2003-12-07 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Rattar Mains
593 2003-10-17 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Skotland Fair Isle
592 2003-10-17 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) Skotland Fair Isle
591 2003-07-29 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Irland Ardnahinch, Co. Cork
590 2003-07-22 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) England Keyhaven Marshes, Hampshire
589 2003-06-02 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Wales South Stack, Anglesey
588 2003-05-24 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) Irland Dursey Sound, Co. Cork
587 2003-05-03 Stor Hornugle (Bubo bubo) Spanien Portillo del Tieter, Monfrague
586 2003-05-03 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Mirador de Bascula, Monfrague
585 2003-05-02 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien E90 Service Area
584 2003-04-29 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England South Landing, Flamborough, Yorkshire
583 2003-03-27 Murløber (Tichodroma muraria) Spanien Embalse de Lanuza
582 2003-03-26 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien Almaraz Marsh
581 2003-03-25 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Belen Plains
580 2003-03-25 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Monroy Loop
579 2003-03-25 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Belen Plains
578 2003-03-25 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monroy Loop
577 2003-03-25 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Belen Plains
576 2003-03-24 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Belchite
575 2003-03-24 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Belchite
574 2003-03-23 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien Riglos
573 2003-03-23 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Oroel Forest
572 2003-03-22 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Gabardito
571 2003-03-22 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien Bernues
570 2003-03-21 * Klippeværling (Emberiza cia) Spanien Astun Ski Centre
569 2003-03-21 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Jaca
568 2003-03-21 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Spanien Astun Ski Centre
567 2003-02-16 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfarfechan
2002
566 2002-11-06 * Kildire (Charadrius vociferus) England St Agnes, Isles of Scilly
565 2002-10-30 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England St Agnes, Isles of Scilly
564 2002-05-12 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) England Rimac, Lincolnshire
563 2002-01-25 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien La Pared, Fuerteventura
562 2002-01-25 Rustand (Tadorna ferruginea) Spanien Los Molinos, Fuerteventura
561 2002-01-24 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranco del la Torre, Fuerteventura
2001
560 2001-11-23 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Minsmere, Suffolk
559 2001-11-09 * Snehejre (Egretta thula) Skotland Balvicar, Seil Island
558 2001-10-27 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) England St Martins, Isles of Scilly
557 2001-05-29 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) England Sizewell, Suffolk
556 2001-05-26 * Lille Sejler (Apus affinis) England Netherfield Ash Lagoons, Nottingham
2000
555 2000-10-26 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Skotland Oban Trumisgarry Loch, North Uist
554 2000-10-14 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) England St Marys, Isles of Scilly
553 2000-10-05 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Irland Cape Clear Island
552 2000-09-23 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England St Marys, Isles of Scilly
551 2000-08-21 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Spanien La Gomera to Tenerife Ferry
550 2000-08-17 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Tegina Ponds, Tenerife
549 2000-08-14 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien El Cedro, La Gomera
548 2000-08-12 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien near Aguamansa, Tenerife
547 2000-08-11 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien Punta de Teno, Tenerife
546 2000-08-10 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Erjos Ponds, Tenerife
545 2000-08-10 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte del Agua, Tenerife
544 2000-08-10 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Santiago del Teide, Tenerife
543 2000-08-10 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Santiago del Teide, Tenerife
542 2000-08-09 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Ten Bel, Tenerife
541 2000-08-09 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien El Medano, Tenerife
540 2000-08-09 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien El Medano, Tenerife
539 2000-08-09 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien Punta de la Rasca, Tenerife
538 2000-08-09 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Ten Bel, Tenerife
537 2000-06-02 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England Seaforth Nature Reserve
536 2000-05-13 * Alpejernspurv (Prunella collaris) England Corton, Suffolk
535 2000-05-10 * Terekklire (Xenus cinereus) England Shellness, Isle of Sheppey, Kent
534 2000-05-06 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Wales Goldcliff Lagoons, Gwent
533 2000-03-25 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Northern Fields
532 2000-03-25 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Amram's Pillars
531 2000-03-24 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Eilat
530 2000-03-24 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Amram's Pillars
529 2000-03-24 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Northern Fields, Eilat
528 2000-03-24 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Northern Fields, Eilat
527 2000-03-23 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Israel North Beach, Eilat
526 2000-03-23 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Shizafon Sewage Works
525 2000-03-23 * Høgeørn (Aquila fasciata) Israel Sede Boquer
524 2000-03-22 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Israel Mount Yoash, Eilat
523 2000-03-22 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel K20
522 2000-03-22 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Eilat Pumping Station
521 2000-03-21 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Mount Yoash, Eilat
520 2000-03-20 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Yotvata
519 2000-03-20 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
518 2000-03-20 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana
517 2000-03-20 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
516 2000-03-20 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Nizzana
515 2000-03-20 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Israel Nizzana
514 2000-03-20 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Nizzana
513 2000-03-20 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Nizzana
512 2000-03-19 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Israel K20
511 2000-03-19 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
510 2000-03-18 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Wadi Ashosh
509 2000-03-18 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikkar
508 2000-03-18 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Neot Hakikkar
507 2000-03-18 Revhejre (Egretta gularis) Israel North Beach, Eilat
506 2000-03-18 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Neot Hakikkar
505 2000-03-18 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel En Gedi
504 2000-03-17 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel K33
503 2000-03-17 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel K33
502 2000-03-17 Hedepiber (Anthus rubescens) Israel Ofira Park, Eilat
501 2000-03-17 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel K33
500 2000-03-17 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel North Beach, Eilat
499 2000-03-16 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Kibbutz Shizafon
498 2000-03-16 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Kibbutz Shizafon
497 2000-03-16 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat Pumping Station
496 2000-03-16 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Wadi Shlomo
495 2000-03-16 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Mount Yoash, Eilat
494 2000-03-16 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Kibbutz Shizafon
493 2000-03-16 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Kibbutz Shizafon
492 2000-03-15 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Israel North Fields, Eilat
491 2000-03-15 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Kibbutz Lotan
490 2000-03-15 * Dværghornugle (Otus scops) Israel Wadi Shlomo
489 2000-03-15 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel K33
488 2000-03-15 Namaquadue (Oena capensis) Israel North Fields, Eilat
487 2000-03-15 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Kibbutz Lotan
486 2000-03-15 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel K33
485 2000-03-15 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat Cemetary
484 2000-03-15 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Eilat Cemetary
483 2000-03-15 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Kibbutz Lotan
482 2000-03-15 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Kibbutz Lotan
481 2000-03-15 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Wadi Shlomo
480 2000-03-15 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Kibbutz Lotan
479 2000-03-15 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat Cemetary
478 2000-03-15 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Arava Highway
477 2000-03-14 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Amram's Pillars
476 2000-03-14 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Amram's Pillars
475 2000-03-14 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Amram's Pillars
474 2000-03-14 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
473 2000-03-14 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel North Beach, Eilat
472 2000-03-14 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel North Beach, Eilat
471 2000-03-14 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel K20 daytime roost!
470 2000-03-14 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
469 2000-03-14 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
468 2000-03-14 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
467 2000-03-14 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Amram's Pillars
466 2000-03-14 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
465 2000-03-14 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
464 2000-03-14 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Eilat
463 2000-03-14 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Israel K20 Reservoirs
462 2000-03-14 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Amram's Pillars
461 2000-03-14 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat
460 2000-03-14 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat. Also zugmayeri Hoek Van Holland 3.4.2013
459 2000-03-14 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
458 2000-01-22 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) England Stover Country Park, Devon
1999
457 1999-11-27 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Irland Ballyferriter, Co. Kerry
456 1999-10-23 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) England Millbrook, Cornwall
455 1999-10-12 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Tresco, Isles of Scilly
454 1999-10-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England St Marys, Isles of Scilly
453 1999-10-09 * Slangeørn (Circaetus gallicus) England Eastern Isles, Isles of Scilly
452 1999-10-01 * Gulddrossel (Zoothera aurea) England St Agnes, Isles of Scilly
451 1999-09-14 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Skotland Rosehearty, Aberdeenshire
450 1999-08-15 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) England Western Approaches and Fair Isle (28.05.2016)
449 1999-07-18 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Irland Lady's Island Lake, Co. Wexford
448 1999-04-17 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) England Swithland Reservoir, Leicestershire
1998
447 1998-11-14 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Welford Tip, Northamptonshire
446 1998-10-31 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) England Bryher, Isles of Scilly
445 1998-10-01 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) England St Marys, Isles of Scilly
444 1998-09-11 * Nathøg (Chordeiles minor) England St Agnes, Isles of Scilly
443 1998-08-23 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England Porthgwarra, Cornwall
442 1998-04-20 Hvid Stork (Ciconia ciconia) England Nunnery Lakes, Norfolk
441 1998-04-10 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Skotland Cleish, Kinross
440 1998-04-07 * Jagtfalk (Falco rusticolus) England Great Mew Stone, Wembury, Devon
439 1998-02-05 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) England St Marys, Isles of Scilly
1997
438 1997-10-25 * Ismåge (Pagophila eburnea) Skotland Fraserburgh, Aberdeenshire
437 1997-10-09 * Gulstrube (Geothlypis trichas) England St Marys, Isles of Scilly
436 1997-09-07 * Klireryle (Calidris himantopus) England Minsmere, Suffolk
435 1997-08-23 * Alaskaryle (Calidris mauri) Skotland Musselburgh Lagoons, Lothian
434 1997-08-11 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) England West Bexington, Dorset
433 1997-07-05 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) England Dawlish Warren, Devon
432 1997-07-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) England Isle of Sheppey, Kent
431 1997-04-27 Brillesanger (Curruca conspicillata) England Landguard, Suffolk
430 1997-03-23 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) England Bough Beech Reservoir, Kent
429 1997-01-25 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Welney, Norfolk
1996
428 1996-10-13 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England Lowestoft, Suffolk
427 1996-10-13 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) England Horsey, Norfolk
426 1996-10-07 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England St Marys, Isles of Scilly
425 1996-10-05 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) England St Marys, Isles of Scilly
424 1996-10-01 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Seal Sands, Teeside
423 1996-10-01 * Snegås (Anser caerulescens) Skotland West Water Reservoir, Lothian
422 1996-09-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) England Warham Greens, Norfolk
421 1996-07-19 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) England Waterside, Cumbria
420 1996-04-20 Strømand (Histrionicus histrionicus) Skotland Girvan, Ayrshire
419 1996-04-19 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) England Stodmarsh, Kent
418 1996-03-23 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) England Blyth, Northumberland
417 1996-03-20 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) England Bleasby, Nottinghamshire
416 1996-02-04 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) England Werrington, Peterborough, Cambridgeshire
415 1996-01-06 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Hempstead Tip, Gloucestershire
414 1996-01-06 Prærieterne (Sterna forsteri) England Ferrybridge, Dorset
1995
413 1995-10-13 * Myrtesanger (Setophaga coronata) England Tresco, Isles of Scilly
412 1995-10-13 Sortbrun And (Anas rubripes) England Tresco Great Pool, Isles of Scilly
411 1995-09-23 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) England Whitley Bay Cemetary, Tyne and Wear
410 1995-09-17 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) England Kelling Quags, Norfolk
409 1995-09-01 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England South Anston, Yorkshire
408 1995-08-20 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England Western Approaches
407 1995-08-12 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) England Benacre, Suffolk
406 1995-05-22 * Stendrossel (Monticola saxatilis) England Holme, Norfolk
405 1995-02-05 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) England Great Yarmouth Cemetary, Norfolk
404 1995-02-04 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) England Sizewell, Suffolk
403 1995-01-28 Dværggås (Anser erythropus) England Cantley, Norfolk
1994
402 1994-12-01 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Skotland Burghead
401 1994-11-06 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Landguard Common, Suffolk
400 1994-10-16 * Sangspurv (Melospiza melodia) England Seaforth Nature Reserve
399 1994-09-18 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) England Burnham Overy Dunes, Norfolk
398 1994-07-02 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) England Titchwell, Norfolk
397 1994-05-16 * Rosenterne (Sterna dougallii) Wales Cemlyn Bay, Anglesey
396 1994-05-14 Engsnarre (Crex crex) Skotland Balranald, North Uist
395 1994-05-11 Klippedue (Columba livia) Skotland Kilvaxter, Isle of Skye
394 1994-03-10 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) England Pennington Flash, Manchester
393 1994-03-01 * Bøffeland (Bucephala albeola) England Colwick Country Park, Nottinghamshire
1993
392 1993-11-06 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England Winspit Valley, Dorset
391 1993-11-06 Kærsanger (Acrocephalus palustris) England Winspit Valley, Dorset
390 1993-10-23 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) England Stiffkey
389 1993-10-09 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Fen Drayton Gravel Pits, Cambridgeshire
388 1993-09-29 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) England Sheringham, Norfolk
387 1993-09-25 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Hayle Estuary, Cornwall
386 1993-09-24 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) England Sheringham, Norfolk
385 1993-09-18 * Pileværling (Emberiza rustica) England Horsey Gap, Norfolk
384 1993-09-01 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England Great Livermere, Suffolk
383 1993-09-01 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) England Blakeney Point, Norfolk
382 1993-08-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Snettisham, Norfolk
381 1993-06-18 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) England Beacon Ponds, Kilnsea, Yorkshire
380 1993-05-29 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) England Blakeney Point, Norfolk
379 1993-05-14 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England Gimingham, Norfolk
1992
378 1992-12-12 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England Willingham Woods, Market Rasen, Lincolnshire
377 1992-09-20 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) England Holme, Norfolk
376 1992-08-31 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) England Holme, Norfolk
375 1992-08-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) England Blakeney Harbour, Norfolk
374 1992-08-02 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) England Cley, Norfolk
373 1992-06-20 * Lille Gulbug (Iduna caligata) England Spurn, Yorkshire
372 1992-06-08 * Rosenstær (Pastor roseus) England Bradfield, Essex
371 1992-05-30 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) England South Landing, Flamborough, Yorkshire
370 1992-05-30 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) England Old Fall Plantation, Flamborough Head, Yorkshire
369 1992-05-24 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England Ouse Washes, Cambridgeshire
368 1992-05-18 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) England Hanningfield Reservoir, Essex
367 1992-05-16 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) England Happisburgh, Norfolk
366 1992-05-10 * Kohejre (Bubulcus ibis) England Welney, Norfolk
365 1992-05-09 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) England Radley Gravel Pits, Oxfordshire
364 1992-02-15 Skovhornugle (Asio otus) England Dagenham Chase, London
363 1992-02-15 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) England Dagenham Chase, London
1991
362 1991-12-25 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) England Walcott, Norfolk
361 1991-05-15 * Lærkespurv (Chondestes grammacus) England Waxham, Norfolk
360 1991-03-31 * Dværgsnegås (Anser rossii) Skotland Lossiemouth
359 1991-03-31 Grågås (Anser anser) Skotland Lossiemouth
1990
358 1990-12-01 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) England Easton Bavents, Suffolk
357 1990-10-21 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) England Holme, Norfolk
356 1990-10-20 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) England Holme, Norfolk
355 1990-10-06 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England Sandringham, Norfolk
354 1990-09-29 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) England Lynn Point, Norfolk
353 1990-09-01 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England Cot Valley, Cornwall
352 1990-09-01 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) England Kenidjack Valley, Cornwall
351 1990-08-25 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) England Blakeney Point, Norfolk
350 1990-07-28 * Sort Stork (Ciconia nigra) England Benacre, Suffolk
349 1990-05-28 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) England Lundy, Devon
348 1990-03-24 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) England Marazion Marsh, Cornwall
347 1990-03-24 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England St Marys, Isles of Scilly
346 1990-03-24 * Tophejre (Ardeola ralloides) England Porthloo Lane, St Marys, Isles of Scilly
345 1990-03-23 * Skadegøg (Clamator glandarius) England Dawlish Warren, Devon
344 1990-03-23 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) England Jenny's Cliff, Plymouth, Devon
343 1990-02-17 * Rustdrossel (Turdus naumanni) England Chingford, Essex
342 1990-02-03 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) England Welney, Norfolk
341 1990-02-01 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Cley, Norfolk
340 1990-01-28 Bramgås (Branta leucopsis) England Martham Ferry, Norfolk
339 1990-01-27 * Rødhovedet And (Netta rufina) England Lackford Lakes, Suffolk
338 1990-01-07 Tejst (Cepphus grylle) England Portland Harbour, Dorset
337 1990-01-06 Alexanderparakit (Psittacula krameri) England Magna Carta Lane, Wraysbury
336 1990-01-06 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Church Crookham, Hampshire
1989
335 1989-11-04 Bjergpiber (Anthus spinoletta) England Cley, Norfolk
334 1989-10-29 Pungmejse (Remiz pendulinus) England Minsmere, Suffolk
333 1989-10-14 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) England Holkham Meals, Norfolk
332 1989-09-19 Tredækker (Gallinago media) England Spurn, Yorkshire
331 1989-09-16 * Høgesanger (Curruca nisoria) England Wells Wood, Norfolk
330 1989-09-10 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) England Lound, Norfolk
329 1989-09-09 * Dværgværling (Emberiza pusilla) England Great Yarmouth Cemetary, Norfolk
328 1989-08-27 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England Western Approaches
327 1989-08-27 * Storskråpe (Ardenna gravis) England Western Approaches
326 1989-08-27 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England Western Approaches
325 1989-08-27 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England Western Approaches
324 1989-08-26 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Drift Reservoir, Cornwall
323 1989-07-29 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Minsmere, Suffolk
322 1989-07-22 Markpiber (Anthus campestris) England Snettisham, Norfolk
321 1989-07-10 Flodsanger (Locustella fluviatilis) England Boughton Fen, Norfolk
320 1989-07-09 * Grøn Biæder (Merops persicus) England Great Cowden, Yorkshire
319 1989-06-03 * Ellekrage (Coracias garrulus) Storbritannien East Budleigh Common
318 1989-06-03 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Storbritannien Exminster/Kenn
317 1989-06-03 Provencesanger (Curruca undata) Storbritannien East Budleigh Common
316 1989-05-22 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Thornham Harbour, Norfolk
315 1989-05-21 Nattergal (Luscinia luscinia) England Walsey Hills, Norfolk
314 1989-05-20 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) England Mowbray Park, Sunderland, Tyne and Wear
313 1989-05-13 Kærløber (Calidris falcinellus) England Holme, Norfolk
312 1989-05-13 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) England Ouse Washes, Cambridgeshire
311 1989-05-13 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) England Welney, Cambridgeshire
310 1989-04-09 Vendehals (Jynx torquilla) Italien Benevento
309 1989-04-06 Toplærke (Galerida cristata) Italien Benevento
308 1989-04-06 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Italien Benevento
307 1989-04-06 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Italien Benevento
306 1989-04-05 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Italien Benevento
305 1989-04-01 Sort Glente (Milvus migrans) Frankrig near Dijon
304 1989-02-05 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) England Boyton Marshes, Suffolk
303 1989-02-01 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera) England Lunsford Park Estate, Larkfield, Kent
302 1989-01-29 Havørn (Haliaeetus albicilla) England Butley River, Suffolk
301 1989-01-28 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) England Great Yarmouth, Norfolk
300 1989-01-28 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) England Thorpe End, Norfolk
299 1989-01-23 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) England Thorpe End, Norfolk
298 1989-01-15 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England Cantley Marshes, Norfolk
1988
297 1988-10-30 Søkonge (Alle alle) England Cley, Norfolk
296 1988-10-30 Silkehale (Bombycilla garrulus) England Cley Sluice, Norfolk
295 1988-10-30 Bjergand (Aythya marila) England Cley, Norfolk
294 1988-10-22 * Indigofinke (Passerina cyanea) England Wells Woods, Norfolk
293 1988-10-15 * Storpiber (Anthus richardi) England Salthouse, Norfolk
292 1988-10-04 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) England Elmley, Isle of Sheppey, Kent
291 1988-09-18 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) England Holkham Meals, Norfolk
290 1988-09-11 Lunde (Fratercula arctica) England Cley, Norfolk
289 1988-09-11 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Cley, Norfolk
288 1988-09-03 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) England Cley, Norfolk
287 1988-08-28 Storkjove (Stercorarius skua) England Cley, Norfolk
286 1988-08-28 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England Cley, Norfolk
285 1988-08-28 Gulbug (Hippolais icterina) England Walsey Hills, Norfolk
284 1988-07-28 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Skotland Loch Fyne
283 1988-07-26 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Tulloch Moor
282 1988-07-26 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland Cairngorm
281 1988-07-25 Havterne (Sterna paradisaea) Skotland Loch Fleet
280 1988-07-25 Dalrype (Lagopus lagopus) Skotland Ruthven
279 1988-07-24 Vandrefalk (Falco peregrinus) Skotland Loch Garten
278 1988-07-24 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Skotland River Spey, Abernethy
277 1988-07-24 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Abernethy Forest
276 1988-07-23 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Skotland Avielochan, Aviemore
275 1988-07-23 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Skotland Loch Garten
274 1988-07-23 Topmejse (Lophophanes cristatus) Skotland Loch Garten
273 1988-07-23 Gråkrage (Corvus cornix) Skotland Abernethy
272 1988-07-03 Lille Flagspætte (Dryobates minor) England St Helens, Santon Downham, Norfolk
271 1988-05-28 Aftenfalk (Falco vespertinus) England Hickling Broad, Norfolk
270 1988-05-14 Lapværling (Calcarius lapponicus) England Blakeney Point, Norfolk
269 1988-05-14 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Pentney Gravel Pits, Norfolk
268 1988-05-14 Silkehejre (Egretta garzetta) England Holkham Fresh Marsh, Norfolk
267 1988-05-14 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) England Blakeney Point, Norfolk
266 1988-05-08 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) England Blakeney Point, Norfolk
265 1988-05-06 Atlingand (Spatula querquedula) England Salthouse, Norfolk
264 1988-05-04 Hedehøg (Circus pygargus) England Salthouse, Norfolk
263 1988-05-02 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) England Cley, Norfolk
262 1988-05-01 Gærdesanger (Curruca curruca) England Barnham Cross Common, Suffolk
261 1988-04-30 Sortterne (Chlidonias niger) England Holkham Fresh Marsh, Norfolk
260 1988-04-30 Odinshane (Phalaropus lobatus) England Holkham Fresh Marsh, Norfolk
259 1988-04-30 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) England Wells Dell, Norfolk
258 1988-04-23 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) England Nunnery Lakes, Thetford, Norfolk
257 1988-04-17 Blåhals (Luscinia svecica) England Waxham, Norfolk
256 1988-04-16 Ringdrossel (Turdus torquatus) England Wells, Norfolk
255 1988-04-16 Trane (Grus grus) England Holkham Fresh Marsh, Norfolk
254 1988-04-10 Hærfugl (Upupa epops) England Northrepps, Norfolk
253 1988-04-02 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) England Holkham Fresh Marsh, Norfolk
252 1988-03-31 Havlit (Clangula hyemalis) England Holme, Norfolk
251 1988-03-20 Dværgfalk (Falco columbarius) England Roydon Common, Norfolk
250 1988-03-20 Bjerglærke (Eremophila alpestris) England Thornham Point, Norfolk
249 1988-03-20 Bjergirisk (Linaria flavirostris) England Thornham Point, Norfolk
248 1988-03-19 Stor Tornskade (Lanius excubitor) England Mayday Farm, Suffolk
247 1988-03-05 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) England Felixstowe, Suffolk
246 1988-02-22 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) England Cley, Norfolk
245 1988-02-01 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Buckenham Marshes - date approx
244 1988-01-02 Gråmåge (Larus hyperboreus) England Cley, Norfolk
243 1988-01-02 Snespurv (Plectrophenax nivalis) England Cley, Norfolk
1987
242 1987-12-13 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) England Tottenhill Gravel Pits, Norfolk
241 1987-12-13 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Tottenhill Gravel Pits, Norfolk
240 1987-10-15 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Storbritannien Wells Dell, Norfolk
239 1987-09-07 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) England St Helens, Santon Downham, Norfolk
238 1987-09-01 Kirkeugle (Athene noctua) England Barnham, Suffolk
237 1987-08-02 * Damklire (Tringa stagnatilis) England Cley, Norfolk
236 1987-08-02 Tinksmed (Tringa glareola) England Cley, Norfolk
235 1987-06-25 Bynkefugl (Saxicola rubetra) England Lakenheath Warren, Suffolk
234 1987-06-25 Duehøg (Accipiter gentilis) England Mayday Farm, Suffolk
233 1987-06-24 Hedelærke (Lullula arborea) England Mayday Farm, Suffolk
232 1987-06-24 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) England Thetford, Norfolk
231 1987-06-24 * Mandarinand (Aix galericulata) England Thetford, Norfolk
230 1987-06-23 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) England Mayday Farm, Suffolk
229 1987-06-20 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) England Santon Downham, Suffolk
228 1987-06-14 Natravn (Caprimulgus europaeus) England Croxton, Norfolk
227 1987-06-10 Pirol (Oriolus oriolus) England Lakenheath, Suffolk
226 1987-06-10 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) England St Helens, Santon Downham, Norfolk
225 1987-05-30 Lærkefalk (Falco subbuteo) England Wells, Norfolk
224 1987-05-26 * Stylteløber (Himantopus himantopus) England Holme, Norfolk
223 1987-05-26 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) England Holme, Norfolk
222 1987-05-25 Gulirisk (Serinus serinus) England Wells, Norfolk
221 1987-05-24 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) England Wells, Norfolk
220 1987-05-17 Temmincksryle (Calidris temminckii) England Cley, Norfolk
219 1987-05-17 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) England Cley, Norfolk
218 1987-05-17 Blisgås (Anser albifrons) England Cley, Norfolk
217 1987-05-17 Savisanger (Locustella luscinioides) England Cley, Norfolk
1986
216 1986-09-08 Dværgryle (Calidris minuta) England Titchwell, Norfolk
215 1986-09-08 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) England Titchwell, Norfolk
1985
214 1985-08-11 Skestork (Platalea leucorodia) England Titchwell, Norfolk
1982
213 1982-04-01 Vandstær (Cinclus cinclus) Wales North Wales 6-9th April
212 1982-04-01 Musvåge (Buteo buteo) Wales North Wales 6-9th April
211 1982-04-01 Ravn (Corvus corax) Wales North Wales 6-9th April
Annoncer