VP Artsliste - Kronologisk

Gabor Horvath

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
662 2023-11-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Ungarn Kalocsa
661 2023-10-14 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Sao Miguel
660 2023-10-11 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Azorerne Flores
659 2023-10-06 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Corvo
658 2023-10-03 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) Azorerne Corvo
657 2023-10-02 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Portugal Cabo Raso
656 2023-09-28 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Portugal Mindelo
2022
655 2022-11-05 * Prærietrane (Antigone canadensis) Ungarn Balmazújváros
2019
654 2019-12-28 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Italien Osoppo
653 2019-10-17 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Corvo
652 2019-10-16 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Azorerne Corvo
651 2019-10-14 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Corvo
650 2019-10-12 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Portugal near Couco
649 2019-10-12 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Alcochete
648 2019-10-12 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Rilvas
647 2019-10-12 Tigerfinke (Amandava amandava) Portugal Escusa
646 2019-10-11 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Vila Franca de Xira
645 2019-10-11 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Benavente
644 2019-10-11 * Dominikanerenke (Vidua macroura) Portugal Benavente
2018
643 2018-11-18 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Ungarn Szeged
642 2018-10-27 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Azorerne Sao Miguel
641 2018-10-26 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Azorerne Corvo
640 2018-10-24 * Storskråpe (Ardenna gravis) Azorerne Corvo
639 2018-10-22 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Corvo
638 2018-10-20 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Corvo
637 2018-10-18 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) Azorerne Corvo
636 2018-10-18 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Corvo
635 2018-10-17 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Corvo
634 2018-10-17 * Koboltkernebider (Passerina caerulea) Azorerne Corvo
633 2018-10-16 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Azorerne Corvo
632 2018-10-16 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) Azorerne Corvo
631 2018-10-15 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Corvo
630 2018-10-15 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Azorerne Corvo
629 2018-07-11 Italiensk Spurv (Passer italiae) Italien Moimacco
628 2018-07-10 Fjeldrype (Lagopus muta) Slovenien Mangartsko sedlo
627 2018-07-09 Citronsisken (Carduelis citrinella) Østrig Villach, Dobratsch
626 2018-06-16 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Tjekiet Chropyne
625 2018-03-20 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Ungarn Kisujszallas
624 2018-02-07 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Holland Zeist
623 2018-02-07 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Belgien Bruxelles
2017
622 2017-10-22 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Azorerne Corvo
621 2017-10-20 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Corvo
620 2017-10-20 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Corvo
619 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Corvo
618 2017-10-19 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens) Azorerne Corvo
617 2017-10-18 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Corvo
616 2017-10-16 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Azorerne Corvo
615 2017-10-15 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) Azorerne Corvo
614 2017-03-17 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Gran Canaria
613 2017-03-16 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Gleb Djiane Western Sahara
612 2017-03-16 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis) Marokko Dakhla Attitude, Western Sahara
611 2017-03-16 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Aousserd Road, Western Sahara
610 2017-03-16 * Sahelspurv (Passer luteus) Marokko Oued Jenna, Western Sahara
609 2017-03-15 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Marokko Dakhla, Western Sahara
608 2017-03-15 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Marokko Dakhla, Western Sahara
607 2017-03-15 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Marokko near Aousserd, Western Sahara
606 2017-03-15 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Marokko near Aousserd, Western Sahara
605 2017-03-15 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko Aousserd Road, Western Sahara
604 2017-03-15 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Oued Jenna, Western Sahara
603 2017-03-12 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Fuerteventura
602 2017-03-12 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Fuerteventura
601 2017-03-12 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura
600 2017-03-11 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Fuerteventura
599 2017-03-11 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Fuerteventura
598 2017-03-11 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Fuerteventura
597 2017-01-19 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Ungarn Pocsmegyer, Surany
2016
596 2016-10-20 * Guldspætte (Colaptes auratus) Azorerne Corvo
595 2016-10-19 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Azorerne Between Corvo and Flores
594 2016-10-19 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Flores, Faja Grande
593 2016-10-19 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Flores, Santa Cruz
592 2016-10-16 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Corvo
591 2016-10-15 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Azorerne Corvo
590 2016-10-12 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo
589 2016-10-12 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Corvo
588 2016-10-11 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
587 2016-10-11 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
586 2016-02-13 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud
585 2016-02-13 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Den Oever
2015
584 2015-10-22 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Corvo
583 2015-10-21 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Corvo
582 2015-10-20 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Corvo
581 2015-10-20 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Corvo
580 2015-10-19 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Corvo
579 2015-10-18 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Corvo
578 2015-10-18 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) Azorerne Corvo
577 2015-10-18 * Østlig Pivi (Contopus virens) Azorerne Corvo
576 2015-10-18 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Corvo
575 2015-10-18 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Corvo
574 2015-10-17 * Vandredrossel (Turdus migratorius) Azorerne Corvo
573 2015-10-17 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo
572 2015-10-17 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Azorerne Corvo
571 2015-10-17 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Corvo
570 2015-10-17 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Corvo
569 2015-10-17 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Azorerne Corvo
568 2015-10-17 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo
567 2015-10-16 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo
566 2015-10-15 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Corvo
565 2015-10-15 Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Corvo
564 2015-10-15 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) Azorerne Corvo
563 2015-10-14 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Sao Miguel
562 2015-10-14 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Azorerne Sao Miguel
561 2015-10-14 Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne Sao Miguel
560 2015-10-13 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Azorerne Sao Miguel
559 2015-10-13 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne Sao Miguel
558 2015-10-13 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Sao Miguel
557 2015-10-13 Kanariefugl (Serinus canaria) Azorerne Sao Miguel
2014
556 2014-12-27 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Ungarn Bugyi
2013
555 2013-11-20 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Ungarn Apaj
554 2013-11-19 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Tjekiet Verovany
553 2013-11-16 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Ungarn Kardoskut
552 2013-05-25 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Ungarn Hortobagy
551 2013-03-02 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Ungarn Debrecen
2012
550 2012-08-30 Sabinemåge (Xema sabini) Ungarn Fertoujlak
2011
549 2011-05-25 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Ungarn Tiszacsege
2010
548 2010-01-13 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Ungarn Fertorakos
2008
547 2008-10-23 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Ungarn Miskolc
546 2008-05-23 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Ungarn Hortobagy
545 2008-04-06 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Rumænien Oltalsosebes
2007
544 2007-11-18 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Ungarn Nagyivan
543 2007-11-13 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Ungarn Szeged
542 2007-10-28 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Ungarn Szalonna
541 2007-06-03 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland Kaamanen
540 2007-06-02 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Norge Tana bru
539 2007-05-31 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Norge Varanger
538 2007-05-30 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland near Utsjoki
537 2007-05-28 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Iivara
536 2007-05-28 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Finland near Kuusamo
535 2007-05-28 Dalrype (Lagopus lagopus) Finland near Kuusamo
2006
534 2006-10-12 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Ungarn Hortobagy
533 2006-09-19 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Ungarn Nagykanizsa
532 2006-07-14 * Klireryle (Calidris himantopus) Ungarn Hajduszoboszlo
531 2006-07-11 * Amurfalk (Falco amurensis) Ungarn Jaszbereny
530 2006-05-17 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Rumænien Macin
529 2006-04-12 * Blåvinget And (Spatula discors) Ungarn Fertoujlak
2005
528 2005-11-01 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Ungarn Apaj
527 2005-10-29 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Ungarn Apaj
526 2005-10-22 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Ungarn Balatonszentgyorgy
525 2005-10-03 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Ungarn Izsak
2004
524 2004-10-08 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Ungarn Apaj
523 2004-10-03 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Ungarn Gyomro
522 2004-09-25 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Ungarn Apaj
521 2004-07-17 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Kroatien Vis
520 2004-07-17 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Kroatien Vis
519 2004-06-06 Islom (Gavia immer) Ungarn Kiskunlacháza
518 2004-03-04 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland Veerse Meer
517 2004-03-03 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Holland Tiel
516 2004-03-03 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Holland Rotterdam
2003
515 2003-11-08 * Indisk Gås (Anser indicus) Slovakiet Cunovo
514 2003-11-08 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Ungarn Bosarkany
2002
513 2002-07-05 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Finland near Lappeenranta
512 2002-07-04 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland near Lappeenranta
511 2002-07-04 Lapugle (Strix nebulosa) Finland near Lappeenranta
510 2002-07-03 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Finland near Kuusamo
509 2002-07-03 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Finland Valtavaara
508 2002-06-29 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Norge Tana bru
507 2002-06-28 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Hornoya
506 2002-06-28 Lomvie (Uria aalge) Norge Varanger
505 2002-06-28 Skærpiber (Anthus petrosus) Norge Varanger
504 2002-06-28 * Stellersand (Polysticta stelleri) Norge Varanger
503 2002-06-28 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Varanger
502 2002-06-28 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Norge Vardo
501 2002-06-27 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Norge Varanger
500 2002-06-27 Gråmåge (Larus hyperboreus) Norge Varanger
499 2002-06-25 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Tankavaara
498 2002-06-24 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland near Kuusamo
497 2002-06-23 Havterne (Sterna paradisaea) Estland Tallinn
496 2002-06-23 Tejst (Cepphus grylle) Finland Helsinki
1999
495 1999-04-21 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Østrig Mariansee
1998
494 1998-09-29 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Holland Lauwersmeer
493 1998-09-28 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Holland Lauwersmeer
1997
492 1997-07-13 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Østrig Schneeberg
1996
491 1996-08-28 * Perleugle (Aegolius funereus) Ungarn Szigetmonostor
490 1996-05-10 * Terekklire (Xenus cinereus) Ungarn Balmazujvaros
489 1996-04-02 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Israel Eilat
488 1996-03-30 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Israel Eilat
487 1996-03-28 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel near Eilat
486 1996-03-28 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel near Eilat
485 1996-03-27 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi
484 1996-03-26 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel near Nizzana
483 1996-03-26 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
482 1996-03-23 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat
481 1996-03-22 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel Eilat
480 1996-03-22 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Eilat
479 1996-03-21 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Eilat
478 1996-03-20 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
477 1996-03-20 Hedepiber (Anthus rubescens) Israel Eilat
476 1996-03-19 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Eilat
475 1996-03-19 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Eilat
474 1996-03-19 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Eilat
473 1996-03-19 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
472 1996-03-19 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Eilat
471 1996-03-19 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
470 1996-03-18 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Eilat
469 1996-03-18 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Eilat
468 1996-03-18 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Eilat
467 1996-03-17 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
466 1996-03-17 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Eilat
465 1996-03-17 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
464 1996-03-17 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat
463 1996-03-17 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
462 1996-03-17 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
461 1996-03-15 Revhejre (Egretta gularis) Egypten Hurghada
460 1996-03-14 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Hurghada
459 1996-03-14 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Hurghada
458 1996-03-14 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Hurghada
457 1996-03-14 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
456 1996-03-12 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
455 1996-03-12 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Abu Simbel
454 1996-03-12 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
453 1996-03-11 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Aswan
452 1996-03-11 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Aswan
451 1996-03-11 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Egypten Aswan
450 1996-03-11 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Aswan
449 1996-03-09 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten Birkat Quaron
448 1996-03-09 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Birkat Quarun
447 1996-03-08 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Fajjum
446 1996-03-07 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten Gaber Asfar
445 1996-03-07 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Egypten Giza
444 1996-03-07 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Gaber Asfar
1995
443 1995-06-03 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Ungarn Karcag
442 1995-02-25 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Østrig Unterberg
441 1995-02-25 Tjur (Tetrao urogallus) Østrig Unterberg
440 1995-01-02 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Monfrague
439 1995-01-02 Provencesanger (Curruca undata) Spanien SW Spain
438 1995-01-02 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Monfrague
437 1995-01-02 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague
436 1995-01-01 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Spanien SW Spain
435 1995-01-01 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien South Spain
1994
434 1994-12-31 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Sidi Bettache
433 1994-12-31 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
432 1994-12-31 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Bettache
431 1994-12-29 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Merzouga
430 1994-12-29 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Merzouga
429 1994-12-28 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Tagdilt Track
428 1994-12-27 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Marokko near Igoudar
427 1994-12-27 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Marokko near Agadir
426 1994-12-27 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko near Ouarzazate
425 1994-12-26 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko near Guelmim
424 1994-12-26 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko near Guelmim
423 1994-12-26 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko near Guelmim
422 1994-12-26 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Guelmim
421 1994-12-25 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Marokko Oued Massa
420 1994-12-25 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Marokko near Oued Massa
419 1994-12-25 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko near Oued Massa
418 1994-12-25 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko near Oued Massa
417 1994-12-24 Husværling (Emberiza sahari) Marokko near Agadir
416 1994-12-24 Storkjove (Stercorarius skua) Marokko Tamri
415 1994-12-24 * Storpiber (Anthus richardi) Marokko Tamri
414 1994-12-24 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko Tamri
413 1994-12-24 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko near Agadir
412 1994-12-24 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
411 1994-12-23 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimmeden
410 1994-12-23 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Oukaimeden
409 1994-12-22 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko near Marrakes
408 1994-12-22 Lannerfalk (Falco biarmicus) Marokko near Rabat
407 1994-12-21 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Marokko Sidi Bettache
406 1994-12-21 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Sidi Bettache
405 1994-12-20 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Merja Zerga
404 1994-12-20 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merdja Zerga
403 1994-12-20 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Marokko Merja Zerga
402 1994-12-19 Lunde (Fratercula arctica) Marokko near Larache
401 1994-12-19 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Larache
400 1994-12-19 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko near Larache
399 1994-12-19 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Larache
398 1994-12-19 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Larache
397 1994-12-18 Alk (Alca torda) Spanien Algeciras
396 1994-12-18 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Spanien South Spain
395 1994-12-18 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien South Spain
394 1994-12-18 Sule (Morus bassanus) Spanien Alboran sea
393 1994-12-17 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Frankrig South France
392 1994-12-17 * Kohejre (Bubulcus ibis) Frankrig Camargue
391 1994-12-13 Rød Glente (Milvus milvus) Ungarn Szarvas
390 1994-05-30 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Tyrkiet Gelinkaya
389 1994-05-30 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Tyrkiet Sivrikaya
388 1994-05-29 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Ishak Pasa Sarayi
387 1994-05-27 * Armensk Måge (Larus armenicus) Tyrkiet Bulanik
386 1994-05-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Tyrkiet Bulanik
385 1994-05-26 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Van
384 1994-05-24 * Lille Sejler (Apus affinis) Tyrkiet Birecik
383 1994-05-24 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Tyrkiet Birecik
382 1994-05-24 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Tyrkiet Birecik
381 1994-05-24 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
380 1994-05-23 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Isikli
379 1994-05-23 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
378 1994-05-23 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
377 1994-05-23 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Isikli
376 1994-05-23 * Grøn Biæder (Merops persicus) Tyrkiet Birecik
375 1994-05-23 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
374 1994-05-23 Gråfisker (Ceryle rudis) Tyrkiet Birecik
373 1994-05-23 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Birecik
372 1994-05-23 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Isikli
371 1994-05-23 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Isikli
370 1994-05-23 * Høgeørn (Aquila fasciata) Tyrkiet Isikli
369 1994-05-22 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
368 1994-05-22 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet Tuzla
367 1994-05-22 Cettisanger (Cettia cetti) Tyrkiet Demirkazik
366 1994-05-22 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
365 1994-05-22 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Tyrkiet O-21 road
364 1994-05-22 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
363 1994-05-21 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Tyrkiet Demirkazik
362 1994-05-21 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Tyrkiet Demirkazik
361 1994-05-21 Klippedue (Columba livia) Tyrkiet Demirkazik
360 1994-05-21 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Tyrkiet Demirkazik
359 1994-05-21 Chukarhøne (Alectoris chukar) Tyrkiet Demirkazik
358 1994-05-21 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Tyrkiet Demirkazik
357 1994-05-19 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Tasucu
356 1994-05-19 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Tyrkiet Tasucu
355 1994-05-19 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Tasucu
354 1994-05-19 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Tyrkiet Tasucu
353 1994-05-18 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Akseki
352 1994-05-18 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Akseki
351 1994-05-18 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Akseki
350 1994-05-18 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Akseki
349 1994-05-17 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Akseki
348 1994-05-17 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Akseki
347 1994-05-16 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Tyrkiet Kulu
346 1994-05-16 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Tyrkiet Kulu
345 1994-05-16 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Tyrkiet Ankara
344 1994-05-15 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Bulgarien SE Bulgaria
343 1994-05-15 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Bulgarien Durankulak
342 1994-05-15 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Bulgarien Kaliakra
341 1994-05-15 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Bulgarien Kaliakra
340 1994-05-11 * Dværghornugle (Otus scops) Ungarn Budapest
339 1994-04-09 Knortegås (Branta bernicla) Holland Lauwersmeer
338 1994-04-09 Canadagås (Branta canadensis) Holland Lauwersmeer
337 1994-04-09 Bramgås (Branta leucopsis) Holland Lauwersmeer
336 1994-04-09 Pibesvane (Cygnus columbianus) Holland Lauwersmeer
335 1994-04-09 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Holland Lauwersoog
334 1994-04-08 * Skadegøg (Clamator glandarius) Holland Groningen
333 1994-04-08 Svartbag (Larus marinus) Holland Groningen
332 1994-04-08 Sølvmåge (Larus argentatus) Holland Groningen
331 1994-03-19 Slagugle (Strix uralensis) Ungarn Sima
330 1994-02-05 Sangsvane (Cygnus cygnus) Ungarn Hortobagy
1993
329 1993-11-10 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Østrig Schneeberg
328 1993-11-10 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Østrig Schneeberg
327 1993-11-10 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Østrig Schneeberg
326 1993-10-23 Sporevibe (Vanellus spinosus) Ungarn Csanytelek
325 1993-09-13 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Ungarn Naszaly
324 1993-08-07 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Rumænien Hargitafurdo
323 1993-07-08 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Bulgarien Svilengrad
322 1993-07-04 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Anamur
321 1993-07-03 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Tyrkiet Iskenderun
320 1993-07-02 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Tyrkiet near Iskenderun
319 1993-07-02 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Syrien Ugarit
318 1993-06-30 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Syrien near Palmyra
317 1993-06-30 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Syrien near Palmyra
316 1993-06-29 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Syrien Maaloula
315 1993-06-29 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Syrien Maaloula
314 1993-06-28 Masketornskade (Lanius nubicus) Syrien Harasta
313 1993-06-28 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Syrien Damascus
312 1993-06-28 * Gråsejler (Apus pallidus) Syrien Damascus
311 1993-06-28 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Syrien Damascus
310 1993-06-27 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Syrien Damascus
309 1993-06-26 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Syrien Aleppo
308 1993-06-25 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet near Iskenderun
307 1993-06-25 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet near Iskenderun
306 1993-06-24 Hortulan (Emberiza hortulana) Tyrkiet Göreme
305 1993-06-24 Stenspurv (Petronia petronia) Tyrkiet Göreme
304 1993-06-24 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Göreme
303 1993-06-24 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Tyrkiet Göreme
302 1993-06-24 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Tyrkiet Göreme
301 1993-06-24 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Tyrkiet Tuz Gölü
300 1993-06-24 Dværglærke (Alaudala rufescens) Tyrkiet Tuz Gölü
299 1993-06-24 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Göreme
298 1993-06-24 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Göreme
297 1993-06-24 Blådrossel (Monticola solitarius) Tyrkiet Zelve
296 1993-06-24 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Tyrkiet Tuz Gölü
295 1993-06-24 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Tyrkiet Göreme
294 1993-06-23 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Tyrkiet Bolu
293 1993-06-23 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Tyrkiet near Ankara
292 1993-06-21 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tyrkiet Istanbul
291 1993-06-20 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Bulgarien Svilengrad
290 1993-06-20 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Tyrkiet Istanbul
289 1993-06-20 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Bulgarien Svilengrad
288 1993-06-20 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tyrkiet Istanbul
287 1993-06-12 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Ungarn Tiszaug
286 1993-05-26 Engsnarre (Crex crex) Ungarn Olaszliszka
285 1993-04-30 Tredækker (Gallinago media) Ungarn Apaj
284 1993-01-16 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Ungarn Kunszentmiklos
1992
283 1992-10-21 Ride (Rissa tridactyla) Ungarn Budapest
282 1992-09-26 Lapværling (Calcarius lapponicus) Ungarn Nadudvar
281 1992-09-26 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Ungarn Nadudvar
280 1992-09-25 Ederfugl (Somateria mollissima) Ungarn God
279 1992-08-05 Murløber (Tichodroma muraria) Rumænien Bekas-szoros
278 1992-08-02 Odinshane (Phalaropus lobatus) Rumænien Istria
277 1992-08-01 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Rumænien Istria
276 1992-08-01 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Rumænien Istria
275 1992-08-01 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Rumænien Istria
274 1992-07-31 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Rumænien Istria
273 1992-07-31 Rustand (Tadorna ferruginea) Rumænien Istria
272 1992-07-29 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Rumænien Istria
271 1992-07-29 Dværgterne (Sternula albifrons) Rumænien Istria
270 1992-07-29 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Rumænien Istria
269 1992-07-29 Sandløber (Calidris alba) Rumænien Istria
268 1992-07-29 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Rumænien Istria
267 1992-07-14 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Ungarn Fertoujlak
266 1992-07-07 Stor Hornugle (Bubo bubo) Ungarn Marianosztra
265 1992-07-02 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Ungarn Balmazujvaros
264 1992-06-01 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Ungarn Hortobagy
263 1992-06-01 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Ungarn Nagyivan
262 1992-06-01 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Ungarn Hortobagy
261 1992-05-28 Stenvender (Arenaria interpres) Ungarn Fulopszallas
260 1992-05-22 Natravn (Caprimulgus europaeus) Ungarn God
259 1992-05-17 Strandskade (Haematopus ostralegus) Ungarn Szeged
258 1992-05-14 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Ungarn Hortobagy
257 1992-04-25 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Ungarn Fulopszallas
256 1992-04-15 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Ungarn Fulopszallas
255 1992-03-28 Rovterne (Hydroprogne caspia) Ungarn Fulopszallas
254 1992-03-28 Dværggås (Anser erythropus) Ungarn Fulopszallas
253 1992-03-08 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Ungarn Apaj
252 1992-02-29 * Snegås (Anser caerulescens) Ungarn Rétszilas
251 1992-02-15 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Ungarn Szabadszallas
250 1992-01-25 Dværgfalk (Falco columbarius) Ungarn Szabadszallas
249 1992-01-11 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Ungarn Szabadszallas
1991
248 1991-12-30 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Ungarn Salgotarjan
247 1991-12-26 Gravand (Tadorna tadorna) Ungarn Budapest
246 1991-11-16 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Ungarn God
245 1991-11-02 Sortand (Melanitta nigra) Ungarn Budapest
244 1991-10-12 Vagtel (Coturnix coturnix) Ungarn Sarszentagota
243 1991-10-12 Trane (Grus grus) Ungarn Sarkeresztur
242 1991-10-05 Hjejle (Pluvialis apricaria) Ungarn Retszilas
241 1991-09-14 Slørugle (Tyto alba) Ungarn Mariahalom
240 1991-09-08 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Ungarn God
239 1991-08-31 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Ungarn Ocsa
238 1991-08-04 * Kejserørn (Aquila heliaca) Ungarn Balmazujvaros
237 1991-08-03 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Ungarn Hortobagy
236 1991-07-19 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Ungarn Fulopszallas
235 1991-06-05 * Høgesanger (Curruca nisoria) Ungarn Szarvas
234 1991-06-05 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Ungarn Szarvas
233 1991-05-25 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Ungarn Szokolya
232 1991-05-14 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Ungarn Retszilas
231 1991-05-04 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Ungarn Fulopszallas
230 1991-04-20 Sort Glente (Milvus migrans) Ungarn Retszilas
229 1991-04-14 * Triel (Burhinus oedicnemus) Ungarn Fulopszallas
228 1991-03-30 * Damklire (Tringa stagnatilis) Ungarn Fulopszallas
227 1991-03-30 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Ungarn Fulopszallas
226 1991-03-30 Ringdrossel (Turdus torquatus) Ungarn Fulopszallas
225 1991-03-28 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Ungarn Budapest
224 1991-03-23 * Rødhovedet And (Netta rufina) Ungarn Apaj
223 1991-03-10 * Slagfalk (Falco cherrug) Ungarn Szokolya
222 1991-02-02 Kirkeugle (Athene noctua) Ungarn Makad
221 1991-01-04 Vandrefalk (Falco peregrinus) Ungarn Szabadszallas
1990
220 1990-12-13 Fløjlsand (Melanitta fusca) Ungarn Budapest
219 1990-12-07 Silkehale (Bombycilla garrulus) Ungarn Budapest
218 1990-12-02 Havlit (Clangula hyemalis) Ungarn Visegrad
217 1990-11-11 Bjergand (Aythya marila) Ungarn Budapest
216 1990-11-11 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Ungarn Budapest
215 1990-11-05 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Ungarn Budapest
214 1990-10-13 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Ungarn Apaj
213 1990-10-13 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Ungarn Apaj
212 1990-10-10 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Ungarn Budapest
211 1990-09-25 Sortkrage (Corvus corone) Østrig near Wien
210 1990-09-21 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Ungarn Tapioszecso
209 1990-08-27 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Ungarn Szeged
208 1990-08-24 Sildemåge (Larus fuscus) Ungarn Szeged
207 1990-08-24 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Ungarn Szeged
206 1990-08-24 Dværgryle (Calidris minuta) Ungarn Szeged
205 1990-08-22 Knarand (Mareca strepera) Ungarn Szeged
204 1990-08-22 Klyde (Recurvirostra avosetta) Ungarn Szeged
203 1990-08-22 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Ungarn Szeged
202 1990-08-22 Kærløber (Calidris falcinellus) Ungarn Szeged
201 1990-08-22 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Ungarn Szeged
200 1990-08-22 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Ungarn Szeged
199 1990-08-18 Græshoppesanger (Locustella naevia) Ungarn Fertorakos
198 1990-08-14 Havesanger (Sylvia borin) Ungarn Fertorakos
197 1990-08-14 Blåhals (Luscinia svecica) Ungarn Fertorakos
196 1990-08-14 Nattergal (Luscinia luscinia) Ungarn Fertorakos
195 1990-08-04 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Ukraine Verecke
194 1990-07-31 Storspove (Numenius arquata) Ungarn Apaj
193 1990-07-23 Vandrikse (Rallus aquaticus) Ungarn Badacsonytordemic
192 1990-07-17 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Ungarn Diosjeno
191 1990-07-11 Topmejse (Lophophanes cristatus) Ungarn Sopron
190 1990-07-11 Fyrremejse (Poecile montanus) Ungarn Sopron
189 1990-07-07 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Ungarn Tapioszecso
188 1990-07-07 Havørn (Haliaeetus albicilla) Ungarn Tapioszecso
187 1990-07-06 Gulbug (Hippolais icterina) Ungarn God
186 1990-07-06 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Ungarn Marianosztra
185 1990-07-06 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Ungarn God
184 1990-07-04 * Stortrappe (Otis tarda) Ungarn Apaj
183 1990-07-04 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Ungarn Apaj
182 1990-07-02 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Ungarn Retszilas
181 1990-06-16 Hedehøg (Circus pygargus) Ungarn Apaj
180 1990-06-09 * Sort Stork (Ciconia nigra) Ungarn Retszilas
179 1990-06-09 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Ungarn Retszilas
178 1990-06-09 Silkehejre (Egretta garzetta) Ungarn Retszilas
177 1990-06-02 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Ungarn Visegrad
176 1990-05-20 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Ungarn Dinnyes
175 1990-05-20 * Tophejre (Ardeola ralloides) Ungarn Dinnyes
174 1990-05-15 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Ungarn Fulopszallas
173 1990-05-15 * Ellekrage (Coracias garrulus) Ungarn Apaj
172 1990-05-15 Aftenfalk (Falco vespertinus) Ungarn Fulopszallas
171 1990-05-14 Markpiber (Anthus campestris) Ungarn God
170 1990-05-14 Temmincksryle (Calidris temminckii) Ungarn God
169 1990-05-13 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Ungarn Venek
168 1990-05-07 Mursejler (Apus apus) Ungarn Budapest
167 1990-05-07 Sortterne (Chlidonias niger) Ungarn Budapest
166 1990-05-05 Pirol (Oriolus oriolus) Ungarn Retszilas
165 1990-05-05 Turteldue (Streptopelia turtur) Ungarn Retszilas
164 1990-05-05 Tinksmed (Tringa glareola) Ungarn Retszilas
163 1990-05-05 Biæder (Merops apiaster) Ungarn Retszilas
162 1990-05-05 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Ungarn Retszilas
161 1990-05-03 Lærkefalk (Falco subbuteo) Ungarn Budapest
160 1990-05-01 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Ungarn Budapest
159 1990-05-01 Tornsanger (Curruca communis) Ungarn Budapest
158 1990-05-01 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Ungarn Budapest
157 1990-05-01 Skovpiber (Anthus trivialis) Ungarn Budapest
156 1990-04-29 Huldue (Columba oenas) Ungarn Budapest
155 1990-04-29 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Ungarn Budapest
154 1990-04-29 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Ungarn Budapest
153 1990-04-26 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Ungarn Budapest
152 1990-04-24 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Ungarn Budapest
151 1990-04-24 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Ungarn Budapest
150 1990-04-24 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Ungarn Budapest
149 1990-04-21 Gøg (Cuculus canorus) Ungarn God
148 1990-04-21 Fjordterne (Sterna hirundo) Ungarn God
147 1990-04-21 Vendehals (Jynx torquilla) Ungarn God
146 1990-04-21 Hedelærke (Lullula arborea) Ungarn God
145 1990-04-21 Digesvale (Riparia riparia) Ungarn God
144 1990-04-21 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Ungarn God
143 1990-04-21 Savisanger (Locustella luscinioides) Ungarn God
142 1990-04-21 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Ungarn God
141 1990-04-10 Småspove (Numenius phaeopus) Ungarn Retszilas
140 1990-04-10 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Ungarn Retszilas
139 1990-04-10 Svaleklire (Tringa ochropus) Ungarn Retszilas
138 1990-04-10 Sortklire (Tringa erythropus) Ungarn Retszilas
137 1990-04-10 Hvidklire (Tringa nebularia) Ungarn Retszilas
136 1990-04-10 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Ungarn Retszilas
135 1990-04-10 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Ungarn Retszilas
134 1990-04-10 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ungarn Retszilas
133 1990-04-10 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Ungarn Retszilas
132 1990-04-06 Skovhornugle (Asio otus) Ungarn Apaj
131 1990-04-06 Hærfugl (Upupa epops) Ungarn Apaj
130 1990-04-05 Gærdesanger (Curruca curruca) Ungarn Budapest
129 1990-04-05 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Ungarn Budapest
128 1990-04-03 Gulirisk (Serinus serinus) Ungarn Budapest
127 1990-03-24 Pungmejse (Remiz pendulinus) Ungarn Ocsa
126 1990-03-24 Munk (Sylvia atricapilla) Ungarn Ocsa
125 1990-03-24 Vindrossel (Turdus iliacus) Ungarn Ocsa
124 1990-03-24 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Ungarn Ocsa
123 1990-03-21 Skestork (Platalea leucorodia) Ungarn Dinnyes
122 1990-03-21 Rørdrum (Botaurus stellaris) Ungarn Dinnyes
121 1990-03-20 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Ungarn Budapest
120 1990-03-20 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Ungarn Budapest
119 1990-03-17 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Ungarn Tapioszecso
118 1990-03-17 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Ungarn Tapioszecso
117 1990-03-15 Ringdue (Columba palumbus) Ungarn Apaj
116 1990-03-15 Skægmejse (Panurus biarmicus) Ungarn Apaj
115 1990-03-15 Gransanger (Phylloscopus collybita) Ungarn Apaj
114 1990-03-15 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Ungarn Apaj
113 1990-03-15 Engpiber (Anthus pratensis) Ungarn Apaj
112 1990-03-15 Agerhøne (Perdix perdix) Ungarn Apaj
111 1990-03-15 Brushane (Calidris pugnax) Ungarn Apaj
110 1990-03-15 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Ungarn Apaj
109 1990-03-15 Skarv (Phalacrocorax carbo) Ungarn Apaj
108 1990-03-12 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Ungarn Budapest
107 1990-03-12 Jernspurv (Prunella modularis) Ungarn Budapest
106 1990-03-10 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Ungarn Apaj
105 1990-03-10 Rødben (Tringa totanus) Ungarn Apaj
104 1990-03-10 Sanglærke (Alauda arvensis) Ungarn Apaj
103 1990-03-10 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Ungarn Apaj
102 1990-03-10 Atlingand (Spatula querquedula) Ungarn Apaj
101 1990-03-10 Pibeand (Mareca penelope) Ungarn Apaj
100 1990-03-10 Spidsand (Anas acuta) Ungarn Apaj
99 1990-03-10 Krikand (Anas crecca) Ungarn Apaj
98 1990-03-10 Vibe (Vanellus vanellus) Ungarn Apaj
97 1990-03-10 Rørhøg (Circus aeruginosus) Ungarn Apaj
96 1990-03-07 Sangdrossel (Turdus philomelos) Ungarn Budapest
95 1990-03-03 * Klippeværling (Emberiza cia) Ungarn Visegrad
94 1990-03-03 Natugle (Strix aluco) Ungarn Visegrad
93 1990-03-03 Sortspætte (Dryocopus martius) Ungarn Visegrad
92 1990-03-03 Gråspætte (Picus canus) Ungarn Visegrad
91 1990-02-27 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Ungarn Budapest
90 1990-02-24 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Ungarn Visegrad
89 1990-02-24 Spurvehøg (Accipiter nisus) Ungarn Visegrad
88 1990-02-24 Duehøg (Accipiter gentilis) Ungarn Visegrad
87 1990-02-23 Isfugl (Alcedo atthis) Ungarn Visegrad
86 1990-02-18 Skeand (Spatula clypeata) Ungarn Torokbalint
85 1990-02-17 Stær (Sturnus vulgaris) Ungarn Dinnyes
84 1990-02-17 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Ungarn Dinnyes
83 1990-02-17 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Ungarn Dinnyes
82 1990-02-17 Blisgås (Anser albifrons) Ungarn Dinnyes
81 1990-02-17 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Ungarn Dinnyes
80 1990-02-17 Sølvhejre (Ardea alba) Ungarn Dinnyes
79 1990-02-17 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Ungarn Dinnyes
78 1990-02-16 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Ungarn Budapest
77 1990-02-11 Ravn (Corvus corax) Ungarn Dunabogdany
76 1990-02-11 Gulspurv (Emberiza citrinella) Ungarn Dunabogdany
75 1990-01-28 Allike (Coloeus monedula) Ungarn Apaj
74 1990-01-28 Tornirisk (Linaria cannabina) Ungarn Apaj
73 1990-01-28 Bomlærke (Emberiza calandra) Ungarn Apaj
72 1990-01-28 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Ungarn Apaj
71 1990-01-28 Grågås (Anser anser) Ungarn Apaj
70 1990-01-20 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Ungarn Budapest
69 1990-01-15 Sortmejse (Periparus ater) Ungarn Budapest
68 1990-01-13 Sjagger (Turdus pilaris) Ungarn Tahitotfalu
67 1990-01-13 Taffeland (Aythya ferina) Ungarn Tahitotfalu
66 1990-01-13 Troldand (Aythya fuligula) Ungarn Tahitotfalu
65 1990-01-13 Hvinand (Bucephala clangula) Ungarn Tahitotfalu
64 1990-01-13 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Ungarn Tahitotfalu
63 1990-01-13 Fiskehejre (Ardea cinerea) Ungarn Tahitotfalu
62 1990-01-13 Musvåge (Buteo buteo) Ungarn Tahitotfalu
61 1990-01-06 Grønsisken (Spinus spinus) Ungarn Nagykovacsi
60 1990-01-06 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Ungarn Nagykovacsi
59 1990-01-06 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Ungarn Nagykovacsi
58 1990-01-06 Halemejse (Aegithalos caudatus) Ungarn Nagykovacsi
57 1990-01-06 Blishøne (Fulica atra) Ungarn Budapest
56 1990-01-06 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Ungarn Budapest
1989
55 1989-12-21 Sumpmejse (Poecile palustris) Ungarn Visegrad
54 1989-12-21 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Ungarn Visegrad
53 1989-12-21 Spætmejse (Sitta europaea) Ungarn Visegrad
52 1989-12-21 Træløber (Certhia familiaris) Ungarn Visegrad
51 1989-12-21 Vandstær (Cinclus cinclus) Ungarn Visegrad
Annoncer