VP Artsliste - Kronologisk

Jacob Sterup

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2018
508 2018-10-15 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Mandø
507 2018-08-25 * Slagfalk (Falco cherrug) Danmark Ballum Forland
506 2018-08-15 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Danmark Grenen, Skagen
505 2018-07-26 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Rumænien Grindul Lupinor
504 2018-07-23 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Rumænien
2017
503 2017-12-30 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Hanstholm
2016
502 2016-11-12 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals Havn
501 2016-10-12 * Pileværling (Emberiza rustica) Danmark Mandø
500 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Bøtø Nor
499 2016-06-02 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Danmark Christiansø
498 2016-03-25 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Malta Qawra
2015
497 2015-08-01 * Rosenterne (Sterna dougallii) Irland Lady's Island Lake
496 2015-07-30 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Irland Cliffs of Moher
495 2015-06-04 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Danmark Grenen, Skagen
494 2015-02-15 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Danmark Draved Skov
2014
493 2014-08-02 * Grøn Biæder (Merops persicus) Armenien Armash Fish Ponds
492 2014-08-02 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Armenien Vedi Hills
491 2014-08-02 Rosasanger (Curruca mystacea) Armenien Vedi Hills
490 2014-07-31 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Armenien Noravank
489 2014-07-31 Orientgulbug (Hippolais languida) Armenien Khor Virap
488 2014-07-31 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Armenien Jermuk
487 2014-07-31 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Armenien Noravank
486 2014-07-30 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Armenien Sevan
485 2014-07-30 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Armenien Sevan
484 2014-07-07 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Norge Kluksdal, Meråker
483 2014-02-01 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Malaga
2013
482 2013-06-13 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Laxa-elven
481 2013-06-13 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Laxa-elven
2012
480 2012-11-27 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Grenen, Skagen
479 2012-11-05 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
478 2012-07-16 Dalrype (Lagopus lagopus) Norge Tydal
477 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Danmark Grenen, Skagen
2011
476 2011-12-23 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Monte Agua, Tenerife
475 2011-12-23 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Monte Agua, Tenerife
474 2011-12-22 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife
473 2011-12-21 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Los Cristianos, Tenerife
472 2011-12-20 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Los Cristianos, Tenerife
471 2011-10-22 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
470 2011-10-22 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Blåvand
469 2011-09-22 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Øster Assels / Tissing Vig, Mors
468 2011-07-24 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Danmark Bulbjerg
467 2011-07-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Lundemosen, Langeland
466 2011-02-01 Fjeldrype (Lagopus muta) Norge Vestnorge
2010
465 2010-11-21 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Østhavnen, Århus
464 2010-10-30 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Sneum Engsø
463 2010-07-06 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Skørping
462 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Danmark Blåvandshuk
461 2010-03-02 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Roskilde Vig
2009
460 2009-10-18 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvandshuk
459 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Danmark Syd for Nørre Snede
2008
458 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Danmark Blåvandshuk
457 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Danmark Agger Tange
456 2008-06-03 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Danmark Gulstav Mose
455 2008-05-20 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Skagen
2007
454 2007-12-27 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Esbjerg Havn
453 2007-11-14 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Azorerne Sao Miguel
452 2007-11-13 Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne Sete Cidades, Sao Miguel
451 2007-11-12 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra de Tronqueira
450 2007-11-08 Kanariefugl (Serinus canaria) Azorerne Ponta Delgada, Sao Miguel
449 2007-10-20 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Danmark Landsende, Rømø
448 2007-10-17 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen
447 2007-10-01 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Azorerne
446 2007-09-04 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Grenen, Skagen
445 2007-01-30 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark København
444 2007-01-16 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Bække, Vejen
2006
443 2006-12-29 * Ismåge (Pagophila eburnea) Danmark Langø Havn, Lolland
442 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
441 2006-08-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Danmark Borris Hede
440 2006-01-17 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Marokko 'Tan-Tan 100', Goulimine
439 2006-01-17 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko 'Tan-Tan 100', Goulimine
438 2006-01-17 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Oued Sayad, Goulimine
437 2006-01-17 Brillesanger (Curruca conspicillata) Marokko 'Tan-Tan 100', Goulimine
436 2006-01-16 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko Sous-dalen (50 km fra Agadir)
435 2006-01-15 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Tamri
434 2006-01-15 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko 23 km N Agadir
433 2006-01-15 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko 23 km N Agadir
432 2006-01-15 Theklalærke (Galerida theklae) Marokko 23 km N Agadir
431 2006-01-14 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Oued Sous (udløb)
430 2006-01-12 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Agadir
429 2006-01-04 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Danmark Staunings Ø
2005
428 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Sneum Forland
427 2005-05-29 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Danmark Skagen
426 2005-05-09 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lakolk Klitsø, Rømø
425 2005-01-02 * Krognæb (Pinicola enucleator) Danmark Frederikshavn
2004
424 2004-10-26 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Kongens Kær, Vejle
423 2004-07-22 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Emmerlev Klev, Højer
422 2004-07-13 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Lakolk Sydsøer, Rømø
421 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Lakolk Sydsøer, Rømø
420 2004-06-12 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Grønningen, Fanø
419 2004-05-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Danmark Kramnitse, Lolland
418 2004-05-11 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Danmark Blåvand
2003
417 2003-11-14 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Gl. Hviding Kirke, Ribe
416 2003-05-21 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Bygholm Vejle
415 2003-03-29 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvandshuk
2002
414 2002-04-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Skjern Enge
2001
413 2001-07-31 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Danmark Kammerslusen
412 2001-04-09 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Østerøsø, Knudshoved
411 2001-03-08 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Skårup, Vejlerne
2000
410 2000-10-13 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Vollerum Enge
409 2000-04-01 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel
408 2000-04-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel
407 2000-04-01 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Israel Eilat
406 2000-04-01 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
405 2000-04-01 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
404 2000-04-01 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Negev
403 2000-04-01 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel
402 2000-04-01 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
401 2000-04-01 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel Eilat
400 2000-04-01 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel
399 2000-04-01 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel
398 2000-04-01 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Døde Hav
397 2000-04-01 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Golan
396 2000-04-01 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel
395 2000-04-01 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat
394 2000-03-01 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Israel Kfar-Ruppin
393 2000-03-01 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Israel Kfar-Ruppin
392 2000-03-01 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Kfar-Ruppin
391 2000-03-01 * Dværghornugle (Otus scops) Israel Kfar-Ruppin
390 2000-03-01 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Israel Kfar-Ruppin
389 2000-03-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Israel Kfar-Ruppin
388 2000-03-01 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Kfar-Ruppin
387 2000-03-01 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Israel Kfar-Ruppin
386 2000-03-01 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Kfar-Ruppin
385 2000-03-01 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Kfar-Ruppin
384 2000-03-01 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Kfar-Ruppin
383 2000-03-01 Cettisanger (Cettia cetti) Israel Kfar-Ruppin
382 2000-03-01 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Kfar-Ruppin
381 2000-03-01 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Kfar-Ruppin
380 2000-03-01 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Kfar-Ruppin
379 2000-03-01 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Kfar-Ruppin
378 2000-03-01 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Kfar-Ruppin
377 2000-03-01 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Kfar-Ruppin
376 2000-03-01 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Kfar-Ruppin
375 2000-03-01 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Kfar-Ruppin
374 2000-03-01 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Kfar-Ruppin
373 2000-03-01 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Kfar-Ruppin
372 2000-03-01 * Skadegøg (Clamator glandarius) Israel
371 2000-01-01 * Gråsejler (Apus pallidus) Israel Kfar-Ruppin
370 2000-01-01 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Israel Kfar-Ruppin
369 2000-01-01 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Kfar-Ruppin
368 2000-01-01 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Israel Kfar-Ruppin
367 2000-01-01 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula
1998
366 1998-04-09 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Henninge Nor
1997
365 1997-10-19 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Danmark Christiansø
364 1997-08-15 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Christiansø
363 1997-06-22 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvandshuk
362 1997-01-01 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tunesien Sousse
361 1997-01-01 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Tunesien
360 1997-01-01 * Triel (Burhinus oedicnemus) Tunesien Monastir
359 1997-01-01 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Tunesien Monastir
358 1997-01-01 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tunesien Sousse
357 1997-01-01 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Tunesien Monastir
1996
356 1996-08-01 * Klippeværling (Emberiza cia) Tyrkiet
355 1996-08-01 Kirkeugle (Athene noctua) Tyrkiet
354 1996-08-01 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Tyrkiet
353 1996-08-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Tyrkiet
352 1996-08-01 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet
351 1996-08-01 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet
350 1996-08-01 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet
349 1996-08-01 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Alanya
1995
348 1995-11-08 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Hirtshals Havn
347 1995-10-01 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Grækenland Kreta
346 1995-10-01 Slørugle (Tyto alba) Grækenland Kreta
345 1995-10-01 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Grækenland Kreta
344 1995-10-01 Blådrossel (Monticola solitarius) Grækenland Kreta
343 1995-10-01 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Grækenland Kreta
342 1995-10-01 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Grækenland Kreta
341 1995-10-01 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Grækenland Kreta
340 1995-10-01 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Grækenland Kreta
1994
339 1994-10-07 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Blåvand
1993
338 1993-10-10 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Blåvandshuk
337 1993-10-10 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Danmark Blåvandshuk
1992
336 1992-07-28 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Borreby Mose
Annoncer