VP Artsliste - Kronologisk

Chris Batty

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
861 2023-10-23 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) England Northcliff Marsh, Flamborough Head, East Yorkshire
860 2023-09-23 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) Wales Ramsey Island, Pembrokeshire
859 2023-09-21 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Wales Trevallen Downs, St Govan's Head, Pembrokeshire
858 2023-05-01 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) England Low Newton-by-the-Sea, Northumberland
2022
857 2022-10-14 * Ildsanger (Setophaga fusca) England Popplestone Fields, Bryher, Isles of Scilly
856 2022-02-25 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Irland Doon Lough, County Leitrim
2021
855 2021-10-28 * Flammedrossel (Ixoreus naevius) Skotland Links, Papa Westray, Orkney Isles
854 2021-10-09 * Langtået Ryle (Calidris subminuta) England Eastern Reedbed, St Aidan's, West Yorkshire
853 2021-07-26 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum) Irland Rogerstown Estuary, Portrane, County Dublin
852 2021-06-08 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) England Millcombe House, Lundy, Devon
851 2021-03-29 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos) England Iona Avenue, Exmouth
2020
850 2020-10-20 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) England South Gare, Cleveland
849 2020-10-02 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Skotland Burravoe, Yell, Shetland Isles
848 2020-09-16 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris) Skotland Balephuil, Tiree, Argyll
2019
847 2019-12-21 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis) England Prestwick Carr, Northumberland
2018
846 2018-10-16 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) England Treeve Common, Land's End, Cornwall
845 2018-06-20 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus) England Church Norton, Pagham Harbour, West Sussex
2017
844 2017-09-09 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Skotland Eoligarry, Barra, Outer Hebrides
843 2017-04-30 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus) Skotland Garso, North Ronaldsay, Orkney Isles
2016
842 2016-10-10 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Skotland Cloddisdale, Scousburgh, Mainland, Shetland Isles
841 2016-09-30 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus) Skotland Eoligarry, Barra, Outer Hebrides
840 2016-05-23 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus) Skotland Knockintorran, North Uist, Outer Hebrides
2015
839 2015-10-25 * Rødværling (Emberiza rutila) Skotland Knap of Howar, Holland, Papa Westray, Orkney Isles
838 2015-09-22 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens) England South View, Dungeness, Kent
837 2015-04-25 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) England Meare Heath, Shapwick, Somerset
836 2015-04-15 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) England Holy Vale, St Mary's, Isles of Scilly
835 2015-04-01 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Mavrokolympos Reservoir
2014
834 2014-03-02 * Vinhejre (Ardeola bacchus) England Brockhill Stream, Hythe, Kent
2013
833 2013-10-24 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Skotland Hillside, Baltasound, Unst, Shetland Isles
832 2013-09-21 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla) Irland Dursey Island, County Cork
831 2013-08-13 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis) Skotland South Haven, Fair Isle, Shetland Isles
830 2013-06-26 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus) Skotland Tarbert, Harris, Outer Hebrides
829 2013-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) England Trimley Marshes, Suffolk
2012
828 2012-12-08 * Rævespurv (Passerella iliaca) Estland Haapsalu, Lääne
827 2012-09-17 * Moskusand (Cairina moschata) Spanien Barranco de los Molinos, Fuerteventura, Canary Isl
826 2012-09-15 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Spanien Banco de la Concepcion, Lanzarote, Canary Islands
2011
825 2011-07-25 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Gravel Workings, Birecik
824 2011-07-24 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) Tyrkiet Little Canyon, Oymapinar Baraji
823 2011-06-15 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Skotland Murcar Links, Aberdeenshire
822 2011-03-11 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Irland Rossbeigh Strand, County Kerry
821 2011-02-17 * Skifermåge (Larus schistisagus) England Wennington Marshes, Rainham, London
2010
820 2010-12-08 * Rødfodet Sule (Sula sula) Spanien L'Estartit, Girona, Catalonia
819 2010-12-06 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Finland Kaunismäentie, Pihlava, Pori
818 2010-11-01 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Irland Tacumshin, Wexford
817 2010-09-27 * Parulasanger (Setophaga americana) Skotland Carnan Mor, Balephuil, Tiree, Argyll
816 2010-08-02 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus) Finland Askola, Lappeenranta
815 2010-05-05 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Kuş Cenneti, Manyas Gölü, Balikesir
814 2010-05-02 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Krestovy Pass, Khevi
813 2010-05-01 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Tyrkiet Gülhane Park, Fatih, Istanbul (Category E)
2009
812 2009-12-13 * Broget Krage (Corvus albus) Marokko Echtoucan, 152km NE of Dakhla, Western Sahara
811 2009-12-12 * Sahelsanger (Spiloptila clamans) Marokko 38km northwest of Aousserd, Western Sahara
810 2009-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) England Trow Quarry, The Leas, South Shields, Durham
809 2009-10-06 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) Skotland Twingness, North Ronaldsay, Orkney Isles
808 2009-09-23 * Prærietrane (Antigone canadensis) Skotland Liddel Loch, South Ronaldsay, Orkney Isles
807 2009-07-07 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) Frankrig Macchia Longa, Aghione, Aléria, Corsica (Cat C)
806 2009-05-09 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater) Skotland Burkle, Fair Isle, Shetland Isles
805 2009-04-06 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Cap de Formentor, Mallorca
804 2009-03-23 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Yotvata, Arava
803 2009-03-23 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Km19 Reservoir, Eilat, Arava
802 2009-01-16 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel Northern Date Palm Plantation, Eilat, Arava
801 2009-01-16 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Israel Yoseftal Medical Center, Eilat, Arava
800 2009-01-16 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Yotvata, Arava
799 2009-01-02 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) England Cowpen Bewley, Billingham, Cleveland
2008
798 2008-10-14 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) Irland Kilbaha, Loop Head, Clare
797 2008-10-09 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum) England Nanjizal, Land's End, Cornwall
796 2008-10-08 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Irland Garinish, Beara Peninsula, Cork
795 2008-10-05 * Blåhejre (Egretta caerulea) Irland Barnaderg Bay, Letterfrack, Galway
794 2008-07-26 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Forte de São Julião da Barra, Carcavelos (Cat C)
793 2008-07-19 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi) Azorerne Ponta da Barca, Graciosa
792 2008-07-15 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne Serra da Tronqueira, Povoação, São Miguel
791 2008-07-14 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Terra Nostra Garden, Furnas, São Miguel
790 2008-07-14 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Terra Nostra Garden, Furnas, São Miguel
789 2008-06-21 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Finland Parikkala
788 2008-06-20 * Tajgabekkasin (Gallinago megala) Finland Marjamaa, Niirala, Värtsilä, Tohmajärvi
787 2008-04-22 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Forêt de Cèdres, Ifrane, Western Middle Atlas
786 2008-04-21 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Doukkala-Abda
785 2008-04-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Frankrig Samuleto, Corsica
784 2008-04-13 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Frankrig Etang de Bages, Peyriac-de-Mer, Aude (Category C)
783 2008-02-13 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Spanien Playa de las Américas, Tenerife, Canary Islands
782 2008-01-14 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Kuwait University, Shuwaikh, Kuwait City
781 2008-01-13 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Jahra Farms, Jahra
780 2008-01-13 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) Kuwait Ras Al-Subiyah
2007
779 2007-12-16 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Israel Kfar Ruppin
778 2007-12-16 Nandayparakit (Aratinga nenday) Israel Pardes Hanna Karkur, Hadera (Category C)
777 2007-12-16 * Burmastær (Acridotheres burmannicus) Israel Hayarkon Park, Tel Aviv (Category C)
776 2007-12-15 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Urim, Negev
775 2007-12-13 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Shizaf, Hazeva, Northern Arava
774 2007-12-12 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nahal Azzuz, Nizzana, Negev
773 2007-12-12 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Neot Hakikkar, Southern District
772 2007-10-04 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica) England Old Fall, Flamborough Head, East Yorkshire
771 2007-08-28 * Jomfrutrane (Grus virgo) Cypern Akrotiri Salt Lake
770 2007-08-27 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Paramali
769 2007-06-30 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten 61km north of Hurghada
768 2007-06-26 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) Egypten Abu Simbel
767 2007-06-26 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Abu Simbel
766 2007-06-24 Sporegøg (Centropus senegalensis) Egypten El Abassa
765 2007-06-24 Stribet Væver (Ploceus manyar) Egypten El Abassa (Category C)
764 2007-04-17 Stenhøne (Alectoris graeca) Italien Parco Sirente Velino, Aielli Stazione, Abruzzi
763 2007-04-06 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Ras Azzor
762 2007-04-05 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Jahra East Outfall
761 2007-04-05 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Yacoub Boudai Farm, Abdaly Farms
760 2007-04-04 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Kuwait Yacoub Boudai Farm, Abdaly Farms
759 2007-04-04 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island, Kuwait City (Category C)
758 2007-04-04 Eremitlærke (Eremalauda dunni) Kuwait Sabah-al-Ahmad
757 2007-04-03 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Kuwait Doha Peninsula Nature Reserve, Doha Village
756 2007-04-03 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Sulaibikhat Nature Reserve, Granada
755 2007-04-03 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms, Jahra (Category C)
754 2007-02-15 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Italien Palude Brabbia, Lombardia (Category C)
753 2007-02-15 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana) Italien Palude Brabbia, Lombardia (Category C)
752 2007-02-14 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Valle del Ticino, Vigevano, Lombardia (Category C)
751 2007-01-29 * Stillehavslom (Gavia pacifica) England Farnham, Knaresborough, North Yorkshire
750 2007-01-17 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) Spanien El Rocio, Huelva (Category E)
749 2007-01-07 * Brundrossel (Turdus eunomus) Finland Pihlava, Pori
748 2007-01-06 * Azurmejse (Cyanistes cyanus) Finland Jätäri, Oulu
2006
747 2006-12-17 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko High Atlas, Al Haouz
746 2006-12-14 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimeden
745 2006-11-11 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) England Dawlish, Devon
744 2006-10-20 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Irland Cape Clear, Cork
743 2006-10-17 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) England Arndale Ravine, Filey, North Yorkshire
742 2006-10-09 * Canadasanger (Cardellina canadensis) Irland Kilbaha, Loop Head, Clare
741 2006-09-12 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Spanien Brazo del Este, Sevilla (Cat E). Portugal (Cat C)
740 2006-09-12 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Spanien Brazo del Este, Sevilla (Cat E). Portugal (Cat C)
739 2006-09-12 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Villanueva del Rio y Minas, Seville
738 2006-09-10 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Spanien El Algarrobo, Algeciras, Cádiz
737 2006-07-25 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Shalatein
736 2006-07-25 Krabbeæder (Dromas ardeola) Egypten Hamata
735 2006-07-25 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Wadi Lahami
734 2006-07-19 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
733 2006-07-18 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Abu Simbel
732 2006-07-18 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Abu Simbel
731 2006-07-17 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
730 2006-07-16 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Crocodile Island, Luxor
729 2006-07-16 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Crocodile Island, Luxor
728 2006-07-16 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Crocodile Island, Luxor
727 2006-07-16 Mangrovehejre (Butorides striata) Egypten Crocodile Island, Luxor
726 2006-07-16 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
725 2006-07-16 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Crocodile Island, Luxor
724 2006-07-16 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Egypten Crocodile Island, Luxor
723 2006-07-15 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Egypten Hurghada
722 2006-07-15 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Hurghada
721 2006-07-14 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Hurghada
720 2006-03-26 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Jordan Wadi al Mujib, Karak Governorate
719 2006-03-26 Namaquadue (Oena capensis) Jordan As-Safi, Karak Governorate
718 2006-03-26 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Jordan Ayma, At-Tafila, Tafila Governorate
717 2006-03-25 Ørkennatugle (Strix hadorami) Jordan Little Petra, Ma 'an Governorate
716 2006-03-23 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae) Jordan As-Safawi, Matraq Governorate
715 2006-03-23 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Jordan Al-Azraq, Zarqa Governorate (Cat.C) [Cat.A Kuwait]
714 2006-03-23 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Jordan As-Safawi, Matraq Governorate
713 2006-03-23 Stribet Værling (Emberiza striolata) Jordan Wadi al Mujib, Karak Governorate
712 2006-03-22 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Jordan Ar Rummana, Dana, Tafila Governorate
711 2006-03-22 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Jordan Ain Lahdha, Dana, Tafila Governorate
710 2006-03-22 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Jordan Rummana, Dana, Tafila Governorate
709 2006-03-22 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Jordan Ar Rummana, Dana, Tafila Governorate
708 2006-03-22 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Jordan Barra Forest, Dana, Tafila Governorate
707 2006-03-21 Maina (Acridotheres tristis) Jordan Aqaba, Aqaba Governorate (Cat.E) [Cat.C Kuwait]
706 2006-03-21 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Jordan Aqaba, Aqaba Governorate
705 2006-03-21 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Jordan Aqaba, Aqaba Governorate
704 2006-03-21 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Jordan Aqaba, Aqaba Governorate
703 2006-03-20 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Israel Ein Evrona Salt Pools, Eilat, Arava
702 2006-03-20 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Jordan Gulf of Aqaba, Aqaba Governorate
701 2006-03-20 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Jordan Rhama, Wadi Araba, Aqaba Governorate
700 2006-03-20 Sortstjert (Oenanthe melanura) Jordan Rhama, Wadi Araba, Aqaba Governorate
699 2006-03-20 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Ovda Airport
698 2006-03-20 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Jordan Rhama, Wadi Araba, Aqaba Governorate
697 2006-03-19 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Jordan Rum, Wadi Rum, Aqaba Governorate
696 2006-03-19 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Jordan Rum, Wadi Rum, Aqaba Governorate
695 2006-03-19 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Jordan Rum, Wadi Rum, Aqaba Governorate
694 2006-02-22 Huskrage (Corvus splendens) Holland Hoek van Holland, Zuid Holland (Category C)
693 2006-02-21 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Oss, S-Hertogenbosch, North Brabant (Category C)
692 2006-02-21 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Wijk bij Duurstede, Utrecht, Utrecht (Category C)
691 2006-01-13 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Mauritanien (indenfor VP) Akhmakou Oasis, Adrar
690 2006-01-11 * Tangmåge (Larus dominicanus) Mauritanien (indenfor VP) Zira, Banc d' Arguin, Dakhlet Nouadhibou
689 2006-01-11 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) Mauritanien (indenfor VP) Zira, Banc d' Arguin, Dakhlet Nouadhibou
688 2006-01-10 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Mauritanien (indenfor VP) Zira, Banc d' Arguin, Dakhlet Nouadhibou
687 2006-01-10 * Rørskarv (Microcarbo africanus) Mauritanien (indenfor VP) Zira, Banc d' Arguin, Dakhlet Nouadhibou
686 2006-01-10 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Mauritanien (indenfor VP) Baie d' Etoile, Cap Blanc, Dakhlet Nouadhibou
685 2006-01-10 Revhejre (Egretta gularis) Mauritanien (indenfor VP) Baie d' Etoile, Cap Blanc, Dakhlet Nouadhibou
684 2006-01-10 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) Mauritanien (indenfor VP) Zira, Banc d' Arguin, Dakhlet Nouadhibou
683 2006-01-10 * Sahelspurv (Passer luteus) Mauritanien (indenfor VP) Cansado, Cap Blanc, Dakhlet Nouadhibou
682 2006-01-09 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites) Mauritanien (indenfor VP) near Bou Lanouar, Dakhlet Nouadhibou
681 2006-01-07 Kongefasan (Syrmaticus reevesii) Frankrig Le Buisson de Massoury, Seine-et-Marne (Cat.C)
680 2006-01-07 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Frankrig Frémainville, Val-d' Oise (Category C)
2005
679 2005-12-01 * Polarlomvie (Uria lomvia) Skotland Lerwick, Shetland Isles
678 2005-07-12 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico de Ariero, Madeira
677 2005-07-07 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) Wales The Skerries, Anglesey
676 2005-05-13 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Skotland Meikle Loch, Aberdeenshire
675 2005-04-01 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) England Shugborough Park, Staffordshire
674 2005-03-04 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Curral Velho, Boa Vista
673 2005-03-02 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Praia, Santiago
672 2005-03-02 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Pedra Badejo, Santiago
671 2005-03-01 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Pico do Antonia, São Jorges dos Orgãos, Santiago
670 2005-03-01 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde São Domingos, Santiago
669 2005-03-01 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Boa Entrada, Santiago
668 2005-02-27 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) Kap Verde Branco
667 2005-02-26 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Branco
666 2005-02-26 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Branco
665 2005-02-26 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Tarrafal del São Nicolau - Raso
664 2005-02-26 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Raso
663 2005-02-26 Razolærke (Alauda razae) Kap Verde Raso
662 2005-02-25 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Fajã Valley, São Nicolau (Category C)
661 2005-02-25 * Brun Sule (Sula leucogaster) Kap Verde Santa Maria, Sal
660 2005-02-25 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Fajã Valley, São Nicolau
659 2005-02-24 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Sal Airport
658 2005-02-14 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Tindaya, Fuerteventura, Canary Islands
657 2005-02-13 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranco de la Torre, Fuerteventura,Canary Islands
656 2005-01-17 * Krognæb (Pinicola enucleator) Sverige Uppsala
655 2005-01-16 Gråspætte (Picus canus) Sverige Vastmanland
2004
654 2004-10-26 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) England Trenoweth, St Mary's, Isles of Scilly
653 2004-10-17 * Brunøret Værling (Emberiza fucata) Skotland Fair Isle, Shetland Isles
652 2004-10-04 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Skotland Brevig, Barra, Outer Hebrides
651 2004-09-06 * Purpursvale (Progne subis) Skotland Eoropaidh, Lewis, Outer Hebrides
650 2004-07-09 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) Skotland Aberlady Bay, Lothian, Scotland
649 2004-06-29 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Mount Kazbeg, Khevi
648 2004-06-29 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Mount Kazbeg, Khevi
647 2004-06-29 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Mount Kazbeg, Khevi
646 2004-06-26 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Armenien Urts Mountains
645 2004-06-25 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Armenien Hrazdan
644 2004-06-25 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Armenien Hrazdan
643 2004-06-25 * Armensk Måge (Larus armenicus) Armenien Lake Sevan
642 2004-06-25 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Armenien Dilijan
641 2004-06-25 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Armenien Hrazdan
640 2004-06-24 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Armenien Armash Fishponds
639 2004-06-24 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Armenien Victory Park, Yerevan
638 2004-06-24 Chukarhøne (Alectoris chukar) Armenien Vedi Hills
637 2004-06-24 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Armenien Vedi Hills
636 2004-06-24 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Armenien Vedi Hills
635 2004-03-14 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Tizi-n-Taghatine, Tazeknaht
634 2004-03-13 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Marokko Tagdilt Track
633 2004-03-13 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko near El-Kelaa M'Gouna
632 2004-03-12 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Rissani
631 2004-03-12 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Marokko Rissani
630 2004-03-11 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Marokko Auberge Kasbah Dakaoua
629 2004-03-11 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Auberge Kasbah Said
628 2004-03-11 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Erg Chebbi
627 2004-03-10 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya
626 2004-03-09 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Oued Massa
625 2004-03-09 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
624 2004-03-09 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Tiz-n-Test
623 2004-03-09 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Oued Massa
622 2004-03-08 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Guelmim
621 2004-03-08 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Guelmim
620 2004-03-08 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Marokko Guelmim
619 2004-03-08 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Guelmim
618 2004-03-08 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Guelmim
617 2004-03-08 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Guelmim
616 2004-02-19 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Tunesien Selja Gorge
615 2004-02-18 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Tunesien Douz
614 2004-02-18 Husværling (Emberiza sahari) Tunesien Matmata
613 2004-02-18 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Tunesien Matmata
612 2004-02-18 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Tunesien Douz
611 2004-02-17 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Tunesien Cap Bon
610 2004-02-17 Lannerfalk (Falco biarmicus) Tunesien Cap Bon
2003
609 2003-12-16 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) England Headington, Oxfordshire
608 2003-10-17 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Skotland Fair Isle, Shetland Isles
607 2003-10-15 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis) Skotland Fair Isle, Shetland Isles
606 2003-10-04 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) Skotland Skaw, Whalsay, Shetland Isles
605 2003-07-24 Tigerfinke (Amandava amandava) Spanien Rio Gargaligas (Category C)
604 2003-07-23 Helenaastrild (Estrilda astrild) Spanien Laguna de la Mejorada (Category C)
603 2003-07-23 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Laguna de la Mejorada
602 2003-07-19 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Ifrane
601 2003-07-19 Berberhøne (Alectoris barbara) Marokko Ifrane
600 2003-07-19 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Ifrane
599 2003-07-19 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Ifrane
598 2003-07-18 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Dayet Aoua
597 2003-07-17 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko
596 2003-07-17 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Lac de Sidi Bourhaba
595 2003-07-17 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay Bousselham
594 2003-07-17 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Marokko Rabat
593 2003-06-28 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Tyrkiet Goksu Delta
592 2003-06-28 Sporevibe (Vanellus spinosus) Tyrkiet Goksu Delta
591 2003-06-28 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Tyrkiet Adana
590 2003-06-28 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Isikli
589 2003-06-27 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Tyrkiet Nemrut Dagi
588 2003-06-27 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Narince
587 2003-06-27 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Tyrkiet Nemrut Dagi
586 2003-06-27 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Nemrut Dagi
585 2003-06-26 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet Birecik
584 2003-06-26 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Main Wadi, Birecik
583 2003-06-26 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Birecik
582 2003-06-26 Gråfisker (Ceryle rudis) Tyrkiet Birecik
581 2003-06-26 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
580 2003-06-26 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tyrkiet Birecik
579 2003-06-26 Orientgulbug (Hippolais languida) Tyrkiet Main Wadi, Birecik
578 2003-06-26 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Tyrkiet Birecik
577 2003-06-26 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Tyrkiet Birecik
576 2003-06-26 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Tyrkiet Birecik
575 2003-06-26 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
574 2003-06-26 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Birecik
573 2003-06-26 Rosasanger (Curruca mystacea) Tyrkiet Main Wadi, Birecik
572 2003-06-26 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Tyrkiet Birecik
571 2003-06-26 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Tyrkiet Main Wadi, Birecik
570 2003-06-26 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Tyrkiet Birecik
569 2003-06-25 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik Mountain
568 2003-06-25 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Tyrkiet Kanal II, Sultan Marshes
567 2003-06-24 * Kejserørn (Aquila heliaca) Tyrkiet Demirkazik
566 2003-06-24 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
565 2003-06-24 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazik
564 2003-06-24 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Demirkazik
563 2003-06-24 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik Mountain
562 2003-06-23 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Tyrkiet Konya
561 2003-06-23 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Tyrkiet Akseki
560 2003-06-23 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Karapinar
559 2003-06-23 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Tyrkiet Konya
558 2003-06-23 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet Akseki
557 2003-06-23 Rustværling (Emberiza caesia) Tyrkiet Akseki
556 2003-06-23 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Akeski
555 2003-06-23 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Akeski
554 2003-06-23 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Akseki
553 2003-06-23 Masketornskade (Lanius nubicus) Tyrkiet Akeski
552 2003-06-23 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Akeski
551 2003-06-02 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) Wales South Stack, Anglesey
550 2003-05-22 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) Irland Ballynacarriga, Crow Sound, Dursey Sound, Cork
549 2003-05-16 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon) Skotland Fair Isle, Shetland Isles
548 2003-04-26 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) England Flamborough Head, East Yorkshire
547 2003-02-13 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Frankrig Cap d'Antibes
546 2003-02-13 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Frankrig Jardin de la Corniche fleurie, Nice (Category C)
545 2003-02-10 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Frankrig Mas d'Agon, Camargue
544 2003-02-09 Murløber (Tichodroma muraria) Frankrig les Baux-de-Provence
2002
543 2002-12-06 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Skotland Stromness, Orkney Isles
542 2002-11-08 * Kildire (Charadrius vociferus) England Porth Killier, St Agnes, Isles of Scilly
541 2002-10-30 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) England Gugh Bar, St Agnes, Isles of Scilly
540 2002-10-02 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens) Skotland North Ronaldsay, Orkney Isles
2001
539 2001-11-19 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) England Minsmere, Suffolk
538 2001-11-18 * Dværgsnegås (Anser rossii) England Wighton, Norfolk (Category D)
537 2001-11-06 * Snehejre (Egretta thula) Skotland Balvicar, Seil, Argyll
536 2001-10-25 * Sneugle (Bubo scandiacus) England Port of Felixstowe, Felixstowe, Suffolk
535 2001-10-11 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) England Prawle Point, Devon
534 2001-09-25 * Krabbehejre (Butorides virescens) England Messingham Sand Quarry, Lincolnshire
533 2001-09-19 Tundrapiber (Anthus gustavi) Skotland Ham, Foula, Shetland Isles
532 2001-09-13 * Klireryle (Calidris himantopus) Nordirland Lough Beg, Londonderry
531 2001-09-09 * Steppehøg (Circus macrourus) Skotland Loch of Brow, Shetland Isles
530 2001-07-23 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Puerto de la Cruz,Tenerife, Canary Islands (Cat.C)
529 2001-07-21 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Carretera del Norte, La Gomera, Canary Islands
528 2001-07-20 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Las Lajas, Tenerife, Canary Islands
527 2001-07-19 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
526 2001-07-19 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
525 2001-07-19 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Erjos, Tenerife, Canary Islands
524 2001-07-18 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Puerto de Santiago, Tenerife, Canary Islands
523 2001-06-27 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Kuusamo
522 2001-06-27 Sortspætte (Dryocopus martius) Finland Lieksa
521 2001-06-26 * Perleugle (Aegolius funereus) Finland Nissinvaara, Kuusamo
520 2001-06-26 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Mustaniemi, Kuusamo
519 2001-06-26 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Valtavaara, Kuusamo
518 2001-06-26 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Ravirata, Kuusamo
517 2001-06-25 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Finland Kuusamo
516 2001-06-25 * Høgeugle (Surnia ulula) Finland Lehtovaara, Kuusamo
515 2001-06-24 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Finland Joensuu
514 2001-06-24 Slagugle (Strix uralensis) Finland Salokylä, Joensuu
513 2001-05-26 * Lille Sejler (Apus affinis) England Netherfield, Nottingham, Nottinghamshire
512 2001-03-28 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) England Dungeness, Kent
511 2001-01-20 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) Irland Cobh, Cork
2000
510 2000-11-18 * Stellersand (Polysticta stelleri) Skotland Hopeman, Moray
509 2000-11-04 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skotland Howmore, South Uist, Outer Hebrides
508 2000-10-27 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Skotland Oban Trumisgarry, North Uist, Outer Hebrides
507 2000-10-14 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) England Porth Hellick House, St Mary's, Isles of Scilly
506 2000-10-05 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) Irland Cape Clear, Cork
505 2000-10-02 * Pileværling (Emberiza rustica) England Stiffkey, Norfolk
504 2000-09-29 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) England Porth Hellick Bay, St Mary's, Isles of Scilly
503 2000-09-23 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) England Porth Hellick Pool, St Mary's, Isles of Scilly
502 2000-09-08 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) England Nene Washes, Whittlesey, Cambridgeshire
501 2000-07-01 Steppegulbug (Iduna rama) England Portland Bill, Dorset
500 2000-05-08 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) England Sammy's Point, Easington, East Yorkshire
499 2000-05-07 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Wales Goldcliff, Gwent
1999
498 1999-11-25 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Irland Ballyferriter, Kerry
497 1999-11-15 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skotland Cairinis, North Uist, Outer Hebrides
496 1999-10-23 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) England Millbrook, Cornwall
495 1999-10-06 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) England Gugh, Isles of Scilly
494 1999-09-13 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Skotland Rosehearty, Aberdeenshire
493 1999-07-11 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Irland Lady's Island Lake, Wexford
492 1999-07-06 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Tiana
491 1999-07-04 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Frankrig Foret D'Issaux
490 1999-07-03 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Spanien Los Riglos, Pyrenees
489 1999-07-02 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Spanien El Hondo, Baix Vinalopó
488 1999-07-02 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Arenales del Sol
487 1999-07-01 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Spanien El Rincon
486 1999-07-01 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Spanien Zorita
485 1999-07-01 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Spanien El Rincon
484 1999-06-30 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Monfrague
483 1999-06-30 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Valdesalor
482 1999-06-30 Munkegrib (Aegypius monachus) Spanien Monfrague
481 1999-06-30 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Monfrague
480 1999-06-30 Stor Hornugle (Bubo bubo) Spanien Monfrague
479 1999-06-29 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Oropesa
478 1999-06-29 * Kaffersejler (Apus caffer) Spanien Monfrague
477 1999-06-29 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Villaseca, Sepulveda
476 1999-06-29 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Oropesa
475 1999-06-28 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Spanien El Planeron
474 1999-06-28 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Spanien La Lomanza
473 1999-06-28 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien El Planeron, Belchite
472 1999-06-28 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Spanien Valdesqui
471 1999-06-28 Citronsisken (Carduelis citrinella) Spanien Valdesqui, Puerto de Navacerrada
470 1999-06-28 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Spanien La Lomanza
469 1999-06-28 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien La Lomanza
468 1999-06-27 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Spanien Osera
467 1999-06-27 Dværglærke (Alaudala rufescens) Spanien Osera
466 1999-06-27 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Osera
465 1999-06-23 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) England Grove Ferry, Kent
464 1999-06-06 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Skotland Belhaven Bay, Tyninghame, Lothian
463 1999-05-02 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) England The Verne, Portland, Dorset
462 1999-05-01 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Skotland Cove, Aberdeenshire
461 1999-03-16 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Wales Llanfairfechan, Conwy
1998
460 1998-10-31 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) England Vine Farm, Bryher, Isles of Scilly
459 1998-10-27 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) England Lower Moors, St Mary's, Isles of Scilly
458 1998-10-27 * Vandredrossel (Turdus migratorius) England Barnaby Lane, St Agnes, Isles of Scilly
457 1998-10-24 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skotland North Tolsta, Lewis, Outer Hebrides
456 1998-10-08 * Steppevibe (Vanellus gregarius) England Graveney, Kent
455 1998-09-26 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) England Fruit Cage, St Agnes, Isles of Scilly
454 1998-09-15 * Nathøg (Chordeiles minor) England Pelistry Bay, St Mary's, Isles of Scilly
453 1998-08-03 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Irland Tacumshin, Wexford
452 1998-07-28 Stenspurv (Petronia petronia) Portugal Canical, Madeira
451 1998-07-23 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Riberio Frio, Madeira
450 1998-07-23 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Riberio Frio, Madeira
449 1998-07-23 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Portugal Funchal, Madeira
448 1998-07-23 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Riberio Frio, Madeira
447 1998-07-22 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Funchal, Madeira
446 1998-07-21 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Airport, Madeira
445 1998-07-21 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Portugal Funchal, Madeira
444 1998-07-21 Kanariefugl (Serinus canaria) Portugal Airport, Madeira
443 1998-07-21 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Portugal Airport, Madeira
442 1998-07-05 * Sort Stork (Ciconia nigra) Skotland Tarty Burn, Ythan Estuary, Aberdeenshire
441 1998-07-05 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Skotland Derry Lodge, Forest of Mar, Aberdeenshire
440 1998-07-04 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Irland Ballycotton, Cork
439 1998-07-03 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Wales Cemlyn, Anglesey
438 1998-05-22 Kærløber (Calidris falcinellus) England Cley, Norfolk
437 1998-05-18 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) England Castle Down, Tresco, Isles of Scilly
436 1998-05-05 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Skotland Rackwick, Hoy, Orkney Isles
435 1998-04-08 * Jagtfalk (Falco rusticolus) England Great Mew Stone, Wembury, Devon
434 1998-02-24 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Irland Ballyconnell, Sligo
433 1998-02-16 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) England New Fancy View, Forset of Dean, Gloucestershire
432 1998-01-20 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) England Vicars Cross, Chester, Cheshire
1997
431 1997-10-22 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) England Holme, Norfolk
430 1997-10-20 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) England Weybourne, Norfolk
429 1997-10-19 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) England Spurn Point, East Yorkshire
428 1997-10-10 * Gulstrube (Geothlypis trichas) England Lower Moors, St Mary's, Isles of Scilly
427 1997-09-27 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Wales Talacre, Flintshire
426 1997-09-26 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) England Landguard, Suffolk
425 1997-08-25 * Storskråpe (Ardenna gravis) Irland Old Head of Kinsale, Cork
424 1997-08-23 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Skotland Cambo Sands, Kingsbarns, Fife
423 1997-08-22 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) England Martin Mere, Lancashire
422 1997-08-15 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) England Pagham Harbour, West Sussex
421 1997-08-11 * Alaskaryle (Calidris mauri) Skotland Musselburgh, Lothian
420 1997-08-10 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) England Scillonian III, Western Approaches
419 1997-08-09 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) England West Bexington, Dorset
418 1997-07-02 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) England Capel Fleet, Isle of Sheppey, Kent
417 1997-06-26 * Grøn Biæder (Merops persicus) Skotland Loch of Asta, Scalloway, Shetland Isles
416 1997-06-24 Havørn (Haliaeetus albicilla) Skotland Udairn, Skye.Cat A Graveney,Kent,England 8/10/2008
415 1997-06-19 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) England Dawlish Warren, Devon
414 1997-05-23 Blåhals (Luscinia svecica) England Gramborough Hill, Salthouse, Norfolk
413 1997-04-27 Brillesanger (Curruca conspicillata) England Landguard, Felixstowe, Suffolk
412 1997-03-23 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) England Bough Beech Reservoir, Kent
411 1997-03-12 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) England Burton Place, Brixham, Devon
410 1997-02-14 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Irland Ballycotton, Cork
409 1997-01-22 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) England Wissington, Norfolk
1996
408 1996-10-27 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) England Lizard, Cornwall
407 1996-10-20 * Indigofinke (Passerina cyanea) Wales Ramsey Island, Pembrokeshire
406 1996-10-16 * Storryle (Calidris tenuirostris) England Seal Sands, Cleveland
405 1996-10-15 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) England Weybourne, Norfolk
404 1996-10-14 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) England Portland Bill, Dorset
403 1996-10-14 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) England Portland Bill, Dorset
402 1996-10-11 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) England Great Pool, Tresco, Isles of Scilly
401 1996-10-11 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) England The Garrison, St Mary's, Isles of Scilly
400 1996-10-11 Hedepiber (Anthus rubescens) England Borough Farm, Tresco, Isles of Scilly
399 1996-10-02 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) England Landguard, Suffolk
398 1996-10-01 Tredækker (Gallinago media) England Rye Meads, Hoddeson, Hertfordshire
397 1996-09-25 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) England Warham Greens, Norfolk
396 1996-09-15 * Terekklire (Xenus cinereus) Irland Rosslare Back Strand, Wexford
395 1996-09-08 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) England Spurn Point, East Yorkshire
394 1996-09-07 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) England Spurn Point, East Yorkshire
393 1996-08-26 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Wales Morfa Dinlle, Foryd Bay, Gwynedd
392 1996-08-14 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) Wales Halkyn, Flintshire (Category C)
391 1996-08-10 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) England Farlington Marshes, Hampshire
390 1996-07-14 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) England Waterside, Wigton, Cumbria
389 1996-06-26 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) England Rimrose Valley, Netherton, Merseyside
388 1996-04-21 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) England Stodmarsh, Kent
387 1996-04-13 Strømand (Histrionicus histrionicus) Skotland Kennedy's Pass, Girvan, Ayrshire
386 1996-03-16 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) England Harthill Reservoir, South Yorkshire
385 1996-03-10 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) England Gibsmere, Bleasby, Nottinghamshire
384 1996-02-25 Guldfasan (Chrysolophus pictus) England Sandringham Warren, Norfolk (Category C)
383 1996-02-23 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum) England Nottingham, Nottinghamshire
382 1996-01-20 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) England Webheath, Redditch, Worcestershire
381 1996-01-06 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) England Hempsted, Gloucester, Gloucestershire
1995
380 1995-12-27 Tundrasædgås (Anser serrirostris) England Bradshaw Lane Head, Fylde, Lancashire, England
379 1995-12-02 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) England Lawson Road, Great Marton, Blackpool, Lancashire
378 1995-11-12 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) England Spurn Point, East Yorkshire
377 1995-11-12 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) England Spurn Point, East Yorkshire
376 1995-10-19 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) England Rocky Hill, St Mary's, Isles of Scilly
375 1995-10-19 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) England Holy Vale, St Mary's, Isles of Scilly
374 1995-10-18 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) England St Warna's Cove, St Agnes, Isles of Scilly
373 1995-10-15 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) England Airfield, St Mary's, Isles of Scilly
372 1995-10-13 * Myrtesanger (Setophaga coronata) England Pool Road, Tresco, Isles of Scilly
371 1995-09-30 * Blåvinget And (Spatula discors) England Willington, Burton-upon-Trent, Derbyshire
370 1995-09-01 Nattergal (Luscinia luscinia) England Landguard, Suffolk
369 1995-08-20 Sabinemåge (Xema sabini) England Scillonian III, Western Approaches
368 1995-08-19 Sortbrun And (Anas rubripes) England Great Pool, Tresco, Isles of Scilly
367 1995-08-18 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) England Titchfield Haven, Hampshire
366 1995-07-25 Sølvhejre (Ardea alba) England Inner Marsh Farm, Burton, Cheshire
365 1995-07-25 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) England Sidlesham Ferry, West Sussex
364 1995-07-22 * Ismåge (Pagophila eburnea) Skotland Longman Point, Inverness, Highland
363 1995-07-16 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) England Cley, Norfolk
362 1995-07-09 Savisanger (Locustella luscinioides) England Brandon Marsh, Warwickshire
361 1995-07-06 * Skadegøg (Clamator glandarius) England Long Drag, Cleveland
360 1995-06-29 Vagtel (Coturnix coturnix) England Bradshaw Lane Head, Fylde, Lancashire
359 1995-06-13 Flodsanger (Locustella fluviatilis) England Scotman's Flash, Wigan, Greater Manchester
358 1995-05-08 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) England Spurn Point, East Yorkshire
357 1995-05-08 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) England Aldbrough, East Yorkshire
356 1995-05-06 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) England Leasowe, Wirral
355 1995-04-29 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Nordirland BP2, Belfast Harbour Estate, Down
354 1995-04-23 Hvid Stork (Ciconia ciconia) England Sproatley/Humbleton, East Yorkshire
353 1995-04-14 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Skotland Hermaness, Unst, Shetland Isles
352 1995-04-10 * Dværghornugle (Otus scops) England Morwenstow, Cornwall
351 1995-04-10 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) England Kenwith Valley, Bideford, Devon
350 1995-01-29 Dværggås (Anser erythropus) England Slimbridge, Gloucestershire
1994
349 1994-12-24 Prærieterne (Sterna forsteri) Skotland Musselburgh, Lothian
348 1994-12-17 * Stribet Sanger (Setophaga striata) England Bewl Water, West Sussex
347 1994-12-03 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Skotland Burghead, Moray
346 1994-12-01 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
345 1994-11-19 * Lille Bjergand (Aythya affinis) England Warren's Cross Farm, Lechlade, Gloucestershire
344 1994-10-29 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) England Blackpool North Shore, Fylde, Lancashire
343 1994-10-28 Fjeldvåge (Buteo lagopus) England Beamsley Beacon, Bolton Abbey, West Yorkshire
342 1994-10-17 * Storpiber (Anthus richardi) England Fleetwood Golf Course, Fylde, Lancashire
341 1994-10-16 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) England River Eden, Rockcliffe, Cumbria
340 1994-10-16 * Sangspurv (Melospiza melodia) England Seaforth, Merseyside
339 1994-10-08 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) England Skipsea, East Yorkshire
338 1994-10-01 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis) England Walton-on-the-Naze, Essex
337 1994-10-01 * Høgesanger (Curruca nisoria) England Walton-on-the-Naze, Essex
336 1994-09-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) England Eyebrook Reservoir, Leicestershire
335 1994-09-24 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) England Welney, Norfolk
334 1994-09-24 Hortulan (Emberiza hortulana) England Kilnsea, East Yorkshire
333 1994-09-18 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) England Whitburn, County Durham
332 1994-09-18 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) England Newburn Bridge, Seaton Carew, Cleveland
331 1994-09-03 Vendehals (Jynx torquilla) England Blakeney Point, Norfolk
330 1994-09-03 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) England Wells, Norfolk
329 1994-08-26 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) England Hayle Estuary, Cornwall
328 1994-08-26 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) England Pendeen Watch, Cornwall
327 1994-08-08 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) England Flamborough Head, East Yorkshire
326 1994-08-05 * Triel (Burhinus oedicnemus) England Martin Down, Salisbury, Hampshire
325 1994-08-05 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) England Sandwich Bay, Kent
324 1994-08-02 Lærkefalk (Falco subbuteo) England Stanwick, Northamptonshire
323 1994-07-23 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Skotland Maryton Farm, Montrose Basin, Angus
322 1994-06-10 Lille Flagspætte (Dryobates minor) England Lever Park, Rivington, Lancashire
321 1994-05-30 Hvepsevåge (Pernis apivorus) England Wykeham Forest, North Yorkshire
320 1994-05-30 Engsnarre (Crex crex) England Hotham, East Yorkshire
319 1994-05-28 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) England Seaton Snook, North Gare, Cleveland
318 1994-05-28 Gulbug (Hippolais icterina) England South Gare, Cleveland
317 1994-05-14 Odinshane (Phalaropus lobatus) England Martin Mere, Lancashire
316 1994-05-14 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) England River Kent, Kendal, Cumbria
315 1994-04-25 Græshoppesanger (Locustella naevia) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
314 1994-04-07 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skotland Rubha Beag, Gruinard Bay, Highland
313 1994-04-01 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Skotland Ythan Estuary, Aberdeenshire
312 1994-03-19 * Bøffeland (Bucephala albeola) England Colwick, Nottinghamshire
311 1994-03-10 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) England Pennington Flash, Greater Manchester
310 1994-03-06 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) England Sunderland, Durham
309 1994-01-08 * Dværgværling (Emberiza pusilla) England Eccleston, St Helens, Merseyside
1993
308 1993-12-27 Alexanderparakit (Psittacula krameri) England Foot's Cray Meadows, Sidcup, Kent (Category C)
307 1993-12-05 * Segland (Mareca falcata) England Melchett Mere, Tatton Park, Cheshire
306 1993-11-06 Kærsanger (Acrocephalus palustris) England Winspit, Worth Matravers, Dorset
305 1993-11-06 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) England Winspit, Worth Matravers, Dorset
304 1993-10-26 Provencesanger (Curruca undata) England Wingletang Down, St Agnes, Isles of Scilly
303 1993-10-26 * Rosenstær (Pastor roseus) England Barnaby Lane, St Agnes, Isles of Scilly
302 1993-10-24 Pungmejse (Remiz pendulinus) England Great Pool, Tresco, Isles of Scilly
301 1993-10-23 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) England Airfield, St Mary's, Isles of Scilly
300 1993-10-23 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) England Telegraph Road, St Mary's, Isles of Scilly
299 1993-10-23 Søkonge (Alle alle) England Bar Point, St Mary's, Isles of Scilly
298 1993-10-23 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) England Old Town, St Mary's, Isles of Scilly
297 1993-10-10 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) England Holy Island, Northumberland
296 1993-08-22 Temmincksryle (Calidris temminckii) England Titchwell, Norfolk
295 1993-08-22 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) England Cley, Norfolk
294 1993-08-10 * Damklire (Tringa stagnatilis) England Cliffe, Kent
293 1993-08-01 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Frankrig Porto, Corsica
292 1993-08-01 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Frankrig I'lle Rousse, Corsica
291 1993-07-22 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) Frankrig Vizzavona, Corsica
290 1993-07-22 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Vivario, Corsica
289 1993-07-22 Hedelærke (Lullula arborea) Frankrig Vivario, Corsica
288 1993-07-22 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Vizzavona, Corsica
287 1993-07-21 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Frankrig Port Provencal, Corsica
286 1993-07-18 * Gråsejler (Apus pallidus) Frankrig Port Provencal, Corsica
285 1993-07-18 Blådrossel (Monticola solitarius) Frankrig Port Provencal, Corsica
284 1993-07-18 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Port Provencal, Corsica
283 1993-07-18 Markpiber (Anthus campestris) Frankrig Port Provencal, Corsica
282 1993-06-25 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
281 1993-06-13 * Rosenterne (Sterna dougallii) Wales Cemlyn, Anglesey
280 1993-06-13 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Wales Cemlyn, Anglesey
279 1993-05-23 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) England Gimingham, Norfolk
278 1993-05-20 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) England Martin Mere, Lancashire
277 1993-04-10 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica) Skotland Anagach Wood, Grantown-on-Spey, Highland, Scotland
276 1993-04-06 Ringdrossel (Turdus torquatus) England Mow Cop, Congleton, Cheshire
275 1993-03-16 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) England Sankey Valley, Earlestown, Merseyside
274 1993-02-22 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) England Willingham Woods, Lincolnshire
273 1993-02-21 Lapværling (Calcarius lapponicus) England Filey, North Yorkshire
1992
272 1992-12-31 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) England Druridge Pools, Northumberland
271 1992-12-31 Bjerglærke (Eremophila alpestris) England Newbiggin-by-the-Sea, Northumberland
270 1992-12-29 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Skotland Ruddons Point, Largo Bay, Fife
269 1992-12-12 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) England Cavendish Dock, Barrow-in-Furness, Cumbria
268 1992-12-05 * Snegås (Anser caerulescens) England Crossens Marsh, Merseyside
267 1992-10-25 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Skotland Caerlaverock, Dumfriesshire
266 1992-09-26 * Prærieløber (Calidris subruficollis) England Pilling Marsh, Fylde, Lancashire
265 1992-09-13 Thorshane (Phalaropus fulicarius) England Longridge Reservoir, Longridge, Lancashire
264 1992-09-05 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) England Rutland Water, Leicestershire [also Cat.A Egypt]
263 1992-09-05 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) England Edith Weston, Rutland Water, Leicestershire
262 1992-08-26 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) England Starr Gate, Fylde, Lancashire
261 1992-08-21 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) England Martin Mere, Lancashire
260 1992-08-18 Toplærke (Galerida cristata) Frankrig Calais
259 1992-08-09 Skægmejse (Panurus biarmicus) Frankrig Camargue
258 1992-08-08 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Frankrig Entressen
257 1992-08-08 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Frankrig la Crau
256 1992-08-07 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Frankrig Camargue
255 1992-08-07 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Camargue
254 1992-08-07 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Frankrig Camargue
253 1992-08-07 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Frankrig Camargue
252 1992-08-07 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Frankrig Camargue
251 1992-08-07 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Frankrig Mas d'Agon, Camargue
250 1992-08-04 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig Lot Valley
249 1992-07-31 * Klippeværling (Emberiza cia) Frankrig Puy de Dome, Auvergene
248 1992-07-31 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Frankrig Puy de Dome
247 1992-07-30 Pirol (Oriolus oriolus) Frankrig La Grave
246 1992-07-29 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Frankrig La Grave
245 1992-06-21 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Wales South Stack, Anglesey
244 1992-06-02 Aftenfalk (Falco vespertinus) England Blackpool South Shore, Fylde, Lancashire
243 1992-05-31 Rovterne (Hydroprogne caspia) England Neumann's Flash, Northwich, Cheshire
242 1992-05-31 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) England Formby Point, Merseyside
241 1992-05-16 Gærdesanger (Curruca curruca) England Preesall Flashes, Fylde, Lancashire
240 1992-05-05 * Lille Gulben (Tringa flavipes) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
239 1992-05-04 Hærfugl (Upupa epops) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
238 1992-04-26 Trane (Grus grus) England Cockerham, Fylde, Lancashire
237 1992-04-13 Gråmåge (Larus hyperboreus) England Neumann's Flash, Northwich, Cheshire
236 1992-03-21 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) England Rossall Point, Fylde, Lancashire
235 1992-01-18 Skovsneppe (Scolopax rusticola) England Staining Nook, Fylde, Lancashire
1991
234 1991-12-29 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) England River Lune, Aldcliffe, Lancashire
233 1991-12-29 Stor Tornskade (Lanius excubitor) England Freeman's Wood, Aldcliffe, Lancashire
232 1991-11-07 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) England Fleetwood Golf Course, Fylde, Lancashire
231 1991-11-03 Tjur (Tetrao urogallus) Skotland Dupplin Loch, Perthshire and Kinross (Category C)
230 1991-09-22 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) England Starr Gate, Fylde, Lancashire
229 1991-09-22 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) England Starr Gate, Fylde, Lancashire
228 1991-08-25 * Rødhovedet And (Netta rufina) England Fairburn Ings,West Yorkshire (Cat.D)[Cat.A France]
227 1991-06-22 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Skotland Loch of the Lowes, Dunkeld, Perthshire
226 1991-06-16 Dværgterne (Sternula albifrons) England South Walney, Walney Island, Cumbria
225 1991-05-12 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) England Barnacre Reservoirs, Grize Dale, Lancashire
224 1991-03-17 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) England Hambleton, Fylde, Lancashire
223 1991-02-24 Klyde (Recurvirostra avosetta) England Stanah, Fylde, Lancashire
222 1991-02-12 Silkehale (Bombycilla garrulus) England Hattersley, Greater Manchester
221 1991-02-08 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
220 1991-01-20 Bjergand (Aythya marila) Skotland Carsethorn, Dumfriesshire
219 1991-01-13 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) England Dockacres, Carnforth, Lancashire
218 1991-01-13 Vandrikse (Rallus aquaticus) England Leighton Moss, Lancashire
1990
217 1990-12-01 Skovhornugle (Asio otus) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
216 1990-11-10 Cettisanger (Cettia cetti) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
215 1990-10-25 Fløjlsand (Melanitta fusca) Skotland St Andrews, Fife
214 1990-10-23 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Skotland Loch Ossian, Highland
213 1990-10-23 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Skotland Loch Ossian, Highland
212 1990-08-26 Duehøg (Accipiter gentilis) England Pilling Marsh,Fylde,Lancs (Cat.C) [Cat.A Finland]
211 1990-08-11 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Schweiz Eigergletscher, Burnese Auberland
210 1990-08-03 Topmejse (Lophophanes cristatus) Schweiz Badragaz
209 1990-07-27 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Frankrig Bar-sur-Aube
208 1990-06-17 Bjergirisk (Linaria flavirostris) England Rishworth Moor, West Yorkshire
207 1990-05-19 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) England Barnacre Reservoirs, Grize Dale, Lancashire
206 1990-04-29 Småspove (Numenius phaeopus) England Cockersand, Fylde, Lancashire
205 1990-04-28 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) England Bantons Lake, Dolphinholme, Lancashire
204 1990-04-18 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skotland Inverdruie, Aviemore, Highland
203 1990-04-18 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Skotland Loch Ruthven, Highland
202 1990-04-10 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Skotland Mull-Coll ferry, Argyll
201 1990-03-03 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) England Rossall Point, Fylde, Lancashire
200 1990-03-03 Fyrremejse (Poecile montanus) England Mere Sands Wood, Rufford, Lancashire
199 1990-03-03 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) England Mere Sands Wood, Rufford, Lancashire
198 1990-02-22 * Mandarinand (Aix galericulata) England Fairhaven Lake, Fylde, Lancashire (Category C)
197 1990-02-22 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) England Martin Mere, Lancashire
196 1990-02-22 Slørugle (Tyto alba) England Martin Mere, Lancashire
195 1990-02-19 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) England Brothers Water, Cumbria
194 1990-02-10 Bramgås (Branta leucopsis) England Bradshaw Lane Head, Fylde, Lancashire
193 1990-01-14 Tajgasædgås (Anser fabalis) England Aldcliffe Marsh, Lancaster, Lancashire
192 1990-01-14 Blisgås (Anser albifrons) England Aldcliffe Marsh, Lancaster, Lancashire
1989
191 1989-11-25 Pibesvane (Cygnus columbianus) England Martin Mere, Lancashire
190 1989-11-19 Knortegås (Branta bernicla) England Pilling Marsh, Fylde, Lancashire
189 1989-09-10 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) England Blacktoft Sand, East Yorkshire
188 1989-08-22 Silkehejre (Egretta garzetta) England Hambleton Marsh, Fylde, Lancashire
187 1989-08-04 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Schweiz Harder Kilm, Burnese Oberland
186 1989-08-04 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Schweiz
185 1989-08-02 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Schweiz First, Burnese Auberland
184 1989-07-04 Gul Vipstjert (Motacilla flava) England Buxton, Derbyshire
183 1989-07-04 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) England Buxton, Derbyshire
182 1989-05-21 Atlingand (Spatula querquedula) England Walney Island, Cumbria
181 1989-05-06 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) England Marton Mere, Fylde, Lancashire (Category C)
180 1989-05-06 Sortterne (Chlidonias niger) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
179 1989-05-06 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) England Marton Mere, Fylde, Lancashire
178 1989-03-20 Islom (Gavia immer) Skotland Loch na Keall, Mull, Argyll
1988
177 1988-12-29 Havlit (Clangula hyemalis) England Public Mere, Leighton Moss, Lancashire
176 1988-12-29 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) England Leighton Moss, Lancashire
175 1988-11-05 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) England Hambleton, Fylde, Lancashire
174 1988-10-26 Fjeldrype (Lagopus muta) Skotland
173 1988-06-18 Natravn (Caprimulgus europaeus) England Thorne Moors, South Yorkshire
172 1988-06-01 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Skotland Burgar Hill, Orkney Isles
171 1988-05-30 Storkjove (Stercorarius skua) Skotland John o' Groats, Highland
170 1988-05-30 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Skotland John o' Groats, Highland
169 1988-05-30 Sule (Morus bassanus) Skotland John o' Groats, Highland
168 1988-05-07 Stenvender (Arenaria interpres) England Holy Island, Northumberland
167 1988-05-07 Lunde (Fratercula arctica) England Farne Islands, Northumberland
166 1988-05-07 Alk (Alca torda) England Farne Islands, Northumberland
165 1988-05-07 Lomvie (Uria aalge) England Farne Islands, Northumberland
164 1988-05-07 Havterne (Sterna paradisaea) England Farne Islands, Northumberland
163 1988-05-07 Fjordterne (Sterna hirundo) England Farne Islands, Northumberland
162 1988-05-07 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) England Farne Islands, Northumberland
161 1988-05-07 Ride (Rissa tridactyla) England Farne Islands, Northumberland
160 1988-05-07 Mallemuk (Fulmarus glacialis) England Farne Islands, Northumberland
159 1988-04-03 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Skotland Torridon, Highland
158 1988-04-02 Vandrefalk (Falco peregrinus) Skotland Craig, Torridon, Highland
157 1988-04-01 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Skotland Craig, Torridon, Highland
156 1988-03-31 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Skotland Torridon, Highland
155 1988-03-05 Rørdrum (Botaurus stellaris) England Leighton Moss, Lancashire
1987
154 1987-10-29 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Skotland Rannoch, Perthshire and Kinross
153 1987-09-27 Knarand (Mareca strepera) England Leighton Moss, Lancashire
152 1987-09-27 Sortklire (Tringa erythropus) England Leighton Moss, Lancashire
151 1987-09-27 Tinksmed (Tringa glareola) England Leighton Moss, Lancashire
150 1987-08-27 Spætmejse (Sitta europaea) Wales Lake Vrynwy, Powys
149 1987-08-27 Ravn (Corvus corax) Wales near Lake Vrynwy, Powys
148 1987-08-27 Sumpmejse (Poecile palustris) Wales Lake Vrynwy, Powys
147 1987-05-27 Skestork (Platalea leucorodia) England Leighton Moss, Lancashire
146 1987-04-15 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Skotland Sgurr nan Conbhairean, Highland
1985
145 1985-07-20 Rød Glente (Milvus milvus) Frankrig Vendeuvre-sur-Barse, Aube
144 1985-04-02 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skotland Schiehallion, Perthshire and Kinross
Annoncer