VP Artsliste - Kronologisk

Morten Heegaard

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
630 2024-02-17 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Danmark Holløse Bredning
2023
629 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Danmark Odense Å, Åsum
2022
628 2022-12-17 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Danmark Fröslöv, Båstad
2021
627 2021-12-30 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Sverige Vargön,Västergötland
626 2021-03-30 * Mandarinand (Aix galericulata) Danmark Amager Fælled
2020
625 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Danmark Bredfjed (Lalandia-Dragsminde Sluse) Lidsø Lolland
624 2020-11-07 * Brundrossel (Turdus eunomus) Danmark Sorthat Strand, Bornholm
623 2020-10-24 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Danmark Klydesøen
622 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Danmark Bøgballe, Vejle
2018
621 2018-10-22 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Llanos de la Pez
2017
620 2017-11-01 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Danmark Birkemose, Gedser
2016
619 2016-11-27 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Sverige Vejbystrand
618 2016-11-27 Sortbrun And (Anas rubripes) Sverige Torekovs Rev
617 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Sverige Barsebäck
616 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Danmark Bøtø, Falster
2014
615 2014-08-04 Helenaastrild (Estrilda astrild) Portugal Machico
614 2014-08-03 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Pico do Areeiro
613 2014-08-02 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Caldeiraõ Verde
612 2014-08-01 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Portugal Off Machico, Madeira
611 2014-07-31 Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) Portugal Off Funchcal, Madeira
610 2014-07-31 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Portugal Off Garajau, Madeira
609 2014-07-30 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Funchal Harbour
608 2014-07-29 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Balcões, Ribeiro Frio
2013
607 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Busemarke Mose, Møn
2012
606 2012-11-07 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
605 2012-08-05 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) Egypten Sharm el Sheik
604 2012-08-05 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Sharm el Sheik
603 2012-08-05 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Sharm el Sheik
602 2012-08-04 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Sharm el Sheik
601 2012-08-04 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Sharm el Sheik
600 2012-08-04 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Sharm el Sheik
599 2012-08-03 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Egypten Sharm el Sheik
598 2012-08-03 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) Egypten Sharm el Sheik
2011
597 2011-11-12 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Danmark Hirtshals Havn
596 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Danmark Mandø
595 2011-07-08 Stenhøne (Alectoris graeca) Grækenland Slopes south of Prasino, Evia
2010
594 2010-07-07 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Danmark Møllerparken, Skørping
593 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Danmark Hejresøen, Vestamager
592 2010-03-02 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvands Huk
591 2010-02-28 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Danmark Roskilde Havn
590 2010-02-21 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Danmark Århus Havn og Århus Å
2009
589 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Danmark Blåvandshuk
588 2009-05-24 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) England Mudchute, London
2008
587 2008-09-30 * Bøffeland (Bucephala albeola) Danmark Esrum Møllesø
2007
586 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Danmark Skallingen, Blåvand
585 2007-07-12 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Bulgarien Ravinen ved Cap Kaliakra
584 2007-07-10 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Bulgarien Lake Shabla og Durankulak
583 2007-07-10 Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Bulgarien Shabla Lake og Srebarna dagen efter
2006
582 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Danmark Mandø
581 2006-03-21 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvands Huk
2005
580 2005-10-29 * Dværgspove (Numenius minutus) Sverige Ventlinge, Öland
579 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Danmark Ølsemagle Revle
578 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Danmark Sneum Sluse
577 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Danmark Lakolk Klitsø, Rømø
2004
576 2004-12-08 * Ismåge (Pagophila eburnea) Sverige Lerkil Hamn, Halland
575 2004-07-15 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Danmark Rømø Sønderstrand
574 2004-07-04 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Ezumakeeg, Lauwersmeer + 6/7 05 Beijershamn, Öland
573 2004-06-24 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Frankrig Galeria, Korsika
572 2004-06-23 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) Frankrig Col du Vergio, Korsika
571 2004-06-22 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Frankrig Col du Vergio, Korsika
570 2004-06-20 Italiensk Spurv (Passer italiae) Frankrig Korsika
569 2004-06-12 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Danmark Grønningen, Fanø
2003
568 2003-12-21 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Sverige Stafsinge Strand, Falkenberg
567 2003-11-01 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Danmark Hov Vig
566 2003-10-11 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Danmark Husby Strand, Funen
2002
565 2002-09-07 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Danmark Hønen, Fanø, 7. september 2002
2001
564 2001-11-23 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Sverige Kråks Skjutfält
563 2001-10-21 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Danmark Blåvand
562 2001-10-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Danmark Nexø Havn
561 2001-10-15 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Danmark Rønne Havn
560 2001-09-22 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Sverige Falsterbo
559 2001-06-13 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Danmark Vejlerne
558 2001-03-06 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Danmark Vejlerne
2000
557 2000-11-26 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Danmark Nørre Sø, Fyn
556 2000-09-23 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Danmark Stensnæs, Nordgylland
555 2000-08-12 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Danmark Staunings Ø
554 2000-08-11 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Sverige Örtofta, skåne
553 2000-06-26 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Danmark Søborg Sø, Saltrup
552 2000-06-25 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Margrethe Kog
551 2000-03-19 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Danmark Fanø
1999
550 1999-07-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Danmark Præstø Fed
549 1999-06-30 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Danmark Vejlerne
548 1999-06-13 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Danmark Margrethe Kog
547 1999-06-13 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Danmark Margrethekogen
546 1999-04-03 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Danmark Solbjerg Engsø
1998
545 1998-11-25 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Danmark Tipperne
544 1998-06-05 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Karsiborska
1997
543 1997-07-17 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Danmark Kofoeds Enge, Amager
542 1997-05-30 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Danmark Møgnakken, Møn
541 1997-05-28 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Danmark Møgnakken, Møn
540 1997-04-28 * Blåvinget And (Spatula discors) Danmark Solbjerg Engsø
1996
539 1996-05-01 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Tyrkiet Bafa Gölü
538 1996-04-30 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Pamukkale-området
537 1996-04-27 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Tyrkiet Lille reservat ved Marmaris
536 1996-04-27 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Marmaris-området
535 1996-04-24 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Tyrkiet Datca
534 1996-04-23 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Tyrkiet Marmaris
1994
533 1994-10-23 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Køge Bugt, Karlslunde
532 1994-10-07 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Danmark Blåvand
531 1994-10-06 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Danmark Blåvand
530 1994-02-07 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Friesland
1993
529 1993-07-15 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Polen Bialowiesza
528 1993-07-11 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Polen Bialowiesza
1992
527 1992-01-17 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Sousse-flodens delta
526 1992-01-15 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Cap Rihr
525 1992-01-14 * Rovørn (Aquila rapax) Marokko ved Taroudant
524 1992-01-12 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Salturtsområdet 3 km s.f. Cafe Dunes D'Or
523 1992-01-12 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Cafe Dunes d'Or
522 1992-01-12 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) Marokko Tagdilt Track
521 1992-01-11 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Zeida-Erfoud
520 1992-01-11 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Zaers
519 1992-01-11 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Zaers
518 1992-01-11 Rustand (Tadorna ferruginea) Marokko mellem Meknes og Zeida
517 1992-01-10 Kapugle (Asio capensis) Marokko Moulay-Bousseoham
516 1992-01-10 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Marokko Khalloufa
515 1992-01-10 Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) Marokko Qued Larkos
514 1992-01-10 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) Marokko Merja Zerga
513 1992-01-10 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Marokko Khalloufa
512 1992-01-09 Kamblishøne (Fulica cristata) Marokko Sidi Bourhaba
511 1992-01-08 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Marokko Oukaimeden
510 1992-01-08 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Bjergene ved Oukaimeden
509 1992-01-08 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Marokko mellem Beer Ched og Zaers
1991
508 1991-12-12 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Danmark Privat have i Frederiksværk
1990
507 1990-02-13 * Sneugle (Bubo scandiacus) Danmark Ålvand, Thy, Nordjylland
1989
506 1989-10-23 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura
505 1989-10-20 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Gomera
504 1989-10-20 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Gomera
503 1989-10-20 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Gomera
502 1989-10-20 Lille Skråpe (Puffinus baroli) Spanien sejltur til Gomera
501 1989-10-19 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Los Cristianos, Tenerife
500 1989-10-18 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Vilaflor, Tenerife
499 1989-10-18 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Vilaflor, Tenerife
498 1989-10-18 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien La Caldera, Tenerife
497 1989-10-14 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Danmark Bøtø Nor, Falster
496 1989-08-12 * Rosenstær (Pastor roseus) Danmark Køge
495 1989-01-28 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Danmark Gilbjerg
494 1989-01-25 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Tunesien Thyna
493 1989-01-24 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Tunesien Sidi Mansour
492 1989-01-24 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Tunesien Sidi Mansour
491 1989-01-22 Berbersanger (Curruca deserticola) Tunesien El Hessai
490 1989-01-22 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Tunesien El Hessai
489 1989-01-21 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Tunesien Metlaoui
488 1989-01-18 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Tunesien Taborka
487 1989-01-17 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Tunesien Korba
486 1989-01-17 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) Tunesien Korba
485 1989-01-16 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Tunesien Zhagouane
484 1989-01-14 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Tunesien Sousse
1988
483 1988-07-11 * Makisanger (Curruca subalpina) Spanien Estartit
482 1988-07-11 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Estartit
481 1988-07-08 * Høgeørn (Aquila fasciata) Spanien Alhambra, Granada
480 1988-07-06 Berberhøne (Alectoris barbara) Spanien UK - Gibraltar
479 1988-06-29 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Spanien Coto Doñana
478 1988-06-27 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Spanien Aldea del Cano
477 1988-06-27 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Aldea del Cano
476 1988-06-26 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Toget Plasencia - Cacerés
475 1988-06-25 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien El Escorial
474 1988-06-25 Mestersanger (Curruca hortensis) Spanien Herreria, El Escorial
473 1988-06-25 * Stortrappe (Otis tarda) Spanien Toget mod Salamanca
472 1988-06-22 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien San Jorge område
471 1988-06-20 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spanien Torla, Pyrenæerne
470 1988-06-19 Stenspurv (Petronia petronia) Spanien Torla, Pyrenæerne
469 1988-06-17 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Spanien Torla, Pyrenæerne
468 1988-05-11 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Danmark Esbjerg Havn
467 1988-04-02 Namaquadue (Oena capensis) Israel Nordmarkerne, Eilat
466 1988-04-02 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Israel Eilat & Greenwick Park, London 24/5 2009
465 1988-04-01 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Israel Nordmarkerne, Eilat
464 1988-04-01 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Bjergene, Eilat
463 1988-03-31 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Yotvata
462 1988-03-30 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Zeelim
461 1988-03-28 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Israel Golan
460 1988-03-28 Munkegrib (Aegypius monachus) Israel Gamla/Wadi Daliyot, Golan
459 1988-03-27 Sørgemejse (Poecile lugubris) Israel Majdal, Shams, Mt. Hermon
458 1988-03-27 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Israel Majdal, Shams, Mt. Hermon
457 1988-03-26 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Israel Kefar Bharouk
456 1988-03-25 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel Tse'elim
455 1988-03-25 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Ein Avdat
454 1988-03-25 Dværglærke (Alaudala rufescens) Israel Nizzana
453 1988-03-24 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel 33 Km. stenen, Yotvata
452 1988-03-24 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel Melonmarkerne, Eilat
451 1988-03-24 * Sahelspurv (Passer luteus) Israel Eilat, Palmelunden
450 1988-03-23 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Nordstranden, Eilat
449 1988-03-22 Savisanger (Locustella luscinioides) Israel Salinaerne, Eilat
448 1988-03-22 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Israel Galery wadi
447 1988-01-16 Dværggås (Anser erythropus) Danmark Saltbækvig, Kalundborg
1987
446 1987-10-19 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Danmark Christians Ø
445 1987-10-19 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Danmark Christians Ø
444 1987-07-16 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Danmark Køge Sydstrand
1986
443 1986-05-10 Tredækker (Gallinago media) Danmark Butterstien, Skagen
442 1986-03-30 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Sverige Tinnäs
441 1986-03-29 * Perleugle (Aegolius funereus) Sverige Östa, Tinnäs
440 1986-03-29 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Sverige Tinnäs
439 1986-02-23 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Danmark Sdr. Jernløse ved Holbæk
1985
438 1985-10-15 Gråspætte (Picus canus) Norge Utsira
437 1985-10-12 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Danmark Gilbjerg
436 1985-10-06 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Sverige Falsterbo, Kolabakken
435 1985-09-22 * Rødhovedet And (Netta rufina) Tyskland Lebrade
434 1985-09-20 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Frankrig Ile D'Ouessant
433 1985-09-14 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Frankrig Ile D'Ouessant
432 1985-09-14 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Frankrig Ile D'Ouessant
431 1985-09-14 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Frankrig sejltur til Ile D'Ouessant
430 1985-07-02 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Danmark Bygholmdæmningen, Vejlerne
429 1985-05-06 Islom (Gavia immer) Danmark Nordstrand, Skagen
428 1985-05-04 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Danmark Nordstrand, Skagen
427 1985-04-30 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Israel Nordmarkerne, Eilat
426 1985-04-09 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel NØ for Jerusalem
425 1985-04-06 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Israel Melonmarkerne, Eilat
424 1985-04-05 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Palmelunden, Eilat
423 1985-04-05 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Nordmarkerne, Eilat
422 1985-04-05 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Israel Salinaerne, Eilat
421 1985-04-03 Brillesanger (Curruca conspicillata) Israel Vandtårnswadien, Eilat
420 1985-04-03 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Israel Eilat
419 1985-04-03 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Israel Low Mountains, Eilat
418 1985-04-01 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Israel Palmelunden
417 1985-03-30 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Vandtårnswadien, Eilat
416 1985-03-30 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Israel Nordmarkerne, Eilat
415 1985-03-29 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Melonmarkerne, Eilat
414 1985-03-29 Huskrage (Corvus splendens) Israel Nordstranden
413 1985-03-29 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Israel Kanalen ved Salinaerne, Eilat
412 1985-03-28 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Israel 33-km-stenen, Yotvata
411 1985-03-28 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Israel Yotvata
410 1985-03-28 * Storpiber (Anthus richardi) Israel Nordmarkerne, Eilat
409 1985-03-28 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Israel 33 Km. stenen, Yotvata
408 1985-03-28 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Israel Nordstranden, Eilat
407 1985-03-27 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Nordmarkerne, Eilat
406 1985-03-27 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Israel Kibbutsmarkerne
405 1985-03-27 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Israel Nordmarkerne, Eilat
404 1985-03-27 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Nordmarkerne, Eilat
403 1985-03-27 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Kibbutsmarkerne
402 1985-03-27 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel High Mountain, Eilat
401 1985-03-27 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) Israel Salinaerne, Eilat
400 1985-03-27 Lannerfalk (Falco biarmicus) Israel Nordmarkerne, Eilat
399 1985-03-27 * Brun Sule (Sula leucogaster) Israel Nordstranden, Eilat
398 1985-03-27 Revhejre (Egretta gularis) Israel Nordstranden, Eilat
397 1985-03-26 Stribet Værling (Emberiza striolata) Israel Ein Ze'elim
396 1985-03-26 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Israel 33 Km. stenen, Yotvata
395 1985-03-26 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Ein Zeelim
394 1985-03-26 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Israel Ein Zeelim
393 1985-03-26 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Hazeva
392 1985-03-26 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Israel 33 Km. stenen, Yotvata
391 1985-03-26 Øregrib (Torgos tracheliotos) Israel 33-Km.-stenen
390 1985-03-25 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Israel Mizpe Shalem
389 1985-03-25 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Israel Mizpe Shalem
388 1985-03-25 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Israel Mizpe Shalem
387 1985-03-25 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Israel Nahal David, Ein Gedi
386 1985-03-25 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel Ein Gedi
385 1985-03-25 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Mizpe Shalem
384 1985-03-24 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Allenby Bridge, Jericho
383 1985-03-24 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Ein Gedi
382 1985-03-24 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Israel Hula, fiskedammene
381 1985-03-24 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Israel Hula, fiskedammene
380 1985-03-24 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Nahal Avdat, Ein Gedi
379 1985-03-24 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Nahal Avdat, Ein Gedi
378 1985-03-24 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Israel Hula, fiskedammene
377 1985-03-23 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Israel Hula
376 1985-03-23 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Hula
375 1985-03-23 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Israel Hula, fiskedammene
374 1985-03-23 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Israel Genezereth Sø
373 1985-03-23 Slørugle (Tyto alba) Israel Hula
372 1985-03-23 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel Wadi Ammud
371 1985-03-23 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Israel Genezereth Sø
370 1985-03-23 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Wadi Ammud
369 1985-03-23 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Israel Wadi Ammud
368 1985-03-23 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Israel Hula, fiskedammene
367 1985-03-22 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Maagan Mikhael
366 1985-03-22 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Israel Wadi Ammud
365 1985-03-22 Orientgulbug (Hippolais languida) Israel Wadi Ammud
364 1985-03-22 * Lille Sejler (Apus affinis) Israel Wadi Ammud
363 1985-03-22 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Israel Ma'agan Mikhael
362 1985-03-22 Vagtel (Coturnix coturnix) Israel Ma'agan Mikhael
361 1985-03-22 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Israel Ma'agan Mikhael
360 1985-03-22 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Israel Kefar Bharouk
359 1985-03-21 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Israel Maagan Mikhael
358 1985-03-21 Rustværling (Emberiza caesia) Israel Ma'agan Mikhael
357 1985-03-21 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Nizzana
356 1985-03-21 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Ein Avdat
355 1985-03-21 Cettisanger (Cettia cetti) Israel Ma'agan Mikhael
354 1985-03-21 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Ein Avdat
353 1985-03-21 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Nahal Habesor
352 1985-03-21 * Gråsejler (Apus pallidus) Israel Ein Avdat
351 1985-03-21 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Israel på vej mod Ma'agan Mikhael
350 1985-03-21 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Israel Nizzana
349 1985-03-21 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel på vej mod Ma'agan Mikhael
348 1985-03-21 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Ein Avdat
347 1985-03-21 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Israel Nahal Habesor
346 1985-03-21 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Israel Nizzana
345 1985-03-21 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Ma'agan Mikhael
344 1985-03-21 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Israel Ma'agan Mikhael
343 1985-03-20 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) Israel Lake Yeroham
342 1985-03-20 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Lake Yeroham
341 1985-03-20 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Lake Yeroham
340 1985-03-20 Ørkennatugle (Strix hadorami) Israel Ein Avdat
339 1985-03-20 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Lake Yeroham
338 1985-03-20 Chukarhøne (Alectoris chukar) Israel Lake Yeroham
337 1985-03-19 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel mod Tel Aviv
336 1985-03-19 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel ved Lake Yeroham
335 1985-02-24 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Danmark Vallø Slotspark, Køge
334 1985-01-21 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Israel på vej mod Ma'agan Mikhael
1984
333 1984-10-21 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Blåvands Huk
332 1984-10-20 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Danmark Blåvands Huk
331 1984-10-17 Søkonge (Alle alle) Danmark Ørhage
330 1984-10-15 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Roshage, Hanstholm
329 1984-10-15 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Danmark Roshage, Hanstholm
328 1984-09-23 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Sverige Falsterbo, Kolabakken
327 1984-09-16 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Sverige Flommen, Falsterbo
326 1984-09-15 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Sverige Falsterbo, Ringmærket
325 1984-06-25 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Finland Storträsket, Ålandsøerne
324 1984-06-22 * Terekklire (Xenus cinereus) Finland Oulu, oliehavnen
323 1984-06-19 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland 195 km. -mærket Vej 4, Rovaniemi
322 1984-06-19 Kærløber (Calidris falcinellus) Finland Sompion, N for Kuusamo
321 1984-06-18 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland Lemmenjoki
320 1984-06-16 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Sverige Tommemyra, Övre Passvik, Norge
319 1984-06-16 Lapmejse (Poecile cinctus) Norge Tommemyra, Övre Passvik
318 1984-06-13 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Syltefjordstauran, Varanger
317 1984-06-13 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Norge Stora Ekkeröy, Varanger
316 1984-06-13 Fjeldrype (Lagopus muta) Norge Hamningsberget
315 1984-06-13 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Norge Syltefjordstauran, Varanger
314 1984-06-12 Lapværling (Calcarius lapponicus) Norge Stora Ekkeröy, Varanger
313 1984-06-12 Storkjove (Stercorarius skua) Norge Stora Ekkeröy, Varanger
312 1984-06-12 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Stora Ekkeröy, Varanger
311 1984-06-10 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Norge Stabbursnesset, mod Nordkap
310 1984-06-10 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Norge Stabbursnesset, mod Nordkap
309 1984-06-08 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Kuusamo-området
308 1984-06-08 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Kuusamo-området
307 1984-06-08 Odinshane (Phalaropus lobatus) Finland Kuusamo-området
306 1984-06-08 Dalrype (Lagopus lagopus) Finland Kuusamo-området
305 1984-06-07 Slagugle (Strix uralensis) Finland Kajani-området
304 1984-06-06 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Finland Kolvanan Uuro
303 1984-06-05 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland Sääperijärvi
302 1984-06-04 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Finland Siikalati, Parikkala
301 1984-06-01 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Sverige Ottenby, Øland
300 1984-06-01 * Høgesanger (Curruca nisoria) Sverige Södra Lunden, Öland
299 1984-06-01 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Sverige Petgärdeträsk, Øland
298 1984-05-31 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Sverige Löttorp, Øland
297 1984-05-30 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Sverige Krankesjön
296 1984-05-30 Natravn (Caprimulgus europaeus) Sverige Vomb
295 1984-05-18 Gråmåge (Larus hyperboreus) Danmark Skagen Havn
294 1984-04-30 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Danmark Kofoeds Enge, Amager
293 1984-02-28 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Danmark Fuglebrædt i privat have, Klampenborg
1983
292 1983-10-22 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Sverige Ellestadssjön
291 1983-10-18 Alk (Alca torda) Sverige Södra Udde, Öland
290 1983-10-18 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Sverige Södra Udde, Öland
289 1983-10-16 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Sverige Stenåsa Bad, Öland
288 1983-10-16 Pibesvane (Cygnus columbianus) Sverige Södra Udde, Öland
287 1983-10-16 Blisgås (Anser albifrons) Sverige Södra Udde, Öland
286 1983-10-16 Bramgås (Branta leucopsis) Sverige Södra Udde, Öland
285 1983-10-01 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Sverige Falsterbo, Ljungan
284 1983-09-18 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Danmark Borreby Mose
283 1983-07-05 * Damklire (Tringa stagnatilis) Sverige Falsterbo, Nabben
282 1983-07-01 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Finland Topsfjärden, Ålandsøerne
281 1983-06-29 Engsnarre (Crex crex) Finland Ålands-øerne
280 1983-06-28 Stor Hornugle (Bubo bubo) Finland Ålands-øerne
279 1983-06-01 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Danmark Flommen, Sorø
278 1983-05-28 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Ellemosen, Tisvilde
277 1983-05-23 Pungmejse (Remiz pendulinus) Danmark mose i Munkebjergby, Vestsjælland
276 1983-05-15 Sule (Morus bassanus) Danmark Bunkeren på Batterivej, Skagen
275 1983-05-14 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Danmark Saftevandsbakken, Skagen
274 1983-05-13 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Danmark Skagen Havn
273 1983-05-12 Lomvie (Uria aalge) Danmark Nordstrand, Skagen
272 1983-05-12 * Steppehøg (Circus macrourus) Danmark Ellekrattet, Skagen
271 1983-05-12 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Danmark Grenen, Skagen
270 1983-04-23 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Danmark Utterslev Mose
269 1983-04-23 Vandrikse (Rallus aquaticus) Danmark Utterslev Mose
268 1983-04-16 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Danmark Hellebæk Avlsgård, i skoven
267 1983-04-04 Fløjlsand (Melanitta fusca) Danmark Korshage, Rørvig
266 1983-04-02 Bjergand (Aythya marila) Danmark Hov Vig, Rørvig
265 1983-03-27 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Sverige Mästockahedan
264 1983-02-05 * Høgeugle (Surnia ulula) Danmark Gurre Sø
1982
263 1982-12-04 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Saltholm
262 1982-11-01 Tjur (Tetrao urogallus) Sverige Skeppshult
261 1982-08-19 Isfugl (Alcedo atthis) Schweiz Genfer-søen
260 1982-08-16 Citronsisken (Carduelis citrinella) Frankrig Vanoise
259 1982-08-15 * Klippeværling (Emberiza cia) Frankrig Tignes, Vanoise
258 1982-08-14 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Frankrig Col D'Iseron, Vanoise
257 1982-08-14 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Frankrig Col D'Iseron, Vanoise
256 1982-08-13 Vandrefalk (Falco peregrinus) Frankrig Vanoise
255 1982-08-11 * Dværghornugle (Otus scops) Frankrig Briancon
254 1982-08-09 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Frankrig Les Maritime Alpes
253 1982-08-09 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) Frankrig Les Maritime Alpes
252 1982-08-08 * Skadegøg (Clamator glandarius) Frankrig øst for Marseille
251 1982-08-06 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Frankrig Camargue
250 1982-08-04 Blådrossel (Monticola solitarius) Frankrig Les Beaux de Provence
249 1982-08-04 Provencesanger (Curruca undata) Frankrig Les Beaux de Provence
248 1982-08-04 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Frankrig Les Beaux de Provence
247 1982-08-03 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Frankrig La Crau
246 1982-08-03 Kirkeugle (Athene noctua) Frankrig La Crau
245 1982-08-03 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Frankrig La Crau
244 1982-08-03 Markpiber (Anthus campestris) Frankrig La Crau
243 1982-08-03 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Frankrig La Crau
242 1982-08-03 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Frankrig La Crau
241 1982-08-03 Rødhøne (Alectoris rufa) Frankrig La Crau
240 1982-08-02 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Frankrig La Crau
239 1982-08-02 * Triel (Burhinus oedicnemus) Frankrig La Crau
238 1982-08-02 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Frankrig La Crau
237 1982-08-01 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Frankrig Camargue
236 1982-08-01 Biæder (Merops apiaster) Frankrig Camargue
235 1982-08-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Frankrig Camargue
234 1982-08-01 * Tophejre (Ardeola ralloides) Frankrig Camargue
233 1982-08-01 Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) Frankrig Camargue
232 1982-07-31 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Frankrig Camargue
231 1982-07-31 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Frankrig Camargue
230 1982-07-01 Vendehals (Jynx torquilla) Danmark Holbæk
229 1982-05-16 Tejst (Cepphus grylle) Danmark Horseklint, Fynshoved
228 1982-04-19 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Korshage, Rørvig
227 1982-04-06 Skovhornugle (Asio otus) Danmark Gilbjerg
226 1982-03-06 * Stellersand (Polysticta stelleri) Sverige Barsebäcks Hamn
1981
225 1981-10-15 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Tunesien Sousse
224 1981-10-14 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Tunesien Douz-området
223 1981-10-14 Turteldue (Streptopelia turtur) Tunesien Douz-området
222 1981-10-14 Hærfugl (Upupa epops) Tunesien Douz-området
221 1981-10-14 Theklalærke (Galerida theklae) Tunesien Douz-området
220 1981-10-14 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Tunesien Oase i douz-området
219 1981-10-13 Husværling (Emberiza sahari) Tunesien Douz-området
218 1981-10-13 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Tunesien Douz-området
217 1981-10-13 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Tunesien Havnen i Sfax
216 1981-10-12 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Tunesien Off Hammamet
215 1981-10-12 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Tunesien Sousse
214 1981-10-10 Rovterne (Hydroprogne caspia) Tunesien Sousse, ved stranden
213 1981-10-09 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Tunesien Sousse
212 1981-10-09 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tunesien Sousse
211 1981-10-09 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Tunesien Sousse
210 1981-10-09 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Tunesien Sousse
209 1981-10-09 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Tunesien Sousse, ved stranden
208 1981-07-19 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Sverige Trångforsen, Sveg
207 1981-05-17 Hortulan (Emberiza hortulana) Danmark Lorterenden, Skagen
206 1981-05-17 Ringdrossel (Turdus torquatus) Danmark Lorterenden, Skagen
205 1981-05-16 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Danmark Ellekrattet, Skagen
204 1981-05-16 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Flagbakken, Skagen
203 1981-05-16 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Danmark Flagbakken, Skagen
202 1981-05-15 Lærkefalk (Falco subbuteo) Danmark Flagbakken, Skagen
201 1981-05-15 * Sort Stork (Ciconia nigra) Danmark Flagbakken, Skagen
200 1981-05-15 Sort Glente (Milvus migrans) Danmark Flagbakken, Skagen
199 1981-04-20 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Danmark Brøns, Sønderjylland
198 1981-04-13 Toplærke (Galerida cristata) Danmark Holbæk
197 1981-02-28 Skarv (Phalacrocorax carbo) Danmark Snekkersten
1978
196 1978-07-01 Grønspætte (Picus viridis) Danmark Nørreådalen, Viborg
1977
195 1977-07-01 Lunde (Fratercula arctica) Færøerne Sejltur til Nolsoy
Annoncer