VP Artsliste - Kronologisk

David Manstrup

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2023
479 2023-04-02 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Danmark Hegnet på Holmsland klit
2019
478 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Danmark Sneum Digesø
477 2019-03-31 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Israel Mt. Amasa valley
476 2019-03-22 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Israel IBCE ringing station
475 2019-03-21 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Hemmelig
2018
474 2018-10-10 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Corvo
473 2018-10-04 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Corvo - kratteret.
2017
472 2017-10-05 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) Portugal Sagres
2016
471 2016-11-19 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals
2013
470 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Danmark Busemarke Mose, Kobbelgård. Møn
2012
469 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Danmark Årslev Engsø
468 2012-04-15 Storkjove (Stercorarius skua) Danmark Grenen
467 2012-03-28 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Danmark Grenen
2011
466 2011-08-30 * Steppehøg (Circus macrourus) Gedser Fuglestation
2010
465 2010-07-27 Skestork (Platalea leucorodia) Danmark Værnengene
2009
464 2009-10-14 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Danmark Blåvand
463 2009-10-14 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Danmark Blåvand
462 2009-10-12 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Danmark Blåvand
2008
461 2008-10-30 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Danmark Toftebjerg
460 2008-10-15 Mosehornugle (Asio flammeus) Danmark Hammeren
459 2008-10-13 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Polen Bialowieza Strict Reserve
458 2008-10-13 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Danmark Dueodde
457 2008-10-13 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Danmark Salthammer Odde
456 2008-10-13 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Polen Bialowieza Strict Reserve
455 2008-07-12 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Polen Dojlidy Fishponds, Bialystok
454 2008-07-10 Sølvhejre (Ardea alba) Polen Wizna, Biebrza
453 2008-07-10 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Polen Mscichy
452 2008-07-10 * Høgesanger (Curruca nisoria) Polen Wizna, Biebrza
451 2008-07-10 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Polen Brzostowo, Biebrza
450 2008-07-10 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Polen Wizna, Biebrza
449 2008-07-09 * Sort Stork (Ciconia nigra) Polen Zajki
448 2008-07-09 Hedehøg (Circus pygargus) Polen Zajki
447 2008-07-09 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Polen Zajki
446 2008-07-09 Biæder (Merops apiaster) Polen Tykocin
445 2008-07-09 Pirol (Oriolus oriolus) Polen Zajki
444 2008-07-09 Sortterne (Chlidonias niger) Polen Zajki
443 2008-07-08 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Polen Polen
442 2008-07-08 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Polen Zajki
441 2008-07-08 Engsnarre (Crex crex) Polen Zajki
440 2008-07-08 Savisanger (Locustella luscinioides) Polen Zajki
439 2008-05-11 Græshoppesanger (Locustella naevia) Danmark Strandskoven 11, Samsø
2007
438 2007-10-14 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Danmark Gedser Odde
437 2007-09-13 Aftenfalk (Falco vespertinus) Danmark Strandskoven 11, Samsø
436 2007-09-08 Sabinemåge (Xema sabini) Danmark Sabinebunkeren, Blåvand
435 2007-08-07 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Danmark Rømø Sønderstrand
434 2007-03-04 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Danmark Barnekold
2006
433 2006-10-16 Lapværling (Calcarius lapponicus) Danmark Anholt Flyveplads
432 2006-10-16 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Danmark Anholt Flyveplads
Annoncer