Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
# | Dato | * | Navn | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|
2024 | |||||
110 | 2024-03-13 | Rørspurv (Emberiza schoeniclus) | Stavids Å (Dybvad bro til Rydså) (Odense) | ||
109 | 2024-03-13 | Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) | Stavids Å (Dybvad bro til Rydså) (Odense) | ||
108 | 2024-03-13 | Gråand (Anas platyrhynchos) | Stavids Å (Dybvad bro til Rydså) (Odense) | ||
107 | 2024-03-13 | Skovskade (Garrulus glandarius) | Stavids Å (Dybvad bro til Rydså) (Odense) | ||
106 | 2024-03-13 | Rørhøg (Circus aeruginosus) | Broby Sø (Odense) | ||
105 | 2024-03-13 | Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) | Broby Sø (Odense) | ||
104 | 2024-03-13 | Hvid Vipstjert (Motacilla alba) | Sybergland (Kerteminde) | ||
103 | 2024-03-13 | Pibesvane (Cygnus columbianus) | Sybergland (Kerteminde) | ||
102 | 2024-03-13 | Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) | Sybergland (Kerteminde) | ||
101 | 2024-03-09 | Bjergand (Aythya marila) | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) | ||
100 | 2024-03-09 | Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) | ||
99 | 2024-03-03 | Sumpmejse (Poecile palustris) | Broby Sø (Odense) | ||
98 | 2024-03-02 | Fasan (Phasianus colchicus) | Sollerup (Faaborg-Midtfyn) | ||
97 | 2024-03-02 | Topmejse (Lophophanes cristatus) | Sollerup (Faaborg-Midtfyn) | ||
96 | 2024-03-01 | Grønsisken (Spinus spinus) | Everenden (Odense) | ||
95 | 2024-03-01 | Klyde (Recurvirostra avosetta) | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) | ||
94 | 2024-03-01 | Vandrefalk (Falco peregrinus) | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) | ||
93 | 2024-03-01 | Hjejle (Pluvialis apricaria) | Egensedybet (Nordfyns) | ||
92 | 2024-02-28 | Isfugl (Alcedo atthis) | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) | ||
91 | 2024-02-28 | Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) | ||
90 | 2024-02-28 | Taffeland (Aythya ferina) | Firtalsstrand & Mellemstykket (Nordfyns) | ||
89 | 2024-02-21 | Agerhøne (Perdix perdix) | Sybergland (Kerteminde) | ||
88 | 2024-02-21 | Stær (Sturnus vulgaris) | Sybergland (Kerteminde) | ||
87 | 2024-02-17 | Mosehornugle (Asio flammeus) | Sybergland (Kerteminde) | ||
86 | 2024-02-17 | Knarand (Mareca strepera) | Sybergland (Kerteminde) | ||
85 | 2024-02-17 | Blisgås (Anser albifrons) | Sybergland (Kerteminde) | ||
84 | 2024-02-17 | Krikand (Anas crecca) | Sybergland (Kerteminde) | ||
83 | 2024-02-05 | Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
82 | 2024-02-01 | Lille Skallesluger (Mergellus albellus) | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | ||
81 | 2024-02-01 | Vibe (Vanellus vanellus) | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | ||
80 | 2024-02-01 | Skægmejse (Panurus biarmicus) | Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby) | ||
79 | 2024-02-01 | Blishøne (Fulica atra) | Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby) | ||
78 | 2024-01-28 | Sanglærke (Alauda arvensis) | Allesø (Odense) | ||
77 | 2024-01-28 | Grønspætte (Picus viridis) | Flyvesandet (Nordfyns) | ||
76 | 2024-01-28 | Skovhornugle (Asio otus) | Flyvesandet (Nordfyns) | ||
75 | 2024-01-28 | Bjergirisk (Linaria flavirostris) | Allesø (Odense) | ||
74 | 2024-01-27 | Stor Flagspætte (Dendrocopos major) | Lundegård (Faaborg-Midtfyn) | ||
73 | 2024-01-27 | Ravn (Corvus corax) | Lundegård (Faaborg-Midtfyn) | ||
72 | 2024-01-27 | Sølvhejre (Ardea alba) | Enge/marker v/Odense Å Nr. Broby-Lundegård (Faaborg-Midtfyn) | ||
71 | 2024-01-27 | Bramgås (Branta leucopsis) | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) | ||
70 | 2024-01-27 | Spidsand (Anas acuta) | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) | ||
69 | 2024-01-27 | Gravand (Tadorna tadorna) | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) | ||
68 | 2024-01-27 | Vandstær (Cinclus cinclus) | Silkeå v/Brahetrolleborg (Faaborg-Midtfyn) | ||
67 | 2024-01-27 | Trane (Grus grus) | Brændegård Sø (Faaborg-Midtfyn) | ||
66 | 2024-01-21 | Silkehale (Bombycilla garrulus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
65 | 2024-01-21 | Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
64 | 2024-01-20 | Snespurv (Plectrophenax nivalis) | Sædding Strand (Esbjerg) | ||
63 | 2024-01-20 | Stenvender (Arenaria interpres) | Sædding Strand (Esbjerg) | ||
62 | 2024-01-20 | Troldand (Aythya fuligula) | Esbjerg Havn (Esbjerg) | ||
61 | 2024-01-20 | Hvinand (Bucephala clangula) | Esbjerg Havn (Esbjerg) | ||
60 | 2024-01-20 | Engpiber (Anthus pratensis) | Esbjerg Havn (Esbjerg) | ||
59 | 2024-01-20 | Grågås (Anser anser) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
58 | 2024-01-20 | Islom (Gavia immer) | Esbjerg Havn (Esbjerg) | ||
57 | 2024-01-20 | Sortstrubet Lom (Gavia arctica) | Esbjerg Havn (Esbjerg) | ||
56 | 2024-01-20 | Lomvie (Uria aalge) | Esbjerg Havn (Esbjerg) | ||
55 | 2024-01-20 | Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) | Sædding Strand (Esbjerg) | ||
54 | 2024-01-19 | Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) | Munke Mose (Odense) | ||
53 | 2024-01-11 | Råge (Corvus frugilegus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
52 | 2024-01-11 | Halemejse (Aegithalos caudatus) | Lammesø (Nordfyns) | ||
51 | 2024-01-11 | Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) | Egensedybet (Nordfyns) | ||
50 | 2024-01-11 | Blå Kærhøg (Circus cyaneus) | Hessum (Nordfyns) | ||
49 | 2024-01-10 | Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) | Villestofte (Odense) | ||
48 | 2024-01-10 | Stillits (Carduelis carduelis) | Villestofte (Odense) | ||
47 | 2024-01-10 | Gulspurv (Emberiza citrinella) | Villestofte (Odense) | ||
46 | 2024-01-10 | Dompap (Pyrrhula pyrrhula) | Villestofte (Odense) | ||
45 | 2024-01-10 | Træløber (Certhia familiaris) | Munke Mose (Odense) | ||
44 | 2024-01-10 | Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) | Munke Mose (Odense) | ||
43 | 2024-01-10 | Allike (Coloeus monedula) | Munke Mose (Odense) | ||
42 | 2024-01-10 | Tornirisk (Linaria cannabina) | Villestofte (Odense) | ||
41 | 2024-01-10 | Fiskehejre (Ardea cinerea) | Ejby Mølle (Odense) | ||
40 | 2024-01-09 | Natugle (Strix aluco) | Rydså v/Tarup/Paarup (Odense) | ||
39 | 2024-01-07 | Fløjlsand (Melanitta fusca) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
38 | 2024-01-07 | Toppet Skallesluger (Mergus serrator) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
37 | 2024-01-07 | Alk (Alca torda) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
36 | 2024-01-07 | Sortand (Melanitta nigra) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
35 | 2024-01-07 | Ederfugl (Somateria mollissima) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
34 | 2024-01-07 | Svartbag (Larus marinus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
33 | 2024-01-07 | Skærpiber (Anthus petrosus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
32 | 2024-01-07 | Knopsvane (Cygnus olor) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
31 | 2024-01-07 | Rød Glente (Milvus milvus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
30 | 2024-01-07 | Tårnfalk (Falco tinnunculus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
29 | 2024-01-07 | Skarv (Phalacrocorax carbo) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
28 | 2024-01-07 | Storspove (Numenius arquata) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
27 | 2024-01-07 | Strandskade (Haematopus ostralegus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
26 | 2024-01-07 | Rødben (Tringa totanus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
25 | 2024-01-07 | Almindelig Ryle (Calidris alpina) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
24 | 2024-01-07 | Islandsk Ryle (Calidris canutus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
23 | 2024-01-07 | Pibeand (Mareca penelope) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
22 | 2024-01-07 | Bogfinke (Fringilla coelebs) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
21 | 2024-01-07 | Vindrossel (Turdus iliacus) | Fyns Hoved (Kerteminde) | ||
20 | 2024-01-07 | Stor Skallesluger (Mergus merganser) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
19 | 2024-01-07 | Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
18 | 2024-01-07 | Skovsneppe (Scolopax rusticola) | Lillegrund m.m. (hav nord for Fyns Hoved-området) (Kerteminde) | ||
17 | 2024-01-06 | Grønirisk (Chloris chloris) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
16 | 2024-01-05 | Blåmejse (Cyanistes caeruleus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
15 | 2024-01-05 | Solsort (Turdus merula) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
14 | 2024-01-05 | Skovspurv (Passer montanus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
13 | 2024-01-05 | Husskade (Pica pica) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
12 | 2024-01-05 | Gråkrage (Corvus cornix) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
11 | 2024-01-05 | Rødhals (Erithacus rubecula) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
10 | 2024-01-05 | Ringdue (Columba palumbus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
9 | 2024-01-05 | Jernspurv (Prunella modularis) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
8 | 2024-01-05 | Musvit (Parus major) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
7 | 2024-01-05 | Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
6 | 2024-01-05 | Musvåge (Buteo buteo) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
5 | 2024-01-05 | Stormmåge (Larus canus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
4 | 2024-01-05 | Sjagger (Turdus pilaris) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
3 | 2024-01-05 | Sangsvane (Cygnus cygnus) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
2 | 2024-01-05 | Havørn (Haliaeetus albicilla) | Tarup (Odense) (Odense) | ||
1 | 2024-01-05 | Spurvehøg (Accipiter nisus) | Tarup (Odense) (Odense) |