Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-01-01 Sløsserup (Guldborgsund)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-01-26 Storstrømmen vest for Farø (Vordingborg)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2023-04-23 Nyord Enge (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-01-01 Øster Kippinge (Guldborgsund)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-01 Vollerup Græsgange (Vordingborg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-01-01 Berritsgård (Guldborgsund)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-01 Sløsserup (Guldborgsund)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2023-01-01 Berritsgård (Guldborgsund)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-01 Vollerup Græsgange (Vordingborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-01 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-01 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-01-08 Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-05-22 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-02-24 Arnakke (Holbæk)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-01 Hårbølle (Vordingborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-21 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-15 Tolken ud for Hårbølle Strand (Vordingborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-04-17 Kobæk Strand (Slagelse)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-15 Tolken ud for Hårbølle Strand (Vordingborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-01-26 Tolken ud for Hårbølle Strand (Vordingborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-13 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-13 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-06-03 Bakkerne øst for Stengården (Vordingborg)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-04-09 Thyregod (Vejle)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-05-22 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-11 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-01-01 Søholtmark (Guldborgsund)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-03-18 Kalundborg Fjord (Kalundborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-04-08 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-07-28 Kalløgrå (Guldborgsund)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-02-24 Arnakke (Holbæk)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2023-08-13 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-04-08 Nyord Enge (Vordingborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-01-01 Søholt
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-04-23 Nyord Enge (Vordingborg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-07-21 Ølsemagle Revle (Køge)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-03-18 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-03 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-05-07 Luddeholme (Vordingborg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-07-21 Ølsemagle Revle (Køge)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-04-23 Nyord Enge (Vordingborg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-07-25 Ølsemagle Revle (Køge)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-07-21 Ølsemagle Revle (Køge)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-09-03 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-05-21 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-12-03 Kalveboderne og Kalvebodløbet (Tårnby)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-08-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-08-10 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-06-09 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-08-10 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-04-08 Nyord Enge (Vordingborg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-08-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-05-02 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-01 Bogø ved Møn, øst (Vordingborg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-09-16 Havet ud for Gedser Odde (Guldborgsund)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-04-15 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-01 Maribo Søndersø midt (Lolland)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-09-16 Havet ud for Gedser Odde (Guldborgsund)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-04-09 Sprogø (Slagelse)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-07-21 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-04-17 Kobæk Strand (Slagelse)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-05-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-04-21 Skælskør Yderfjord (Slagelse)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-07-21 Ølsemagle Revle (Køge)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-06-13 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-05-22 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-05-21 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
208 X Alk (Alca torda) 2023-02-12 Svanemøllebugten (København)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-04-09 Sprogø (Slagelse)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-04-08 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-05-23 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-27 Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2023-05-25 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-01-15 Tolken ud for Hårbølle Strand (Vordingborg)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2023-05-07 Hegnede på Møn (Vordingborg)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-05-24 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-04-19 Borreby Mose (Slagelse)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2023-04-04 Vittenbjerg (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-05-22 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2023-09-03 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2023-05-18 Tappernøje (Næstved)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-08-31 Næsbyholm Storskov (Næstved)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-03-18 Tissø vest (Kalundborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-02-06 Bogø ved Møn, vest (Vordingborg)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-05-25 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-01 Kallø (Guldborgsund)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-05-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-01 Majbølle Nor (Guldborgsund)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-02-19 Bogø ved Møn, vest (Vordingborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-01 Slåhave, Studehave (Guldborgsund)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-14 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2023-01-02 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-09-26 Valbyparken (København)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2023-06-04 Møns Fyr (Vordingborg)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-04-09 Ejstrupholm (Ikast-Brande)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-01 Bogø ved Møn, øst (Vordingborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2023-05-22 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-04-23 Nyord Enge (Vordingborg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-05-07 Hårbølle (Vordingborg)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-06-17 Ulvsund - øst for Dronning Alexandrines Bro (Vordingborg)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-22 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-07-29 Hirtshals Havn (Hjørring)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-11 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-01 Skerne (Guldborgsund)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-01-01 Hårbølle (Vordingborg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-28 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-01-01 Aldershvile (Vordingborg)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-03-18 Strids Mølle (Holbæk)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-05-23 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-05-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-04-09 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-01-27 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-07-29 Hirtshals (Hjørring)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-21 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-23 Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-21 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-27 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-04 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2023-10-30 Frederiksberg (Frederiksberg)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-25 Avedøre (Hvidovre)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-18 Tissø vest (Kalundborg)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-05-22 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-13 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-26 Ulvedybet, Perlen (Jammerbugt)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-13 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-23 Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2023-06-04 Møns Fyr (Vordingborg)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-13 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-20 Kobæk Sø (Slagelse)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-08 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-23 Nyord Enge (Vordingborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-06 Hundevængsgård (Vordingborg)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-04-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-01-29 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-11 Frederiksberg Have (Frederiksberg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-21 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-01 Damme/St.Damme (Vordingborg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-27 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-18 Strids Mølle (Holbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-04-09 Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-10 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-12 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2023-06-08 Amager Fælled (København)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-09-02 Gedser Agerland (Guldborgsund)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2023-05-23 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-04-08 Hegnede på Møn (Vordingborg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-17 Kobæk Strand (Slagelse)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-07 Hegnede på Møn (Vordingborg)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-05-25 Fyrvej, Skagen (Frederikshavn)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-22 Råbymagle (Vordingborg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-08 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-01 Damme/St.Damme (Vordingborg)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-01-27 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-21 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-10-14 Ølsemagle Revle (Køge)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-01-01 Kallø (Guldborgsund)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-05-14 Kalvebod Fælled nord for Øresundsmotorvej (København)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2023-09-23 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-10-07 Gilleleje Havn (Gribskov)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-03-12 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2023-05-22 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-01-01 Aldershvile (Vordingborg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-04-05 Busemarke (Vordingborg)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-01-15 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-02-04 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-01 Skerne (Guldborgsund)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-10-14 Ølsemagle Revle (Køge)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-05-09 Egholm ved Aalborg (Aalborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-01 Sløsserup (Guldborgsund)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer