Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Eric Schaumburg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Eric Schaumburgs kryds

Dette er Eric Schaumburgs Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-03-12 Børsmose
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-05-18 Søborg sø
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-03-12 Mandø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2023-10-24 Ishøj strandenge
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2023-02-19 Maribo
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-03-12 Sneum enge
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-04-14 Børsmose
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2023-03-12 Sneum
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2023-03-19 Roden fed
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2023-05-05 Skjern enge
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-03-19 Falster
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-02-17 Rådvad
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-03-24 Bøtø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-09 Tempelkrog
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-03-09 Sortedamssøen
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-03-13 Nymindegab
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-03-19 Kalø grå
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-23 Tårup Indæmmede
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2023-01-29 Stængehus
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-03-24 Falster
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-02-16 Holløse br
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2023-06-04 Hjemme
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-05 Skjern å
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-02 Villingerød
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-02-21 Søborg sø
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2023-04-15 Hostrup
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-12-12 Høve str
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-04-23 Ll Vildmose
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2023-04-18 Villahøj
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-19 Kaløgrå
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-02-19 Lolland
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-04-15 Højer
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-03-10 Børsmose str
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-05-06 Ishøj
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-04-15 Højer
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-05 Grønæltevej
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-04-15 Højer
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-04-22 Nordstrand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-04-09 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-03-12 Mandø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-04-15 Mkog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-03-24 Bøtø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-09-25 Vejers
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2023-05-04 Saltvandssøen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-03-11 Børsmose str
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-03-10 Sneum
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-02-19 Lolland
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-10-13 Grønningen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-03-08 Gillel golf
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2023-10-17 Skallingen
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-03-24 Bøtø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2023-10-17 Skallingen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-04 Magisterkog
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-03-25 Søborg sø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-04 Saltvandssøen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-04-09 Mandø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-04-09 Mandø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-05-08 Pøleå udløb
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-04-09 Sneeum enge
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2023-04-21 Nordstrand
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-03-11 Hvidesande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-03-11 Hvidesande
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2023-09-22 Gilleleje havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-04-07 Børsmose str
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-04-18 Vestamager
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-03-18 Holmesøen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-05-04 Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-04-16 Gilleleje havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-04-21 Nordstrand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-05-08 Pøleå udløb
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2023-08-24
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2023-05-21 Grenen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-04-21 Nordstrand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2023-10-14 Vejers str
205 X Søkonge (Alle alle) Hjemme
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-04-22 Nordstrand
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-12-04 Hanstholm havn
214 X Islom (Gavia immer) 2023-04-22 Nordstrand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2023-10-14 Vejers str
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2023-05-20 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2023-10-14 Vejers str
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-04-15 Jejsing
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmning
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-05-21 Grenen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-04-09 Sneeum enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-04-05 Vrøgum
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2023-04-04 Vittenbjerg
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2023-07-23 Blåvand golfbane
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-04-21 Nordstrand
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-09 Gilbjerg
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2023-05-13 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2023-04-21 Nordstrand
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2023-04-23 Grenen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-02-19 Lolland
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-03-24 Bøtø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-11-03 Kogleaks
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-04-22 Flagbakke
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-05-04 Ballum
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-02-19 Lolland
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2023-05-04 Sølsted
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2023-04-09 Vrøgum plantage
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2023-01-09 Sparresholm
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-10 Herning
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-05-04
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-09 Vrøgum klitplantage
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-03-18 Værløse flyveplads
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-02-16 Bækkebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2023-05-14 Grenen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-04-28 Gilbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2023-04-15 Åbenrå
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2023-03-09 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-03-08 Grib Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-04-05 Blåvand golf
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2023-05-13 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-03-24 Bøtø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-04-21 Nordstrand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-03-17 Terrassen
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø by
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-04 Grænsevej
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-03-08 Gillel.Golfbane
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2023-05-13 Skagen Kanalvej
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2023-05-14 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-02-19 Lolland
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-04-05 Blåv golf
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-04-06 Fiil sø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-03-12 Kammerslusen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-03-17 Terrassen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-04-23 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-04-22 Nordstrand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-22 Nordstrand
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-15 Mkog
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-23 Grenen
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-04-30 Nakkehoved
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-03-12 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2023-10-07 Gilleleje
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-24 Gilleleje
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-23 Volsmose
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-09-26 Makikrattet
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-13 Søndersø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-04 Magisterkog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-04-15 Mkog
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-23 Esrum å
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2023-06-04 Møns fyr
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-21 Grenen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-05-04 Kongens mose
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2023-05-28 Rusland
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2023-05-13 Sjælsø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-24 Ggk
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-06 Fiil sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-24 Gilleleje
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-03 Nakkehoved
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-04-05 Blåv golf
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-02-19
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-03-08 Grib skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2023-04-21 Nordstrand
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-03-24 Bøtø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-21 Gilleleje
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-03-17 Terrassen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-04 Draved skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-06 Fiil sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-10 Ggk
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-02 Nakkehoved
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2023-06-04 Møn
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-04-24 Gilleleje
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-04 Kongens mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-03-24 Børø
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-05-04 Ballum
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-02-16 Solbjerg enge
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-23 Volsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-03-03 Gille
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-05-04
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-03-17 Terrassen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-19 Rode skov
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2023-11-03 Grenen
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-02-19
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-15 Børsmose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2023-02-23 Helsingør lystbådehavn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-03-11 Hvidesande Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2023-06-05 Hjemme
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-03-19 Kaløgrå
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-02-18 G.havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-04-07 Ho plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2023-11-02 Asserbo
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-03-12 Kammersluse
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2023-09-26 Makisangerkrattet
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer