Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-01-07 Årø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-06-04 Øst for Skærbæk
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-01 Haderslev
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-01-14 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-01-22 Asserbo Strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-01-02 Rudbøl sø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2023-02-16 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-02 Rudbøl kog
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-01-17 Diernæs made
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-31 Nord for Toftlund
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2023-12-16 Krathuse ved Frøslev
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-02 Rudbøl kog
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2023-03-26 Stollig og Stentoft (Aabenraa)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-01 Haderslev fjord
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-01-02 Rudbøl kog
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-01 Haderslev fjord
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2023-03-06 Uge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-02 Saltvandssøen
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2023-06-28 Hejlsminde
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-12-29 Nørremølle
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-13 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-01-02 Klæggravene ved Højer
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-01-05 Slivsøen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-02 Nørremølle
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-01 Haderslev fjord
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-02 Saltvandssøen
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-02 Saltvandssøen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-04-11 Gentofte sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-02 Rudbøl sø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2023-01-08 Damende
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-02-16 Nymindegab
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-02 Rudbøl sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-02-04 Gråsten slotssø
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-19 Ved Kerteminde
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-05 Diernæs bugt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-20 Farvand ud for Halk nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-05 Halk nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-01-22 Asserbo Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-01 Haderslev fjord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-05 Slivsøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-03 Haderslev Dam
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-05 Halk nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2023-05-19 Skagen klitplantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-10 Haderslev vesterskov
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-06 Hønning plantage
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-02 Tønder
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-01-14 Bevtoft plantage
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-01 Haderslev
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2023-03-29 Hostrup ved Tønder
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-02 Tønder
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-01-02 Rudbøl sø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-01 Møllestrøm Haderslev
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-01 Haderslev fjord
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-01-02 Kongens mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-01 Haderslev fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-01-05 Halk nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-03 Haderslev Dam
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-01-05 Halk nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-03-25 Ølundgård
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-01-02 Forlandet ud for Saltvandssøen
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2023-05-15 Margrethekog
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-03-14 Ballum forland
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-01-02 Rudbøl
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-01-02 Saltvandssøen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-01-02 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-01-20 Halk nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-03-27 Hindemade
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-04-16 Lakolk strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-06 Farup enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-05-06 Juvre
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-02 Frederikskog
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-01-07 Årø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-03-29 Margrethekog syd
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-01-31 Havneby på Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-03-14 Rømø sønderstrand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-03-25 Ølundgård
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2023-05-24 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-07-09 Halk nor
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-04-01 Lakolk strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-01-02 Saltvandssøen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-10-10 Halk nor
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2023-09-14 Værnengene
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-05-15 Vidåslusen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2023-01-13 Vojensmark
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-02-10 Hindemade
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2023-09-21 Dynt
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2023-10-17 Skallingen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-01 Hindemade (Haderslev)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-03 Hindemade
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-01-02 Saltvandssøen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-01 Hindemade (Haderslev)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-06-10 Årø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-05-01 Slivsø, Hoptrup (Haderslev)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2023-04-06 Hejlsminde nor
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-07-12 Hirtshals
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-01 Haderslev fjord
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-05-06 Hviding engsø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-03-18 Haderslev dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-02 Forlandet ud for Saltvandssøen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2023-10-25 Astrup enge
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-01 Haderslev
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-09-10 Spodsbjerg havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-03-14 Vojensmark
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2023-06-23 Margrethekog
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-03-31 Halk nor
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-06-05 Rømø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-03-31 Halk nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-05-12 Årø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2023-05-06 Hviding engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-05-15 Hasberger Sø
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-05-19 Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2023-02-25 Nyborg
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-06-11 Åbenrå fjord
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-22 Asserbo Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-04-30 Sprogø
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2023-08-14 Fåborg havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-01-05 Halk nor
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-01-20 Farvand ud for Halk nor
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Grenen
214 X Islom (Gavia immer) 2023-05-19 Grenen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-05-19 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-30 Rosenvold
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-03-17 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-01-22 Asserbo Strand
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-10-28 Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-01 Haderslev fjord
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2023-06-23 Margrethekog
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-05-29 Højer
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-01-02 Rudbøl sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2023-04-10 Vittenbjerg
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-01 Haderslev
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-02 Rudbøl sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2023-07-27 Klydesøen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-05-24 Amager
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-15 Haderslev
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-01 Haderslev
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2023-02-02 Frøslev plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-03-19 Ved Kerteminde
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-02 Kongens mose
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-28 Vejlerne
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-04-16 Rømø
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-06-04 Ballum enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-03 Christiansdal
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-05-20 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-02 Rudbøl sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-01-02 Frederikskog
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-02 Tønder
274 X Slørugle (Tyto alba) 2023-03-05 Randerup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2023-02-05 Lindet skov
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-12 Haderslev vesterskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-02 Gludsted plantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-04-19 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-02 Gludsted plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-01-27 Rødekro
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2023-04-01 Ballum enge
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-01-03 Tørning mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-05-04 Frøslev plantage
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2023-03-10 Aabenraa
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-03 Fredsted
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-01-19 Pamhule skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-01-09 Haderslev vesterskov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-02 Tønder kog
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-01-14 Rømødæmningen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-05-26 Damende
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-01-14 Hørgården
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-04 Frøslev plantage
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-01-19 Hindemade
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-06 Bevtoft plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-01 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-01-02 Rudbøl kog
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-01 Haderslev
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-02 Frederikskog
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2023-11-02 Kragesand
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-06 Bevtoft plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-01-06 Bevtoft plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-03 Haderslev dyrehave
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-01-06 Bevtoft plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01 Haderslev
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01 Haderslev
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2023-05-20 Aalborg
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-02-05 Ballum forland
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-03-14 Hønning plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-01-05 Halk nor
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-05-20 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-02-05 Ballum forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-03-26 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-03-30 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-04-12 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-01-03 Haderslev dyrehave
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Fynshoved
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-03-01 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2023-10-07 Landende Rømø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-16 Lakolk sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-23 Sybergland
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2023-06-09 Rømø kirke
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2023-05-27 Slivsøen
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-05-06 Lakolk sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-01 Hindemade (Haderslev)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-27 Slivsøen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-30 Trøllund
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-06-13 Frøslev mose
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-13 Draved skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-01 Hindemade (Haderslev)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2023-08-20 Rosenvold
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-05-01 Hindemade (Haderslev)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-06 Juvre
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-01-03 Christiansdal
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-03 Haderslev dyrehave
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-01 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-03 Haderslev dyrehave
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-01-06 Bevtoft plantage
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-03 Pamhule skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-02 Tønder kog
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2023-04-01 Juvre enge
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-05 Slivsøen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-01-03 Haderslev dyrehave
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-14 Juvre på Rømø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-01-06 Neder Jerstal
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-06-03 Fynshoved
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-03 Tørning mølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-06 Hejlsminde nor
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-05-10 Haderslev vesterskov
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-04 Frøslev plantage
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-01-23 Haderslev havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-05-01 Kalvø (Aabenraa)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-06 Hønning plantage
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-03-28 Grene Sande
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-05-06 Juvre
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-29 Christiansdal
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-02 Rudbøl
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-03 Haven i Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-03-10 Haderslev
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-12 Margrethekog Syd
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-01-10 Haderslev Dam
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-06 Rødekro
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2023-11-05 Mandø
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-01-05 Halk nor
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-04-16 Lakolk sø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2023-02-10 Nørresø ved Tønder
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-03-21 Halk nor
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-04 Haderslev vesterskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-01-19 Pamhule skov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-05 Brunbjerg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2023-06-15 Tryggevælde Ådal
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-02 Rudbøl
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-01-02 Margrethekog Syd
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-01-08 Gåsevig
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-11-21 Søgård mose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-03-25 Sybergland
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2023-01-22 Asserbo plantage
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-01-14 Bevtoft plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-02 Nørremølle
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-01 Haderslev
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-01-05 Halk nor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-01-02 Rudbøl kog
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-05 Diernæs
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-01-07 Årø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer