Danske Årsarter 2023

Danske Årsarter 2023

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stinne Aastrups kryds

Dette er Stinne Aastrups Danske Årsarter 2023

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2023-04-12 Kongenshus
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2023-04-30 Skals ådal
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2023-01-03
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2023-02-12 Krig&Agger
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2023-01-28 Ås
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2023-02-08 Ørum Sø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2023-01-03
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2023-01-18 Kvorning Mølle
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2023-01-29 Fårtoft
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2023-04-04 Arup Vejle
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2023-01-14 Skals ådal
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2023-01-03
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2023-01-11 Havredal
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2023-01-02
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2023-01-19 Kransmose v Finderup
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2023-01-14 Strandet
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2023-04-11 Viskum
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2023-04-04 Bygholm vejle
29 X Knarand (Mareca strepera) 2023-02-08 Agger Tange
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2023-01-14 Hjarbæk fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2023-01-03
33 X Spidsand (Anas acuta) 2023-01-14 Hjarbæk Fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2023-01-08 Føns vang
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2023-05-22 Vejlerne
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2023-01-03 Loldrup Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2023-10-22 Nymindegab
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2023-01-03
41 X Bjergand (Aythya marila) 2023-01-21 Mossø v Klostermølle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2023-01-07 Føns Vig
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2023-01-16 Hanstholm
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2023-01-16 Hanstholm
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2023-01-16 Hanstholm
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2023-01-07 Føns Vig
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2023-01-10 Jordbro engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2023-01-03 Vedsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2023-01-28 Lovens bredning v virksund
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2023-05-30 Kongenshus
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2023-05-20 Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2023-05-10 Lodbjerg Fyr
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2023-01-10
77 X Huldue (Columba oenas) 2023-01-25 Stendal pl
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2023-01-03
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2023-04-18 Hostrup
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2023-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2023-01-03 Nørresø, Viborg
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2023-04-19 Sølsted Mose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2023-01-03 Nørresø, Viborg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2023-01-03
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2023-02-07 Sjørring sø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2023-01-03 Bruunshåb
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2023-05-22 Tømmerby fjord
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2023-01-09 Hald sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2023-04-04 Selbjerg Vejle
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2023-04-12 Søndersø, Viborg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2023-02-08 Agger Tange
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2023-04-04 Bygholm Vejle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2023-02-05 Borris Hede
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2023-04-04 Bygholm vejle
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2023-04-19 Højer sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2023-04-04 Aggersund
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2023-04-11 Strandet
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2023-04-20 Lakolk strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2023-05-04 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2023-04-19 Højer
120 X Storspove (Numenius arquata) 2023-01-10 Strandet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2023-02-08 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2023-04-04 Bygholm vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2023-01-16 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2023-04-19 Højer
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2023-04-04 Bygholm Vejle
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2023-07-09 Agger Tange
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2023-02-11 Hanstholm
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2023-04-18 Vidåslusen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2023-01-16 Hanstholm
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2023-07-09 Agger Tange
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2023-01-03 Nørre Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2023-05-01 Hald Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2023-04-11 Vejrum vestsø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2023-01-14 Virksund
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2023-05-04 skjern enge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2023-04-21 Okkerbassiner
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2023-04-18 Vidåslusen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2023-01-16 Hanstholm
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2023-01-03
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2023-01-16 Hanstholm
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2023-01-16 Hanstholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2023-01-03
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2023-01-14 Ørslevkloster sø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2023-11-05 Ballum Sluse
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-10-12 Hanstholm havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2023-01-10 skals ådal
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-05-15 Nordstrand, Skagen
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2023-10-07 Hanstholm havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2023-04-03 Benslehøj
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2023-04-26 Roshage
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2023-05-21 Krik sandø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2023-04-26 Roshage
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2023-05-21 Krik Sandø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2023-05-22 Kogleaks
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2023-10-07 Roshage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2023-04-26 Roshage
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2023-10-05 Roshage
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2023-02-07 Hanstholm
208 X Alk (Alca torda) 2023-01-16 Hanstholm
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2023-01-16 Hanstholm
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2023-01-16 Ørhage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2023-01-16 Hanstholm
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2023-05-19 Grenen
214 X Islom (Gavia immer) 2023-05-14 Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2023-10-12 Roshage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2023-04-26 Roshage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2023-10-12 Roshage
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2023-04-13 V Bækmarksbro
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2023-01-16 Hanstholm
232 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-01-16 Hanstholm
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2023-01-03
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2023-04-04 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2023-04-04 Han Vejle
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2023-01-03
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2023-01-10 Jordbro engsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2023-05-10 Bulbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2023-05-14 Grenen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2023-05-15 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2023-02-16 St Vildmose - ørnefenner
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2023-01-03
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2023-04-04 Han Vejle
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2023-01-14 skals enge
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-31 Han Vejle
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2023-05-10 Bulbjerg
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2023-05-20 Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2023-01-10 Tjele langsø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2023-05-15 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2023-01-08 Føns vang
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2023-05-10 Bulbjerg
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2023-01-03
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2023-03-08 Borbjerg pl
278 X Natugle (Strix aluco) 2023-01-15 Skive
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-29 Gludsted pl
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-04-21 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-01 Gludsted pl
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2023-02-27 Kongenshus hede
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2023-01-11 Troldeslugten
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2023-05-18 Tranestederne
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2023-05-04 Værnengen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2023-04-18 Aabenraa
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2023-04-18 Aabenraa
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2023-01-03
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2023-01-10 Sødal skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2023-01-03 Overgaards Marker n f Viborg
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2023-05-10 Bulbjerg
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2023-01-03
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2023-05-15 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2023-01-26 Lynderupgård enge
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2023-05-10 Bulbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2023-01-10 Lynderupgård enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2023-05-13 Pælebakkeklit
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2023-01-10 Tjele langsø
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2023-05-13 Pælebakkeklit
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2023-05-15 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2023-01-03
318 X Husskade (Pica pica) 2023-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2023-01-03
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2023-01-03
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2023-04-18 Sønderjylland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2023-01-03
325 X Ravn (Corvus corax) 2023-01-03
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2023-01-26 Strandet
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2023-03-21 Hjøllund pl
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2023-01-11 Troldeslugten
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-02-05 Borris Hede
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2023-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2023-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2023-01-14 Kølsen-Skals engsø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2023-04-10 Gludsted pl
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2023-02-07 Sjørring sø
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2023-05-20 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2023-04-26 Hanstholm havn
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2023-04-12 Viborg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2023-04-18 Ballum sluse
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2023-05-04 Knudstrup
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2023-03-21 Mossø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2023-05-03 Hald Ege
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2023-04-19 Kogsbøl mose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2023-03-31 Søvsø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2023-04-16 Kølsen-Skals Engsø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2023-05-04 Fuglsand
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2023-05-22 Bygholm vejle
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2023-05-24 Hanstholm Fyrhaver
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2023-04-30 Skals ådal
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2023-04-19 Magisterkog
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2023-04-26 Tved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2023-05-18 Grenen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2023-04-30 Ulbjerg Klint
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2023-05-04 Skjern Enge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2023-02-05 Borris Hede
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2023-01-25 Stendal pl
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2023-01-03
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2023-01-03
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2023-02-27 Rindsholm
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2023-01-07 Strib
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2023-01-02
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2023-04-26 Hanstholm
404 X Solsort (Turdus merula) 2023-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2023-01-07 strib
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2023-10-23 Vandet sø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2023-03-21 Hjøllund pl
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2023-03-21 Hjøllund
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2023-05-20 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2023-01-11
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2023-04-16 Kølsen-Skals engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2023-06-05 Nørreådalen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2023-05-01 Hald Sø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2023-05-20 Hirtshals
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2023-05-01 Hald sø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2023-05-17 Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2023-02-11 Hanstholm
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2023-04-18 Sønderjylland
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2023-11-27 Hanstholm havn
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2023-01-09 Niels Bugges, Hald sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2023-01-01
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2023-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Odense
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2023-03-22 Odense
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2023-04-18 Ved Aaen, gl digevej
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2023-02-27 Rindsholm
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2023-03-21 Mossø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2023-03-21
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2023-05-01 Nr Feldborg pl
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2023-01-26 Virksund
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2023-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2023-01-09 Skansen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2023-03-31 Grønhøj plantage
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2023-01-03
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2023-01-07 Strib
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2023-04-26 Roshage
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2023-03-28 Skelhøje
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2023-01-02
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2023-05-15 Grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2023-02-05 Borris Hede
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2023-01-14 Nederhede
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2023-01-02
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2023-01-03
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2023-02-11 Hanstholm
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2023-02-12 Krik
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2023-01-02
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2023-03-21 Klostermølle
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer