Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-01-01 Hyldtofte (Lolland)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-01-02 Storstrømmen vest for Farø (Vordingborg)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-01-03 Frederikshave (Vordingborg)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-04 Hårbølle (Vordingborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-02 Frederikshave (Vordingborg)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-01 Hyldtofte (Lolland)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-01-04 Hårbølle (Vordingborg)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-01 Frederikshave (Vordingborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Fanefjord, del 10 af IBA 84 (Vordingborg)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-02-20 Lille Jyndevad (Aabenraa)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-02 Gåsesøen - Ulvshale Skov (Vordingborg)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Bogødæmningen, syd (Vordingborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Hårbølle (Vordingborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-02 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-02-22 Sortedamssøen. N-del (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-01 Hirbosøerne (Lolland)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Hirbosøerne (Lolland)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-04-01 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-02 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-04 Tolken ud for Hårbølle Strand (Vordingborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Bogødæmningen, syd (Vordingborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-01 Maribo Søndersø midt (Lolland)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-02 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-14 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-02 Stege (Vordingborg)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-03-06 Kildegårdens jorder (Herlev)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-12 Røddinge (Vordingborg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-03-10 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-02 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-04-03 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-05-27 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Nordhavnstippen/Stubben (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-07-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-11 Hegnede Bugt (Vordingborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-09 Stokholtshuse (Sorø)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-03-11 Høje Nyord (Vordingborg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-09-24 Gedser Odde (Guldborgsund)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-01-29 Ølsemagle Revle (Køge)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-05-01 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-07-22 Kalløgrå (Guldborgsund)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-09-30 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-09-30 Mandø (Esbjerg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-05-01 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-05-21 Jerup Strand og Enge (Frederikshavn)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-05-24 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-07-22 Kalløgrå (Guldborgsund)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-01-03 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-21 Jerup Strand og Enge (Frederikshavn)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-08-06 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-01 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-07-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-15 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-05-24 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-09-24 Havet ud for Gedser Odde (Guldborgsund)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-03-15 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Bogø ved Møn, vest (Vordingborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-08-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-04-12 Vedbynørre (Slagelse)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-08-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-03-15 Holmesø (Brøndby)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-05-18 Frederiksberg (Frederiksberg)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-21 Jerup Strand og Enge (Frederikshavn)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-11-12 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
208 X Alk (Alca torda) 2022-11-12 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-05-24 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-04-24 Nørre Herlev (Hillerød)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-04 Hjelm Bugt ml. Madses Klint og Hjelm Nakke (Vordingborg)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Bogødæmningen, syd (Vordingborg)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-05-27 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-05-22 Storsig, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Barholm ved Møn-Bogø Dæmningen (Vordingborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-01 Maribo Søndersø vest (Lolland)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-01 Bækkebro (Gribskov)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-14 Lerbæk Bakker (Vordingborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2022-05-22 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-21 Hulsig Hede (Frederikshavn)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-21 Hulsig Hede (Frederikshavn)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-21 Hulsig Hede (Frederikshavn)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2022-05-23 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-03 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-07-29 Vesterlund ved Thyregod (Vejle)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-02 Veddelen (Vordingborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-25 Damsted (Frederikshavn)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-09 Allerup v/Højby (Odense)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-23 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-01 Guldborgsund, nord, del 7 (Guldborgsund)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-24 Farø (Vordingborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Majbølle Nor (Guldborgsund)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-25 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-29 Køge Lystbådehavn (Køge)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-05-24 Fyrvej, Skagen (Frederikshavn)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2022-04-23 Frederiksberg (Frederiksberg)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-04-12 Skjern Å, Hastrup Sø - Tykskov (Vejle)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-25 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-20 Gråsten Søerne (Sønderborg)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-26 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-04-01 Mosehusene ved Birkerød (Allerød)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-04-12 Grøndal Plantage, Johanneplantage (Ikast-Brande)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-01 Bogø ved Møn, øst (Vordingborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-23 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-15 Hårbølle Havn (Vordingborg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-23 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-18 Nyord Enge (Vordingborg)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-15 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-10-01 Mandø (Esbjerg)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-02 Gåsesøen - Ulvshale Skov (Vordingborg)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Holmeskov Dyrehave (Guldborgsund)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Frederikshave (Vordingborg)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Bogø ved Møn, vest (Vordingborg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-22 Fjelde (Guldborgsund)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-12-28 Solrød Strand (Solrød)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-16 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-05-23 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-11-20 Filsø, Langodde (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-05-25 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-05-28 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-16 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-05-14 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-06-04 Fanefjord Skov (Vordingborg)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-12-10 Nyord Kirkegård (Vordingborg)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-01 Mandø (Esbjerg)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-19 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-28 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-07-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2022-05-24 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-23 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
368 Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-14 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-16 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-14 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-26 Landbohøjskoles Have (Københavns Universitet) (Frederiksberg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-21 Hulsig Hede (Frederikshavn)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-12 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-02-20 Gråsten Søerne (Sønderborg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-02 Tågeby (Vordingborg)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-16 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Bogø ved Møn, vest (Vordingborg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Skidenvig (Guldborgsund)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-01-06 Færgens Vænge (Vordingborg)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-04-01 Holløse Bredning (Gribskov)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-15 Busene Have (Vordingborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-12 Knabberup Sø (Vejle)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-15 Busene Have (Vordingborg)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-21 Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-16 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-23 Hillerød By (Hillerød)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-24 Troldkær (Råbjerg Enge) (Frederikshavn)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-05-21 Brovande, Skagen (Frederikshavn)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-02-13 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Holeby (byen) (Lolland)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Kallø (Guldborgsund)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-05-23 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-04-11 Nørre Tinnet (Vejle)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-01-01 Hirbosøerne (Lolland)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-05-21 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-02-19 Sprogø (Slagelse)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-02 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-08 Toksværd (Næstved)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-03-12 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-01-22 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-04-12 Grøndal Plantage, Johanneplantage (Ikast-Brande)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-29 Køge Lystbådehavn (Køge)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-04-02 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-01-01 Kalløgrå (Guldborgsund)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer