Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Philip Elbek


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Philip Elbeks kryds

Dette er Philip Elbeks Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-15 Langebæk (Vordingborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-02-12 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-15 Røstofte (Vordingborg)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-02-27 Haurvig vest (Ringkøbing-Skjern)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-15 Nyord Enge (Vordingborg)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2022-05-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-02-26 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-15 Nyord Enge (Vordingborg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-02-19 Sortedamssøen. N-del (København)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-02-12 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-02-12 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-02-19 Sortedamssøen. N-del (København)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-15 Havet ud for Møns Klint (Vordingborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-02-19 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-15 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-15 Havet ud for Møns Klint (Vordingborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-15 Havet ud for Møns Klint (Vordingborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-02-12 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-15 Ulvsund - øst for Dronning Alexandrines Bro (Vordingborg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-15 Havet ud for Møns Klint (Vordingborg)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-09-11 Gedser Odde (Guldborgsund)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-06 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-15 Stege (Vordingborg)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-02-07 Ballerup (Ballerup)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-02-13 Vorup Enge / Vorup Engsø (Randers)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-03-10 DTU (Danmarks Tekniske Universitet) (Lyngby-Taarbæk)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-15 Havet ud for Møns Klint (Vordingborg)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Nordhavn (København) (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-02-19 Selsø Sø området (Frederikssund)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-05-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-04-22 Bøtø Enge (Guldborgsund)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-12 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-02-12 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2022-05-11 Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-05-11 Rømødæmningen (Tønder)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-19 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-05-07 Søholm Engsø (Stevns)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2022-05-11 Møgeltønder Kog (Tønder)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-13 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-15 Nyord Enge (Vordingborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-04-14 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-05-11 Rømødæmningen (Tønder)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-05-11 Rømødæmningen (Tønder)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-03-13 Mesinge (Kerteminde)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-15 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-02-27 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-02-12 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-02-27 Høje Sande (Ringkøbing-Skjern)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-03-25 Køge Sønakke (Stevns)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-03-25 Søholm Engsø (Stevns)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-04-09 Hals
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-07-28 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-07-28 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-02-19 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-04-14 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-07-20 Blåvands Huk (Varde)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-15 Møns Klint (Vordingborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-15 Havet ud for Møns Klint (Vordingborg)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2022-02-12 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-15 Gammel Kalvehave (Vordingborg)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-04-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-10 Grenen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-14 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-11 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-04-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-04-10 Grenen
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-28 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-01-28 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-02-19 Hesselø Bugt ud for Asserbo og Melby Overdrev (Halsnæs)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-04-12
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2022-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-09-11 Gedser Odde (Guldborgsund)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-28 Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-15 Havet ud for Møns Klint (Vordingborg)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-05-21 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-02-27 Høje Sande (Ringkøbing-Skjern)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-15 Luddeholme (Vordingborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-02-12 Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-06-05 Gedser Odde (Guldborgsund)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-03-25 Søholm, Stevns (Stevns)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-18 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-30 Ravnholt (Midtfyn) (Nyborg)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-02-19 Marup Mose (Holbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-02-05 Ganløse Ore (Egedal)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-02-27 Høje Sande (Ringkøbing-Skjern)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-15 Nyord Enge (Vordingborg)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-04-12 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-05-11 Ballum Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-02-19 Sletelte (Gribskov)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-04-11 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-15 Nyord Enge (Vordingborg)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-03-25 Køge Sønakke (Stevns)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-15 Ny Prøve ved Stavnstrup (Næstved)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-02-26 Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-28 Sparresholm (Næstved)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-02-27 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-25 Skagbanke, Skagen (Frederikshavn)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) Gedser fuglestation
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-03-05 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-02-12 Vrøgum Klitplantage (Varde)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-03-16 Ganløse Ore (Egedal)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-15 Nielstrup, Sydsjælland (Faxe)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-05-01 Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-10 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-06-05 Gedser Odde (Guldborgsund)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-15 Nyord Enge (Vordingborg)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-18 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-04-12 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-18 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-15 Engelstrup (Næstved)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-02-13 Randers (Randers)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-15 Keldemose Eng (Vordingborg)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-15 Stege (Vordingborg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-05-28 Grenen (Skagen)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-02-05 Ganløse Ore (Egedal)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-04-15 Vesterlyng/Nyrup bugt (Odsherred)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-02-12 Vrøgum Klitplantage (Varde)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-02-27 Skaven Strand (Ringkøbing-Skjern)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-02-12 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-15 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-15 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-03-25 Køge Sønakke (Stevns)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-17 Gedser Odde (Guldborgsund)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-03-25 Køge Sønakke (Stevns)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-17 Gedser Odde (Guldborgsund)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-02-12 Filsø Hede & Porsmose Bjerge (Varde)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-03 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-17 Måløv (Ballerup)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-24 Rørmosen-Engareal - Sct. Hans (Roskilde)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-07 Søholm Engsø (Stevns)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-01 Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-26 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-06 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-12 Grenen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-11 Sølsted Mose (Tønder)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-01 Pøleåen mellem Alsønderup engsø og Arresø (Hillerød)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-23 Fælledparken (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-15 Møns Klint (Vordingborg)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-02-19 Bækkebro (Gribskov)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-04-16 Vesterlyng/Nyrup bugt (Odsherred)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-02-19 Bækkebro (Gribskov)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-02-12 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-11 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-15 Petersgård (Vordingborg)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-15 Hastrup (Vordingborg Kommune) (Vordingborg)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-03-13 Hunderup Skov (Sejerskov) (Odense)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-24 Rørmosen og slambassinerne ved Roskilde (Roskilde)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-02-27 Vrøgum Klitplantage (Varde)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-09 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-15 Møns Klint (Vordingborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-06 Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-03 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-05-28 Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-09 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Gedser fuglestation
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-05-09 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-15 Stege (Vordingborg)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-02-13 Randers (Randers)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-02-12 Kongens Kær (Vejle)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-05-09 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-03-25 Køge Sønakke (Stevns)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-16 Ganløse Ore (Egedal)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-15 Nyord Enge (Vordingborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-18 Gedser Odde (Guldborgsund)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-03-13 Bregnør Bugt (Odense)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-02-12 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-03-05 Nivå lergrave (Fredensborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-03-05 Vaserne (Rudersdal)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-15 Stege (Vordingborg)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-15 Pollerup (Vordingborg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-02-26 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-02-13 Bølling Sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-02-05 Ganløse Ore (Egedal)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-02-13 Odden, Silkeborg (Silkeborg)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2022-04-19 Gedser Odde (Guldborgsund)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-15 Klinteskoven (nord og øst for bilvej) (Vordingborg)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-02-12 Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-02-12 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-02-12 Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-02-20 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer