Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Stinne Aastrup


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stinne Aastrups kryds

Dette er Stinne Aastrups Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-30 Strandet
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-04-24 forlandet ud for saltvandssøen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-12 Frederiks
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-03 Hald Sø
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-05-28 Lille Vildmose
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Frederiks
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-12 Frederiks
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-12 Frederiks
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-05 Nørre Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-03 Skansen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Skelhøje
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-01-24 Finderup
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-21 vejlerne
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-03-04 Søndersø(Furesø)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-30 Jordbro engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-17 Hjarbæk Fjord
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-02 Hald Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-04-14 Bygholmengen
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-17 Hjarbæk Fjord
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-04-14 Bygholmengen
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-03-03 Gentofte sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-13 Jordbeo engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2022-11-13 Klejtrupsø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-02 Hald Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-17 Hjarbæk Fjord
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-21 Hanstholm havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-10-29 Grenen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-21 Roshage
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-13 Jordbro engsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-17 Jordbro engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-05 Loldrup Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-02-13 Ejby
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-06-23 Kongenshus
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-23 Skagen
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-10-29 Grenen
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-15 Blåvand
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-10 Viborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-01-23 Hald Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-03 Skansen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-06 Frederiks
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-04-14 Han Vejle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-28 Strandet
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-05 Nørresø, Viborg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-19 Hald Ege
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-17 Hjarbæk Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-03-04 Søndersø(Furesø)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-03-03 Gentofte sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-04-23 Tempelkrog søen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-04-23 Tempelkrog søen
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-21 Hanstholm
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-04-14 Bygholmengen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-03-03 Gentofte sø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-04-14 Bygholmengen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-04-24 forlandet ud for saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-04-14 Lund Fjord
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-13 Viskum
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-04-23 Saltvandssøen
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-24 Margrethe kog
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-21 vejlerne
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-05-28 Geraa
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-04-14 Bygholmengen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-01-21 Hanstholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-08-17 Agger Tange
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-14 Bygholmengen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-28 Geraa
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-16 Grynderup sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-05-25 Jerup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-04-20 Agger Tange
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-26 Thorsminde
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-08-07 Bygholm Vestsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2022-08-07 Bygholm vejle vestsø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-13 Viskum
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-25 JerupStrand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-08-06 Kvols hage
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-30 Virksund
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-16 Grynderup sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-04-24 forlandet ud for saltvandssøen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-24 forlandet ud for saltvandssøen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-01-21 Hanstholm
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-05 Houlkær
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-04-24 forlandet ud for saltvandssøen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-08-16 Hanstholm Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-03 Skansen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-17 Hjarbæk Fjord
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-01-21 Hanstholm Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-03 Skansen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-10-29 Grenen
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-04-14 skovsted
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-04-24 Saltvandssøen
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-20 Agger Tange
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-20 Agger Tange
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-25 Jerup Strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-04-24 Saltvandssøen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-10-29 Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-19 skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2022-10-29 Grenen
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-21 Hanstholm Havn
208 X Alk (Alca torda) 2022-10-29 Grenen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-05-19 grenen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-21 Roshage
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-05-26 Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-01-21 Hanstholm Havn
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2022-10-29 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-05-22 Grenen
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-18 Grenen
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-04-23 Jejsing
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-05-22 Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-02 Hald Sø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-04-24 Ribe
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-04-14 Bygholmengen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-04-14 Han Vejle
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-02 Non Mølle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-30 Jordbro engsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-05-21 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-22 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2022-05-22 Saftevandsbakken, Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-22 Skagen
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-28 Lille Vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2022-05-23 Saftevandsbakken, Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-13 Mønsted
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-14 Han Vejle
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-21 Arup Vejle
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-13 Middelhede
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-22 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-31 Haldagermagle/slagelse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-12 Høgild
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-03 Skansen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-26 Skagen
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-05 Houlkær
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-04-18 Stendal pl
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-04-30 Dollerup Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-06 Frederiks
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-05-23 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-23 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-05-22 Skagen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-15 Blåvand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-11-02 Kompedal Pl
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-22 Ellekrattet
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-02 Non Mølle
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Frederiks
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-02 Non Mølle
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Frederiks
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-04-23 sønderjylland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Skelhøje
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-05 Loldrup sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-10-29 Grenen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-05 viborg
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-02-19 Hald Ege
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-12 Karup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-02 Frederiks
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-03 Skansen
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-04-14 Han Vejle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-05-03 Ravnholt
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-12 Grønhøj
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-20 Hirts
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-10-09 Agger
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-23 Tempelkrog søen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-20 Agger Tange
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-24 Saltvandssøen
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2022-10-29 Grenen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-02-16 Viborg
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-17 Stendal pl
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-20 Agger Tange
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-04-10 Hald Sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-24 Saltvandssøen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2022-05-24 Grenen
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-22 Grenen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-06-10 Nørreådalen, Viborg
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-27 Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-15 Blåvands Huk
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-18 Stendal pl
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-16 Grynderup sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-28 Frederiks
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-15 Blåvand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvands Huk
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-10-09 Agger
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-04-18 Stendal pl
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-05 Nørre Enge
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-02 Non Mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-02-19 HaldEge
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-01-02 Non Mølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-13 Vium
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-21 sdr vorupør
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Frederiks
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-03 Skansen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-13 Vium
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-04-14 vejlerne
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-05 Loldrup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-15 Blåvand
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-02 Non Mølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-14 Lund Fjord
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-06-10 Nørreådalen Viborg
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-15 Blåvand
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-20 vorupør
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-24 Hostrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-06-10 Nørreådalen, Viborg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-04-20 Stenbjerg
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-20 Agger Tange
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-13 Rindsholm
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Frederiks
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Frederiks
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-04-14 frederiks
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-24 Saltvandssøen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-13 Mønsted å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-04-10 Hald Hovedgaard
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2022-10-29 Grenen
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-13 Vium
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-29 Karup Å
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-26 Thorsminde
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-02 Non Mølle
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Skelhøje
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-05 Viborg
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-05 Loldrup Sø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-12 Frederiks
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-04-20 Stenbjerg
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-05-22 grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-29 Grenen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-02-19 Ulvedal plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-02-10 Kjellerup
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-05 Houlkær
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-21 Hanstholm Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-01-12 Frederiks
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-05 Loldrup Sø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-04-14 Lund Fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer