Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Køie Poulsens kryds

Dette er Michael Køie Poulsens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-07-21 Kongens Mose (Tønder)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-04-17 Luddeholme (Vordingborg)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-01 Tårup (Nordfalster) (Guldborgsund)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-06-20 Holløse Bredning (Gribskov)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2022-01-01 Tårup (Nordfalster) (Guldborgsund)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-01 Tårup (Nordfalster) (Guldborgsund)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2022-01-01 Tårup (Nordfalster) (Guldborgsund)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-10-22 Karlsgårde Sø (Varde)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-10-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-07-29 Bøtø Enge (Guldborgsund)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-12-17 Bagsværd Sø (Gladsaxe)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Gedser Lystbådehavn (Guldborgsund)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-12-30 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-01 Gedser Lystbådehavn (Guldborgsund)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-07-11 Damhussøen (København)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-01-06 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-10-21 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-01 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-13 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-24 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-10-29 Holtug Kridtbrud (Stevns)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-04 Fredensborg By (Fredensborg)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-04-17 Nivå Ådal (Fredensborg)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-02 Frederiksværk by (Halsnæs)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-07 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-06 Høve Strand (Odsherred)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-04-17 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-05-08 Tempelkrogsøen (Holbæk)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-13 Nordhavnstippen/Stubben
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-06-13 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-18 Selsø Sø området (Frederikssund)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-01-01 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-07-17 Kalløgrå (Guldborgsund)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-22 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-07-23 Grønningen med vader (Sandene), Fanø (DMU 81A) (Fanø)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-07-16 Børstrup Hage (Gribskov)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-04-17 Nyord Enge (Vordingborg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-07-23 Grønningen med vader (Sandene), Fanø (DMU 81A) (Fanø)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-17 Nyord Enge (Vordingborg)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-07-11 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-07-11 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-07-16 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-10-20 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-07-17 Majbølle Nor (Guldborgsund)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-10-21 Grønningen (Varde)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-07 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-04-17 Luddeholme (Vordingborg)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-17 Luddeholme (Vordingborg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-07-29 Bøtø Enge (Guldborgsund)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-07 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-07-30 Gedser Odde (Guldborgsund)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-04-14 Svogerslev (Roskilde)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-04-17 Busemarke Mose (Vordingborg)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-17 Hjelm Bugt ud for Klintholm Havn (Vordingborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-06-13 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-17 Nyord Enge (Vordingborg)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-07-24 Rudbøl Sø (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-06 Musholm Bugt (Kalundborg)
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-05-22 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-05-20 Hulsig Hede (Frederikshavn)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-04-23 Nørre Herlev (Hillerød)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-06 Ribe, syd
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-05-15 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-01 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2022-07-22 Kongens Mose (Tønder)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2022-05-22 Skagen By (Frederikshavn)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2022-05-20 Gyvelmarkerne (Frederikshavn)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-03-23 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-01 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-07-21 Kongens Mose (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-01-01 Østerskov - øst for Skørringe (Guldborgsund)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-04-18 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2022-01-23 Svallerup
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-20 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2022-04-17 Råby Sø (Vordingborg)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-05-24 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-07 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-08-26 Skansebakken (Hillerød)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-05-26 Busene (Vordingborg)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-12-18 Langstrup Mose (Fredensborg)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-01-03 Ålsgårde (Helsingør)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-01 Bøtø Nor vest for Gedser Landevej (Guldborgsund)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-01 Bøtø By og Strand (Guldborgsund)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-10-27 Nakkehoved (Gribskov)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-10-19 Ho Plantage (Varde)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-01 Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Bøtø By og Strand (Guldborgsund)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-10-19 Skallingen (Varde)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-26 Lille Vejlesø (Ishøj)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-21 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-09 Agger Tange (Thisted)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-17 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-04-16 Korshage (Odsherred)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-06-10 Holløse Bredning (Gribskov)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-17 Gåsesøen - Ulvshale Skov (Vordingborg)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2022-08-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-26 Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-24 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvands Huk
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-04-17 Kraneled (Vordingborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-01 Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-04 Skansebakken (Hillerød)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-11-06 Søndermarken (Frederiksberg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-13 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Gedser By (Guldborgsund)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Gedser Agerland (Guldborgsund)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-01 Bøtø Nor midt (markerne) (Guldborgsund)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-12 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Gedser Lystbådehavn (Guldborgsund)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-04-20 Gundsømagle Sø (Roskilde)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-19 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-14 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2022-05-14 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-17 Jydelejet (Vordingborg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-17 Nyord Kirkegård (Vordingborg)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-16 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-17 Jydelejet (Vordingborg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Gedser By (Guldborgsund)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-17 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2022-05-15 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-03-14 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-17 Jydelejet (Vordingborg)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-03 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Gedser By (Guldborgsund)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Gedser By (Guldborgsund)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Gedser Odde (Guldborgsund)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-10-19 Skallingen (Varde)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-10-19 Skallingen (Varde)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-19 Skallingen (Varde)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-07 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2022-10-30 Asserbo Plantage (Halsnæs)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-04-17 Møns Fyr (Vordingborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger By
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer