Danske Årsarter 2022

Danske Årsarter 2022

Ib Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ib Jensens kryds

Dette er Ib Jensens Danske Årsarter 2022

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-02-12 Bursø (Lolland)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-08-02 Uggerby Å (Bindslev - Uggerby) (Hjørring)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-01 Strids Mølle (Kalundborg)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-09-14 Børstrup Hage (Gribskov)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-01-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-09 Osager (Lejre)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-10-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-01-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-30 Børstrup Hage (Gribskov)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-11-27 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-18 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-01 Strids Mølle (Kalundborg)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-09 Marup Mose (Holbæk)
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-04-01 Bløden (Roskilde)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-02-10 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-07-07 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2022-04-21 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-01 Tissø Roklub (Kalundborg)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-01-09 Store Kattinge Sø (Roskilde)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2022-10-21 Blåvands Huk (Varde)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-01-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-01 Tissø Roklub (Kalundborg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-13 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-06-05 Skiveren (Frederikshavn)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-12 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-10-29 Stevns Kridtbrud (Stevns)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-05-14 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-01 Nørrebro, indre (København)
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-02-12 Maribo Søndersø midt (Lolland)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-01 Snertinge ved Svinninge (Kalundborg)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-01-22 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-10-21 Grønningen (Varde)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-01-08 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-02-23 Emdrup (København)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-09 Kattinge Vig (Roskilde)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-09 Munkholm (Holbæk)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-02-19 Sjælsø vest (Allerød)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-04-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-06 Nordhavnstippen/Stubben (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-02-25 Ølsemagle Revle (Køge)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-10 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-02-12 Pilet (Lolland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-12 Ølsemagle Revle (Køge)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-04-30 Kobæk Sø (Slagelse)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-05-14 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-02-20 Saltholm (Tårnby)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-05-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-14 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-05-15 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2022-05-21 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-03-22 Emdrup (København)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-03-19 Nordhavnstippen/Stubben (København)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2022-05-08 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-01-15 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-06-13 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-05-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-01 Sanddobberne (Odsherred)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-05-29 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-14 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-04-30 Kobæk Sø (Slagelse)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-04-06 Sjælsø vest (Allerød)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-05-14 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-08 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-01-08 Emdrup Sø (København)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-02-20 Saltholm (Tårnby)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-04-28 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-04-23 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-05-16 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-05-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-05-15 Blåvands Huk (Varde)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-01-30 Børstrup Hage (Gribskov)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-06-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2022-07-30 Det Grå Fyr, Skagen (Frederikshavn)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-01-30 Børstrup Hage (Gribskov)
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-14 Børstrup Hage (Gribskov)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2022-09-14 Børstrup Hage (Gribskov)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-06-05 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-09-01 Holtug (Stevns)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-01-14 Børstrup Hage (Gribskov)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-05-16 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-06-05 Flagbakken (Frederikshavn)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-01-28 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-01 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-05-29 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-01 Selsø Sø området (Frederikssund)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-05-20 Emdrup (København)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-06-05 Flagbakken (Frederikshavn)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-01 Lille Åmose - Øst (Kalundborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-03-26 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-01-25 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-08-28 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-02-12 Algestrup / Tureby (Køge)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-06-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-08 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-01-15 Svenskeholm Syd, Kalvebod Fælled (Tårnby)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-01 Tissø Roklub (Kalundborg)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-01-09 Boserup Skov (Roskilde)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-06-07 Fræer (Rebild)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-01-17 Flyvestation Værløse (Furesø)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2022-03-04 Agnæs (Frederikssund)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-01-29 Valbyparken (København)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2022-06-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-02-27 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-01-16 Ganløse Ore (Egedal)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-07-28 Skiveren (Frederikshavn)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-09 Langtved, Bramsnæs (Lejre)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-06-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-06-04 Saftevandsbakken (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-14 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-02-20 Saltholm (Tårnby)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-06-04 Skiveren (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-01-25 Klelund Dyrehave Nord (Vejen)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-08 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-01 Veddinge (Odsherred)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-01 Veddinge (Odsherred)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-01 Ordrup, Nordvestsjælland (Odsherred)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-02-12 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-15 Svenskeholm Syd, Kalvebod Fælled (Tårnby)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-10-29 Roskilde Vest (Roskilde)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-06-04 Skiveren (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-01 Ordrup, Nordvestsjælland (Odsherred)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-09-30 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-17 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-01-15 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-06-04 Skiveren (Frederikshavn)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-01-15 Nordre Klapper, Kalvebod Fælled (København)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-06-07 Hirtshals (Hjørring)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-01-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-22 Nordhavn (København) (København)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-04-28 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-08-27 Nordhavnstippen/Stubben (København)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2022-11-27 Lille Vejlesø (Ishøj)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-09-30 Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-18 Vejers Sommerhusområde (Varde)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-09 Agger Tange (Thisted)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-18 Holmens Kirkegård (København)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-25 Brønshøjparken (København)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-14 Lille Vejlesø (Ishøj)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-05-29 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2022-06-07 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-29 Tårnby bydel (Tårnby)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-15 Nordhavnstippen/Stubben (København)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-18 Garnisons Kirkegård (København)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-17 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-30 Fornetofte Marker (Slagelse)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-07 Møns Fyr (Vordingborg)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Mosen, Blåvand
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-01-08 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-01-08 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-02-10 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2022-06-06 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-01-15 Svenskeholm Syd, Kalvebod Fælled (Tårnby)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Ordrup, Nordvestsjælland (Odsherred)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-01 Ordrup, Nordvestsjælland (Odsherred)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-26 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-26 Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-07-30 Skiveren (Frederikshavn)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-12 Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-07 Jydelejet (Vordingborg)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-04-22 Østerbro, ydre (København)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-04-20 Amager Fælled (København)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2022-04-30 Fornetofte Marker (Slagelse)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-01 Nordhavnstippen/Stubben (København)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-05-15 Mosen, Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-02-19 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Ordrup, Nordvestsjælland (Odsherred)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-08 Vigerslevparken (København)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-30 Fornetofte Marker (Slagelse)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-01-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-19 Nordhavnstippen/Stubben (København)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-01-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-04-23 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-01 Ordrup, Nordvestsjælland (Odsherred)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-13 Vangede (Gentofte)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-01-08 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-08 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2022-06-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Ordrup, Nordvestsjælland (Odsherred)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-01-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-03-19 Nordhavnstippen/Stubben (København)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-12-24 Sundet - Faaborg (Faaborg-Midtfyn)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2022-06-04 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-19 Skallingen (Varde)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-01-16 Ganløse Ore (Egedal)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-29 Sydhavnstippen (København)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2022-04-30 Kobæk Sø (Slagelse)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-01-22 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-01-01 Ordrup Næs (Odsherred)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-05-07 Møns Fyr (Vordingborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-01 Høve Strand (Odsherred)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-01-15 Prøvestenen (København)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Rørsangervej 4B, Agger
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer