Danske Årsarter 2016

Danske Årsarter 2016

Svend Rønnest


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Svend Rønnests kryds

Dette er Svend Rønnests Danske Årsarter 2016

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2016-01-14 Hvidbjerg
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2016-06-08 Gredstedbro
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2016-01-06 Vognsbølparken
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2016-01-01 Skallingen
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2016-04-12 Værnengene
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2016-02-12 Teesmose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2016-01-01 Skallingen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2016-01-04 Sneum sø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2016-01-06 Esbjerg By
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2016-02-12 Svalebæk
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2016-01-04 Sneum sø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2016-01-01 Skallingen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2016-01-12 ved Outrup
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2016-01-04 Sneum sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2016-01-14 Broeng Grusgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2016-01-01 Skallingen
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2016-03-20 Bryndumdam
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-02-11 Utterslev Mose
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2016-04-01 Sneum sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2016-02-02 Skern Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2016-01-06 Vognsbølparken
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2016-01-04 Sneum sø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2016-01-04 Sneum sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2016-01-19 Ballum Sluse
34 X Krikand (Anas crecca) 2016-01-04 Sneum sø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2016-04-27 Kjelst Enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2016-07-27 Hejrede Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2016-01-12 Fiilsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2016-03-13 Vaserne
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2016-01-04 Brogård Grusgrav
41 X Bjergand (Aythya marila) 2016-02-12 Slambassinerne, Stege
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2016-03-09 Svendborgsund
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2016-01-07 Søndervig
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2016-01-07 Søndervig
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2016-01-07 Søndervig
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2016-01-07 Søndervig
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2016-01-14 Hvidbjerg Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2016-01-14 Blåvand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2016-01-04 Sneum sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2016-01-12 Fiilsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2016-01-07 Hvide Sande Havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2016-01-19 Ballum Sluse
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2016-05-11 -
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2016-05-06 Bork Havn
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2016-05-06 Værnengene
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2016-01-06 Esbjerg Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2016-01-04 Darum Enge
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2016-01-01 Esbjerg By
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2016-05-17 Stensbæk Pl.
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2016-01-01 Esbjerg By
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2016-01-04 Sneum Sluse
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2016-01-06 Vognsbøl, Esbjerg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2016-01-04 Sneum sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø
93 X Trane (Grus grus) 2016-01-26 Kongens Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2016-01-04 Sneum ådal
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2016-04-06 Lakolk, Rømø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2016-01-06 Esbjerg Havn
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2016-04-12 Skjern Enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2016-01-04 Sneum sø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2016-03-14 Sneum sø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2016-01-12 Fiilsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2016-01-07 Tipperne
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2016-05-17 Mandø
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2016-03-14 Darum Vade
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2016-03-08 Esbjerg Havn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2016-04-06 Nørresø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2016-04-06 Rømø Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2016-05-02 Nørre Farup
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2016-04-06 Nørresø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2016-01-04 Sneum sø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2016-01-06 Esbjerg Havn
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2016-04-12 Værnengene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2016-01-07 Hvide Sande Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2016-01-07 Hvide Sande Havn
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2016-04-01 Sneum sø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2016-05-17 Vidåens udløb
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2016-05-24 Kongeåslusen
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2016-05-10 Nørresø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2016-01-01 Skallingen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2016-01-04 Sneum forland
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2016-01-14 Hvidbjerg Strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2016-05-25 Vidåens udløb
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2016-01-04 Darum Enge
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2016-01-04 Sneum ådal
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2016-01-04 Sneum ådal
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2016-05-02 Kongeå Slusen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2016-01-05 Gram
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2016-01-06 Esbjerg Havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2016-07-26 Nørresø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2016-05-08 Sneum sø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2016-04-06 Esbjerg Sø, Røme
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2016-04-06 Esbjerg Sø, Røme
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2016-02-23 Blåvand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2016-01-01 Skallingen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2016-01-28 Sneum sø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2016-04-01 Sneum sø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2016-01-01 Skallingen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2016-01-01 Skallingen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2016-01-07 Hvide Sande Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2016-01-01 Skallingen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2016-01-14 Blåvand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2016-02-13 Fanø Strand ved Rindby
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2016-02-13 Fanø Strand ved Rindby
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2016-05-11 Filsø, Mellemsø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2016-04-19 Blåvand Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2016-04-19 Blåvand Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2016-05-03 Blåvand Strand
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2016-05-03 Blåvand Strand
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2016-05-08 Sneum sø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2016-05-10 Nørresø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2016-08-08 Vejers Strand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2016-09-30 Vejers Strand
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2016-11-01 Nr. Lyngvig
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2016-02-27 Havet ud for Hirtshals
208 X Alk (Alca torda) 2016-02-27 Havet ud for Hirtshals
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2016-02-27 Havet ud for Hirtshals
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2016-01-07 Søndervig
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2016-01-14 Blåvand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2016-02-27 Havet ud for Hirtshals
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2016-02-27 Havet ud for Hirtshals
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2016-09-30 Vejers Strand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2016-05-17 Smedager
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2016-02-27 Havet ud for Hirtshals
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2016-01-01 Skallingen
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-12 Sneum sø
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2016-03-08 Fiilsø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2016-03-08 Fiilsø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-08 Slivsø
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2016-01-01 Skallingen
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2016-06-28 Sønderho
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2016-02-09 Filsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2016-02-10 Hviding Engsø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2016-05-15 Motorvejen syd for Vejle
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2016-05-24 Mandø
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-27 Kællingtand
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2016-06-16 Dueodde
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2016-02-12 Broksø Enge
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2016-01-05 Jedsted
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2016-04-27 Kjelst Enge
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2016-03-22 Allerup Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2016-01-05 Nær Ribe
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2016-04-27 Kjelst Enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2016-05-02 Vilslev Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2016-05-27 vejnet omkring Vejen
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2016-01-07 Værnengene
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2016-01-12 Fiilsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2016-01-04 Sneum
274 X Slørugle (Tyto alba) 2016-05-24 Allerup Enge
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2016-02-09 No
278 X Natugle (Strix aluco) 2016-01-26 Tønder
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2016-01-05
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2016-05-11 -
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2016-03-16 Esbjerg Skovene
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2016-01-19 Hjerpsted
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2016-09-20 Blåvand
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2016-01-12 Fiilsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2016-08-08
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2016-04-09 Esbjerg By
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2016-03-13 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2016-01-05 Lindet Skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2016-03-15 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2016-01-21 Vognsbølparken
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2016-01-01 Skallingen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2016-05-16 Rørbæk Sø
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2016-01-26 Forlandet ved Brøns
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2016-05-02 Vilslev Enge
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2016-02-02 Skjern Enge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2016-01-04 Sneum sø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2016-05-11 Kærgård
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2016-01-05 Lindet Skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2016-01-06 Vognsbøl, Esbjerg
318 X Husskade (Pica pica) 2016-01-01 Esbjerg By
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2016-02-09 Høllund-Søgård pl
320 X Allike (Coloeus monedula) 2016-01-01 Esbjerg By
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2016-01-01 Esbjerg By
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2016-01-01 Esbjerg By
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2016-01-01 Esbjerg By
325 X Ravn (Corvus corax) 2016-01-05 Lindet Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2016-01-01 Esbjerg By
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2016-01-12 Blåbjerg Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2016-01-12 Blåbjerg Plantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2016-01-05 Gram Slotspark
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2016-03-08 Fiilsø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2016-01-01 Esbjerg By
332 X Musvit (Parus major) 2016-01-01 Esbjerg By
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2016-05-19 Novrup Grusgrav
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2016-04-06 Lakolk, Rømø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2016-03-08 Holm Sø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2016-01-19 Ballum Enge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2016-02-10 Hviding Engsø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2016-04-20 Novrup Grusgrav
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2016-04-06 Nørresø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2016-04-28 Nørholm
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2016-04-29 Novrup Grusgrav
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2016-01-26 Tønder
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2016-06-02 Christiansø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2016-10-16 Sønderho
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2016-09-20 Skallingevej
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-06-02 Christiansø
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2016-10-18 Mandø
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2016-04-20 Novrup Grusgrav
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2016-03-25 Sønderho
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2016-06-02 Christiansø
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2016-04-25 Vilslev Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2016-05-25 Blåvand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2016-05-02 Kammerslusen Nord
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2016-05-17 Mandø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2016-05-24 Mandø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2016-05-10 Vilslev Enge
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2016-05-31 Dollerup
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2016-04-29 Novrup Grusgrav
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2016-05-08 Sneum Sluse
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2016-06-16 Hammeren
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2016-05-01 Karlsgårde
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2016-05-02 Vilslev Enge
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2016-10-16 Sønderho
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2016-01-05 Lindet Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2016-01-01 Esbjerg By
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2016-01-05 Lindet Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2016-01-26 Draved Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2016-01-26 Draved Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2016-01-04 Allerup Enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2016-04-06 Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2016-01-01 Esbjerg By
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-31 Bispebjerg
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2016-01-04 Darum Enge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2016-01-05 Lindet Skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2016-01-06 Strandskoven Esbjerg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2016-01-19 Hviding Engsø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2016-05-24 Mandø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2016-01-01 Esbjerg By
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2016-04-01 Sneum sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2016-05-17 Munkesø
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2016-05-24 Mandø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2016-05-03 Blåvand
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2016-03-26 Sønderho
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2016-04-14 Esbjerg By
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2016-05-06 Værnengene
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2016-01-19 Hjerpsted
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2016-04-06 Nørresø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2016-01-05 Jedsted
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2016-01-07 Hvide Sande Havn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2016-01-05 Gram
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2016-01-24 Esbjerg By
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2016-05-02 Vilslev Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2016-01-06 Esbjerg Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2016-03-22 Ribe By
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2016-10-18 Juvre, Rømø
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2016-01-19 Ballum Sluse
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2016-04-20 Novrup Grusgrav
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2016-10-16 Sønderho
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2016-10-17 Sønderho
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2016-01-01 Skallingen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2016-02-15 Fuglsand, Fanø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2016-01-05 Lindet Skov
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2016-01-05 Lindet Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2016-02-18 Esbjerg By
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2016-01-06 Strandskoven Esbjerg
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2016-06-02 Christiansø
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2016-01-14 Hjerting
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2016-01-01 Skallingen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2016-03-08 Fiilsø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2016-01-26 Draved Skov
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2016-05-24 Mandø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2016-02-09 Høllund-Søgård pl
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2016-01-12 Fiilsø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-04-19 Blåvand
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2016-01-21 Vognsbølparken
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2016-01-19 Ballum Sluse
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2016-02-13 Fanø Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2016-01-04 Allerup Enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2016-01-12 Fiilsø
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-14 Sønderho
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2016-10-11 Mandø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2016-01-19 Ballum Sluse
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer