Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

David B. Collinge


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af David B. Collinges kryds

Dette er David B. Collinges Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-01-16 Grumløse (Vordingborg)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-05-18 Frederiksberg (Frederiksberg)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2021-01-01 Kårup Vænger (Guldborgsund)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2021-01-14 Høje Nyord (Vordingborg)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2021-01-01 Bogø ved Møn, øst (Vordingborg)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2021-01-01 Bogø ved Møn, øst (Vordingborg)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2021-01-01 Bogø ved Møn, øst (Vordingborg)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-02-21 Skejten (Guldborgsund)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2021-01-01 Tjennemarke (Lolland)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2021-01-01 Bogø ved Møn, øst (Vordingborg)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2021-01-01 Bursø (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-06-12 Fladstrand (Næstved)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2021-01-01 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2021-02-23 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2021-01-01 Majbølle (Guldborgsund)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2021-01-29 Bøgestrøm øst (Vordingborg)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-10-01 Sneum Digesø (Esbjerg)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2021-01-29 Ulvshale Løb syd for broen (Vordingborg)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2021-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2021-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2021-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2021-02-24 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
34 X Krikand (Anas crecca) 2021-01-02 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-10-23 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2021-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-08-04 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-03-13 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2021-01-01 Hirbosøerne (Lolland)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2021-01-02 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2021-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-02-13 Havet ud for Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-01-01 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-01-01 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2021-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-01-01 Maribo Søndersø midt (Lolland)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2021-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2021-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-13 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-10 Kongelunden del 8 (marker, nyskov mm SV f. skoven) (Dragør)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2021-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
77 X Huldue (Columba oenas) 2021-02-25 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2021-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-01-02 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-05-23 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2021-01-04 Røddinge (Vordingborg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2021-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-14 Sallerupgård (Vordingborg)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2021-02-23 Tjørnemarke (Vordingborg)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2021-01-01 Bogødæmningen, nord (Vordingborg)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-01-02 Havet ud for Ålebæk Strand (Vordingborg)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2021-01-01 Maribo Søndersø midt (Lolland)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-10 Tranemosen s.f. Haslev (Faxe)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2021-02-23 Ulvshale Løb syd for broen (Vordingborg)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-10 Aflandshage (Dragør)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2021-03-29 Nyord Enge (Vordingborg)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2021-02-20 Bogø ved Møn, vest (Vordingborg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2021-02-23 Nyord Enge (Vordingborg)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2021-05-29 Gerå Enge og Strand (Brønderslev)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2021-03-30 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-04-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-07-24 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2021-02-23 Ulvshale Løb nord for broen (Vordingborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-05-29 Gerå Enge og Strand (Brønderslev)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-03-29 Nyord Enge (Vordingborg)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-05-10 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-10-02 Mandø Låningsvej Vadehavet (Esbjerg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-19 Nordhavn (København) (København)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-04 Bøtø Enge (Guldborgsund)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-19 Nordhavn (København) (København)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-08-08 Staunings Ø (Solrød)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2021-05-29 Gerå Enge og Strand (Brønderslev)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-10-10 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-01-09 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2021-01-14 Sallerupgård (Vordingborg)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-08 Staunings Ø (Solrød)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-06 Øresund (ml. Klampenborg og Nordhavn) (Gentofte)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-04-18 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2021-01-14 Nyord Enge (Vordingborg)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-10 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-07-09 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2021-04-20 Nyord Enge (Vordingborg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-23 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2021-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-09-05 Havet ud for Gedser Odde (Guldborgsund)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-04-27 Holmesø (Brøndby)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2021-01-01 Hårbølle Havn (Vordingborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2021-01-01 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2021-01-01 Lundby Bro (Guldborgsund)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-03-30 Sprogø (Slagelse)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2021-07-04 Bøtø Enge (Guldborgsund)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-04-16 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-04-10 Grønsund Syd Del 18 af IBA 84 (Vordingborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-10 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-19 Nordhavn (København) (København)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-05-21 Sprogø (Slagelse)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-07-09 Klæggravene, Margrethe Kog (Tønder)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-26 Højen Fyr, Skagen (Frederikshavn)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-10-09 Tisvildekysten (Gribskov)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-03-30 Sprogø (Slagelse)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-05-22 Skagen Havn (Frederikshavn)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-01-02 Hjelm Bugt ml. Hjelm Nakke og Oddermose Strand (Vordingborg)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-23 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-05-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-04-17 Smedager (Aabenraa)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2021-05-22 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2021-01-01 Grønsund Gl. Færgehavn Del 17 af IBA 84 (Vordingborg)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-07-09 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2021-05-22 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2021-10-21 Mårsø enge (Holbæk)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2021-01-01 Barholm ved Møn-Bogø Dæmningen (Vordingborg)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2021-01-01 Maribo Søndersø midt (Lolland)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-07-09 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2021-03-28 Troldbjerg Skov, øst (Vordingborg)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-08 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2021-01-14 Sallerupgård (Vordingborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-04-14 Bernstorffsparken (Gentofte)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2021-03-29 Færgens Vænge (Vordingborg)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2021-01-01 Rødby (Lolland)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-07-10 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-14 Villestofte (Odense)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-02-21 Gundslev (Guldborgsund)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-02-21 Øllebølle (Guldborgsund)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2021-01-01 Hejrede Sø vest (Guldborgsund)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-01-02 Busemarke Mose (Vordingborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2021-01-01 Aldershvile (Vordingborg)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2021-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-05-24 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2021-03-30 Nykøbing F. by - Østerbro (Guldborgsund)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2021-12-22 Vester Mølle (Vejle)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-04-25 Busene Have (Vordingborg)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-04-05 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-10-09 Tisvilde Hegn (Gribskov)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2021-01-01 Bogø ved Møn, vest (Vordingborg)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2021-05-25 Storsig, Skagen (Frederikshavn)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-01-29 Nyord Enge (Vordingborg)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2021-02-21 Sortsø Gab SØ for Farøbroen (Guldborgsund)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-23 Nedermose, Skagen (Frederikshavn)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-01-01 Maribo Ladegård (Lolland)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-05-24 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2021-01-02 Fanefjord Skov (Vordingborg)
318 X Husskade (Pica pica) 2021-01-01 Ravnse (Guldborgsund)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2021-01-01 Frederikshave (Vordingborg)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2021-01-01 Færgens Vænge (Vordingborg)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-01-02 Hjelm på Møn (Vordingborg)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
325 X Ravn (Corvus corax) 2021-01-01 Søholt Gods (Lolland)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-01-24 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2021-05-22 Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
332 X Musvit (Parus major) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-04-16 Holløse Bredning (Gribskov)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-04-16 Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-01-01 Tjennemarke (Lolland)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-26 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2021-05-22 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-04-24 Veddelen (Vordingborg)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-24 Hestehave / Ambjerg Skov (Vordingborg)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-04-25 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-22 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-02 Mandø, sydvestmarker (Esbjerg)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2021-04-19 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2021-03-26 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-24 Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-09 Busemarke Mose (Vordingborg)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-08 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-27 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-13 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-18 Frederiksberg (Frederiksberg)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-13 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-30 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-10 Aflandshage (Dragør)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-04-25 Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2021-01-07 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2021-01-01 Hirbosøerne (Lolland)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2021-01-11 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-02-21 Kårup Vænger (Guldborgsund)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2021-02-16 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-04-25 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
404 X Solsort (Turdus merula) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2021-01-01 Sørup på Lolland (Lolland)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2021-01-01 Sørup på Lolland (Lolland)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2021-02-09 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2021-03-03 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-09 Busene Have (Vordingborg)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-17 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-31 Næs på Nordfalster (Guldborgsund)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-22 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-09-05 Gedser Odde (Guldborgsund)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-04-04 Busemarke (Vordingborg)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-23 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-27 Damsted (Frederikshavn)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-04-02 Veddelen (Vordingborg)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-25 Mandemarke bakker/Høvblege (Vordingborg)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-11-20 Odense Å v/Dalum Papirfabrik (Odense)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2021-01-01 Holeby (byen) (Lolland)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2021-05-09 Svensmarke (Vordingborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-05-24 Fyrvej, Skagen (Frederikshavn)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2021-02-23 Ulvshale Sommerhusområde (Vordingborg)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2021-05-01 Ulvshale Nordenge (Vordingborg)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2021-01-02 Klintholm Havn og By (Vordingborg)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2021-05-22 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2021-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2021-01-02 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-01-01 Sørup på Lolland (Lolland)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2021-03-14 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-04-19 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-04-16 Tisvilde Hegn (Gribskov)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2021-01-01 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2021-01-02 Klintholm Havn Mose (Vordingborg)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-03-28 Over Vindinge (Vordingborg)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2021-01-01 Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-01-02 Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer