Danske Årsarter 2021

Danske Årsarter 2021

Eric Schaumburg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Eric Schaumburgs kryds

Dette er Eric Schaumburgs Danske Årsarter 2021

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2021-05-26 Gårdbogård
4 X Fasan (Phasianus colchicus) Ns
5 X Knortegås (Branta bernicla) Ns
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) Ns
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Ns
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) Ns
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-11-20 Lille Flinterup
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Ns
15 X Blisgås (Anser albifrons) Ns
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2021-03-14 Skælskør
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) Ns
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Ns
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) Ns
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2021-05-12 Ll vildmose
22 X Gravand (Tadorna tadorna) Ns
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2021-06-07 Magrethekog
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) Ns
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Ns
29 X Knarand (Mareca strepera) Ns
30 X Pibeand (Mareca penelope) Ns
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) Ns
33 X Spidsand (Anas acuta) Ns
34 X Krikand (Anas crecca) Ns
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2021-05-25 Gentofte sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) Ns
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-03-14 Bjørnebæk strand
40 X Troldand (Aythya fuligula) Ns
41 X Bjergand (Aythya marila) Ns
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-01-23 Hundested havn ns
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) Ns
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-01-29 Jægerspris ns
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Ns
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) Ns
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-01-31 Asserbo ns
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-10-11 Hjemme (ns)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) Ns
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Ns
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Ns
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Ns
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2021-05-29 Skagen kp
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2021-05-10 Skagen ns
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-10 Skagen ns
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) Ns
77 X Huldue (Columba oenas) Ns
78 X Ringdue (Columba palumbus) Ns
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Ns
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Ns
84 X Engsnarre (Crex crex) 2021-06-06 Albæk fælled
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-25 Sølsted mose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2021-05-25 Ellekrattet
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Ns
90 X Blishøne (Fulica atra) Ns
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-15 Sallerup
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) Ns
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Ns
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Ns
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Ns
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-10-24 Hjemme NS
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-24 Tempelkrogen
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) Ns
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-13 Amager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Ns
103 X Vibe (Vanellus vanellus) Ns
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Ns
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Ns
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Ns
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-05-31 Hanvejle +ns
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-06-07 Lakolk
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2021-05-09 Gjøl
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-04-24 Ns
120 X Storspove (Numenius arquata) Ns
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-05-11 Geraa +ns
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-05-08 Vejlerne +ns
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-05-11 Gerå
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Ns
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2021-04-25 Ns
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-08-01 Klydesøen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-08-01 Klydesøen +ns
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-09 Vejlerne
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) Ns
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) Ns
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-10-13 Hvidbjerg str
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-22 Grønningen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-11 Gerå
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-08-01 Klydesøen
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Ns
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Tane sø
145 X Tredækker (Gallinago media) 2021-05-13 Vestamager
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Ns
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-08-19 Nivå ns
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2021-05-10 Skagen
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2021-05-04 Gilleleje ns
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Ns
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Ns
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2021-08-10 Nivå bugt, ns
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2021-05-08 Vejlerne, ns
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2021-04-24 Ns
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Ns
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-10-17 Højer
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-09 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Ns
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-05-09 Lund fjord
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-04-08 Sneum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Ns
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Ns
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2021-05-11 Grenen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Ns
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Ns
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Ns
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2021-05-13 Vestamager
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Ns
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-13 Amager
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-04-19 Ns
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2021-04-21 Ns
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-05-08 Kærup H
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-05-28 Grenen, ns
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-09 Skagen, ns
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-22 Vejers str
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-10-23 Børstrup hage
207 X Lomvie (Uria aalge) 2021-05-10 Skagen, ns
208 X Alk (Alca torda) Ns
209 X Tejst (Cepphus grylle) Ns
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2021-10-23 Børstrup hage
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Ns
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Ns
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2021-05-10 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2021-05-26 Grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2021-10-23 Børstrup hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Gilleleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2021-04-18 Ns
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Ns
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2021-10-23 Børstrup hage
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) Ns
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) Ns
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Ns
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) Ns
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-05-08 Vejlerne
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Ns
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2021-05-09 Skagen ns
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2021-05-30 Hulsig hede
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2021-05-10 Hulsig hede
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Ns
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) Ns
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) Ns
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Ns
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-05-09 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-05-10 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2021-03-19 Ns
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-04-18 Ns
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Ns
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) Ns
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) Ns
274 X Slørugle (Tyto alba) 2021-10-14 Vrøgum
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) Ns
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2021-04-09 Blåbjerg
283 X Skovhornugle (Asio otus) Ns
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-05-09 Skagen, ns
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) Ns
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2021-05-16 Østre Alle 43a ns
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-01 Gilbjerg ns
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2021-04-08 Draved skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) Ns
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Ns
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) Ns
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) Ns
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) Ns
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2021-05-01 Gilbjerg ns
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Ns
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2021-05-17 Gilbjerg ns
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) Ns
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-05-10 Skagen, ns
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Ns
318 X Husskade (Pica pica) Ns
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-10-29 Ålsgaarde
320 X Allike (Coloeus monedula) Ns
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) Ns
323 X Sortkrage (Corvus corone) Ns
324 X Gråkrage (Corvus cornix) Ns
325 X Ravn (Corvus corax) Ns
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Ns
327 X Sortmejse (Periparus ater) Ns
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Ns
330 X Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Ns
332 X Musvit (Parus major) Ns
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Ns
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Ns
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) Ns
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-26 Grenen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Ns
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2021-06-26 Fanø
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2021-05-01 Ns
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2021-04-18 Ns
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-05-01 Ns
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Ns
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2021-05-01 Ns
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2021-10-18 Tipmosen
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Ns
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Ns
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2021-06-11 Grib skov ns
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2021-05-21 Møn
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-08 Vejlerne, ns
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-06-11 Susåen v Broksø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2021-05-08 Vejlerne ns
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-17 Asserbo ns
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-13 Gillleje Golf ns
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-12 Ll vildmose ns
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2021-06-07 Sølsted mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-04-13 Ns
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-12 Ll vildmose ns
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-04-29 Ns
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-09 Vejlerne ns
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2021-10-20 TDC mast
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Ns
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Ns
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Ns
395 X Træløber (Certhia familiaris) Ns
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Ns
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) Ns
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-05-01 Gilbjerg ns
404 X Solsort (Turdus merula) Ns
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Ns
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Ns
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Ns
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Ns
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2021-05-10 Grenen Ns
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Ns
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-04-09 Tane sø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-10 Skagen Ns
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-07 Rømø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-01 Gilbjerg Ns
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-06-08 Avderød Ns
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-05-21 Stege
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-04-29 Ns
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-01 Gilbjerg Ns
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Ns
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2021-10-20 Hvidbjerg str.
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-04-18 Ns
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Ns
441 X Gråspurv (Passer domesticus) Ns
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) Ns
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Ns
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Ns
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Ns
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Ns
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Ns
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Ns
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Ns
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) Ns
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) Ns
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Ns
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Ns
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Ns
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2021-05-30 Grenen
469 X Grønirisk (Chloris chloris) Ns
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Ns
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Ns
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Ns
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Ns
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-11-05 Melby strand ns
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Ns
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Ns
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2021-05-14 Østre Alle 43a ns
480 X Grønsisken (Spinus spinus) Ns
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2021-05-11 Geraa
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Ns
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Ns
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Ns
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2021-05-10 Skagen
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Ns
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer